dawson321 dawson321 komentáře u knih

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Krásným jazykem psaná novela o poměrech v osmdesátých letech v Polsku. Na to, že se jedná o poměrně nedávnou historii, tak to tam homosexuálové měli dost těžké a svoji lásku museli skrývat. Chvílema mi to připomínalo minisérii Herec, která nedávno běžela na ČT. Hlavně v kontextu udávání a zničení kariéry či nemožnosti vycestovat kvůli jednomu "prohřešku" jež systém netoleroval. Snad bude Tomasz pokračovat v psaní i dalších knih, rád si od něho zase něco přečtu.

25.01.2021 5 z 5

Láska a zkáza Láska a zkáza Paula McLain

Ačkoli mám rád Hemingwaye, tak jsem se do příběhu až tak moc nedokázal začíst. Některé pasáže mi přišly až přespříliš dlouhé. Příběh byl také spíše zaměřen na Marthu Gellhornovou než na Ernesta, který byl v knize vedlejší postavou.

23.01.2021 3 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Pravda, třetí díl Prašiny už poněkud ztrácí dech oproti předchozím dvěma. První část mi přijde podobná ději v předchozích knihách a nenabízí žádné větší posunutí v ději. Druhá polovina knihy to sice vyvažuje, ale ani tady děj není nikterak originální. Čekal jsem poněkud větší rozuzlení s "bílou komnatou". Nicméně i tak se jedná o povedenou knihu a pro ty, kdo četli předchozí díly je povinnost si přečíst i tento.

23.01.2021 4 z 5

Silicon Valley: Tísnivé údolí Silicon Valley: Tísnivé údolí Anna Wiener

Líbil se mi autorčin styl psaní a popisování celého startupového prostředí. Možná by textu neuškodilo trochu zkrácení - hlavně závěrečné kapitoly se pro mě už poněkud táhly. Kniha mi přišla zajímavá a dozvěděl jsem se mnoho nových věcí (žádnou další knihu ze Silicon Valley jsem nečetl, tak nemám s čím srovnat). Určitě to musel být velký zážitek pracovat v tomto prostředí, i když se to samozřejmě nedá vydržet napořád.

22.01.2021 3 z 5

111 míst v Brně, která musíte vidět 111 míst v Brně, která musíte vidět Stanislav Biler

Líbil se mi autorův neotřelý styl a jeho pohled na Brno, který není vždy dvakrát kladný. Překvapilo mě, že i po pěti letech, co jsem tam bydlel jsem v průvodci objevil i nová místa, která jsem dosud neznal.

30.12.2020 5 z 5

Věda v kostce Věda v kostce kolektiv autorů

Takový výcuc z chemie, fyziky a biologie v jedné knize. Příručka je rozdělena do tří hlavních částí - látka, energie a síly a život. Na závěr je uveden přehled s jednotkami měření či vědeckou klasifikací. Vše je ilustrováno na povedených grafikách.

30.12.2020 5 z 5

Věda není nuda Věda není nuda Marc Beynié

Pěkná naučná kniha spíše pro mladčí čtenáře, která dává odpovědi na základní vědecké otázky. Například Kdy vznikla ropa?, Jak dýchají ryby? či Co znamená GPS?. Bonusem jsou opravdu pěkné obrázky.

29.12.2020 5 z 5

Srdcerváči. Kniha 3 Srdcerváči. Kniha 3 Alice Oseman

Není tam těch LGBTQ postav už nějak hodně? :D Skoro jako by heterosexuálnové v tomto příběhu neexistovali... Nicméně komiks je jako předešlé dvě knihy krásně nakreslený a popsaný. Těším se na další díly a uvidíme, s čím autorka ještě v příběhu přijde.

29.12.2020 5 z 5

Uteč! Uteč! Dagmar Česká

Příběh mě zase tak úplně neoslovil, jako ostatní čtenáře tady. Možná to bylo jen jiným rozpoložením, takže jsem jsem se ke knize častokrát vracel. Nicméně téma knihy je moc pěkné, nalezení sebe sama a útěk před celým životem. Někdy si říkám, že by mi to asi taky prospělo, jen na to nemám odvahu :)

27.12.2020 3 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Musím se přiznat, že jsem se u knížky dost bavil, i když je psána spíše pro ženy. Obecně mě téma seznamování na internetu a přes aplikace baví a líbilo se mi i prostředí start-upů. Příběh obsahuje vše, co správná oddechová komediálně laděná kniha má obsahovat - zradu, lásku, úspěchy... Rozhodně doporučuji k přečtení.

27.12.2020 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Super thriller, velmi čtivý a s detailními popisy vražd. Za mě možná trochu předvídatelný a ničím nepřekvapující děj, ale čtivost to vyrovnává. 4*

26.12.2020 4 z 5

Evropa - Inspirativní průvodce pro cestovatele Evropa - Inspirativní průvodce pro cestovatele Nelly de Zwaan

Všechna zajímavá evropská místa, která musíte vidět v kostce. Kniha je rozdělena na sekce - města, muzea, stavby, příroda, co si nenechat jít a co vyzkoušet. Oceňuji krásné fotky.

24.12.2020 5 z 5

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Knihu jsem měl problém dočíst. Bohužel je to pořád o tom samém... rozchod, rozchod, rozchod a zase samý rozchod...Pořekadlo 2x krát do stejné řeky nevstoupíš asi Craigovi nic neříká...Existují lepší YA knihy.

28.09.2020 2 z 5

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Knihu jsem začal číst po zhlédnutí seriálu, abych porovnal, jak moc se od sebe obě díla liší. Kupodivu seriál až na pár menších odchylek poměrně věrně kopíruje knihu (1. série). Proto se divím poměrně nízkému hodnocení knihy a vyzdvihování seriálu. Je jasné, že bez této knihy by nebylo ani seriálu, což si asi mnozí neuvědomují. Mínusem je opravdu dětinská a graficky odporná obálka prvního českého vydání. Ale chápu, že je to pár let nazpět, co už vyšla...

25.08.2020 4 z 5

Vzpoura strašidel: Kristýna se (ne)v(z)dává! Vzpoura strašidel: Kristýna se (ne)v(z)dává! Jiří Holub

Milá kniha pro děti o strašidlech ze zámku Červená Lhota a jejím kastelánovi. Kniha je rozdělena do dvou příběhů, které ovšem na sebe navazují, takže je nezbytné začít příběhem č. 1 Vzpoura strašidel. Kniha obsahuje i pěkné ilustrace.

23.08.2020 4 z 5

Vstát znovu se slepicema Vstát znovu se slepicema Joshua Ferris

Kniha mě stejně jako ostatní moc neoslovila. Jak už zde bylo zmíněno, na 2 zábavné a zajímavé stránky připadá 10 nezáživných a nudných stran plků. Škoda potenciálu, jelikož autor umí opravdu psát, jen to chce trochu chytnout za lepší konec.

17.08.2020 2 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Tak to byla ale divná rodina... Lehce nadprůměrný psycho román. Líbily se mi popisy tamější přírody.

11.08.2020 3 z 5

Volá Moskva Volá Moskva Angus Roxburgh

Pěkná vzpomínková kniha, na mě možná až místy trochu dlouhá a podrobná. Třeba raný autorův život bych trochu pokrátil, protože než se dostane k těm hodně zajímavým věcem, chvilku to trvá. Každopádně kniha je psána velice čtivým stylem.

11.08.2020 4 z 5

Liberec - Okupace v 68 obrazech Liberec - Okupace v 68 obrazech Jindřich Marek

Pěkné fotografie zachycující masakr v Liberci. Netřeba více slov.

11.08.2020 4 z 5

Zemský ráj jen na pohled: Krutá pravda o Češích očima našich polských sousedů Zemský ráj jen na pohled: Krutá pravda o Češích očima našich polských sousedů Michał Zabłocki

Spíše než o ucelený pohled polského občana na Českou republiku se jedná o různé postřehy a "zážitky" z Česka. Něco smysl dává (například deskripce politické situace po listopadu 89) v něčem mi smysl úplně uniká (požár v Jeseníkách). Občas kniha dokonce podává i nepřesné informace. Chápu, že Polákům možná kniha přijde zajímavá, ale nevím, co si z ní máme odnést my.

22.07.2020 2 z 5