Uprchlík

Uprchlík https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/4433/uprchlik-4433.jpg 4 34 6

Johnny Lane z newyorského Harlemu Luise Ortegu nezabil, ale neví, jak to dokázat. Policisté usilovně pátrají po vrahovi a Johnny jim přesně zapadá do jejich představ o pachateli… Podezřelý mladík se proto dává na bezhlavý útěk, přestože má ošklivě zraněnou pravou ruku. Zoufale hledá útočiště v špinavých harlemských uličkách. Také v zakouřených putykách, kde se odhalují striptérky a hraje se jazz. Nebo v bytě kypré prostitutky, mezi hráči pokeru, v bytě bělošské dívky a nakonec také v kanálu plném krys, které se mu věší na nohavice u kalhot. Jenomže Johnny nemůže prchat věčně. Z paže mu kape krev, a pokud ho nedostane policie, určitě se to podaří krysám. Má jenom jedinou naději: že bude skutečný vrah dopaden dřív, než on sám padne za oběť policie, anebo krys. Ed McBain napsal původně tento román pod pseudonymem Richard Marsten a opět potvrdil své hlavní přednosti: vybroušený smysl pro humor, důmyslně vybudovaná zápletka, rychlý sled děje a důsledný realismus na každém řádku.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , BB art

Runaway Black , 1964

davidurban1973
15.06.2022 3 z 5

Jak bylo již řečeno - přímočarý příběh černocha utikajiciho před policisty, kteří ho vůbec nehledají, a osud mu do cesty háže samé překážky.
Ctive napsané, hezké popisy, ale příliš nenadchlo.

soukroma
07.01.2020 5 z 5

Psycho-thriller z pro nás nezvyklého města ve městě (Harlem před 60 lety měl populaci skoro milion černochů) a z pro nás nezvyklé doby rasismu (i když o něj v příběhu principiálně nejde, jen hlavní hrdina dost rozjímá nad svojí tmavou barvou kůže).
Z komplexní perspektivy - příběh zobrazuje situaci 50. let v Harlemu (copyright 1954) a autor se ještě nepustil do série skutečně detektivních/krimi příběhů 87. revíru (vycházely od roku 1956 a Město New York v nich již není autentické aspoň co do toponym) - je to neskutečně obsažné dílo na 200 stranách mini formátu). Psychologie všech postav je skvělá (hlavnímu hrdinovi by chtěl každý čtenář dozajista pomoci), myšlení i jednání všech (včetně záporáků) uvěřitelné, zápletka děsivě brilantní, sociální podtext/kontext jasný a přitom nerušivý...
Autor měl vskutku nejen vytříbené vnímání světa, ale naštěstí pro nás čtenáře i skvělé nadání jej úsporně a přitom komplexně a autenticky vyjádřit slovy.

Veinti-tres
19.01.2014 2 z 5

Lehké čtení, ale příběh nijak nenadchl,

Lmslaver
17.12.2013 3 z 5

Poměrně jednoduchý, přímočarý příběh mladého černocha neoprávněně obviněného z vraždy, který prchá před zákonem. Je to poměrně čtivé, ale čekal jsem trochu komplikovanější zápletku.

Melaanie
23.04.2013 2 z 5

Sice knížky tohoto autora mám ráda, ale tahle se mi moc nelíbila.

Knišíl
08.09.2012 3 z 5

Uprchlík není špatná kniha, ale knihy ze serie 87.okrsek jsou lepší :-)

Ed McBain
americká, 1926 - 2005