Mokré moře

Mokré moře https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58313/bmid_mokre-more-U1j-58313.jpg 4 50 6

Výbor básní Gregoryho Corsa ze sbírek Gasoline (1958), The Happy Birthday of Death (1960) a The American Way (1961).

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Odeon

Gasoline, The Happy Birthday of Death, The American Way , 1961

Pablo70
10.01.2024 4 z 5

O Corsovi bylo napsáno mnoho. Můžete se dočíst o jeho pestrém životě, že byl vlastně autodidakt, do školy chodil jen 6 tříd. Zajímavé jsou i jeho výmysly související s jeho uvězněním. Ale je pravda, že ve vězení začal být básníkem. Marlowe, Chatertton a Shelley, všichni básníci – rebelové byli těmi, o kterých napsal báseň Je mi pětadvacet a četl jejich verše tam v lapáku Clinton. Sice píše, že jim jde vyrvat jazyky a ukrást jejich básně, ale ... Psal stejně jako Kerouac nejvíc o sobě a chtěl psát novým jazykem, stejně jako to dělali v jazzu bopeři. V 60. letech nás ohromily jeho básně, úvahy, láska k jazzu a antice, literatuře. Ale co bylo pro nás to NEJdůležitější? Že si Corso po všech omezeních svého dětství, začal dělat, co sám chtěl. Ta jeho svoboda. Nebyl součást soukolí. Nás tam pořád režim cpal. Žít si po svém byl pro nás nedosažitelný sen, třeba jsme si to idealizovali, ale bylo to vzrušující. Mnoho kámošů podlehlo a upsali se režimu. Existence je hladová svině, donutí vás. Dnes se nemusíte upsat, stačí, když držíte hubu a krok. Nad Corsem mnozí zívají nudou, ale my víme a vy to jednou možná také pochopíte.
Odkaz beatniků nás stále excituje.

koudja
07.09.2022 5 z 5

Rakety rozhodně nikoho neomladí!

konstelanski
04.11.2020 5 z 5

Gregoryho Corsa jsem si oblíbil už v knížkách Jacka Kerouaca.
Tvrdil, že je opravdu nejlepší básník na světě.
Tady jsem se mohl přesvědčit proč.

DoktorAntonio
01.08.2019 5 z 5

Poezie, z níž čiší opravdovost prožitku. Naléhavost. Prostě vydatná strava pro duši.

CleoXandra
18.01.2019 4 z 5

Syrová, neohoblovaná poezie nesmírné síly. Něco takového jsem ještě nečetla. Ohromně působivé.

catketh
04.12.2014

Ty skvělý pasáže, který bych napsala na všechny stěny světa, abych si je vždycky až půjdu kolem připomněla. SKVĚLÝ, SKVĚLY, dostal si mě.