Diorissimmo Diorissimmo komentáře u knih

V ohnisku nepokoje V ohnisku nepokoje Alena Wagnerová

Další výborná kniha od Aleny Wagnerové. Životopis Franze Kafky, jeho rodičů, tří sester a ostatních příbuzných na pozadí historických událostí přelomu 19. a 20.století, je zároveń i historií židovské komunity v Čechách. Autorka rekonstruuje život, především Kafkův duševní život, který byl impulzem pro jeho dílo, zejména z deníkových zápisů, dopisů a z vyprávění Kafkovy neteře a lidí, kteří ho znali. Sám Kafka formou deníkových záznamů reflektoval a vtipně glosoval každodenní události v rodině. Autorka se též zamýšlí nad velice komplikovaným vztahem mezi Franzem a jeho otcem Hermannem Kafkou, kdy každý od toho druhého očekávali něco zcela jiného, než dotyčný mohl splnit a ve výsledku to mělo zcela jistě vliv na Kafkovo dílo.
Velice poutavě napsáno, dozvěděla jsem se spoustu nového a dalo mi to podnět k dalšímu studiu. Osud rodiny je nicméně velmi tragický, pro svůj židovský původ jsou všichni členové rozvětvené rodiny postupně povoláni do transportu, tři mladší Kafkovy sestry umírají v koncentračních táborech, po válce se téměř nikdo z nich nevrátí a sám Franz tomuto osudu unikne jen "díky tomu", že zemře už v roce 1924 na tuberkulozu.
Děkuji autorce, že mi přiblížila život a osud Franze Kafky a já mám chut si přečíst něco z jeho díla. Třeba Proměnu. Nebo Dopis otci.

14.02.2014 5 z 5

Zázemí Zázemí Jana Šrámková

Váhám, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy do hodnocení. Kniha je psaná poetickým jazykem, většina událostí je jen náznakem, lehce se dotkne vzpomínek, nicméně něco mi tam chybí. Pokud to autorka myslela jako vzpomínkovou knihu na babičku, mělo tam být více událostí z babiččina života. Uvádí, že se babičky ptá na historii jejího života, na všech devět sourozenců, jak se jmenují, kdy se kdo narodil, co se kdy stalo, nahrává si vzpomínky na diktafon, protože i naše vlastní pamět nás může klamat. Čekala jsem tedy děj více do hloubky,ale ...Děj se skládá spíš z fragmentů ze života autorky, občas se mihne nějaká asociace, která vyplaví dávno zasuté vzpomínky, jako návrat do rodného města, dům, kde žila babička...chybí mi tam nějaká forma, toto je moc snové a neuspořádané. Souhlasím, je to takové archetypální, něco jak předobraz všech babiček a vzpomínek na ně, než o skutečně vystavěný příběh, který začíná a končí..tohle se prolíná časem a prostorem, současností a vzpomínkou. Poetické a snové, pro ty, kdo to tak mají rádi.

03.08.2013 3 z 5

Stíny v srdci Stíny v srdci Katherine Webb

Kniha se mi líbila. Na to, že jsem podle názvu od toho nic moc nečekala, mě příběh zaujal. Zpočátku jsem se nemohla začíst, rušilo mě prolínání přítomnosti s minulostí, ale pak jsem se začetla a chtěla jsem vědět, jak to celé dopadne. Oba příběhy, ten z minulosti i současnoti mají svojí třináctnou komnatu, svoje stíny minulosti, Pandořinu skřínku, kterou se bojí otevřít. Příběh je o vině a trestu, který se jako červená nit táhle po celé generace dvou rodin. Závěr nebyl předvídatelný, tajemství se rozplétá postupně a udržuje čtenáře v touze číst dál a zjistit, jak to celé vlastně bylo. Těším se na další knihu autorky.

14.07.2013 4 z 5

Ani Eva, ani Adam Ani Eva, ani Adam Amélie Nothomb

Opět další pěkná kniha od Amelie Nothombové. Díky ní jsem se dozvěděla zase něco nového o Japonsku. Líbí se mi ta ironie a svěží styl, jakým Amelie píše, určitě se přečtu i další knihy.

26.04.2013 5 z 5

Axolotl Roadkill Axolotl Roadkill Helene Hegemann

Ani jsem to nedočetla. Divný, nesrozumitelný styl, podivné fráze. Nebavilo mě to. Slang a podivné fráze je to, co mě od dočtení této knihy úplně odradilo.

08.09.2012 1 z 5

Klejinčino tajemství Klejinčino tajemství Zdenka Hamerová

Detektivky moc nečtu a české detektivky už vůbec ne, ale zaujala mě anotace knihy...starý strašidelný dům se zajímavou historií, kde se dějí podivné věci. Styl psaní poněkud váznul, vadily mi některé slovní obraty a jak už tu bylo zmíněno, po jazykové stránce je kniha spíše podprůměrná, nicméně obsahově mě rozhodně nezklamala. Výborně popsaný postupně se rozvíjející pocit plíživého strachu, kdy nevíte, jestli je za vším spiritismus, temná historie domu, nebo počínající psychóza hlavní hrdinky, které se jako jediné z celé rodiny dějí nevysvětlitelné a strašidelné věci. Rozuzlení, kterého se vám dostane, je nakonec velmi prozaické a logické. A i když jsem měla zhruba od poloviny knihy tušení, kdo, nebo co za tím může být, a moje tušení se potvrdilo, knihu hodnotím jako celkem podařený psychologický thriller.

08.11.2015 3 z 5

Hagibor Hagibor Milena Slavická

Knihu hodnotím jako průměrnou, ale rozhodně ne špatnou. Možná jsem od toho čekala něco jiného. Nicméně jsem tuto útlou knížku přečetla za jeden den. Nejvíce mě zaujal poslední příběh, vyprávění Hany a její dopisy z emigrace.

02.05.2015 3 z 5

Věřte nevěřte Věřte nevěřte Olga Krumlovská

Pár příběhů bylo zajímavých. Strašidelné historky mám ráda, ale nějak se mi nechce věřit, že vše autorka sama prožila, něco mi připadalo jako hodně přitažené za vlasy.

10.04.2015 3 z 5

Utajené životy slavných Češek Utajené životy slavných Češek Martina Bittnerová

Životopisy čtu ráda, předchozí knihy autorky: Spisovatelky a Eros a Utajené životy slavných Čechů se mi líbily, ale tato je hodně průměrná. Možná je to výběrem osobností. Nejzajímavější byl životní příběh Theodory, dcery Boženy Němcové. Ostatní příběhy mě tolik nezaujaly.

26.10.2014 3 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Příjemné oddychové čtení, milá a pohodová kniha. Z kraje žítkovských bohyní, psána místním nářečím, což dáva knize větší autentičnost. Příběhy obyčejných lidí na pozadí dramatických událostí 20.století, které se hrdinů dotknou jen tak mimochodem. Žádné velké drama ani zvraty se nekonají, životy lidí se řídí přírodními zákony a snahou o přežití v drsném prostředí hor a běh událostí je psán formou kroniky ze života jedné rodiny. Také se mi nejvíc líbil první příběh.

10.07.2014 4 z 5

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

Šíleně smutné povídky jsou "překvapivě" smutné. Přečetla jsem je jednou a stačilo.Pěkně napsáno, ale dýchla z toho všeho na mě taková beznaděj.

19.01.2014 3 z 5

Ta třetí Ta třetí Jaroslav Havlíček

Námět knihy bezesporu zajímavý, ale nečetla se mi zrovna lehce. Musela jsem se prokousat spoustou únavných pasáží a film s V. Dlouhým a Lucií Vondráčkovou byl v tomto případě mnohem lepší než kniha. Téma vynikající, film skvělý, jen v knižní podobě se to hůře četlo, nemělo to takovou jiskru jako film.

22.09.2013 3 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Barbara Nesvadbová

Další depresivní kniha od Nesvadbové, po Pohádkáři jsem čekala něco veselejšího, ale Nesvadbová z toho feminismu a popisu zlých a podivných mužů, které má v každé knize už asi nevybředne. Vypadalo to, že knihu přečtu za jeden dva večery, ale musela jsem se do čtení nutit. Nějak mě to neoslovilo.

16.09.2013 3 z 5

Dům se slepou verandou Dům se slepou verandou Herbjørg Wassmo

Smutné a melancholické. Takový bezvýchodně tíživý příběh, kde se vlastně zas tak nic moc neděje, ale smutek je přímo hmatatelný. To je tak nějak celé, co mě po přečtení knihy napadá. Kdyby na konci byla alespon nějaká naděje na lepší osud Tory a lidí na ostrově...tohle je tak beznadějné. Ale špatná kniha to není, jen nedoporučuji číst, pokud se chcete odragovat a přijít na jiné myšlenky, toto není oddechovka před spaním.

14.08.2013 4 z 5

Zády k sobě Zády k sobě Julia Franck

Zajímavá, i když hodně depresivní a beznadějná kniha. Ale rozhodně nemůžu říct, že by byla špatná. Dva sourozenci a jejich poněkud zvláštní, psychopatická matka, zapálená pro ideály komunismu. Příběh se odehrává v poválečném Německu. Souhlasím s tím, že psychologie postav je napsaná výborně, ale děj mohl mít větší spád. Nicméně, tuto knihu jsem přečetla celkem s chutí, ale Polednici, od stejné autorky jsem se pokoušela přečíst dvakrát, ale nějak jsem se nedostala přes první čtvrtinu. Takže Polednici jako lepší dílo hodnotit nemůžu.

30.05.2013 3 z 5

Začátek vypadal slibně, ale postupně jsem měla čím dál menší chut číst. Děj stagnoval a přišel mi nezajímavý a nepravděpodobný. Dalo se z toho vytěžit určitě mnohem víc. Podle názvu a bizarních fotografií jsem čekala něco jiného, možná na způsob starého gotického románu, tohle byla spíš taková pohádka pro teenagery. Trochu historie, trochu tajemna, trochu o ničem.

30.05.2013 3 z 5

Prokletá Prokletá Anna Maria Scarfó

Přesně tak, také mám pocit, že příběh je sice velmi smutný, ale kniha je psaná takovým stylem, že jen klouže po povrchu. Člověk se nemůže s Annou Marií nijak ztotožnit, a ani to v něm nevyvolá ty správné emoce. Ta pasivita a odosobnění hlavní hrdinky z toho dělá jen nějakou krátkou reportážní zprávu z novin, jak někde někoho roky týrali a znásilńovali a co se mu dělo. Nicméně chybí tomu nějaká hloubka, osobní prožitek. Na to, že to vypráví sama Anna Maria, je to strohé a troufnu si říct, že místy až skoro nudné čtení. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc, ten styl psaní neodpovídá tomu, co nám Anna chtěla sdělit. Také jsem od toho čekala mnohem víc. To podání celého příběhu knihu totálně pohřbilo.

10.05.2013 2 z 5

Malá ručka Malá ručka Susan Hill

Neříkám, že to bylo špatné, ale dalo se z toho vytěžit víc. I když pro tyhle duchařské horory mám slabost, mohlo to být mnohem propracovanější a napínavější. Líbilo se mi filmové zpracování Ženy v černém od Susan Hill, hlavně bravurně vykreslená strašidelné atmosféra opuštěného domu na ostrově.

25.03.2013 2 z 5

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Velmi slabá kniha, děj v podstatě o ničem, spousta sprostých slov. Nijak mě to nenadchlo a nezaujalo, film je stokrát lepší než kniha. Takže kdo viděl film, kde to víceméně zachrańuje pan Donutil, knihu už číst snad ani nemusí, o nic nepřijde.

25.03.2013 1 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Biomanželka je typické oddechové čtení na víkend, nebo na dovolenou. Přečetla jsem ji za dva dny. Není to žádné veledílo, nad kterým by člověk musel dlouho přemýšlet, nepřináší žádné hluboké myšlenky. Nicméně dobře se čte, je tam trochu té ironie a sarkasmu, občas jsem se pobavila. Prostě taková celkem milá oddychovka, když nemáte chut a náladu na nic náročného.

25.03.2013 3 z 5