DoktorAntonio DoktorAntonio komentáře u knih

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Slušná oddechovka, nic víc, nic míň...

10.11.2021 3 z 5

Slunce v podhlavníku Slunce v podhlavníku Jiří Raichl

Velice silná poezie stojící na brilantních výrazových finesách. Hra se slovy, obrazy, emocemi... paráda. Ponořil jsem se velice hluboko a nemohl vyplavat. Tak má člověk prožít opravdovou báseň, řekl bych. A to nejsem zrovna typický milovník poezie.

30.08.2021 5 z 5

Nejlepší sezona Nejlepší sezona David Bochníček

Nejsem zrovna fotbalový fanoušek, ale tahle knížka se mi četla moc dobře. Je to fakt výborná oddychovka, nesmírně milá.

13.11.2019 5 z 5

Tenčí než vlákno pavučiny Tenčí než vlákno pavučiny Jiří Raichl

Přečteno jedním dechem. Je osvěžující užít si občas knížku, která se jaksi vymyká.

25.09.2019 4 z 5

Mechanické piano Mechanické piano Kurt Vonnegut Jr.

Za mě: těžko čitelná kniha, která fakt není pro každého. Ale z poselství vepsaného mezi řádky mrazí.

19.08.2019 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Kniha, proslavená hlavně díky Formanovu filmovému zpracování. Obě verze mají své sugestivní kouzlo.

19.08.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

První stovka stránek mi připadala jako vytržená z dívčích časopisů a chtěl jsem knihu odložit. Pak se konečně dostavil nosný děj, jehož nejsilnější částí pro mě byly až dokumentární pasáže, líčící poměry v Terezíně a Osvětimi. Ve srovnání s mými oblíbenými díly s podobnou tématikou (Sedmiramenný svícen a film Musíme si pomáhat) tento román poněkud pokulhává. Už proto, že chybí pořádná zápletka, gradace je nulová a překvapivé rozuzlení se už vůbec nekoná. Vše je v podstatě jasné už hodně dlouho dopředu.

13.08.2019 3 z 5

Sedmiramenný svícen Sedmiramenný svícen Josef Škvorecký

Výborně napsaná kniha, vyprávění o těžkým věcech bez patosu, se Škvoreckého typickým odlehčeným stylem.

13.08.2019 5 z 5

Absurdanda Absurdanda Vladimír Vokolek

Hodně zvláštní kniha. Dost dlouho mi trvalo, než jsem jí pronikl pod kůži. Ale pak mě uchvátila. Originální, nenapoodobitelné čtení.

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Nejlepší český prozaik přelomu tisíciletí. Aspoň pro mě. A tento výběr je pro mě z jeho tvorby nejsilnější.

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Tahle kniha rozhodně není pro každého. Nečte se snadno. Ovšem ta Vančurova čeština, to je lahůdka ...

01.08.2019 4 z 5

Farářova dcera Farářova dcera George Orwell (p)

Poučné čtení. Je to sonda do psychiky člověka beznadějně uvízlého v náboženství, ale zároveň autor svým až zpravodajským stylem reflektuje některé aspekty své doby, které sám dobře znal (prostředí česáčů chmele, soukromého školství, bezdomovců apod.).

01.08.2019 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Orwell byl prostě vizionář. A zřejmě věděl, kam povede diktatura bolševismu a dalších ideologických oblud. A taky věděl, že jednou nastane Evropská unie ...

01.08.2019 5 z 5

Doktor v domě Doktor v domě Richard Gordon (p)

Člověk by skoro zalitoval, že nestudoval u sv. Swithina :)

Lidská tragikomedie Lidská tragikomedie Ladislav Klíma

Beletrizovaná filosofie L. Klímy našla v této knize nejefektnější ztvárnění. Když v závěrečném aktu příběhu radí Odjinud Pulcovi, že nejlepší cestou k dosažení absolutně je uchlastat se k smrti - no, možná není daleko od pravdy :)

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Yossarian není americkou obdobou Švejka, přesto mají obě knihy cosi společného - onen odpor proti válce prostřednictvím ironie, poukazující na její nekonečnou absurditu.

01.08.2019 5 z 5

Kultovní záležitost, ale nejen to: fenomenální satira. Švejk a Hlava XXII, nejlepší zbraně proti válečné zblbělosti.

01.08.2019 5 z 5

Dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona Dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona Jaroslav Hašek

Dobrá recese. Takhle se musí na politiku.

Mokré moře Mokré moře Gregory Corso

Poezie, z níž čiší opravdovost prožitku. Naléhavost. Prostě vydatná strava pro duši.

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Krásně napsaná kniha o těžké a nepřehledné době. Zajímavé je její srovnání s tak trochu zpravodajsky pojatým Orwellovým Holdem Katalánsku. Úplně jiný příběh - a přece člověk nachází paralely.