DonPax DonPax komentáře u knih

Krysař Krysař Viktor Dyk

Obdivuji přesný a pregnantní styl autora, Krysař se krásně čte. Děj je koncentrovaný, žádné zbytečné průtahy. Myslím si, že Dyk by snadno mohl z tohoto díla udělat třísetstránkový román, kdyby chtěl, ale neměl by jistě takový úspěch. Tato novela je po právu stálicí všech maturitních seznamů.

29.10.2020 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Očekával jsem plynulé pokračování Naslouchače, kterého se mi dostalo. Autorka odvedla opět kus velmi dobré práce, příběh má spád a čte se rychle. Dá se říct, že jsem si při čtení příjemně odpočinul. Na druhou stranu mě zase mírně štvala hlavní postava (zdá se, že to k téhle sérii prostě patří) a děj byl ke konci až příliš překotný a chaotický. Možná to ale je účel, aby čtenář sáhl po následujícím dílu. Rád si ho přečtu, i když asi ne hned teď.

21.12.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nečekal jsem od toho příliš, počítal jsem spíše s nějakou generickou oddychovkou. Musím ale říct, že mě autorka příjemně překvapila tím, jak zajímavý a nápaditý svět dokázala vytvořit. Ke konci knížky už jsem hltal jednu stránku za druhou, děj je strhující a všechno hezky odsýpá. Hlavní postava mi už sice občas lezla krkem, ale vidím to tak, že dám šanci i druhému dílu. Laťka je vysoko, první díl mě nezklamal, takže doufám, že to tak zůstane i nadále.

18.07.2021 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Hlavní dějová linka nebyla příliš zajímavá, byla místy až trochu otravná, ale o ni tu v prvé řadě nešlo. Podstatné jsou zamyšlené odbočky a úvahy o partnerském životě a lásce, se kterými jsem se dokázal ztotožnit a které knihu povznesly. Zajímavé jsou autorovy hrátky se způsoby vyprávění (o nich jsem zaslechl a hlavně kvůli nim jsem si knihu pořídil). Jako "normální" román se to určitě nazvat nedá - pokud od toho člověk má očekávání jako od "normálního" románu, bude asi zklamaný, nečte se to jednoduše. Já jsem však zklamaný nebyl. Zároveň jsem ale nebyl ani příliš nadšený.

25.02.2021 4 z 5

Alois Nebel Alois Nebel Jaroslav Rudiš

Nejsem zrovna typický čtenář komiksů, ale tohle se mi opravdu líbilo. Velmi sugestivní a povedené kresby a zápletka inspirovaná životem na samém okraji společnosti. Zhltl jsem to skoro jedním dechem.

24.05.2021 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Zbabělci jsou skvěle napsané dílo zachycující pohled skutečných obyčejných lidí na konec války, bez jakýchkoli příkras. I když si myslím, že by nevadilo, kdyby ho Škvorecký napsal trochu kratší. Dannyho myšlenkové pochody jsou zdlouhavé a čím dál víc otravné, ale na druhou stranu bych řekl, že Danny je zde vystižen velmi uvěřitelně a je jaksi "správně" nesnesitelný. Jinak spád děje je výborný a četlo se to snadno.

08.05.2021 4 z 5

Pěkně sestavená sbírka, v níž lze najít jak povídky skvělé až fenomenální, tak i povídky průměrné až slabé. Dobrý vhled do Poeovy tvorby.

24.10.2022 3 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Cizinec v cizí zemi je pozoruhodná kniha, vůbec jsem se při četbě nedivil tomu, že byla kdysi v době svého vydání tak kontroverzní. Vždy mě velice potěší, když je kniha něčím neotřelá a podnítí mě k přemýšlení - takových podnětů v ní bylo plno. Byla to moje první zkušenost s Heinleinem a věřím, že ne poslední.
Četl jsem nové nezkrácené vydání, takže dílo působilo úplně a uceleně, bohužel některé pasáže a například Jubalovy monology byly na mě až příliš rozvleklé. Nicméně to byl příjemný zážitek!

14.07.2021 4 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Každá z povídek je zcela jiná než všechny ostatní a každá je jiným způsobem ohromující. Ve většině nejde o samotný děj příběhu, ale spíše o myšlenkové experimenty, které mě moc bavily. Například mě také příjemně překvapilo, jak citlivě je napsaný Příběh tvého života, a jak přesvědčivě a až samozřejmě působila povídka Peklo je nepřítomnost Boha. Jsem rád, že jsem na Chianga narazil, doufám, že si budu moct přečíst i Výdech.

27.06.2021 5 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Velmi silné a hezky napsané povídky. Vždycky mi bylo líto, že tak záhy skončily, vžít se do děje a do postav pro mě bylo pokaždé až záhadně jednoduché - ale uvědomuji si, že přesně to vše nejspíš byl autorův záměr. Doufám, že budu mít možnost si od Balabána přečíst i nějaká další díla.

01.04.2021

Žert Žert Milan Kundera

Moje úplně první přečtené dílo od Kundery. Ano, stydím se za to a hodlám to dohnat, protože jsem na tomto románu poznal, že jsem přicházel o hodně. Náročné téma, náročná výstavba a náročné autorovo vyprávění se může zdát jako nepřekonatelná bariéra, ale Kundera zde přesto dokázal vytvořit skvělý počin. Chvíli trvalo, než jsem se zorientoval v postavách, ale pak jsem se s nimi ztotožnil a četlo se mi to velice snadno. Tísnivá atmosféra poúnorového období na mě přímo dýchala a samotné vyvrcholení a závěr byly skvěle vykreslené.

19.03.2021 5 z 5

Cizinec hledá byt Cizinec hledá byt Egon Hostovský

Myslím, že v Hostovském jsem našel svého nového oblíbeného autora, tato kniha je po románu Sedmkrát v hlavní úloze druhá, kterou jsem od něj přečetl. Je skvěle napsaná a poutavá, hlavní postava doktora Marka je sympatická, ale přitom pořád záhadná.

09.03.2021 5 z 5

Sedmkrát v hlavní úloze Sedmkrát v hlavní úloze Egon Hostovský

I když to není příliš dlouhý román, najde se tu spousta věcí, které lze obdivovat. Postava Kavalského je velmi působivá a také ostatní jeho blízcí jsou skvěle vykresleni - každý z nich je jiný a zosobňuje určitou část společnosti. Vše prostupuje dusivá atmosféra 30. let, kdy se nezadržitelně vzmáhá nacismus a ani společenská elita, mezi kterou postavy patří, mu nemá šanci vzdorovat. Je škoda, že Hostovskému není věnována taková pozornost, jakou by si zasloužil. Doufám, že si najdu čas a přečtu si od něj i jiná díla.

24.12.2020 5 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Velmi dobře napsané, mrazivá atmosféra by se dala krájet. Líbí se mi, jak Čapek v jednotlivých "knihách" mění styl vyprávění. S určitostí můžu říct, že to není to nejlepší, co Čapek napsal, ale i tak je to velice působivé a k zamyšlení.

18.11.2020 4 z 5

Zde by měly kvést růže Zde by měly kvést růže Josef Svatopluk Machar

Velmi pěkná sbírka epických básní se společným velice silným tématem nerovného postavení žen ve společnosti. Lidské příběhy o neštěstí, životní deziluzi i domácím násilí zachytil Machar brilantně. Třešničkou na dortu je krásný epilog.

11.11.2020 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Vančurův vypravěč mě upřímně baví. Je originální a perfektně pracuje s jazykem, nápadně se odlišuje od nudné většiny, která jen suše popisuje děj. Někdy jsem ale musel číst pozorněji a občas jsem se ztratil, zvláště u vyhrocených pasáží. I když jsem historické próze nikdy moc neholdoval, Markétu Lazarovou jsem přečetl docela rychle, i příběh se mi líbil.

09.11.2020 4 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Ke knize jsem přistupoval už předem bez očekávání propracovaných postav a soustředil jsem se na to, jak Lem dokázal zkonstruovat záhadný svět, ve kterém se vše odehrává. A nebyl jsem zklamaný! Atmosféra plná znepokojivé nejistoty by se dala krájet a morální dilema i setkání s mimozemskou civilizací jsou představeny velmi umně. Co mi vadilo, byly až příliš barvité popisy krajiny - obdivoval jsem autorovu trpělivost a preciznost, ale pod spoustou líčení sem si nedokázal představit nic. Nicméně to byl skvělý zážitek a doufám, že si někdy v budoucnu udělám čas třeba na Lemův román Solaris.

24.01.2022 4 z 5

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Velmi neotřelé sci-fi. Přestože je oproti trilogii Vzpomínka na Zemi méně akční, bavil jsem se a četlo se mi dobře. Námět a myšlenky autora jsou fascinující. Autor má navíc originální způsob psaní, který je mi paradoxně i přes svou jistou chladnost sympatický. Chladné jsou i postavy, ale dá se na to zvyknout. Samotný konec románu mě uchvátil a mám z toho skvělý pocit. Výborný počin, i když asi zůstane ve stínu Liouovy velké trilogie.

28.12.2020 5 z 5

Stříbrný vítr Stříbrný vítr Fráňa Šrámek

Je to moc hezké čtení, autorův jazyk je krásný. Škoda, že jsem se občas v lyrických částech a některých dějových odbočkách ztrácel. První polovinou díla jsem se musel hodně prokousávat, v té druhé už mi čtení šlo mnohem lépe. I s hlavní postavou Jeníka Ratkina jsem se sžíval delší dobu, ale nakonec se mi to podařilo. Souhlasím s názorem, že tuto knihu by člověk měl číst ve správném věku, a mám pocit, že jsem se do něj trefil. Zajímalo by mě, jestli za nějakých pár let, až se k Šrámkovi vrátím, uslyším ještě, stejně jako Jeník, stříbrný vítr, nebo si podobně jako profesor Ramler postesknu, že už jej neslyším...

15.11.2020 4 z 5

Ztracený stín / Případ profesora Körnera Ztracený stín / Případ profesora Körnera Egon Hostovský

Mnohem víc se mi líbil Ztracený stín, Hostovský mě v něm opět překvapil, své určitě vykonala i velmi sugestivní ich-forma. Případ profesora Körnera se mi četl o poznání hůře, zvlášť přibližně jeho poslední třetina, která byla na mě až příliš pozvolná. Ovšem konec byl opět strhující.
Tato dvě díla mi potvrdila, že Hostovský je výjimečnou postavou české psychologické prózy, a utvrdila mě v tom, že chci tohoto autora číst a poznávat i dál.

11.10.2021 4 z 5