danielosbourne danielosbourne komentáře u knih

Rituál Rituál Adam Nevill

Knihu jsem si poprvé přečetl v originálním znění, a to až poté, co jsem viděl film, který byl natočený podle této knihy. Asi nikoho nepřekvapí, že se mi kniha líbila o něco více než film, ale film byl také skvělý.
Autor je hodně dobrý v navození hutné atmosféry, čemuž napomáhá prostředí skandinávských lesů, do kterých svůj příběh zasadil. Není to nikterak náročné čtení, ale přináší zajímavý příběh, který možná dokáže někoho vyděsit, ale rozhodně dokáže vtáhnout do děje a překvapit.
Mimochodem, ta obálka se fakt povedla :).Knihu jsem si přečetl v originálním znění, a to až poté, co jsem viděl film, který byl natočený podle této knihy. Asi nikoho nepřekvapí, že se mi kniha líbila o něco více než film, ale film byl také skvělý.
Mimochodem, ta obálka se fakt povedla :).

05.06.2020 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Tak trochu se odlišuji od většiny názorů tady. Zatímco se čtenářům líbila druhá polovina knihy, já jsem si spíš užíval první polovinu. Kniha byla velice čtivá, ale dojem z knihy mi zkazil závěr. Nelíbil se mi závěrečný zvrat, protože mám v sobě takový pocit, že ne vše sedělo. Jakoby na příběhu něco skřípalo a já se s tím nemůžu smířit. Čím déle jsem knihu četl, tím více jsem neměl rád postavy Alicie a Thea. Obě postavy mi postupně začaly lézt na nervy. Nebyla to špatné, ale četl jsem mnohem lepší psychologické thrillery, které na sobě nenesly označení TOP Thriller.

27.05.2020 3 z 5

Dvě temné vládkyně Dvě temné vládkyně Kendare Blake

Na třetí díl Temných korun jsem se neskutečně těšil. První díl téhle série si mě naprosto získal a druhý mě jen utvrdil v tom, že jde o skvělou sérii. Když jsem se ale začetl do třetího dílu, pocítil jsem mírné zklamání, protože se začínaly řešit věci, které mi nepřišly v tu chvíli důležité. Po tom, jak skončil druhý díl, jsem očekával, že se budeme zabývat jinými věcmi, ale autorka rozhodla jinak.
Někdy po sté stránce se ale vše začíná dávat dohromady a začne postupné přiostřování. I když jsem přečetl knihu s rychlostí blesku, tak musím přiznat, že podle mě jde o zatím nejslabší díl série. Ale dost možná je to tím, že jsem očekával opravdu trochu jiný příběh. Nicméně se mi i tento díl líbil a netrpělivě vyhlížím závěrečný díl.
V tomhle dílem jsem však přehodnotil své sympatie k jednotlivým královnám. Zatímco jsem do teď měl nejraději Arsinoe, po tomhle díle musím ale přiznat, že je to Katharina, která má nejzajímavější příběh a jsem neskutečně zvědavý, jak to s ní všechno nakonec dopadne.
Zároveň kladně hodnotím to, že se autorka rozhodla trochu více představit svět, ve kterém se příběh odehrává a dát více prostoru do teď vedlejším a i novým postavám.

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

Za mě je tato knih velkým překvapením. U knih s tímto tématem mám problém s hodnocením, protože nevím, zda je dobré o knihách s tématikou domácího násilí říkat, že se mi líbila, ale je to tak. Je to kniha s těžkým a hrozným tématem, ale zpracována je výborně. Jediné co mi na knize trochu nesedí, jsou kapitoly s Cliftonem, protože mi ve výsledku přišly navíc. Přesto jsem si knihu skvěle užil a můžu jí doporučit. Pokud tedy máte knihy s podobným tématem rádi .

Fobie Fobie Wulf Dorn

Od autora jsem již četl knihu Spouštěč, ale nějak extra mě nenadchla. To samé platí i pro knihu Fobie. Mám rád téma v knihách, kdy někdo někomu ukradne identitu, ale zatím se nenašel nikdo, kdo by toto téma zpracoval k mé spokojenosti. Fobie není špatná knížka, ale na mě zkrátka autorův styl nějak nefunguje. Přesto to nebylo špatné čtení a tři hvězdy si jistě zaslouží. Obzvláště na knize oceňuji závěr, protože autor přišel s neotřelou a poměrně originální zápletkou, kterou odůvodnil počínání pachatele.

23.05.2020 3 z 5

Hřbitov pátera Hansena Hřbitov pátera Hansena Ted Dekker

Tahle kniha mi ležela v knihovničce opravdu dlouho a kdyby nebylo mé mamky, tak bych jí možná nikdy nepřečetl. Nevěděl jsem totiž, po jaké knize bych měl sáhnout jako další, a tak jsem nechal rozhodnout ji. Vybrána byla právě tato kniha.
V první řadě musím říct, že jsem ji tak trochu proklínal, protože začátek knihy byl špatný. Nějak mi to celé nedávalo smysl a všechno co se dělo mi přišlo padlé na hlavu. Pak mě tyhle "absurdity" ale začaly bavit a společně s nimi, mě začal bavit i příběh. Několikrát jsem se nad těmi podivnostmi zasmál a upřímně musím říct, že takhle hloupé postavy jsem už dlouho neviděl :D. Hlavně Renee je vážně číslo. Její logické uvažování mě dostávalo do kolen a stejně tak i chyby v příběhu, kdy si nejsem jistý, zda jde o chyby autora, nebo překladatele. Jako příklad uvedu moment, kdy se Renee snaží vloupat oknem do cizího domu, má v ruce zbraň. Zbraň si zastrčí za pásek, proleze oknem a následně zbraň upustí z ruky. Kde se jí tam ta zbraň znovu objevila, to netuším :D.
Příběh ale potenciál má a já jsem dostal chuť, přečíst si další autorovu knihu, protože příběh měl v sobě určitou tenzi, která se mi líbila. Mám doma ještě autorova Sběratele nevěst, tak ho asi brzy zkusím :).

23.05.2020 3 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Holubice a Had mě nenechala chladným a po té, co u nás konečně vyšla, jsem se do ní musel pustit. Rozhodně nejsem zklamaný, ale pokud pomýšlíte nad fantasy knihou, tak vás tato kniha nejspíš neuspokojí. Jak už je zde několikrát zmíněno, tato kniha funguje po romantické stránce, ale jako fantasy kniha je nedostačující.
Pokud ale přemýšlíte nad tím, že by jste si přečetli knihu, kde hlavní prim hraje "paranormální" romance mezi čarodějnicí a lovcem čarodějnic, tak si tuhle nádheru nenechte ujít, protože po téhle stránce funguje skutečně skvěle.
Postavy jsou velice sympatické, Lou úžasně sarkastická a kniha napsaná tak, že nenudí. Teď nezbývá než doufat, že se v druhém síle autorka zaměří více na svět, který by mohla více rozepsat a přenese do ní i svůj skvělý humor, který předvedla v této knize. Těším se na pokračování.

Chladná jako led Chladná jako led Teresa Driscoll

Stejně jako Mám nad tebou moc, i Chladná jako led se mi líbila. Autorka umí vystavět příběh tak, aby čtenáře okamžitě vtáhla do děje a přinutí ho, aby knihu co nejdříve přečetl. Co je však autorčinou slabinou, jsou závěrečné gradace. Místo toho, aby autorka v závěru příběh vygradovala do nebeských výšin, naopak závěr jakoby opouští a dodatečně všechno vysvětlí v epilogu. Přijdu si tak trochu ochuzen o závěrečnou konfrontaci a napětí, které ve mě při čtení postupně rostlo, bylo najednou pryč.
Pokud u nás vyjde od autorky další kniha, tak si ji velice rád přečtu. Za mě 3,5 hvězdičky a ve výsledku spokojenost.

02.05.2020 3 z 5

Ohnivý květ Ohnivý květ Natalie C. Parker

Kdyby jste mi před touto knihou řekli, že budu číst knihu odehrávající se po celou dobu na lodi a o "pirátech" a bude se mi to líbit, tak bych vám nevěřil. Nemám rád piráty, nemám rád příběhy odehrávající se na lodích a neptejte se mě proč. Prostě to není pro mě atraktivní prostředí. Ohnivý květ pro mě tak byl výzvou a obstál velice dobře.
Na knize se mi hodně líbil svět, kde se příběh odehrával, i když jsme v tomto díle dostaly jen takový nástřel. Myslím, že se toho v mořích bude nacházet ještě hodně zajímavého a doufám, že se to v příštích dílech dozvíme.
Dále se mi poměrně líbily postavy, a to především proto, že je tu snaha o rozmanitost. Na palubě lodi nalezneme hluchoněmou dívku a najdeme zde i náznaky LGBT, ale opravdu jen jemně. Pokud nebudete čít pozorně, možná si ani nevšimnete, že některé dívky mají mezi sebou hlubší vztahy. Zároveň jsou postavy ale i mínusem, protože ty holky mi přijdou charakterově všechny stejné. Nejméně sympatická mi bohužel byla hlavní postava.
K dokonalosti této knihy bych ještě potřeboval nějakou mapku tohoto světa, protože by určitě byla zajímavá a hodila by se i nějaká mapka lodi, protože já se třeba v lodích nevyznám. Vím, že levobok je nalevo, pravobok napravo, ale když se řekne třeba "ráhno", tak vím, že to patří na loď, ale vůbec nevím, kde bych to měl hledat. No....třeba se nějaké té mapky dočkáme v příštích dílech. Já si je určitě budu chtít přečíst :).

20.04.2020 3 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Hračkář si v mé knihovničce chvíli počkal, než jsem se k němu dostal, ale nakonec se povedlo. Šelma se mi hodně líbila, a to především tím, že Theo Cray byl skutečně případ. Byl takový nejistý, vlastně k vyšetřování přišel jako slepý k houslím a nakonec měl co případu přinést a svými logickými dedukcemi biologa, se všemu dostal na kloub.
To je věc, která mi v hračkáři chyběla. Theo už není tak nejistý a naopak se do všeho vrhá po hlavě a nazývá se lovcem sériových vrahů. To už není ten Theo, kterého jsem si oblíbil. Nehledě na to, že policie je tady vyobrazována jako naprostá banda idiotů a potencionálních grázlů, což prosím, proč ne, ale tady to vyznělo tak nějak zvláštně. Jako by autor zbytečně tlačil na pilu.
Případ nebyl špatný, ale místy jsem se trochu ztrácel, protože toho, "chytrolínství", už bylo trochu moc. Na tuhle sérii nezanevřu, stále v ní budu pokračovat, ale trochu se obávám, kam až Theovo ego bude stoupat.

09.04.2020 3 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

Po ohlasech na tuto knihu jsem se trochu bál, že se mi nebude moc líbit. Nakonec to vůbec nebylo špatné čtení. Kniha se četla lehce, příběh odsýpal, dokonce ani postavy nebyly úplně špatné, jen jsem si k žádné z nich nedokázal vytvořit nějaký hlubší vztah.
Místy se příběh hodně opakuje, což trochu dává pocit, že je kniha zdlouhavá, ale naštěstí nikdy nenudila. Za dva dny byla kniha přečtená.
Konec byl trochu uspěchaný a musím říct, že rozuzlení se mi moc nelíbilo. Asi bych byl raději, kdyby na závěru autorka trochu více zapracovala a vymyslela jinou, lepší zápletku. Takhle mi to trochu skřípe.
Každopádně kniha dobrá, určitě brzy sáhnu po autorčině další knize. Za mě pěkných 3,5 hvězdičky :).

31.03.2020 3 z 5

Stalpi Stalpi Stefan Spjut

Musím říct, že na Stalpi jsem se velice těšil. Stallo se mi hodně líbilo a docela mě zajímalo, co autor vymyslí dál. Bohužel jsem se v druhé knize zklamal. Nevím, zda to bylo tím, že jsem první díl četl před 7 lety a líbilo se mi v knihách něco jiného, nebo se autorovi prostě druhá kniha nepodařila, každopádně to bylo hodně špatné.
Trvalo mi dlouho, než jsem se do knihy začetl a vůbec jsem se nedokázal zorientovat, jak to v tomhle světě vlastně chodí. Autor více méně nic nevysvětluje, a když, tak je to třeba až v polovině knihy. Navíc do knihy vložil hodně násilných scén, které mi přišli v příběhu naprosto zbytečné a nuceně vložené.
Na příběh je pohlíženo z pohledů několika postav (starých i nových) a minimálně jedna postava mi přišla naprosto zbytečná, protože v jejích kapitolách se nedělo vůbec nic, nacházelo se v nich právě celkem dost násilných scén, ale k vývoji hlavního děje nepřispěli ani troškou.
Za mě tedy dvě hvězdy, a to jen za to, že nějaké kapitoly nebyly tak špatné a možná v tom hraje roli i nostalgie, kterou jsem při čtení pociťoval díky Stallu.

17.03.2020 2 z 5

Ve vlčím doupěti Ve vlčím doupěti Anna Starobiněc

Občas si rád svoje čtecí plány ozvláštním nějakou dětskou knihou, u které si příjemně oddychnu. Tentokrát jsem sáhl po téhle Zvířecí detektivce a musím přiznat, že to byla trefa do černého!
Tenhle kouzelný příběh mě velice bavil a byla to příjemná změna od detektivních a thrillerových knih pro dospělé. U knihy jsem se skvěle bavil a ne jednou jsem se opravdu od srdce zasmál. Autorka vytvořila sympatické, zvířecí hrdiny a musím zde pochválit i překladatele, který si s knihou pěkně pohrál a minimálně na jménech postav odvedl skvělou práci. Kniha je navíc doplněna nádhernými ilustracemi a není jich v knize málo. Některé z nich jsou znázorněny přímo na obálce knihy, takže můžete získat už teď představu, jak krásná je kniha uvnitř.
Tuhle knihu byste měli rozhodně pořídit svým zvídavým ratolestem a malým fanouškům detektivních příběhů, protože nejen, že se u knihy skvěle zabaví, ale pokud se zapojíte do čtení i vy, skvěle se pobavíte a zároveň získáte příjemné chvíle se svými dětmi. :)
Já doufám, že vyjdou další díly z této série, protože určitě budu ten první, kdo po nic s nadšením sáhne.

10.03.2020 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Tuhle knihu mám doma i v hmotné podobě, ale náhodou se mi dostala pod ruku jako audio kniha, a tak jsem se rozhodl, že po delší době opět zkusím audio knihu. Musím říct, že nic lepšího jsem v tomto případě nemohl udělat.
Co tak čtu v komentářích, tak je pro čtenáře hodně rušivé, když dojde na tweety, které jsou v knize hodně obsaženy. V audio podobě to bylo ale dobře hlasově oddělené a tweety se pro mě tak staly příjemným zpestřením, které dotvářelo příjemný požitek z knihy.
Co se příběhu týče, ten se mi také velice líbil. Velmi dobře vybudovaný děj, který je dobře vystavěný a po celou dobu knihy se čtenář jen domnívá, kdo za tím vším může stát. Po dlouhé době se mi i stalo, že jsem při poslechu zažíval občasné stavy úzkosti, a to ve chvílích, kdy z děje vyplynulo nějaké temné tajemství. Postavy jsou výborně napsané a neměl jsem jediný problém, abych se v nich vyznal. Hlavní inspektor Fawley je zajímavou postavou, která má, jako dne už každý detektiv, své tajemství a strašáka z minulosti.
Musím samozřejmě pochválit hlasy, které audio knihou provázely. Honza Hájek se projevil jako dobrý hlas pro čtení detektivních audio knih a doufám, že se s jeho hlasem ještě u nějaké audio knihy setkám. To samé platí i pro Magdalénu Borovou, která načítala pasáže z minulosti a již zmíněné tweety. Moc jsme si jejich hru hlasů užíval. Za mě naprostá spokojenost a doufám, že další díly této detektivní série budou mít také svoji audio podobu.

06.03.2020 5 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Knihu hodnotím čtyřmi hvězdami, ale nakonec jsou to trochu slabší čtyři hvězdy. Ze začátku se mi kniha hodně líbila, když jsme postupně odhalovali, co se vlastně v osudném víkendu odehrálo a jaké byly vztahy mezi jednotlivými účastníky rozlučkové párty. Za polovinou knihy se ale začne s postupnými výslechy a tady kniha trochu ztratila dech. Nebo ani tak neztratila dech, jako by se to klidně mohlo zkrátit. Místy se to začalo celkem opakovat, bylo to zdlouhavé a hlavní hrdinka mi začala připadat hodně hloupá ve svých myšlenkových pochodech.
Jinak knihu ale hodnotím pozitivně. Určitě má příjemně mrazivou atmosféru, kterou dotváří především prostředí proskleného domu uprostřed lesa. Tohle se rozhodně povedlo a autorka z toho vytěžila, co se dalo. Zdá sáhnu po dalších knihách autorky nejspíš asi nesáhnu, leda by vyšla nějaká nová, ale tuhle knihu jsem si užil.

09.02.2020 4 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Tahle kniha mě naprosto ohromila. Dalo by se skoro říci, že jsem se do jejího příběhu až zamiloval. Možná za to nemůže ani tak příběh, který je ale stejně skvělý, jako za to může spíše styl vyprávění.
Autorka vládne nádherným stylem psaní, který je místy až poetický. Strašně jsem si tento styl psaní užíval, stejně jako jsem si užíval i samotný příběh.
V příběhu vystupuje mnoho postav a o všech se dozvídáme jejich příběh, a jejich postavení v knize. Ono tahle kniha si na příběhy opravdu potrpí, a to je jenom dobře. Vůbec nebylo těžké se v postavách orientovat, a to právě proto, že s každou postavou strávíme nějakou tu chvilku, což všechny postavy krásně přiblíží a už na ně nezapomenete. Tedy alespoň já jsem na ně nezapomněl a asi ani dlouho nezapomenu.
V příběhu mimo jiné najdeme i trochu magie, ale jen takové lehké, která je ovšem udivující a dostačující. Jde o magii, která se pohybuje spíše na hranici mýtů a legend. Přesto krásně oživovala děj a udržovala příjemnou atmosféru malého, anglického městečka.
Obávám se, že nemám správná slova, která bych použil, abych správně vystihl tuhle knihu. Zkrátka si jí zkuste přečíst a uvidíte sami. Myslím, že mnohým se bude líbit stejně, jako se líbila mně. Abych trochu nalákal, musím říct, že mi kniha připomínala svým příběhem a atmosférou knihu Dcera sněhu, kterou jsem si také velice oblíbil.
Prosím více takových knih!

07.02.2020 5 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Za mě zatím nejlepší začátek série Cassandry Clare, možná dokonce jedna z nejlepších knih, kterou jsem od této autorky četl.
Možná se mi ani tak moc nezamlouvá hlavní zápletka, ale strašně se mi zamlouvají jednotlivé charaktery a vztahy mezi nimi.
Už jsem to řekl v souvislosti s Cassandrou Clare několikrát a řeknu to znovu. Tahle ženská zkrátka umí napsat skvělé postavy a právě postavy a vztahy mezi nimi dělají její knihy zaslouženě slavnými, jak jsou. Neskutečně se těším, až si přečtu další díly z této série, a to jsem si k této autorce těžko hledal cestu.

04.12.2019 5 z 5

Začarovaný Hvozd - Příběh dětí z Končiny Začarovaný Hvozd - Příběh dětí z Končiny Klára Smolíková

Nečekané překvapení. Tuhle knihu jsem vzal do ruky jen tak, abych si oddychl od všech těch složitějších knih a tahle kniha mě mile překvapila. Ne jen, že jsem si u ní hezky odpočinul, ale dokonce jsem dostal i zajímavý příběh, který byl plný magie, odvahy a síly přátelství. Kniha je navíc doplněna nádhernými ilustracemi Ester Kuchynkové a ty se mi snad líbily ještě o trochu více, než samotný příběh. Za mě mohu určitě doporučit :).

30.11.2019 5 z 5

Křišťál času Křišťál času Soman Chainani

Hodnotím sice stejně vysoko jako předešlé díly, ale tenhle díl mi zatím přijde nejlepším v celé sérii. Postavy jakoby trochu dospěly, už to není tak moc ukňourané a infantilní a děj nabírá na obrátkách. Autor se nejspíš pořádně rozepisuje a tahle "navazující trilogii" má mnohem lepší příběh a grády, než trilogie původní. Už se opravdu těším, jak autor příběh zakončí a co všechno si pro nás ještě připraví. Originalita mu tedy opravdu nechybí!

15.11.2019 4 z 5

Tokijský ghúl 11 Tokijský ghúl 11 Sui Išida (p)

Jedenáctým dílem se série opět vrací do té podoby, v jaké jí miluji. Politika kolem ÚPG trochu opadá a přichází souboje a silné emoce, které přímo příští z každé stránky. Tímhle dílem jsem si zase uvědomil, jak skvělý Tokijský ghúl je!

08.10.2019 5 z 5