Centurion.d Centurion.d komentáře u knih

Conan bukanýr Conan bukanýr Lyon Sprague de Camp

Conan přesně jak má být. V podstatě nic nechybělo - dobrodružství na tajemném ostrově, souboje s monstry a padouchy, bandou Setových kněží včetně nejhoršího Thoth-Amona a samozřejmě záchrana krásné kypré princezny v nesnázích.
Napsáno skvěle v duchu Howardových děl, takže čtivé, zábavné a oddechové.

28.06.2022 4 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Opět další slušná porce brutálního vraždění, kterou musí Hunter s Garciou vyřešit. Moc pěkně napsané, propracované a napínavé od začátku do konce.
Snad jen to závěrečné odhalení vraha je hodně velká náhoda, ale proč ne. I ty se stávají.
Rozhodně zajímavá postava je "pan J.", o tom bych si klidně rád přečetl celou knihu :)

22.06.2022 5 z 5

Uprchlík Uprchlík Ed McBain

Jak bylo již řečeno - přímočarý příběh černocha utikajiciho před policisty, kteří ho vůbec nehledají, a osud mu do cesty háže samé překážky.
Ctive napsané, hezké popisy, ale příliš nenadchlo.

15.06.2022 3 z 5

Peklo pro zvané Peklo pro zvané Sebastian Faulks

Na Bonda z pera jiného autora jsem byl zvědavý a těšil jsem se, nicméně mohu přiznat, ze jsem byl zklamaný.
Autor se vzdáleně snaží napodobit styl a šablonu Bondovek, ale moc mu to nejde. Něco okopiruje moc a něco zase podstatně chybí - zdála se mi velká podobnost s jinými Bondovymi příběhy u prvního setkání Bonda s nepřítelem při sportovním klání, bondgirl se objeví a trochu zpočátku při hlasce ze má sestru připomíná dej Goldfingera. Bond kupodivu nepije svůj oblíbeny deník ;(.

Samotný padouch je asi nejslabší ze všech knih, které byly o Bondovi napsany - není to žádný poradny megaloman, jeho motiv pomsty se sice da skousnout, ale ze ho chce primárně dosáhnout pomoci drog je děsný. Vůbec ta problematika drog v knize je taková nemastna neslana a spis nebondovska. Jeho pomocník a vrah je taky dost ubohý, takže závěrečné souboje s nim i hlavním padouchem jsou nic moc.
Dej nedozene ani to ze autor použil i známe spolupracovníky Bonda z jiných služeb - francouzsky se tam objeví aspoň trochu, ale american Leiter je tam asi jen, aby tam byl.
Takže podle mě hodně nevyužité možnosti a zklamání.

08.06.2022 2 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Další bravurně napsaný thriller. Jako vždy velice krvavé a brutální, ale i čtivé. Závěrečné odhalení pachatele mě překvapilo :)

04.06.2022 5 z 5

Conan z Cimmerie. Svazek IV Conan z Cimmerie. Svazek IV Julien Blondel

Luxusní kresba jako vždy. Příběhy o Conanovi jsou známe takže k nim netřeba cokoliv říkat. Mne se rozhodne víc líbila Hodina draka, která zabírá 2/3 knihy, a v komiksech jsem ji tak často neviděl, ale ani Datebaci v domě nebyli spatne převedení z knižní předlohy.

01.06.2022 5 z 5

Drtileb a Kostřík Drtileb a Kostřík Jeff Lemire

Tematická kresba, dobrý superhrdinsky příběh, nepříliš vzdálené připomínající Batmana a Robina. Hrdinové Černá palice a Valda a par zaporaku jsou jen zmíněni, jinak by člověk nepoznal, ze příběh patří do uvedeného universa.

01.06.2022 5 z 5

Citová divočina Citová divočina Simona Monyová (p)

Pohodová, oddechová knížka monitorující osudy čtveřice žen, které mají větší či menší problémy s muži a vztahy. Četlo se to dobře, působilo to uvěřitelně. Za mě ok :)

22.05.2022 4 z 5

Agentura Agentura Pavel Frýbort

Dobře napsaný a čtivý příběh. Oproti jiným Frýbortovým příběhům je možná díky Bebeho akcím a plánům až přehnaně komplikovaný a překombinovaný, takže někdy působí hodně neuvěřitelně, jak hlavnímu hrdinovi všechny plány perfektně vychází. Samotná Agentura také na české poměry působí moc všemocně a vševědoucně.
Nicméně i tak dobrá zábava.

19.05.2022 3 z 5

Hřebec a Kráska Hřebec a Kráska Josef Klíma

V knize se ukrývají dva samostatné případy (povídky), které spojuje dvojice detektivů Kláry a Petra.
Příběhy jsou čtivě napsané, zajímavé a pěkné zamotané, přesto však uvěřitelné, takže pachatele většinou odhalíte až v závěru. Jsou pěkně proložené osobními životy hrdinu a také odvypravenim menších kriminálních kauz, které cely dej zpestřují.
Já byl nadmíru spokojen a těším se na další knihy s těmito hrdiny.

07.05.2022 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Po přečtení knihy Stvůra jsem se na nový příběh zajímavé kriminalistické dvojice vyloženě těšil. A rovnou řeknu, že jsem nebyl zklamaný. Dostal jsem přesně to, co jsem chtěl.
Samotný příběh o pohřešovaných chlapcích je velice čtivě a hezky napsaný, stejně jako popis průběhu vyšetřování, který je ještě vylepšen jednotlivými úvahami, stavy a duševním rozpoložením hrdinů, kterým zasahuje do jejich osobního života a ovlivňuje je.
Z hlediska policejní práce a samotného literárního zpracování, nemůžu mít žádné námitky, není to striktně podle reality, ale velice se jí to blíží.
Osobní linka obou hrdinů knihu velice pěkně dokresluje a hezky nám je představuje, mne osobně se docela líbila a rozhodně nemám výhrad. Docela se těším na 3. díl s touto dvojicí, který má vyjít na jaře, protože se mi dostali pod kůži a jsem zvědavý jak to s nimi dopadne :)

05.05.2022 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Moc pěkné pokračování série, tentokrat jen s Robertem Hunterem pomahajicim FBI při odhalování zločinů spáchaných náhodně chyceným sériovým vrahem.

28.04.2022 5 z 5

Utajená země Utajená země Mike Mignola

Perfektní kresba i příběh. Malý Hellboy sice ničemu moc nepomůže, ale je aspoň roztomily

17.04.2022 5 z 5

Královny čarodějek Královny čarodějek Mike Mignola

Hezky kreslený příběh v hlavní roli s vdovou po lordu Baltimorovi, která se musí vypořádat s carodejnicemi, které spolupracuji s nacisty. Potěšitelné ze velká část příběhu se odehrává v Čechách v Českém Krumlove, kde se objeví zajímaví pomocníci (bohužel z našich pověsti je nějak neznám)

17.04.2022 4 z 5

Poklad kešatský Poklad kešatský Gerry Duggan

Opět vynikající příběh, přesně v Conanove klasickém stylu.

25.03.2022 5 z 5

Kitaj Kitaj Jim Zub

Perfektní pokračování předchozích příběhů a konečně aspoň malé představení Kitaje, které v Conanovych příbězích nebyl věnován větší prostor.
Kresba tradičně vynikající.
Na závěr knihy pak několik kratších povídek z různého časového období Conanova života.

23.03.2022 5 z 5

Karneval trpaslíků Karneval trpaslíků Pavel Frýbort

Taková rádoby veselá předvolební taškařice z vesnického prostředí, vyprávěná obyčejným člověkem z lidu.
Naprosto odlišné od jiné autorovy tvorby, jak tématem tak stylem vypraveni.

05.02.2022 3 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Další vynikající a hodně drsný případ. Autor se tentokrat s popisem smrti překonal, až z toho mrazilo. Akce a napětí až do konce. Perfektní jako vždy a jsem zvědav na další díl série.

22.01.2022 5 z 5

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

(SPOILER) Původně jsem očekával něco ve stylu filmů Wrong turn nebo třeba i Pátek 13, ale toho jsem se nedočkal. Autorova pověst navnadila, že to bude brutální a krvavá jízda, ze které se člověku bude dělat mdlo, ale bohužel ani to se nepovedlo.
Větší část knihy se táhne pomalu, jsme seznamováni s postavami a jejich životy, ale není to ono. Hrdinové jsou buď nevýrazní a nerozlišitelní, že si je pletete. Jiní jsou zas přehnaně podivní nebo úchylní. Ani jedni vám nepřirostou k srdci, takže je vám jedno jestli se budou snažit přežít nebo rovnou umřou. O záporácích maskotech s plyšovými hlavami a jejich důvodech se nedozvíte nic.
Smrtící akce se rozjede v podstatě asi v 3/4 knihy, ale je nevýrazná a smrt hrdiny častokrát odbyta jen jednou krátkou konstatující větou, kde se dozvíme, co na něj použili, nic víc. Takže tohle prostě není ten správný vyvražďovací příběh.
Nejvíce nechutná (ani ne tak popisem, který tam naštěstí není, ale spíš samotnou myšlenkou) je v podstatě část pedofilního otce, který chce znásilnit malou dceru. Nicméně závěrem této scény jsem se podivil o čem, že kniha je. Z vraždění jsme se posunuli do kategorie bizarností (neprozradím, ale týké se té dívky) a v tu chvíli jsem si říkal, že to je děsná kravina. Závěrečná scéna s odchodem záporáků mě dorazila a zkazila i ten aspoň trochu ucházející dojem z knihy.
Jediné plus je, že se to čte celkem dobře a je to krátké.

04.01.2022 1 z 5

Utrpení těla Utrpení těla Monica J. O’Rourke

Byl jsem zvědavý, jak moc brutální příběhy kniha obsahuje a jestli je to šílenější než třeba Dívka od vedle od Ketchuma. Rovnou řeknu, že Dívka od vedle je kvalitnější, co do příběhu i zpracování.
Spisovatelka si v Utrpení těla opravdu nebere servítky a celý děj je hodně popisný, detailní a brutální. Místy jsem si říkal, že ta ženská musí být naprosto úchylná masochistka, když ji to vůbec napadne. Nicméně příběh je moc jednoduchý, celkem přímočarý, akorát je opepřen těmi nechutnými popisy znásilnění a mučení, které si nemusíme ani představovat, protože autorka je detailně popíše. Nicméně celý děj vzbudí maximálně odpor, nic víc. Postavy mi přišly poměrně málo uvěřitelné, celý příběh taky a pointa či rozuzlení bylo hodně slabé.
Druhá povídka Jasmín a česnek je kratší a stačí to. Opět je úchyl, který znásilňuje, nicméně tentokrát je zde aspoň nějaký motiv jeho jednání a celkem ucházející pointa.
Poslední povídka se tentokrát zaměří na mučení muže. Opět děsné zvěrstvo, co hrdinové provádí, ale motiv slabý, rozuzlení nic moc a pointa taky slabá.
Za mě celá kniha příběhově celkem slabá, nepříliš uvěřitelná, akorát s množstvím popisných sexuálních brutalit.

22.12.2021 1 z 5