dRobert

Válka ve vzduchuVálka ve vzduchuHerbert George Wells

Do chvíle než lidstvo vybije samo sebe, budeme stále připravovat válku. Civilizace a kultura jsou jen tenounké slupky na uvažování dítěte. Vzdor, vztek a ničení. Třeba se HGW mýlí - vždyť dvě světové války proběhly a stále umíme číst knihy. Druhé přečtení mě zasáhlo vzpomínáním na svět 30 let po válce.

Sedm křížků a jeden ministrantSedm křížků a jeden ministrantGeorges Simenon

Simenon tvoří skutečnost - s bolestí, vůní, krásou, smradem a nadějí. Sedm křížků je bez Maigreta. Řadový šedý policejní úředník Lecoeur (pan Srdce) se stane geniálním vyšetřovatelem pro jednu noc a den. Čistá krása, postupná hrůza a závěrečný filmový sešup.

Marťanská kronikaMarťanská kronikaRaymond Douglas Bradbury

Báseň. Hvízdající vítr studí a zpocená trika smrdí. Zničíme svět a rozhlížíme se po dalším. Kniha je o lidech, o mě, o nás.

Dobrá píseňDobrá píseňPavel Kohout

Stejně jako v Katyni se autor ukájí mocí. Jen se přepóloval. Jistě to stihne znovu, je přeci mlád.

02.11.2020odpad!

Guliverove cestyGuliverove cestyJonathan Swift

Učitelé, kteří ji zařadili do dětské četby, se od Jahuů liší jen oblečením. Sqost.

Mistr a MarkétkaMistr a MarkétkaMichail Afanasjevič Bulgakov

Láska a další kouzla, udavači a zrůdy reálného socialismu - je tam všechno. Již mlčím, jako tichá halucinace ... ( kocour Kňour)

18.06.2020

Návrat do divočinyNávrat do divočinyAleš Palán

Prostě dvojka, nestojí za koupení

18.06.2020

Raději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiRaději zešílet v divočině. Setkání s šumavskými samotářiAleš Palán

Těžký život, lehké usínání ...

19841984G. Orwell (pseudonym)

Přečetl jsem si jí v 1982. Myslel jsem si, že v ní budu žít celoživotně. Kolik lidí vědělo o světě tolik jako Orwell. Děkuji.

02.05.2020

Prázdné zrcadloPrázdné zrcadloJanwillem Van de Wetering

Pro mne je to milník na cestě k hledání víry. Krásně napsaná, prožitá kniha. Kdybych alespoň něco z ní přenesl do svého života, budu spokojen. Silné svědectví člověka, který našel něco jiného než hledal a stálo to za to.

08.04.2020

O Pidižlovi VelikémO Pidižlovi VelikémAlois Mikulka

Kniha knih pro děti i úchylné dospělé. Veselý příběh???? "A pak se v něm vypidižlila ukrutánská myšlenka. " To je prosím horrrrror. S krásnými obrázky.

KolíbkaKolíbkaKurt Vonnegut Jr.

Kniha, kterou jsem začal dospívat. Vůbec nevím kdo byl ten člověk, který knihu začal číst, ale teď jsem tady já. Obraz rozpadlého světa, falešně vymyšleného ale opravdově prožívaného nábožeství. "Já jsem bokononista, ty křesťane smradlavá." Stovky dalších hlášek. Jak to, že se to vejde do kapesní knížky?

29.03.2020

Ivánkova zvířátka, strašidla a prasátkaIvánkova zvířátka, strašidla a prasátkaJiří Robert Pick

Kdy si to zazpívám?

Dobrodružství kytičky PepičkyDobrodružství kytičky PepičkyJiří Robert Pick

Odpoutaná od reality, plně pochopitelná pro děti. Nádherné ilustrace Miloše Nolla. V té době se surrealismus a opravdové výtvatrno stahovaly do knížek pro děti.Vítek Svítek je prvoplánovější, tohle poetičtější.

Já nic, já MohamedJá nic, já MohamedMilena Holcová

Opravdu jsem nevěděl jak moc si chci takovouhle knihu přečíst. Podobně jako autorka jsem se kdysi (před třetinou století) zčásti prokousal Koránem a nic mi to nedalo.
Feministický pohled je u téhle knihy ještě přínosnější než u jejích ostatních děl. Díky Mileno.

03.05.2019

Zázrak svaté WinifredyZázrak svaté WinifredyE. Peters (pseudonym)

Cadfael je pro mne odpočinkem i zamyšlením nad vírou. Hlavně je to dobré čtení. První kniha série dává tvar všem ostatním. Jen mě dostal český nakladatel, který z "Morbid taste for bones" udělal takovýhle název.

23.01.2019

Valérie a týden divůValérie a týden divůVítězslav Nezval

Ach, proč to nemůžu číst znova poprvé ...
Holt si to přečtu opakovaně. Tenhle člověk vychrlil tolik krásy, že těch pár s..ček se dá přejít.

StalinStalinVítězslav Nezval

Víťa, který napsal Aničku skřítka a Valérii ...
"Celá zem Tě bude zbožňovati, Gruzie, matko Stalina".

19.08.2018odpad!

Alenka v kraji divů… a za zrcadlemAlenka v kraji divů… a za zrcadlemL. Carroll (pseudonym)

Kniha knih, v každém věku má něco do sebe

19.08.2018

V melounovém cukruV melounovém cukruRichard Brautigan

Kniha ve který bydlím (nebo aspoň jezdím na dovolenou, no)

Anička skřítek a Slaměný HubertAnička skřítek a Slaměný HubertVítězslav Nezval

Knihu mi přečítali někdy ve 4 letech a to mně fascinovala, pak jsem jí četl někdy v 12 a při šla mi úplně nesmyslná. Teď mi připadá jako jedno z nesmrtelných děl české literatury. Udělat z ní povinnou četbu je ovšem vražda. Snová, hravá, halucinogenní. Báseň v próze. Tlustej Nezval byl génius, přes všechny své historické omyly.
Celá kniha je vlastně pohled do vitríny hračkářství a přitom má sílu Brautigana.

StalkerStalkerArkadij Strugackij

Strugačtí byli úžasnou anomálií v sovětském prostředí a Stalker je dechberoucí anomálií v jejich díle. Nechápu, že to cenzoři pustili a zajímalo by mne, zda byla nějaká šuplíková verze. Četl jsem to za socíku a čtu to i dnes. Nezapomenutelné. Film jsem poprvé sledoval s naprostým nepochopením, a i po letech si myslím, že to jsou dvě velmi odlišná díla formou i obsahem. Kniha je seškrtaná na kost a každé slovo platí.

OstrovOstrovJakub Horák

Naprosto fascinující kniha znejisťující čtenáře. Horák začal natvrdo. Snad neskončí v bahně komerční skutečnosti. Jeho text popisující práci v reklamce (kdysi dávno v Respektu) napovídá, že další Ostrov už nenapíše.

18.08.2018

Oskar a růžová paníOskar a růžová paníEric Emmanuel Schmitt

Viděl jsem divadlo, hráli Ivana Hloužková a Vladimír Hauser. Až to vstřebám (dám si na čas) tak knihu určitě přečtu - po smrti táty jsem to procítíl do hloubky.

01.02.2018

Nedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příštíNedokončený kalendář na tento rok a všechny roky příštíE. Hauptbahnhof (pseudonym)

Jak je zde řečeno, tuhle knihu je nutné mít doma a užívat po lžičkách. Myslím, že Jamek vybral ze socialismu, pánbíčkářství a obecné hovadnosti všelidské to pravé jádro. Fascinující je, že to platí i dnes. "Kupte si kružítko, tichý provoz zaručen! ". Koupíte-li si (nebo ukradnete, ale já Vám to už podruhé nepůjčím) si tuto knihu - křeče smíchu zaručeny. "Pohlaví patří do falobalu!"

25.01.2018

O kolečko míň (můj život s autismem)O kolečko míň (můj život s autismem)Josef Schovanec

Kniha mi přinesla mnohem víc než setkání s autismem. Snad poprvé jsem si do hloubky uvědomil, že pohled "úplňkových" lidí je naprosto potřebný, abychom se uviděli z vnějšku. Protože, stejně jako oni i my jsme hodně zvláštní a také "nejsme normálními lidmi". Jsme závislí na našem pohledu na svět a při rozkolísání našich jistot jsme schopni se chovat nelidsky. Velké díky.

24.01.2018