Obecní dítě

Obecní dítě https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90695/obecni-dite-90695.gif 4 8 2

Obecní dítě je možno přiřadit k typu, nazývanému vývojový či výchovný román. Jedná se v něm o vývoj a zrání vesnického chlapce Pavla Holuba, který se vlastní silou vypracovává ze dna společnosti. Jeho otec byl obviněn z vraždy a popraven, matka pak odsouzena na deset let do vězení. Pavlova sestra Milada se shodou okolností, hlavně díky přízni zámecké paní, dostala na vychování do poblíž ležícího kláštera, Pavel se však stal obecním dítětem a byl dán do péče opilce pastýře Virgila a jeho ženy. Vyrůstá tedy v pastoušce a lidé jím pohrdají, na což on reaguje vzdorovitostí a trucovitostí. Dokonce projevuje jakousi hrdost na svou špatnou pověst. Nedbá na dobré rady místního učitele, vášnivě je zamilován do pastýřovy hezké dcery Vinsky. Postupně u něho ale dojte k obratu, především po návštěvě u sestry Milady v klášteře.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Lukáš a syn (Barrister & Principal)

Das Gemeindekind , 1887

Alcarmo
Alcarmo
02.07.2017 4 z 5

„Výchovný román“, od významné představitelky německy psané literatury na Moravě, překvapí rozhodně svou barvitostí. Chvílemi skoro až naivní příběh je zasazen do prostředí, které autorka znala z dob svého mládí. Určitě stojí za přečtení, ačkoliv pro mnohé nedosahuje úrovně jiných děl Marie von Ebner-Eschenbach.

dark.ma93
dark.ma93
30.08.2015 5 z 5

Překrásná kniha, psaná stylem, který probouzí soucit s Pavlem. Přijde mi to jako výborný naturalistický román.