Sedmiramenný svícen

Na malém městečku K. žijí drobní lidé jako všude jinde. Nejsou ani zvlášť dobří, ani zvlášť špatní, jsou jenom různí - a pak je najednou patologická horečka dějin zažene pod společný jmenovatel, který je zároveň vizitkou násilné smrti: židé. Fašismus, ona nejhlubší „noc lidskosti", zalije v krvi prostou poezii a drobná dramata obyčejných lidských životů ... A právě o těchto obyčejných lidských životech, na které se zákeřně snáší stín fašismu, vypráví Skvorecký v „Sedmiramenném svícnu". Je to vzpomínková kniha, říká o ní autor. Napůl skutečnost, a napůl — snad sen, snad symbol. Proto také nejsou všechny příběhy knihy realistické. Ale, píše autor v jedné z povídek, v téhle historii nejde o realismus. Což není válka spíše fantasmagorie než skutečnost, a je-li to skutečnost, jsme my skutečně lidé? Odpověď na tuto otázku ovšem v knize není. Tu vůbec nelze nalézt v knihách, ale jenom na dně vlastního svědomí každého z nás....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35596/sedmiramenny-svicen-M8B-35596.jpg 4.1129
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Sedmiramenný svícen

Nuny
25. listopadu

Ano, tohle mě velmi zaráží. Chování lidí bezprostředně po válce. Místo toho, aby se Židé vrátili živí a šťastní do svých domovů, setkávají se s nepochopením a nepřátelstvím.
Velice smutné.

DoktorAntonio

Výborně napsaná kniha, vyprávění o těžkým věcech bez patosu, se Škvoreckého typickým odlehčeným stylem.

kap66
30.08.2018

Působivá a opět výborně napsaná kniha, o hrozných událostech, přitom lehkou rukou, jak to Škvorecký dokázal ve všech knihách s Dannym Smiřickým.
Přijde mi, že Škvorecký jako jeden z mála našich spisovatelů (a lidí vůbec) si vždycky zachoval ke všemu dějinnému zdravý přístup - snad nikdy netrpěl obdivem k jediné skupině lidí či národu. Příběhy židů jsou podány naprosto bez patosu, židé jsou nazíráni s chybami a slabostmi, přesto vidíme, jak jejich osud autora zasáhl. Rebečin osud je silný svou obyčejností (opravdu výborný úryvek vybral RobertRoberts - jedna dívka jde do kina, druhá, úplně stejná - vždyť jaký je mezi nimi rozdíl? - jde do koncentráku). Mě ale téměř stejně zasáhl Rebečin návrat: "Že se na mě všichni dívají jako na obtížnýho židovskýho spratka, kterej si dovolil se vrátit, když všichni slušný židi šli spořádaně do plynu." Tak se na ni dívali Češi, kteří si už zabrali byty a domy po židech - vždyť z nich přece vyhnali okupanty...
Škvoreckého mám ráda a jeho knihy s Dannym nejradši.

MadamC
09.04.2018

Líbilo se mi uchopení této knihy, jak příběhy do sebe zapadly. Také jsem byla ráda, že Danny byl opět vypravěčem a dozvěděla jsem se zase o něco víc z jeho života. Kniha je úzká, takže se čte velmi rychle a ač všechny povídky spojuje smrt hlavních hrdinů, tak se mi kniha moc líbila. Danny příběhu někdy dodá vtipný nádech, což není vůbec na škodu.

martin09
28.09.2017

Skvěle napsané povídky z židovského prostředí. Občas smutné, občas vtipné. Nicméně se mi knížka velice líbila a mohu ji jen doporučit.

Alethea_k
17.09.2017

Příběhy z 2. světové války mám ráda. Předtím jsem od Škvoreckého nic nečetla a upřímně mě překvapilo, jak je kniha čtivá už od první strany. Nedokázala jsem se odtrhnout, snažila jsem se ale zároveň strany šetřit. Nicméně nepovedlo se a za jeden večer jsem knihu přečetla. Měl by si ji přečíst každý.

Bonnet
03.07.2017

Skvělé, skvělé, skvělé! Slova jsou zbytečná atd. apod.

evickakyticka
12.06.2017

Musím se pořád utvrzovat v tom, že klasika není nic moc pro mně. Já po ní občas zatoužím a mockrát nejsem vlastně spokojená. Ale ke knize: Nebylo to špatné, místy i docela vtipné, ale ještě, že je kniha docela krátká. Nemusela jsem se dlouho trápit. Také tam bude i nějaká ta síla příběhu, to nepopírám. Ale snad mě příští vlna touhy po klasice více nadchne.