drakamena drakamena komentáře u knih

Muž v hnědém obleku Muž v hnědém obleku Agatha Christie

Tak tohle mělo úroveň brakové červené knihovny. Nebýt naprosto nečekané - alespoň pro mě - identity Plukovníka, bylo by to sotva na dvě hvězdy. Na druhou stranu, pokud úmyslem Agathy Christie bylo napsat parodii, pak by to bylo za pět hvězd. Protože to bylo prostě tak... hloupé.

10.12.2023 3 z 5

Bretaňské zlato Bretaňské zlato Jean-Luc Bannalec (p)

Zpočátku jsem si myslela, že se mi tato knížka nebude líbit tak jako předchozí, ne kvůli případu, ale jelikož jsem se obávala, že Dupin zpacká svůj vztah s Claire. Obvykle v detektivkách pro romantickou linku hlavního hrdiny zrovna nehoruji, ale v této sérii je to jiné, poněvadž Dupinova romance s Claire je vskutku velmi okrajovou záležitostí a jen ho dělá méně mrzoutským, šťastnějším. Jako petit café. A tučňáci. Nakonec ale všechno dobře dopadlo. Darebák byl chycen a dokonce i Skippy si našel nový domov.

28.11.2023 4 z 5

Vražda pro zlatého muže Vražda pro zlatého muže Václav Erben

Skvělá kniha. Moje první od Václava Erbena a báječně jsem se u ní bavila. Doktor Soudek byl vskutku jedinečná persona. Kdykoli se objevil na scéně, musela jsem se usmívat. Nejzábavnějším okamžikem pro mě byla scénka, kdy s náležitou neochotou převzal roli tlumočníka při rozhovoru Exnera s francouzským inspektorem. Bylo to jako sledovat tenis střihnutý tichou poštou.

21.11.2023 5 z 5

Červený pavilon Červený pavilon Robert van Gulik

Skvěle napsaná kniha se zajímavou zápletkou. Opět se ukázalo, že Ma Žung je rovný chlap, a soudce Ti, třebaže občas bývá nedůtklivý, má hlavu i srdce na pravém místě a umí se řídit nejenom logikou nýbrž i soucitem.

27.10.2023 4 z 5

Pan Gwyn Pan Gwyn Alessandro Baricco

Brilantní kniha. Zcela absurdní, přesto brilantní. Kdykoli jsem ji musela odložit, myšlenkami jsem byla stále u ní. Ani nevím, proč na mě tak zapůsobila, ale bylo tomu tak. Bariccova kniha Třikrát za svítání mě rovněž zaujala, ale ne tak jako tato. Pan Gwyn, jeho příběh, jeho neortodoxní chování a rozhodnutí... Kniha ve mně vyvolávala naprosto nepopsatelné pocity. Prostě... mě dělala šťastnou, jinak to říct neumím. A její závěr byl... dokonalý.

22.09.2023 5 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Co se nigerijských autorů týče, zatím jsem četla jenom povídky mužských autorů, proto jsem chtěla vyzkoušet i něco od ženské autorky. Tato kniha navíc nabízela vhled do postavení žen v této zemi. A bylo to vcelku zajímavé čtení, i když trochu skákalo z místa na místo a chyběla mu ucelená, jednotná linie s nějakou konkrétní pointou. Rozhodně si vyhledám další knihy této autorky.

20.08.2023 3 z 5

Holmes z Kjóta 1 Holmes z Kjóta 1 Mai Močizuki

Moc hezká manga, která mi svým způsobem připomněla xxxHolica, jenom bez nadpřirozena, neboť Holmes a Aoi řeší osobní problémy lidí, kteří zavítají do jejich starožitnictví. Kdo očekává psychopaty a vraždění, nebo naopak červenou knihovnu, bude zklamán. Ve mně ale manga vyvolala pocit pohody, vnesla mi úsměv na rty. Tento druh příběhů se mi moc líbí.

04.08.2023 4 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Druhé čtení, nebo spíše poslouchání. A kupodivu, můj názor i po letech zůstává stejný. Stále bych volila osud Vládců před osudem lidstva. Raději bych zkoumala vesmír jako individuum, než jako součást nějaké telepatické vesmírné kaše, která jen tak pro legraci ničí planety.

15.07.2023 3 z 5

Kincugi pro šťastný život Kincugi pro šťastný život Candice Kumai

Hezké vyprávění o Japonsku a japonských tradicích s krásnými fotkami. Zároveň je však zjevné, že se autorka živí vařením, protože kniha je vlastně tak trochu zakuklená kuchařka: víc než 1/3 tvoří recepty a povídání o vaření obecně. Pokud má někdo zájem o japonskou kuchyni, asi by se mu to líbilo, já ale bohužel můžu tak nanejvýš ramen - který miluji! - protože z rybích omáček se mi dělá šoufl. Takže jsem ve své podstatě třetinu knihy přeskočila.

11.06.2023 3 z 5

Moudrost lesa Moudrost lesa Peter Wohlleben

Na můj vkus až příliš moralizující. Všichni dělají všechno špatně, jen autor a jeho vesnice jdou tou jedinou správnou cestou. Velkochov je špatně, domácí chov na maso je zneužívání důvěry zvířat, chov na lov je špatně, velké lány jsou špatně, těžká technika je špatně... No, pak už jenom zpátky do jeskyň a ke sběratelskému způsobu života, což by sice drtivou většinu populace neuživilo a pochcípala by hlady, ale lesy by se konečně začaly zotavovat. Autorovy rady a postupy v malém jsou dobrá věc, ale obecná aplikace? Jak může ochránce přírody kupříkladu říct, že je lepší dřevo jehličnanů dovážet ze Sibiře než ho pěstovat u nás, je mi nepochopitelné. A ještě ono dřevo přirovnávat k banánům. Má vůbec představu, kolik dřeva je potřeba jenom na stavby domů? Ale byly tam i hezké věci, třeba kapitola o stromovém hřbitově, přiznávám, že mě rozbrečela.

01.06.2023 3 z 5

Tři opice Tři opice David Urban

Kniha kriminálních povídek. První dvě, Tři opice a Krvavý rok, se mi moc líbily. Stejně jako trochu hororový příběh Panenky. Superhrdina ve mně zanechal smutek, pocit zmaru. Zbytek mě až tak moc neuchvátil. Takže tak půl na půl.

01.06.2023 3 z 5

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

(SPOILER) Šiškote, to byl cvok! Tentokrát jsem pachatele vůbec neodhadla. A důvody, které ke všem těm vraždám vedly! Takového blázna aby člověk opravdu pohledal. Druhé a třetí oběti mi bylo obzvláště líto, protože to byli dobří lidé, kteří prostě zkřížili cestu sociopatovi.

27.05.2023 4 z 5

Božská rovnice: Hledání teorie všeho Božská rovnice: Hledání teorie všeho Michio Kaku

Úžasná kniha. Nerozuměla jsem ani zdaleka všemu, o čem pojednává, nejsem fyzik, ale konečně jsem díky ní pochopila "iluze" gravitace a stavu beztíže a také podstatu experimentu Schrödingerovy kočky.

14.05.2023 5 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Kniha mě nijak neuchvátila. Ne že by byla přímo špatná, to se říct nedá, ale prostě mi nesedl její styl. Až na výstupy sobího policisty mi totiž nepřipadala moc humorná, třebaže humorná být měla, i když se mělo jednat o černý humor. Nejsem si jistá, jestli bych ji dočetla v tištěné podobě. Naštěstí audio verze byla aspoň skvěle namluvená.

06.05.2023 2 z 5

Pohled šelmy Pohled šelmy František Niedl

Skutečně zajímavý příběh, o to zajímavější, že se odehrával v českých reáliích. Bohužel pro mě z velké části zazděný naprosto nesympatickými postavami, od Pfeiferové až po samotného Daberta. Chápu, že některým lidem arogance imponuje a považují ji za projev zdravé sebedůvěry, jízlivost, drzost a hrubé chování vůči všem, od šéfa po recepční v hotelu, jsou však z mého pohledu projevem hulvátství, které bohužel v naší společnosti v současné době bují a stává se normou, necítím ovšem nutnost potýkat se s ním i v knihách a hlavně u postav, které mají být kladné. Škoda. Mohlo to být i pět hvězdiček.

29.04.2023 3 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Jedna z nejznámějších českých klasik. Legrační báseň na motivy řecké báje o králi Midasovi. Kratičká, přesto plná moudrých ponaučení.

27.03.2023 3 z 5

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

Nebylo to tak dobré jako první díl. Příběh mi připadal rozvláčný, jako by si autor dobře uvědomoval, že zápletka je dost hubená, a tak dost často vařil z vody. Opakující se momenty - skoro útěk, návrat nebo opětovné dopadení, skoro útěk atd. - a zdlouhavé popisy - kupříkladu milisekundu po milisekundě to, jak kulka opouští pušku - a dvacet různých POV. Kdyby autor knihu důrazně sesekal, byla by z toho vskutku vzrušující povídka. Jako román ale průměr.

11.03.2023 3 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Sonda do života starého terapeuta. Měla jsem nemalé porozumění pro jeho opuštěnost a odcizení. Dokázala jsem pochopit i jeho letargii a nezájem, i když takový člověk by asi neměl léčit pacienty. Když se ale rozhodl zaplavat si plně oblečený v ledovém jezeře a začal slídit za svojí pacientkou? Ne. Dost. Tenhle stařík potřeboval cvokaře víc než jeho vlastní pacienti.

02.02.2023 2 z 5

Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Vlastimil Vondruška

Poslední cantilena se mi líbila víc než Tajemství Tudorovců. V Poslední cantileně byla identita pachatele kupodivu velmi nasnadě, když se nad tím člověk zpětně zamyslel. Tajemství Tudorovců ale bylo příliš zdlouhavé a překombinované, až jsem se nakonec začala trochu ztrácet v tom, o co komu vlastně jde.

23.01.2023 3 z 5

Hotel Pastis Hotel Pastis Peter Mayle

Kniha se mi moc líbila, bylo to takové pohodově humorné, člověk se prostě musel usmívat. Byla jsem připravená dát knize plný počet hvězdiček - nebýt až příliš useknutého konce. Dopadli naše cyklistické lupiče nebo ne? To jsme se nedozvěděli. Osobně doufám, že ne ¯\_(ツ)_/¯ Moji nejoblíbenější postavou byl rozhodně Ernie, ten byl prostě úžasný.

Mimochodem, audiokniha je naprosto skvělá. Hlavně pasáže mladého Boona jsou perfektně načtené. Už samotný způsob načtení u mě vyvolával úsměv na rtech.

25.11.2022 4 z 5