Cizinec hledá byt

Cizinec hledá byt začíná v prosinci 1945 v New Yorku, kde český emigrant, lékař Václav Marek, marně hledá byt, v němž by našel stůl a klid ke své práci, jíž chce dokončit. Avšak je neustále zatahován do osobních problémů jeho hostitelů. Svoji práci nemůže nikdy dokončit, protože je něčím, co je mimo naše možnosti, je symbolem bloudění a tudíž je hlavní postava na nekonečné pouti života, na které nenalezne to, co hledá. Je člověkem, který nikdy nezakotví, je Ashaverem (věčným poutníkem)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64857/cizinec-hleda-byt-64857.jpg 4.3112
Romány, Literatura česká
Vydáno, Melantrich

Kniha Cizinec hledá byt

TheMelorry
09.11.2019

Překvapivě velmi dobrá a čtivá kniha, od které se nelze odtrhnout. Strasti cizince doktora Marka v Americe a potkávání se se zvláštními lidmi, kteří ho u sebe nechávají bydlet je opravdu velmi zajímavé. Jako vhled do tehdejší poválečné americké společnosti a do života emigranta je kniha ideální.
Jak už je v komntářích níže, knihu napsal autor svým osobitým stylem, ve kterém si na nich nehraje. Chce jen popsat pravdu a je mu jedno, koho s ní zaujme. Pro autora je typická jistá neurčitost. Která je v tomhle díle více než patrná. Nic není přímo řečeno, mnoho věcí si musíme domýšlet a jen se dohadovat, jak by to mohlo být. Dokonce i konec je neurčitý a nejasný.

Listy
25.09.2019

Absolutně úžasná kniha, výtečné dílo Egona Hostovského. Je to první dílo, které jsem od něj četla. Nadchly a oslovily mě mnohé úvahy, pohledy, myšlenky. Geniálně napsané, skvělý jazyk, výborné skloubení češtiny a angličtiny. Knihu doporučuji všem, kteří hledají knihu, která není jen prázdné tlachání , aby zaujala co nejvíce čtenářů, ale ani si uměle a křečovitě nehraje na extra uměleckou "nadliteraturu". Nemusí si to nijak dokazovat. Ona totiž výborná je! :)

irmag
01.09.2019

Myslím, že výborná kniha. Mě nadchla. Nadčasová.

druzickaster
26.08.2019

Kousek první kapitoly jsem slyšel jako čtení na pokračování na rádiu Vltava a kniha mě zaujala tak, že jsem si ji hned přečetl. Styl autora mi dost připomíná pana Fukse. Hlavní postava dr. Marek se po vyhazovu z podnájmu snaží nalézt bydlení a klidné místo pro dokončení své práce. Ovšem pokud odstraníme tuto primární vrstvu příběhu, nechá nás autor nahlédnout pod pokličku životů dalších lidí, se kterými se dr. Marek setká při své strastiplné pouti. Uvidíme osudy různých lidí, z různé společenské vrstvy, jejich trable, ať očividné, nebo hluboko ukryté a zjistíme, že někdy stačí skutečně jen málo, aby se člověku ulevilo, aby se ručička kompasu jeho života pootočila tím správným směrem, ale je potom jen na něm, jak s touto změnou naloží. Zjistíme také, že nic na světě není zadarmo. Že tato fatamorgána v samotném důsledku stojí mnohem víc, třeba svobodu, že je svazující a pokořující...
Dílko je to opravdu povedené a hodně mě bavilo. Jediné, co od knihy nečekejte, jsou světlé zítřky...

Mitculka
02.03.2019

Příběh na mne dýchal poněkud úzkostným dojmem, zdálo se mi, že ústředním motivem příběhu byla přetvářka. Hlavní hrdina, doktor Václav Marek, se setkával s mnoha lidmi, kteří v sobě často nosili jakousi zášť a strach a zdálo se, že doktor Marek se zde jeví jako jediná čistá entita, je skromný, snaží se konat dobro, pomáhat a přemýšlí o míru pro všechny ostatní lidi. Poměrně bolestně působí, jak se tento dobrý člověk protlouká světem, jak je jím zametáno, jak mu lidé nerozumějí, přestože on hledá jen pokoj a mír, aby mohl pracovat.

Tento příběh v sobě nese mnoho zajímavých detailů, které zde nebudu blíže rozebírat, abych předešla spoilerům. Velmi zajímavá mi ale přišla například myšlenka obrácení člověka naruby.

Opravdu zajímavé dílo.

sgjoli
04.11.2018

Přiznám se, že z této knihy mi bylo při čtení dost úzko a bylo mi líto hlavního hrdiny, který se okolnostmi ocitl v nelehké situaci. A přitom jediné, co potřeboval, bylo nějaké klidné místo, kde by mohl přebývat a pracovat na svém pojednání. To však nenachází a místo toho je zatahován do událostí a situací, které mu nejsou moc příjemné. Není to utěšené čtení a mně je smutno ještě teď, když si na tu knihu vzpomenu. Ten pocit lítosti a bezmoci z toho dost výrazně sálá a dotkne se každého vnímavějšího, citlivějšího člověka.

holkaslebkou
29.05.2017

Dr. Marek, poutník, který touží jen po jediném - najít byt se stolem a klidem na práci.
Vytyčil si zdánlivě jednoduchý cíl, ale jeho dosažení mu komplikují lidé, na které během své cesty narazí; postavy s lidskou tváří, které se neumí vypořádat se svou malostí a prázdnotu jinak, než že ji naplňují životy jiných (cizích) lidí.
Výborná kniha s příměsí Kafky a francouzských existencialistů, ale pořád dostatečně unikátní.

trudyy
05.01.2016

Pro mě asi nejlepší z Hostovského děl. S nepopiratelnou vnitřní hloubkou, plné rozporu snové touhy a syrové skutečnosti...

Sestřelen
Sestřelen