Dragita Dragita komentáře u knih

Tma pod srdcem Tma pod srdcem Lucie Ortega (Navrátilová)

Skvělé čtení, líbilo se mi to ještě víc jak Světla nad močálem. Napětí, zvraty, oblíbení postavy. Užila jsem si každou stránku a jen doufala v nějaký aspoň trochu dobrý konec.

Zarazilo mě jediné - bratři Simeonové vlastně neměli vlastní jména... Asi součást záhady kolem Navu.

07.11.2023 5 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

wow... celá kniha je dokonalá a z posledních dvě stě stran jsem měla málem infakrt. Konec nebudu komentovat, protože takovéhle konce jsou k naštvání (ale zase jsou super napínavý)
Well done autorko. Tohle je fakt masterpiece. Přidávám se k té francouštině, musela jsem přeskakovat a bylo to otravné.
Kdybych si měla vybrat,které díly mám nejraději, tak pořád vede první a pak tento čtvrtý. Už dlouho jsem nečetla až do rána.

29.06.2022 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Skvělé, svižné, styl vyprávění mě hned strhl a velmi jsem si oblíbila hlavní hrdinku a postupně i další postavy :)

12.01.2022 5 z 5

Železný vlk Železný vlk Siri Pettersen

Mělo to pomalý rozjezd. Sice mě první kapitola hned zaujala, ale pak se dějová linka rozdělila a některé pohledy mě už tak nezajímaly (a přišlo mi, že děj extra neposunuli - třeba Rugen), ale pak se to po sté stránce začalo konečně rozmotávat a od stránky 150 jsem už nedokázala knihu odložit. Až mě mrzelo, že kniha nemá víc stran a že druhý díl ještě nevyšel. Juva byla chytrá, ale i naivní a nevěděla, zda si vůbec může věřit. Vzhledem k jejímu dětství se není co divit. Nakonec se ze všeho dostala sama. Žádná cukrová panenka, co čeká na záchranu.
By mě zajímalo, jak dlouho budeme čekat na dvojku.... :D (okej, hlavně na toho vlka)

07.12.2021 4 z 5

Smrtící Luna Smrtící Luna Nora K. Jemisin

Váhala jsem mezi 4 a 5* a nakonec pět. Zaslouženě. Budu o Smrtící luně ještě dlouho přemýšlet. Není to jednohubka na jeden večer, akční pecka, která by mě strhla a pak vyplivla na poslední straně... je to uhrančivá, mnohovrstevná kniha vzbuzující otázky. A na některé dá ke konci odpovědi. Už dlouho jsem nepotkala tak napínavý a rozporuplný konec. Netuším, jak budou pokračovat další svazky, ale mile ráda to zjistím.

11.11.2021 5 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

Skvělé, napínavé a dost syrově drsné až do konce. U poslední stránky jsem se musela podívat, zda je opravdu poslední. Tak náhlý konec! Rozhodně budu nedočkavě vyhlížet další díl.
Líbí se mi vrsty jednotlivých charakterů a jejich postupný vývoj. Možná mi bude jednou líto i Spasitele, ale kdo ví, co ještě ukáže :D

06.11.2021 5 z 5

Před bouří Před bouří Zuzana Hartmanová

Nechala jsem si chvíli sednout svoje pocity a víte co? Pořád si myslím, že je to naprostá bomba! Po prvních 30 stranách jsem byla chycena v síti. Garif, Serpin, Luciana, Corvus, všichni mě zajímali a hltala jsem každou stranu, abych se dozvěděla, co s nimi bude.
Líbily se mi vhledy do minulosti postav, dostali tak hloubku.
Před bouří má skvěle vykreslené charaktery, nikdo tu není dokonalý a ne vše se jim povede hned. Oceňuji i pohled z druhé strany, je vidět, že ani záporáci tady nejsou -"zlí prostě jen tak"
Každý se tady řídí svým přesvědčením a ta mají často velký dopad. Dočtete se tu o nenávisti, bolesti ze ztráty milovaného, o totalitní společnosti, která uctívá svého "zachránce" Arumiela jako jediného boha. Lidé tady přežívají ze dne na den.
Tohle se hravě vyrovná zahraniční fantastice.
Z konce mám silné dojmy - lecos se dá pokazit jedinou větou a narážkou - takže nedočkavě vyhlížím pokračování, abych mohla sledovat, jak se jim to tam sype pod rukama, a co s tím hrdinové udělají.

07.10.2020 5 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Tady jsem hodně přemýšlela nad hodnocením. Spensa mě většinu knihy štvala (hláškami, jak je nejstatečnější, všem ukáže, takové nabubřelé všeználkovství) a i přesto jsem s ní soucítila a věděla jsem, proč se tak chová, co ji motivuje a kolik už toho musela zažít (jako dcera zbabělce).
Mbot si mě získal!
Také mě docela udivilo, že celou knihu autor omílá dokola, jak o Krellech nikdo nic neví, Spensa jen létá, bojuje, létá, piloti jsou sestřelováni dokola a nikdo se neodváží něco vyšetřit, zjistit,... a na posledních cca 50 stranách zlom, najedou sešup děje vpřed.... a vysvětlení celého "proč Krellové a co jsou zač" je až v epilogu.
Jsem moc ráda, že je to na pokračování, protože Vzhůru k obloze byla jen jakási příprava...k cestě za svobodou.
Pořád obdivuji um a představivost Sandersona a doufám, že příště už to bude známá jízda, než je výplněk "než to začne" :)

09.02.2020 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Skvělé povídky!

24.01.2019 5 z 5

Jsou tam ještěrky! Jo, čtení jsem si opravdu užila. Tolik nových civilizací, tvorů a zvyků. Takové knihy můžu. Cestování posádky, život ve vesmíru, různé povahy.
Sice se mi občas zdálo, že děj moc přeskočil (třeba když má na začátku Rosemary "problém",který v půlce knihy vyřeší a nikdo se nad tím moc nepozastavil, i když to Rosemary prezentovala "jako hodně velký problém, co ji zničí". Chápu, brala to pro sebe víc vážně.
Každopádně - knihu si přečtěte. Pokud milujete nové světy, vesmír, bohatou historii hned několika národů, neváhejte.Obdivuji autorčinu fantazii a seženu si druhý díl co nejdřív!

20.01.2019 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Skvělá kniha, čtení jsem si opravdu užila. Až mě mrzí, že jsem ji četla po chvilkách. Líbí se mi detailní propracovanost děje, spousta dějových linek a pohledy do minulosti. Není to odpočinkové čtivo, je potřeba pozorně číst a skládat příběh, stránku za stránkou. Takové příběhy mám nejraději.
Favoritem je podle mě Luco a Alex. Snad dostane v příštím díle víc prostoru i Nataly.

22.02.2018 5 z 5

Tři tváře Tři tváře Brandon Sanderson

Skvělé od začátku do konce. Každá povídka měla své kouzlo, dokázala mě vtáhnout do děje a přemýšlet, jak to asi skončí. Sanderson prostě umí :)

18.01.2018 5 z 5

Žena se sovou Žena se sovou Františka Vrbenská

Sborník mě příjemně překvapil. Nadšeně jsem hltala každou povídku. Několik večerů jsem se tak těšila na další kousek, až mi bylo líto, že je konec. Některým povídkám by román určitě slušel, potenciálu je tam víc než dost. :)

Nejvíc mě oslovily:
Sver
Hvězdář se dívá nahoru
Sněžná paní
O pár kroků blíž

02.10.2017 5 z 5

Pád Vážky Pád Vážky Adrian Tchaikovsky (p)

Skvělé pokračování. Jednotlivé postavy se vyvíjí a mnohé ne pěkným směrem. Světem pořádně hýbe válka a hlavní hrdinové s tím musí poprat každý za sebe. Miluji tuhle sérii. Svět lidí s hmyzími aspekty mě dostal, působí reálně a živě, do detailu. Styl Tchaikowského není náročný a rychle se čte. Víc pohledů na děj tady spíš obdivuji, protože nám autor umožnil podívat se na všechny strany konfliktu - takže i na motivy nepřítele, tedy Vos. A ne všechny jsou stroje na zabíjení bez mozku.
Kdo nezná, šup do knihovny.

08.09.2017 5 z 5

Krev Kudlanky Krev Kudlanky Adrian Tchaikovsky (p)

Tohle bylo něco, fakt jsem se bavila celou dobu. Trojka má sice pomalejší tempo než jednička, zato bere situaci do větší hloubky. Podíváme se do míst mimo mapu Nížin. Hlavní hrdinové jsou znovu rozděleni a tentokrát nebojují přímo proti Vosám, ale musí najít Kostku stínů. Magickou relikvii, kterou Vosy chtějí. Vědoucí nevěří, že magie vůbec existuje a proto jsou snadno ovlivnitelní. Na co magie, když mají stroje a vynálezy, protože válka je čas pokroku.
Kdežto Vidoucí zase ani neotevřou zamčené dveře nebo poklop... chudáčci. Jejich magie poněkud slábne. :D

Miluji tuhle série čím dál víc. Snad mi čtyřka přijde brzy. Potřebuji víc Che a Thalrika, protože se konečně setkají a bude to výbušné (jak by ne, když se z nepřátel na život a na smrt mají stát přátelé... muhaha :D Pavoučice Tynisa je na tom dost špatně ... a Kudlanka Tisamon nějak ztrácí hlavu... Vážky jsou asi kouzelné.

08.09.2017 5 z 5

Poušť v plamenech Poušť v plamenech Alwyn Hamilton

Příjemný, dobrodružný příběh. Jsem naprosto spokojená. Až jsem cítila slunce v zádech a viděla písečné duny. Připadá mi to jako fantasy western, akorát inspirovaný arabskou kulturou (zajímavý mix,že?) + proměnlivá magie a méně známé kouzelné bytosti. Hlavní hrdinka je od rány, ale tak akorát, takže se s ní v pohodě sžijete.
PS:Brala bych koně búraqi, ale neměla bych to srdce je trápit železem.

24.06.2017 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Skvělý díl, mám, ho s trojkou nejraději ;)

10.06.2017 5 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Kupodivu mě to bavilo. Kdybych měla příběh popsat, řekla bych, že byl opravdu milý a místy vtipný. Lehce se četl, autorka má styl, kterého se rychle chytíte. America je sice naivní, nezkušená a občas sebestředná, ale nakonec je to fajn hrdinka, co si stojí za svým. A je přirozená, hlavně při interakci s princem Maxonem.
Je to vlastně taková pohádka. Maxon je roztomilé zlato, Aspen mi šel na nervy hned od začátku. S chutí se podívám dál.
Pokud hledáte příjemnou knihu na odpočinek a nevadí vám, že tam chybí velká akce, směle do toho. Není to nic převratného,ale tady to vůbec nevadí.

18.05.2017 4 z 5

Válka zrcadel Válka zrcadel Tereza Matoušková

Dočteno. Chtělo se to pořádně obrnit, protože pohádkový příběh tu rozhodně nenajdete. Tereza Matoušková vyniká vytříbeným stylem psaní, takže věrohodně, syrově realisticky popisuje nejen zánik světa, ale i nejhorší stránky lidského charakteru. Temná atmosféra beznaděje se vine příběhem, ale o to víc zasvítí drobet naděje a schopnosti soucitu.
Ankara vyrůstá v bezútěšném světě, její schopnosti jsou vzácné, je tedy osamělá a stává se nástrojem mocných. Na své cestě snad konečně najde sama sebe, protože jak ona, tak její nejbližší budou o osud lidstva bojovat do posledního dechu.
Začátek Války zrcadel je na můj vkus moc zrychlený, sledujeme Ankařino dospívání a mnoho informací a intrik začne dávat smysl až postupem času. Ale vyplatí se počkat si. Konec je netypický a svým způsobem originální. Pokud si vaše sympatie Ankara pro svou cynickou skořápku nenajde, vřelý a srdečný Zafar určitě.

16.05.2017 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Dočetla jsem a oči mám jako tenisáky. Tohle bylo skvěle vymyšlené, srdcervoucí, místy kruté, smutné i nádherné. I když jsem měla během čtení pár výtek, je to podle mě nejlepší kniha od Maas. Úžasné zápletky, životy, oběti, chyby... a ten konec! Doufám, že trojku pak přeloží rychle.

26.04.2017 5 z 5