DennisMoore DennisMoore komentáře u knih

Obři, bacha! Obři, bacha! Jorge Aguirre

Přesně takový ten příběh, který dospělí napíší/nakreslí zároveň pro mladší čtenářstvo i sami pro sebe. Vždyť koho by neokouzlila kurážná, respektive hyperaktivní Claudette? Skvělá zábava, a moc děkuji za dárek! :)

17.01.2024 5 z 5

Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Cyberpunk 2077: Máš moje slovo Bartosz Sztybor

Předchozí příběh ze světa Cyberpunku 2077 byl skvělý (aby ne, podívejte se, kdo ho dělal), tenhle je snad ještě o něco lepší. Bartosz Sztybor. To jméno budu, doufám, vídat na obálkách v tuzemsku vydávaných komiksů co nejčastěji, protože on fakt, fakt, fakt umí. Máš moje slovo je jako historka ze Sin City, drsná, akční, zábavná i překvapivá, a rozhodně ji lze s klidným svědomím doporučit i těm, kteří hru nehráli a nikdy nebudou. Je to poctivý uzavřený příběh, který se nijak nepřiživuje na cizí slávě. Paráda!

08.12.2023 5 z 5

Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Howard P. Lovecraft: Ten, kdo psal v temnotách Alex Nikolavitch

Letem světem Lovecraftem. Nijak zvlášť zajímavě zpracovaný Lovecraftův životopis, kniha mi ze všeho nejvíce připomínala takové ty komiksy, které dětem školou povinným přibližují osudy slavných osobností od Isaaca Newtona přes Marii Curie po Václava Havla. Zkrátka hezky podaná sbírka různých faktů, ale nic navíc raději nechtějte.

01.12.2023 3 z 5

Balada o dvou vlcích Balada o dvou vlcích Bartosz Sztybor

Bartosz Sztybor mě už nadchl dvěma úžasně ponurými příběhy ze světa Zaklínače, a tak jsem byl vážně zvědav, jak dopadne jeho špásování s Karkulkou, obzvlášť když i nádherná kresba Mikiho Montlló naznačuje, že tentokrát to bude více legranda a méně horor. Podle hodnocení vidíte, že jsem zase nadšený. Sztybor a Montlló totiž stvořili kompromis, v němž rozhodně není nouze o situační humor (příznivci a příznivkyně všemožných způsobů, jimiž může Marigold vytočit Geralta, jste tady správně), ale ani o napětí. Díky tomu, co parafrázuje, je děj povědomý, ale protože Sztybor je prostě skvělý scenárista, má čím překvapovat. A pak je tady konec. Ošklivý, ale jediný logický konec, který dokáže, že i když to tak někdy vypadá, Zaklínač zkrátka není pohádka, ve které se žije šťastně až do smrti.

26.11.2023 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Tenká, ale hutná připomínka toho, co se Stephenu Kingovi honilo hlavou než začal abstinovat :) Sice bych mohl mít výhrady například k uspěchanému konci a pár dalším věcem, jenže ta atmosféra... Ta atmosféra prostě všechny výtky hravě rozžvýká a spolkne. Úžasné je, jak krátká kapitola Kingovi stačí k tomu, aby dosáhl svého. Stačí třeba jedna věta, tu a tam i pěkně zlomyslná, a je to. K tomu si přidejte až poetické popisy měnících se ročních období, krásné ilustrace... Místy jako bych četl spíš báseň v próze, ovšem od opravdového mistra hororu.

21.11.2023 5 z 5

Star Wars: Věk Republiky - Padouchové Star Wars: Věk Republiky - Padouchové Jody Houser

Nějak nám ty v tuzemsku vydávané Star Wars komiksy přešlapují na místě. Ty poslední knihy z Vrcholné republiky mě bůhvíjak neoslovily, ačkoliv líčily nové osudy nových postav, no a v případě Padouchů (ale také Hrdinů, kteří vyšli současně) zase dobré a známé postavy doplatily na nezajímavé a krátké příběhy, které se drží v bezpečných mezích "oficiální fanfikce" a nemají moc co nabídnout. Navíc se mi úplně nelíbí, že obě knihy jsou opět poměrně útlé a bývaly by mohly vyjít v jedné... Jenže to by se tolik nevydělalo. Tak snad to příště už bude zase stát za to.

21.11.2023

Star Wars: Věk Republiky - Hrdinové Star Wars: Věk Republiky - Hrdinové Jody Houser

Nějak nám ty v tuzemsku vydávané Star Wars komiksy přešlapují na místě. Ty poslední knihy z Vrcholné republiky mě bůhvíjak neoslovily, ačkoliv líčily nové osudy nových postav, no a v případě Hrdinů (ale také Padouchů, kteří vyšli současně) zase dobré a známé postavy doplatily na nezajímavé a krátké příběhy, které se drží v bezpečných mezích "oficiální fanfikce" a nemají moc co nabídnout. Navíc se mi úplně nelíbí, že obě knihy jsou opět poměrně útlé a bývaly by mohly vyjít v jedné... Jenže to by se tolik nevydělalo. Tak snad to příště už bude zase stát za to.

21.11.2023 3 z 5

Já, Jára Cimrman Já, Jára Cimrman Jiří Šebánek

Asi nikdo nemůže Jiřího Šebánka nařknout z nedostatku nápadů. Naopak je to jejich přemíra, co zapomenutému géniovi v jeho podání trochu škodí. Šebánkovi jako by bylo líto nepoužít jakýkoliv vtip, ačkoliv je třeba zrovna slabší nebo vyloženě zavání trapností, a podle toho to pak vypadá. Jeho Cimrman je v porovnání s tím Svěrákovým a Smoljakovým mnohem dadaističtější a méně "uvěřitelně fiktivní", humor je nezřídka černý, různé slovní hříčky prakticky všudypřítomné... Člověk pochopí, proč se tehdy představy zakladatelů DJC neshodovaly, protože Šebánkův badatelský směr je zkrátka v lecčems jiný. Ne nutně horší, ale jiný. A Šebánek by býval potřeboval dalšího člověka - autora, který by jeho ohňostroj nápadů trochu zkrotil, respektive od kterého by si ho zkrotit nechal.

13.11.2023 4 z 5

Pickenský děs a další příběhy Pickenský děs a další příběhy Mike Mignola

První povídka je lovecraftovská hororová paráda, druhá je vlastně zpola taková anekdota s Hellboyem ve vedlejší roli, navíc skvěle nakreslená, a třetí výlet do minulosti má asi největší potenciál využití v Mignolově velevesmíru. Že v hlavních rolích nejsou známé postavy, mi nevadí, naopak díky tomu můžou povídky (a ty postavy) dopadnout všelijak. A také dopadají.

07.11.2023 5 z 5

Den nula Den nula C. Robert Cargill

Super návrat do světa, který na robotickou apokalypsu (několik prvních desítek stran) teprve ještě čeká a v němž si lidstvo teprve začne/začíná balit kufry. Odminula víme, jak to bylo, ale nevíme, jaké to bylo. A protože je C. Robert Cargill fakt dobrý vypravěč, jsem rád, že nás vzal, ať se na to podíváme. Provází nás opět skvělá hlavní postava, která je plná zajímavých dilemat na téma program versus svobodná vůle, ovšem příběh je poněkud béčkovější a krátký, takže mi trochu vadilo, že se v něm všechno muselo stát hned a někdy byl akční tak nějak za každou cenu. Moře rzi se mi tedy líbilo víc, ale nedá se říct, že by mě Den nula zklamal. Pokud bude další díl, počítejte se mnou.

07.11.2023 4 z 5

Smrtihrad Smrtihrad Mike Mignola

Jediný komiksový hrdina, který trumfne Hellboye, je malý Hellboy. Je totiž navíc roztomilý! A jak! Kdyby celá kniha byla jen o tom, jak ten puberťák dovádí na nové základně Ú.P.V.O., byl bych šťastný jako blecha... Jenomže Mike Mignola by se s tím nespokojil, a tak i tohle klukovské fantazírování opentlil patřičnou dávkou mytologie a napětí. Příběh plynule navazuje na předchozí knihu a já mám pocit, že je to pořád "jen" rozjezd něčeho většího, na co se dost těším.

26.10.2023 5 z 5

Zpověď farářky Zpověď farářky Martina Viktorie Kopecká

Deník farářky se mi líbil víc - moudrá a vtipná procházka liturgickým rokem byla přirozenější, autentičtější. V případě Zpovědi jsem měl problém s formou rozhovorů, které Tomáš Novotný nevede příliš zajímavě a je na nich zkrátka znát, že se s Martinou Viktorií Kopeckou domlouvali na otázkách a že odpovědi nejsou spontánní, ale jsou (až moc) promyšlené a často nejspíš i později napsané. Není to samozřejmě špatně, pokud to ovšem není poznat. Rozdíl mezi úrovní úvodů kapitol, které napsala M. V. K. sama, a mezi rozhovory tam prostě je. Navíc se občas stalo, že v rozhovoru přišla řeč na něco, o čem bylo psáno právě v úvodu... Zdá se mi zkrátka, že Zpověď farářky vznikla rychleji než bylo nutné. Napovídá tomu i počet různých překlepů a nedoklepů.

14.10.2023 4 z 5

Nebo je obojím? Nebo je obojím? Mark Waid

Přiznávám, že jsem nečekal, že by mě komiks s Hulkem tak bavil. Ale když on je fakt dobře napsaný a Hulka ukazuje v zajímavé, pro mě málo známé poloze mstitele - detektiva... Samozřejmě velmi, velmi naštvaného, který musí umět myslet stejně jako mlátit. Fajn.

11.09.2023 4 z 5

Bludiště Bludiště Jeff Lemire

Knihy Jeffa Lemira jsou zkrátka těmi komiksy, které mohou přesvědčit i odpůrce "omalovánek", aby to s nimi zkusili. Ovšem postavy Jeffa Lemira patří k těm, jejichž postavami bych dost často nechtěl být. Dostávají totiž jak se říká naloženo. Rána za ranou, ještě jeden kopanec, a když se zvedají na nohy, dá jim život další direkt, a pak už prostě jen doufají v konec, ideálně v ten dobrý. Bludiště je přesně takové. Jestli jste četli Potápěče, Rváče, Essex County, víte, co čekat - na co se připravit a na co se těšit.

Každý jeden den Každý jeden den Gabriel Bá

Každý příběh, který je o životě, prostě musí být i o smrti. A tenhle je o mnoha smrtích. Víc si prosím nezjišťujte, úplně postačí, pokud budete brát jako záruku jména autorů. Brásův osud na mě zapůsobil tak, že jsem (na chvíli) zapomněl i na jeho na můj vkus přemrštěnou cenu. Když vyprávět otřepaná moudra typu "Každý den může být váš poslední", tak prosím jedině takhle.

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Skvělý postapokalyptický akčňák. A chytrý! O člověka tu zavadíte jen ve vzpomínkách, prim hrají roboti, kteří ale mají veskrze lidské starosti - jde jim o přežití. C. Robert Cargill je zkušený filmový scenárista a je to znát. Kniha má skvělý spád, neplýtvá slovy, stále se v ní děje něco zajímavého a její hrdinka je tak výborně napsaná, že by kdejaká postava z masa a kostí mohla závidět. Při pohledech do minulosti, jak, proč a kdy to všechno začalo, jsem si vzpomněl na strhující čtivost a uvěřitelnost Světové války Z. Takže děkuji za dárek a Moře rzi rozhodně doporučuji!

Pustá země Pustá země Kieron Gillen

Série, která ani jednou nezaváhala, končí. A je to nějaký konec! Mám rád tahle finále, ve kterých se stane něco, co jsem nečekal, ale když o tom popřemýšlím, dává to perfektní smysl. Tady se takových věcí stalo hned několik, a tak díky, Kierone Gillene, že jsi ten příval nápadů tak ukočíroval, a díky Dane Mora, že nám v tom světě bylo tak dobře a budeme si ho pamatovat i s tvářemi všech těch hrdinů. Je to legenda se vším všudy.

16.08.2023 5 z 5

Válka králů Válka králů Kieron Gillen

Propracovaný a proklatě zábavný děj na chvíli stranou, na tomhle dílu je nejlepší, že se skoro celý odehrává v Zásvětí a díky tomu především nádherně vypadá. Barvy jsou psychedelické, kresba surreálná, všechny ty bytosti, stavby, krajina... Úžasně se na to dívá a má to skvělý účinek, když se v tom podivném prostředí ocitnou obyčejní lidé, kteří si s tím vším zkrátka musejí nějak poradit. A k tomu ději... K tomu nenapíšu nic, je totiž rozhodně čím se nechat překvapit.

16.08.2023 5 z 5

Čtvrtý labyrint Čtvrtý labyrint Christopher Golden

Nedokážu si představit, že by tahle kniha mohla zklamat kohokoliv, kdo má rád Uncharted. Nate a Sully jsou přesně takoví jako ve hrách, příběh svižně odsýpá a neskrývá, že je dobrodružný brak, naopak z toho těží i díky tomu, že Christopher Golden se nepředvádí a moc dobře rozumí tomu, co dělá. Moc nechápu, proč po tomhle námětu nesáhli filmaři, a taky se divím, že další díl ještě nevznikl, když na něj i konec Čtvrtého labyrintu tak láká.

10.08.2023 5 z 5

Plukovník Bizár: Parazmatek Plukovník Bizár: Parazmatek Jeff Lemire

Plukovník Bizár mě napoprvé bavil a děsně dojal. Napodruhé, které následovalo bezprostředně poté, mě bavil ještě víc, protože jsem si díky tomu, co už jsem věděl, užíval kromě Lemirova vtahujícího vypravěčství i jeho mazanost. A zase jsem se děsně dojal. Protože tahle kniha je prostě krásná. A chytrá. A díky Tyleru Crookovi samosebou zase i úchvatně nakreslená.

04.08.2023 5 z 5