DennisMoore DennisMoore komentáře u knih

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Lepší než předchozí díl, a už ten byl velmi, velmi dobrý. Dívka, která si hrála s ohněm je přímo pekelně čtivá záležitost a ze všeho největší radost mám z toho, že se má milovaná Lisbeth Salanderová stala regulérní hlavní postavou. Jen ten konec bych si býval představoval uzavřenější, ale co se dá dělat, teď prostě musím začít číst třetí knihu. Jinak to nepůjde.

22.07.2015 5 z 5

Paskřivec a další příběhy Paskřivec a další příběhy Mike Mignola

Ano, v porovnání s tím, jak velkolepě Hellboye v poslední dvou knihách rozjeli pánové Mignola a Fegredo, by Paskřivec snadno mohl působit jako o něco chudší příbuzný. Ale povídky jsou prvotřídní, zklamání se nekoná. Upozadění Hellboye v té titulní mi nevadí, není to koneckonců poprvé, kdy z povzdálí pozoruje, aby v pravou chvíli do někoho pořádně praštil, příběh s Černovousem se mi líbil velice a doufám, že ho Mignola v budoucnu ještě nějak využije, a stejně tak věřím, že v rámci velkého Hellboyova příběhu by mohl na návštěvu zaskočit i Moloch. Takže jsem spokojen. Závěrečná povídka typicky mignolovsky doplňuje knihu Temnota vábí a díky vtipné narážce, která v ní je, jsem dostal chuť přečíst si i toho Pražského upíra, kterého jinak (jako jediného) příliš v lásce nemám.

16.07.2015 5 z 5

Revival Revival Stephen King

Mňam, tohle tedy byla dobrota. Přímo elektrizující. Nemůžu souhlasit s názory, že Stephen King vyčpěl a měl by uvolnit místo mladším, protože zkrátka nikdo nepíše tak jako on. Dobře, jeden člověk se tomu blíží - jeho syn. Revival mě od první stránky upoutal a pohltil, a to jsem ještě neměl ani zdání, jak se příběh vyvine a jak úžasně vyvrcholí. Navíc se mi líbila dosti nejednoznačná postava pastora Dannyho, rozhodně nejde o žádného tradičně záporného šíleného vědce, kdepak. Fanouškům H. P. Lovecrafta, Mary Shelleyové a jim podobných vstup rozhodně povolen, pokud ne přímo doporučen.__P.S. V knize je i menší narážka na (stylem velmi podobný) Lunapark.__P.P.S. V překladu je ale na poměry Bety podezřele hodně chyb.

03.07.2015 5 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Nejlepší cestopis, jaký jsem kdy četl. Thor Heyerdahl měl ke všem svým talentům navíc také talent spisovatelský, a tak čtenář Ve znamení Kon-Tiki hltá jedním dechem, roztodivnou mořskou faunu při barvitých popisech přímo vidí před očima a ačkoliv ví, jak vše dopadne, rozhodně nemá čas se nudit. Také je sympatické, že autor má (měl) smysl pro humor a dovede příběh krásně odlehčovat.

16.06.2015 5 z 5

Goon #3: Samej průšvih Goon #3: Samej průšvih Eric Powell

Co udělá padouch, když jeho tisícihlavou zombie armádu decimují vlkodlak a obří robot? To jsou ale hloupé otázky. Samozřejmě že proti nim vyšle gigantickou zombie opici. V Goonově světě to tak prostě chodí. A pokud vás překvapí, že na vás jednoho krásného dne zničehonic zaútočí chobotnice v dvojplošníku, pořád máte stejně jako Hellboy možnost raději dělat, že se to nestalo.

28.04.2015 5 z 5

Goon #2: Mé vražedné dětství Goon #2: Mé vražedné dětství Eric Powell

Eric Powell je šílenec. Díky bohu za to!

27.04.2015 5 z 5

Goon #1: Nic než utrpení Goon #1: Nic než utrpení Eric Powell

Bojím se, že kdybych nedal plné hodnocení, přišel by si se mnou nejdříve popovídat Goon s hasákem a Franky by mi pak dal "kudlou do voka".

27.04.2015 5 z 5

Rudá bouře Rudá bouře Tom Clancy

Tom Clancy v tolika knihách zažehnal hrozbu třetí světové války, že by snad byl hřích, kdyby ji jednou také nerozpoutal. V Rudé bouři se to děje a děje se to ve velkém stylu. V mrazivě reálném scénáři je vše, co vás napadne. Kromě politických intrik především nepřetržité napětí a bitevní scény všeho druhu. Lodě proti letadlům, lodě proti ponorkám, ponorky proti helikoptérám, stíhačky proti stíhačkám, stíhačky proti satelitům, bombardéry proti tankům, tanky proti tankům a muži proti mužům, protože ani tentokrát Clancy na úkor epičnosti nezapomíná na příběhy jednotlivců a zajímavé postavy stojící na obou stranách konfliktu, které čtenáři snadno přirostou k srdci. Nedýchal jsem.

26.04.2015 5 z 5

Žabí mor Žabí mor Mike Mignola

Mike Mignola se do toho opět pustil s očividným nadšením a po skvělé Dutozemi a o trochu slabší Duši Benátek dostala série Ú.P.V.O. další vynikající příběh hellboyovského ražení. Komiks má od začátku do konce senzační hororovou atmosféru, no a nakousnutí zrodu Abe Sapiena odvyprávěné tak trochu ve stylu závěru filmu 2001: Vesmírná odysea je zkrátka bomba.

27.03.2015 5 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

Navzdory tomu, jak skvělá jízda to byla, mi ve třetím Zámku a klíči téměř až do konce "něco" scházelo. To "něco" pak ale naštěstí přinesl naprosto skvělý epilog, takže jsem se s hodnocením nemusel příliš dlouho rozmýšlet.

22.03.2015 5 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Člověk nemusí být Forrest Gump, aby za život potkal tolik slavných lidí... K této knize mě přivedla kamarádka a já jsem za to rád, protože sám bych si jí pravděpodobně vůbec nevšiml. I když bych ji v nějakém knihkupectví či antikvariátu někdy možná do ruky vzal, její anotace by mi o ní neřekla absolutně nic, vůbec by mi nedala ani malý důvod, proč si ji přečíst, tak nezajímavý a sterilní ten text je. Velká škoda. Přitom kniha je to nesmírně čtivá, psaná s velmi roztomilým nadhledem, v těch nejcitlivějších okamžicích dojemná a díky členění na malé kapitoly velmi přehledná.

21.03.2015 5 z 5

Pojídači mrtvých Pojídači mrtvých Michael Crichton

Strhující. Naprosto strhující. Lituji jedině toho, že u nás kniha nevyšla zároveň s originálem a neilustroval ji Zdeněk Burian. To by bylo!

19.03.2015 5 z 5

Lov lososů v Jemenu Lov lososů v Jemenu Paul Torday

Zručná kombinace satiry jako z Jistě, pane ministře, romantiky tak trochu ve stylu Dobrý proti severáku a popisu proměny nudného patrona v člověka hledajícího nový (nebo spíš nějaký) smysl života. Navíc je kniha napsána čtivou mozaikovitou formou e-mailů, rozhovorů, novinových článků, úryvků z knihy a podobně. Vytknout nicméně musím jistou nevěrohodnou upovídanost - mám na mysli zejména rozhovory s hlavními postavami, které na jednověté otázky odpovídají sáhodlouhými monology, v nichž nešetří květnatnými popisy přírody či počasí a přímými řečmi. A v české verzi je bohužel i nemile mnoho chyb.

07.03.2015 4 z 5

Rudý králík Rudý králík Tom Clancy

Ačkoliv to zpočátku vypadá, že nejtěžším úkolem Jacka Ryana bude přemlouvání taxikáře, aby ho oslovoval Jacku a ne Sire Johne, samozřejmě se Rudý králík stane mnohem větším dobrodružstvím. Tom Clancy jedinečným způsobem propojuje své fiktivní postavy se skutečnými událostmi a za pomoci řady nejrůznějších postav a superčtivého stylu dokáže vtáhnout do děje přímo dokonale.

28.02.2015 5 z 5

Černá zmije – Celá ta mizerná dynastie 1485–1917 Černá zmije – Celá ta mizerná dynastie 1485–1917 John Lloyd

Je rozhodně lepší nejprve vidět seriál a pak až číst, ovšem pokud někdo nebudete mít na výběr, k seriálu se nedostanete a kniha by se vám měla doma jen tak povalovat, s gustem se do ní dejte. "Hurá, to je Červený bedrník!" - "Ano, Baldricku." - "A vy jste ho zabil." - "Ano, správně. Co je to za Červeného bedrníka, když naletí na ten starý fígl s otráveným pohárem. Červený bedrník, no to mě podrž. Spíš Červený blb."

22.02.2015

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Zapomeňte na slovní spojení "nudný vědec", když je poblíž Randall Munroe. Kdo zná xkcd, ví, kdo nezná, má skvělou možnost se seznámit - navíc v perfektním českém překladu. Každá kapitola je originální, humor číhá v každém odstavci a občas je navíc, potvora, rafinovaně skrytý mezi řádky. Na závěr dodám, že matematika a výpočty všeho druhu byly vždy mojí noční můrou (pokud si myslíte, že představa pavouka lezoucího po vašem obličeji nemůže být děsivější, představte si, že vám po obličeji leze pavouk, který vás nutí vyřešit rovnici o dvou neznámých), nicméně tentokrát proti ní nemůžu říct ani π.

18.02.2015 5 z 5

Darebák Darebák Frank Miller

Jednoduché, ale proklatě zábavné. Velký formát tentokrát na rozdíl od geniální Drsné školy nebo 300 sice nutný nebyl, ale neznamená to, že bych si na něj stěžoval.

17.02.2015 4 z 5

Serpico Serpico Peter Maas

S Al Pacinem před očima se Serpico čte jedna báseň, ačkoliv příjemné čtení to tedy rozhodně není. Maasův popis je na jednu stranu nezúčastněně dokumentární, ale na stranu druhou dokonale vtahující. Obdivuhodné.

04.02.2015 5 z 5

Velcí protivníci v dějinách Velcí protivníci v dějinách Joseph Cummins

Velmi solidně zpracovaná kniha, jejíž kapitoly nepotřebují příliš slov k tomu, aby vystihly atmosféru doby, osobnost jednotlivých, ehm, osobností a jejich notoricky známé konflikty díky tomu podaly často v příjemně jiném než v tom notoricky známém duchu dějepisných učebnic.

04.02.2015 4 z 5

Mimo sebe aneb Objevení Saunders-Vixen Mimo sebe aneb Objevení Saunders-Vixen Richard David Bach

Oslava fantazie, snění, naděje.... A letadel a 20. let. Pro mě jedna z nejlepších možných kombinací.

28.01.2015 4 z 5