Bílé břízy

Bílé břízy https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99614/bile-brizy-99614.jpg 4 19 2

Příběh vojáků beze zbraní, takzvaných PTP, pomocného praporu, lidí vyřazených z občanského života, postižených třídní nedůvěrou, mužů vlastní morálky i nemorálnosti. Příběh vojáka a dívky, pro kterou dezertuje a která se před tím, než utečou, vyspí se všemi v místnosti. Příběh kapitána, který tohoto svého vojáka buď chytí, nebo zastřelí, jak mu nařídili z politického oddělení vojenského okruhu v Karlových Varech. Kniha dříve nesměla vyjít bez cenzurních zásahů a nyní se dostává k českému čtenáři v doplněném vydání.... celý text

dark.ma93
23.08.2015 4 z 5

Trochu mi trvalo, než jsem se začetla, ale ta kniha má svoje kouzlo. Filozofické pojednání o nitru a duši vojáků a velké lásce.
Citáty z knihy: Život je dar a žít je talent. A talent je řídký, ale žít je umění, a to není dopřáno každému. Nikdo nepochopí talent, když mu ho odepřeli.

Je láska silnější než smrt? Silnější než lhostejnost? I nenaplněná láska? Proč chce člověk umřít, když miluje hodně? Proč i když nemiluje? Nebo když miluje jen sám, aniž by mu oplácelo stejné stejným?

Člověk musí někdy ztratit všechno, aby měl pak ze života víc než předtím

Člověk nemusí zemřít, aby už nežil

zapina
16.06.2013 5 z 5

Ze začátku se mi kniha četla těžce, ale pak jsem si na styl psaní zvykla a nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Arnošt Lustig
česká, 1926 - 2011