DoktorAntonio

Pomalu hořící oheňPomalu hořící oheňPaula Hawkins

Slušná oddechovka, nic víc, nic míň...

10.11.2021

Slunce v podhlavníkuSlunce v podhlavníkuJiří Raichl

Velice silná poezie stojící na brilantních výrazových finesách. Hra se slovy, obrazy, emocemi... paráda. Ponořil jsem se velice hluboko a nemohl vyplavat. Tak má člověk prožít opravdovou báseň, řekl bych. A to nejsem zrovna typický milovník poezie.

30.08.2021

Nejlepší sezonaNejlepší sezonaDavid Bochníček

Nejsem zrovna fotbalový fanoušek, ale tahle knížka se mi četla moc dobře. Je to fakt výborná oddychovka, nesmírně milá.

13.11.2019

Tenčí než vlákno pavučinyTenčí než vlákno pavučinyJiří Raichl

Přečteno jedním dechem. Je osvěžující užít si občas knížku, která se jaksi vymyká.

25.09.2019

Mechanické pianoMechanické pianoKurt Vonnegut Jr.

Za mě: těžko čitelná kniha, která fakt není pro každého. Ale z poselství vepsaného mezi řádky mrazí.

19.08.2019

Vyhoďme ho z kola venVyhoďme ho z kola venKen Kesey

Kniha, proslavená hlavně díky Formanovu filmovému zpracování. Obě verze mají své sugestivní kouzlo.

19.08.2019

HanaHanaAlena Mornštajnová

První stovka stránek mi připadala jako vytržená z dívčích časopisů a chtěl jsem knihu odložit. Pak se konečně dostavil nosný děj, jehož nejsilnější částí pro mě byly až dokumentární pasáže, líčící poměry v Terezíně a Osvětimi. Ve srovnání s mými oblíbenými díly s podobnou tématikou (Sedmiramenný svícen a film Musíme si pomáhat) tento román poněkud pokulhává. Už proto, že chybí pořádná zápletka, gradace je nulová a překvapivé rozuzlení se už vůbec nekoná. Vše je v podstatě jasné už hodně dlouho dopředu.

13.08.2019

Sedmiramenný svícenSedmiramenný svícenJosef Škvorecký

Výborně napsaná kniha, vyprávění o těžkým věcech bez patosu, se Škvoreckého typickým odlehčeným stylem.

13.08.2019

AbsurdandaAbsurdandaVladimír Vokolek

Hodně zvláštní kniha. Dost dlouho mi trvalo, než jsem jí pronikl pod kůži. Ale pak mě uchvátila. Originální, nenapoodobitelné čtení.

Hovno hoříHovno hoříPetr Šabach

Nejlepší český prozaik přelomu tisíciletí. Aspoň pro mě. A tento výběr je pro mě z jeho tvorby nejsilnější.

Markéta LazarováMarkéta LazarováVladislav Vančura

Tahle kniha rozhodně není pro každého. Nečte se snadno. Ovšem ta Vančurova čeština, to je lahůdka ...

01.08.2019

Farářova dceraFarářova dceraG. Orwell (pseudonym)

Poučné čtení. Je to sonda do psychiky člověka beznadějně uvízlého v náboženství, ale zároveň autor svým až zpravodajským stylem reflektuje některé aspekty své doby, které sám dobře znal (prostředí česáčů chmele, soukromého školství, bezdomovců apod.).

19841984G. Orwell (pseudonym)

Orwell byl prostě vizionář. A zřejmě věděl, kam povede diktatura bolševismu a dalších ideologických oblud. A taky věděl, že jednou nastane Evropská unie ...

01.08.2019

Doktor v doměDoktor v doměR. Gordon (pseudonym)

Člověk by skoro zalitoval, že nestudoval u sv. Swithina :)

Lidská tragikomedieLidská tragikomedieLadislav Klíma

Beletrizovaná filosofie L. Klímy našla v této knize nejefektnější ztvárnění. Když v závěrečném aktu příběhu radí Odjinud Pulcovi, že nejlepší cestou k dosažení absolutně je uchlastat se k smrti - no, možná není daleko od pravdy :)

Hlava XXIIHlava XXIIJoseph Heller

Yossarian není americkou obdobou Švejka, přesto mají obě knihy cosi společného - onen odpor proti válce prostřednictvím ironie, poukazující na její nekonečnou absurditu.

01.08.2019

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IVOsudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl I–IVJaroslav Hašek

Kultovní záležitost, ale nejen to: fenomenální satira. Švejk a Hlava XXII, nejlepší zbraně proti válečné zblbělosti.

01.08.2019

Dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákonaDějiny Strany mírného pokroku v mezích zákonaJaroslav Hašek

Dobrá recese. Takhle se musí na politiku.

Mokré mořeMokré mořeGregory Corso

Poezie, z níž čiší opravdovost prožitku. Naléhavost. Prostě vydatná strava pro duši.

01.08.2019

Komu zvoní hranaKomu zvoní hranaErnest Hemingway

Krásně napsaná kniha o těžké a nepřehledné době. Zajímavé je její srovnání s tak trochu zpravodajsky pojatým Orwellovým Holdem Katalánsku. Úplně jiný příběh - a přece člověk nachází paralely.

Inkognito v PrazeInkognito v PrazeEphraim Kishon

Těžko napsat něco, co už nebylo vyřčeno. Prostě Kishon je neuvěřitelně vtipný a neuvěřitelně trefný.

Vražedné povídkyVražedné povídkySamuel Dashiell Hammett

Prudce dobré krimipříběhy. Hammet byl průkopníkem drsné detektivní školy. Vyhnal vyšetřovatele na ulici a nechal jim rozbít hubu. Autor psal o něčem, co osobně znal. Je to vidět.

Havran (14 básní)Havran (14 básní)Edgar Allan Poe

Originální poezie. Tak jako je originální celý Poe.

01.08.2019

Zítra už byloZítra už byloJiří Raichl

Moc zajímavá kniha. Tolik vtipné ironie a laskavého cynismu na malém prostoru jsem ještě nezažil. Ale není to jenom legrace. Zatraceně snadno to umí vlézt pod kůži a dloubat do duše ...

My jsme legieMy jsme legieDennis E. Taylor

Svérázná parodie na sci-fi. I když to vlastně parodie tak úplně není … prostě nápaditá a vtipná kniha. Nic víc a nic míň.

Básnické díloBásnické díloBohuslav Reynek

Bohuslav Reynek je pro mě jedním z největších básníků, co znám. Jeho poetika je tak nesmírně lahodná … nenapadá mě vhodnější slovo.

Kosmická událostKosmická událostBohumil Nuska

Ne úplně snadné čtení, napsané Nuskovou typickou nádhernou češtinou.

Pes baskervillskýPes baskervillskýArthur Conan Doyle

Jedna z kultovních knih, co nikdy neomrzí.

01.08.2019

Schůzka se smrtíSchůzka se smrtíAgatha Christie

Pro mě asi nejlepší příběh Hercula Poirota. Zasazený do atraktivního prostředí a skvěle vyprávěný.

01.08.2019

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsyPovídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsyKarel Čapek

Kapesní povídky jsou klasika největší. Paráda.