David V David V komentáře u knih

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Autorův styl mám velice rád a pokud by šlo pouze o pobavení, tak bych knize dal bez rozmýšlení čtyři hvězdičky. Autorovi ale pravděpodobně šlo o nějakou myšlenku. Ostatně kniha je prezentována jako fikce založená na aktuálním stavu Západu. Ale nemohu se zbavit pocitu, že jsem knihu vůbec nepochopil. Jde o autorovu predikci nebo je to míněno ironicky? První třetina je klasickým popisem životních strastí chlápka středního věku. Téměř povinná součást autorových románů. Druhá třetina rozehrává "převrat" v politickém životě Francie, který je dán vítězstvím islamistů v parlamentních volbách. Ta snadnost a hlavně rychlost přesouvá román z oblasti fikce do kategorie fantasy. Například předpoklad masového návratu žen z pracovního trhu zpět k výchově rodiny při zachování fungování moderní společnosti je až směšně trapný. Ale dobře, to téma by asi nebylo záživné a zabralo by to hodně místa. Pak by tedy nějaká myšlenka měla být v poslední třetině. Ale kde? Západ je vyprázdněn a už svým obyvatelům nenabízí žádnou motivaci. Moje svatá prostato to je novinka. Nečetl autor své předchozí romány? Hlavni hrdina trpí normální krizí středního věku a nikoliv nějakou existenciální krizí. Proč tedy ten přestup k Islámu? Jde o ironický popis politováníhodného chování normálního oportunisty? Pokud ano, budu si román muset přečíst ještě jednou, abych onu ironii našel. Závěr knihy je hodně prolnut úvahami o polygamii a návratu patriarchálního systému. Tato část mi přišla obzvlášť trapná. Opravdu po mě autor žádá, abych uvěřil tomu, že akademicky velmi úspěšný muž intelektuál, který i v sexuálním životě vyzkoušel celé menu, se zčistajasna spokojí s přemítáním o moudrosti Alláhově a s patnáctiletou sexuální otrokyní? Přesycenost západního člověka a z toho plynoucí zmatek je danost dnešního světa. Pouze si nejsem jistý zda problém s obezitou je dobré řešit vyvoláním hladomoru.

25.10.2015 2 z 5

Psychologie davu Psychologie davu Gustave Le Bon

Opravdu to bylo napsáno roku 1895?

"Demokracie by se nemohly udržet, kdyby nutnosti každodenního života neviditelně neregulovaly stav věcí. Přejí-li si davy některé věci vášnivě, nedomáhají se jich nikdy dlouho."

"První místo mezi ideami, ovládajícími naši dobu, má dnes názor, že vzdělání vede bezpečně ke zlepšení lidí a dokonce k tomu, aby si byli navzájem rovni."

"Dělník nechce už zůstat dělníkem, sedlák sedlákem a i ten poslední měšťan vidí pro svého syna jedinou možnou kariéru ve státních úřadech."

"Nabytí prakticky neupotřebitelných vědomostí je bezpečný prostředek, jak udělat z člověka revolucionáře."

"U parlamentních shromáždění nalézáme všechny obecné vlastnosti davů: zjednodušování idejí, sugestibilitu, dráždivost, přehánění citů, převažující vliv vůdců."

"Potřebnost vůdců je zřejmá, poněvadž je jako předsedy stran nalézáme ve všech zemích. Jsou to skuteční vládcové shromáždění. Lidé v davu nemohou být bez vůdce, a proto hlasy shromáždění představují obyčejně jen názory skrovné menšiny."

27.05.2018 5 z 5

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

Tuto knížku jsem si docela užil. Nejvíce mi rezonovalo téma nové vládnoucí vrstvy, která je v knize nazývána "novou aristokracií". Na toto téma je ovšem k dispozici docela hodně literatury. U nás například knihy od Jana Kellera.
S dalším obsahem je to dost problematické. Ne, že bych nevěřil v nebezpečnost islamizace Evropy, ale je zde ve hře velké množství neznámých. Sám autor na konci knihy dáva k dispozici seznam scénářů, na základě kterých by musel svou teorii pozměnit nebo zcela zatratit. Ony scénáře jsou velmi obecné a jejich výsledky budou známy přinejlepším až za deset a více let. Je to zajímavé zamyšlení nad jedním z možných scénářů. Je lepší být připraven než překvapen. :-)

22.04.2018 4 z 5

Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi Putin: Nezkreslená zpráva o mocném muži a jeho zemi Veronika Sušová - Salminen

Skvělá kniha zasazující Putinovu vládu do kontextu důsledků pozdního komunismu, Jelcinovy éry a tlaků ze západu. Hezky napsané a poučné.

17.01.2016 5 z 5

Pro mě rozhodně jedna z nejlepších knih o období stalinismu a druhé světové válce v oblasti východní Evropy. Kniha by měla být povinným čtením pro ty, kteří mají zájem na vytváření dojmu velikého hrdinství rudé armády a utrpení ruského lidu.

05.08.2017 5 z 5

Příběh civilizace - Vzestup a pád stavitelů pyramid Příběh civilizace - Vzestup a pád stavitelů pyramid Miroslav Bárta

Ačkoliv je téma kolapsu civilizací v současnosti dosti populární, je tato kniha dle mého názoru hodně odlišná. Hlavním plusem je orientace na jednu oblast a období. Pro mne byla nejzajímavější část pojednávající o kořenech egyptské civilizace v oblastech západní egyptské pouště. Hezky je zde popsaná předpokládaná kontinuita představ a způsobů života v poušti a posléze v jižních částech egypta, kde se tvořil základ pro vznik Staré říše. Popis problémů udržení moci je hodně poučný i v porovnání s dnešní dobou. Kniha samotná je vyvedena na křídovém papíře a obsahuje pěkný obrazový doprovod. Rozhodně by tato kniha neměla chybět v knihovně někoho, kdo se zajímá o egyptské dějiny nebo o vývoj civilizací.

07.01.2017 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy Martin C. Putna

Autor jako vždy nezklamal. Kniha podává velmi pěkný přehled vzájemných vazeb ve vývoji sebepochopení různých skupin lidí jako národů. Obzvláště zajímavý byl popis vývoje v Uhrách, v Sedminhradksu a v oblasti dnešního Chorvatska. Ke knize nemám žádné výhrady a určite ji mohu doporučit.

18.04.2018 5 z 5

Poslední naděje civilizace Poslední naděje civilizace Benjamin Kuras

Ačkoliv sdílím autorův strach z islamizace Evropy, v této knížce je uvedeno příliš moc negativních informací na relativně malém prostoru. Některé zavání spíše spikleneckými teoriemi a u mnohých hlavně statistických údajů chybí detaily. Islám je pro Evropu nebezpečím, ale v žádném případě to není monolit, u kterého můžeme tvořit sáhodlouhé seznamy negativních jevů. Bez kontextu a rozlišování vlastně nahráváme IS a podobným hnutím, které se snaží v ostatních vytvořit umělý dojem celistvosti muslimů a jejich cílů.

18.09.2016 3 z 5

Jako i ostatní knihy této autorky i zde jde o silný zážitek. Je to ten typ knihy, u které si člověk uvědomí, jak dobře se má. Osobně mě nejvíce zajímaly pohledy na roli systému v rámci této katastrofy. Získaný pocit asi nejlépe vystihuje následující úryvek: "Co vás to napadá! Sovětské atomové elektrárny jsou přece nejlepší ma světě! Jaképak malé dávky, jaké vniřní ozáření? Nebo dokonce radioaktivní potraviny... A tak laboratoř zrušili a profesorku poslali do penze. Ta si pak snad našla místo šatnářky a vydávala lidem kabáty..."

30.08.2017 5 z 5

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Martin C. Putna

Pro mne jako laika jde o výborný přehled dějin religiozity v oblastech na východ od Polska. Jako klíčové momenty knihy se mi jeví popis nemoskevských tradic a dále vysvětlení vzniku a vývoje pocitu a víry v mesiášské poslání Rusů. Zejména to druhé je dnes velmi aktuální a samotného mě překvapilo kolik jevů v dnešním Rusku dává díky této knize větší smysl. Výborné čtení pro kohokoliv kdo nechce spoléhat na informace od velmistra Zemana. Pan Putna opět nezklamal.

08.03.2015 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Kéž by se mě třeba můj urolog zeptal:"Myslel jste na děvky?"

22.06.2019 4 z 5

Impérium Impérium Ryszard Kapuściński

Výborná kniha. Hodně mě překvapil popis návratu klanového uspořádání společnosti v středoasijských svazových republikách již za Chruščova. O tomto tématu jsem zatím moc nečetl. Dobře to vysvětluje, kde se v tomto prostoru vzali všichni ti diktátoři. Podobně poučný byl popis rozdílů mezi východem a západem Ukrajiny již na začátku devadesátých let.

17.09.2018 4 z 5

Vojna nemá ženskú tvár Vojna nemá ženskú tvár Světlana Alexandrovna Alexijevič

Výborná kniha. Jak ostatně od této autorky lze čekat. Ale bez kapesníku to číst nejde.

09.09.2017 5 z 5

Co se děje se světem? Co se děje se světem? Václav Cílek

I když knih na podobné téma je dnes více než dost (i od samotného autora), tato kniha my svým stylem a výběrem témat silně učarovala. Volím schválně tento termín, protože fakta je možné sehnat kdekoliv, ale vzájemná provázanost myšlenek a jejich forma je vyjímečná i mezi knihami pana Cílka.

11.03.2017 5 z 5

Liberální ekonomie.  Kořeny euroamerické civilizace Liberální ekonomie. Kořeny euroamerické civilizace Friedrich A. Hayek

Velmi hezká kompilace klasických textů, které jsou i dnes stále relevantní. Nejvíce mne zaujala hned první a nejdelší stať Gerharda Gitze "Protestantská etika a tržní hospodářství". Pokud jsem to dobře pochopil, pak je zde velmi výstižně popsána propast mezi základními principy liberální ekonomie a fungováním moderní konzumní společnosti. Při popisu vlastností moderní společnosti mi na mysl bezděky přišel autor Gilles Lipovetsky.

21.08.2016 4 z 5

Made in Čína Made in Čína Paul Midler

Poučné čtení o metodách výroby v Číně. Jednotlivě mohl člověk při troše snahy uváděné metody znát i z jiných zdrojů. Zde jsou uvedeny na jednom místě a velmi čtivou téměř románovou formou. Na konci knihy je autor hodně kritický k celému procesu přenosu výroby do třetího světa. Jako člověk, který něco o výrobě ví, jsem se nemohl zbavit dojmu, že největší hlupáci jsem my. Mimo otrokářský systém (a vlastně ani v něm) není nikdo dlouhodobě ochoten dělat někomu sluhu a nesnažit se hlavně o svoje obohacení. Je otázka, co z toho získáváme my? A nemohli jsem po třech desetiletích něco takového předpokládat? Nebo jsme se raději nechali opájet nízkými náklady na dovážené zboží?

18.06.2015 5 z 5

Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Až dojdou peníze - konec západního blahobytu Stephen D. King

Zajímavý popis vzniku finančních problémů Západu před vypuknutím samotné finanční krize. Trochu pochmurné čtení, protože zde nejsou nabízena snadná ekonomická řešení. Nejvýstižnější je nejspíše popis "zažranosti" problémů ve struktuře dnešní evropské a americké společnosti. Zajímavé čtení.

21.01.2015 4 z 5

Československo nad propastí Československo nad propastí Igor Lukeš

Výborná kniha o nepříliš přehledném období našich dějin. Velmi čtivý pohled ze strany amerického velvyslanectví v Praze. Krásně popsány jsou zde očekávání a představy o české demokracii v kontrastu s praxí komunistů a podivnou pasivitou zbytku politické scény. Tak jako u jiných knih popisujících toto období v člověku zůstane pocit, že popsaný vývoj nebyl rozhodně jediný možný.

04.06.2014 5 z 5

Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Václav Cílek

Kniha je velmi kvalitním příspěvkem k momentálně dosti populárnímu žánru. V tomto případě se jedná o české autory, kteří se vyjadřují k jednotlivým tématům dle jejich zaměření. Text se čte rychle. Kniha je členěna přehledně. Za každou kapitolou jsou cenné odkazy, pro ty, kteří se chtějí tématu věnovat hlouběji. Knihu mohu rozhodně doporučit.

18.02.2014 5 z 5

Prosranej život Prosranej život Jaroslav Čejka

Jak známo, člověk se nejraději směje cizímu neštěstí. U této knihy jsem se hodně nasmál. Pěkně a zajímavě napsané . Taková gourmet jednohubka.

09.05.2020 5 z 5