dark.ma93 dark.ma93 komentáře u knih

Už nejsem vaše dcera Už nejsem vaše dcera Karin Jäckel

Napsat, že to je pěkná knížka by bylo dost zavádějící, protože ona je všechno, jenom ne pěkná. Ukazuje tu nejhorší podobu, jakou může dětství mít. O tak strašlivém dění jsem neměla ani potuchy. Věděla, že existují pedofilové, ale že je to až takové svinstvo? Nikdy na tu knihu nezapomenu, bylo mi těžko u srdce a klaním se spisovatalce, že dokázala tak naturalisticky popsat svoje dětství.

20.10.2015 5 z 5

Malé děti potřebují rituály Malé děti potřebují rituály Catharine Salamander

Velmi užitečná a praktická knížka!

20.10.2015 5 z 5

Bylo mi dvanáct, sedla jsem na kolo a jela do školy... Bylo mi dvanáct, sedla jsem na kolo a jela do školy... Sabine Dardenne

Literárně sice nic moc a četla jsem lepší knihy na toto téma, ale soucitím s autorkou a chápu, že se jedná o autobiografii. Obdivuji, že dokázala takto vylíčit hrůzy, které byla nucena zažít. Téma je to hodně choulostivé a drsné.

13.09.2015 3 z 5

Národní satanista Národní satanista Erlend Erichsen

Kniha byla pěkně zpracovaná po psychologické stránce, když popisovala myšlenkové pochopdy hrdiny. Dobře zpracovala a příblížila styl této subkultury satanistů. Vzhledem k tomu, že nejsem fanynka této hudby, jsem od knihy neměla zvláštní očekávání. Padla mi totiž pouze dle obalu do oka v knihovně. Z toho důvodu mi přišla jako fajn oddechovka tvrdšího žánru :)

30.08.2015 3 z 5

Obecní dítě Obecní dítě Marie von Ebner-Eschenbach

Překrásná kniha, psaná stylem, který probouzí soucit s Pavlem. Přijde mi to jako výborný naturalistický román.

30.08.2015 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Nejde hodnotit jinak, než plným počtem bodů. Kniha je jedinečná a skvělá. Měla by se začít řadit mezi klasickou literaturu o holocaustu, na stejnou úroveň jako Má Lustig nebo Deník Anny Frank. Měla by se číst, mělo by se o ní mluvit. Já ji přečetla během pár dní a hodně ve mně zanechala. Není to žádné lehké čtení, je to syrový a naturalistický popis Osvětimi, jen pro silné povahy. Některé pasáže si čtu stále dokola... Opravdový poklad literatury to je.

23.08.2015 5 z 5

Sirotek / Stehle Sirotek / Stehle Karel Václav Rais

Krásná knížka :) Mám ráda tenhle styl knih z jiné doby o životě sirotků a o tom, jak se žilo dřív.

23.08.2015 4 z 5

Bílé břízy Bílé břízy Arnošt Lustig

Trochu mi trvalo, než jsem se začetla, ale ta kniha má svoje kouzlo. Filozofické pojednání o nitru a duši vojáků a velké lásce.
Citáty z knihy: Život je dar a žít je talent. A talent je řídký, ale žít je umění, a to není dopřáno každému. Nikdo nepochopí talent, když mu ho odepřeli.

Je láska silnější než smrt? Silnější než lhostejnost? I nenaplněná láska? Proč chce člověk umřít, když miluje hodně? Proč i když nemiluje? Nebo když miluje jen sám, aniž by mu oplácelo stejné stejným?

Člověk musí někdy ztratit všechno, aby měl pak ze života víc než předtím

Člověk nemusí zemřít, aby už nežil

23.08.2015 4 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

čekala jsem více. Souhlasím s ostatními, že děj byl dlouhý, natahovaný. Mohla mít kniha míň stránek a větší spád. Knihu oceňuji v tom, že popisovala církev Amišů, jejich životní styl. To mě zaujalo.

25.07.2015 3 z 5

Popelčina kletba Popelčina kletba Krystyna Kuhn

Chtěla jsem v létě něco nenáročného, ale přitom aby to nebyl pouze hloupý román. A kniha v tom svůj účel splnila. Ke mně osobně se dostala pozdě, měla jsem ji číst dřív. Je určena mladším děvčatům, asi ve věku 14-18 let. Líbil se mi ale příběh, zpracování tématu šikana.

Dům u nemocnice Dům u nemocnice Valja Stýblová

Vlastně pokračování. Smutné i veselé pasáže o Vítě, která mi jako postavala byla sympatická. Opravdu ráda jsem na tuto knihu narazila.

Až bude padat hvězda Až bude padat hvězda Valja Stýblová

Půjčila jsem si ji na léto a nelitovala jsem. Strašně krásná knížka.

Eva a templář Eva a templář Christa Grasmeyer

Je to krásná knížka, škoda, že upadla a není více známá. :) Krásně vylíčená psychika dospívající dívky, ale taky dobře zpracovaný příběh.

12.07.2015 4 z 5

Okno plné strachu Okno plné strachu Petra Nachtmanová

Dobře zpracovaná povídka o šikaně, s Hankou jsem hodně soucítila. Akorát by podle mě šla kniha víc rozvést do hloubky, pohrát si třeba i s pocity Pavlíny, s tím, jak to ona má v rodině, jak se na Hance do budoucna zkušenosti šikany podepsala atp. Přišlo mi to spíš povídkového stylu, ale pěkný :)

11.07.2015 4 z 5

Zlodějka Zlodějka Sarah Waters

Omlouvám se nadšencům, ale mně se to zase tolik nelíbilo. Špičkou jazyka byla pro mě o hodně lepší kniha. Souhlasím s komentáři, že už to byl moc zapletený děj, detektivka, kniha o nešťastném sirotkovi, pak červená knihovna. Některé pasáže byly opravdu psané dlouze a nudně. Druhá část byla moc podobná první... Určitě svoje kouzlo kniha měla, ale četla jsem i lepší věci.

05.07.2015 3 z 5

Baby Jane Baby Jane Sofi Oksanen

čekala jsem trochu víc... Určtě ten děj byl naturalistický a drsný, hlavně nečekaný konec, ale úplně mi nesedl styl psaní. Jinak ale též hodně dobrá kniha.

01.07.2015 3 z 5

Péče o seniory Péče o seniory Darja Jarošová

Kniha, která se hodí k učení na zkoušky i k psaní nějaké obdobné práce do školy o seniorech.

29.06.2015 5 z 5

Son-Rise: Zázrak pokračuje Son-Rise: Zázrak pokračuje Barry Neil Kaufman

Mám rozporuplné pocity.... autismus je opravdu pervazivní vývojová porucha a nejde léčit. Stejně jako nejde léčit mentální retardace, Alzheimer, slepota, poruchy osobnosti atp. Jde jen stabilizovat a dítě pomocí různých metod rozvíjet. S podobným případem jsem se ve speciální pedagogice nesetkala a zaujal mě. Rozhodně je to kniha o mimořádné síle rodičů a o naději :)

29.06.2015 4 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Ale co když skončíte se špatným druhem lásky? Co když náhodou skončíte s tou druhou láskou - co když někoho milujete a je to opravdu hrozné a nepatřičné a vy to nemůžete říct jediné živé duši na světě? Když milujete tak, že tu lásku musíte ukrýt co nejhlouběji, až vám ze srdce zbyde jen jakási černá díra? Když milujete tak, že snažíte tu zakázanou lásku zatalčit, kam to jen jde, protože doufáte, že se třeba sama od sebe udusí, ale ono se to nikdy nestane? A místo toho ještě narůstá, nafukuje se a časem je tak obrovská, že zabírá každé místo ve vás, až se jednoho dne stane vámi. Vy jste ona. Až vás všechno, co kdykoli uvidíte nebo si pomyslíte, zavede vždycky k té jediné osobě. Osobě, kterou byste v žádném případě tímto způsobem milovat neměli.

Můj nejoblíbenější úryvek z knihy! Tato kniha si zaslouží nejvyšší hodnocení. Ne, není to pubertální kniha, protože June řeší problémy, které neřeší mnozí dospělí. Zakázaná láska, která nemůže být opětovaná, rodinné tajemství, komplikovaný vztah se sestrou. Mimochodem na konci knihy poznáte, jaká ta protivná Gréta vlastně v jádru je...

29.06.2015 5 z 5

Dračice a mazánek Dračice a mazánek Torey L. Hayden (p)

Knížky od téhle paní mě moc baví, člověk se tak dostal do prostřední duševně narušených dětí, do jejich myšlení. Doporučuji!

19.06.2015 5 z 5