danielosbourne danielosbourne komentáře u knih

Proti proudu Proti proudu Rachel Caine (p)

Autorka ve druhém dílu na nic nečeká a rozjela perfektní jízdu, která šlape od první stránky. Co se mi hodně líbí je to, že příběh není prvoplánový. Autorka hází svým postavám klacky pod nohy a nejednou jsem si u čtení říkal: " To jsem teda zvědavý, jak se s tímhle chceš vypořádat." No....dokázala to a přišpendlila mě ke stránkám způsobem, kdy jsem knihu opravdu nerad odkládal. Doufám, že v podobném duchu budeme pokračovat i v dalších dílech.
Plné hodnocení nedávám jen proto, že je příběh někdy opravdu hodně přitažený za vlasy. Ale miluju to :D.

05.01.2023 4 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Čekal jsem, že kniha bude úplně o něčem jiném, ale nakonec to nebylo špatné. Možná trochu zdlouhavé, ale posledních 100 stran všechno hezky zapadlo do sebe a zachránilo to celkový dojem z knihy. Jeden z těch thrillerů, který neuhání rychle kupředu, ale tvoří pozvolný, komplexní a vrstevnatý příběh.

26.12.2022 3 z 5

Hlad / Žízeň Hlad / Žízeň Jozef Karika

Povídková sbírka, která by se dala označit jako všechna autorova díla. Některé jsou povedenější, některé jsou slabší, ale ve výsledku se autorovi nedá upřít originalita a specifický styl strašení.
Líbilo se mi, jak měly některé povídky společné rysy, doplňovaly se, proplétaly se a přitom žádná z nich nebyla stejná. Hodnotím jako průměr, protože autor vždycky přišel se skvělým nápadem, který mě zaujal a bavil, ale následně to většinou překombinoval, což za mě bylo zbytečné.

23.11.2022 3 z 5

Dobří sousedé Dobří sousedé A.J. Banner

Ale jo...tohle nebylo tak špatné čtení. Sice jsem si někde v polovině knihy řekl, co je vlastně hlavní zápletkou této knihy, ale přišel jsem na to a autorka mi to v druhé polovině lehce připomněla. Bylo to velice čtivé, místy napínavé, krátké a těžko se od toho odcházelo. Psáno spíše pro ženské publikum, ale jako oddechovější, psychologický thriller je to fajn :).
Za mě spokojenost a další autorčinu knihu určitě zkusím.

18.08.2022 4 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Moje osmá kniha od Agathy Christie a čtvrtá s Herculem Poirotem v hlavní roli. Rozhodl jsem se, že pokud to bude možné, budu od teď zkoušet číst Hercula hezky popořadě, jak ho autorka psala.
Záhada na zámku Styles byla opravdu zapeklitá a myslím si, že určit s jistotou vraha zkrátka nejde, dokud nám to Hercule neobjasní. Přesto si tak trochu říkám, jestli by zločin jako takový prošel. Narazil jsem na pár momentů, kdy jsem si nebyl jistý, že by to tak zkutečně prošlo. Každopádně nemůžu soudit a čtení jsem si jako vždy užil. Takže klasické čtyři hvězdy pro Hercula, protože si je zkrátka zaslouží :) .

05.08.2022 4 z 5

Smrtící nahota Smrtící nahota J. D. Robb (p)

Pustil jsem se do této knihy, protože jde o jednu z nejoblíbenějších sérií mé kolegyně a musím říct, že z prvního dílu nejsem nikterak nadšen, ale nejsem ani zklamán. Obával jsem se, že mi v knihách bude vadit zasazení do budoucnosti a sci-fi prvky, ale naštěstí tam tyto faktory nejsou moc zřetelné.
To už mi víc vadily sexuální scény a vztahové pasáže, kterých bylo v knize více než dost. Určitě by tato série snesla více detektivního vyšetřování a méně sexuálních zápletek. Je znát, že autorka je zvyklá psát romantické knihy pro ženské publikum.
Vzhledem k tomu, že jde ale o tak rozsáhlou sérii, u které do dnešních dní vychází nové a nové díly, tak se pokusím u této série vytrvat, protože se musím přiznat, že ta chemie mezi ústřední dvojicí mě místy bavila a užíval jsem si lehký sarkasmus hlavní hrdinky.
Jako detektivka v dnešní době slabé, ale jako celek neurazí a ženy možná stále nadchne.

06.04.2022 3 z 5

Vražedné pronásledování Vražedné pronásledování Brian Harper

Veliké překvapení. Vlastně ani nevím, kde jsem tuto knihu zahlédl, ale někde na mě vyskočila její anotace a zaujala mě natolik, že jsem si knihu vypůjčit v knihovně.
Příběh mě chytil od prvních stránek a už nepustil. Kniha je tak napínavá, že se jen těžko odkládá a je psána velice čtivým stylem s krátkými kapitolami, které jen podporují její čtivost.
Ubírám jednu hvězdičku jen za to, že mi přišlo trochu přes čáru, co všechno Trish dokázala vybojovat. Jak se říká, všeho moc někdy škodí a kdyby autor tolik netlačil na pilu, tak to mohlo být plné hodnocení a obrovské překvapení. Takhle je to jen nadšení z nečekaného, nadprůměrného objevu. :)

23.03.2022 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Pouštěl jsem se do této knihy s tím, že jsem absolutně netušil, do čeho jdu. Začátek mě hodně příjemně navnadil. Kniha nabírá od začátku lehce napnutou atmosféru, která čerpá hlavně z toho, že už od první věty víte, že se něco strašného přihodí. Autorčin styl psaní je velice sympatický a stejně tak i krátké kapitoly, které pro tuto knihu zvolila, takže se četla opravdu lehce a vše klapalo jako na drátkách. Tedy až do té chvíle, než mi začalo docházet, o co půjde.
Očekával jsem téměř všechno, ale tohle bohužel ne. Kdybych to věděl, možná bych si přečtení rozmyslel, protože nejsem zrovna fanoušek podobných příběhů. Nechci tu moc spoilerovat, protože mi to nepřijde moc vhodné, a tak řeknu jen to, že jsem si naprosto jistý, že z knihy bude spousta lidí nadšena. Já bohužel mezi tyto šťastlivce nepatřím, ale dám vám jednu radu. Nezjišťujte si, o čem kniha přesně je a nechte se překvapit. O to víc se vám možná bude líbit.

07.03.2022 2 z 5

Za to mi zaplatíš Za to mi zaplatíš Teresa Driscoll

Doslova bych řekl, že jde o autorčinu typickou knihu. Autorka opět vytvořila zajímavý a napínavý příběh, který postupem času může čtenáři připadat zdlouhavý a repetetivní, ale přesto ho nutí pokračovat ve čtení, protože zkrátka musí přijít na to, co se to děje. Když se pak čtenář dostane k vytouženému konci a vyvrcholení, tak dostane závěr rozepsaný na cca deseti stránkách a to včetně odhalení, vyřešení a epilogu.
Autorce podle mě ty závěrečné gradace prostě nejdou, protože ani u jedné knihy mě závěr nepřesvědčil ani nešokoval. U této konkrétní knihy si po odhalení nejsem jistý, jestli úplně té zápletce věřím, ale což. Nebudu nad tím přemýšlet. Bylo to čtivé, bylo to napínavé a na odreagování je to super.

27.01.2022 3 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Velice mě překvapilo, jakým směrem se tato kniha ubírala. Nevím, jestli bych ji nutně nazval hororem, možná pro někoho, kdo hororový žánr moc nečte, ale určitě jde o mysteriózní román s detektivní zápletkou.
Autorka skvěle skloubila několik linek příběhu a já jsem si užíval, jak se mi všechno postupně skládalo dohromady a já pomalu přicházel na to, co bude hlavním tématem této knihy. Postavy mi byli po většinu času sympatické a příběh tak hezky vystavěný, že se přede mnou odehrával jako film.
I když má kniha téměř 500 stránek, nenastala snad ani jediná chvíle, kdy bych se při čtení nudil. Právě naopak. Myslím si, ž v tomhle podzimním, lehce pošmurném počasí, je to pravé období na to si tuhle knihu přečíst :) .

28.10.2021 4 z 5

Číhání Číhání Eric Rickstad

Já jsem velice spokojený. Nenápadná detektivka, jejíž anotace by mohla vyznít nudně, ale ve skutečnosti je to skvěle vystavěná a vymyšlená detektivka, která se nezaměřuje jen na to, kdo stojí za vraždou mladé dívky, ale přináší celkový vhled do života několika postav jednoho odlehlého městečka ve Vermontu. Kniha se skvěle četla, postavy vyšetřovatelů byly sympatické a velice mě potěšilo, že napětí bylo udržováno až do poslední stránky. Po všech těch sériových vrazích a neskutečné brutalitě bylo příjemné si přečíst něco lehčího na psychiku, ale s o to propracovanějším dějem. Určitě si rád přečtu i autorovi další knihy.

16.10.2021 4 z 5

Vrahova žena Vrahova žena Victor Methos

Naprosto perfektně zvládnutý thriller. Velice čtivě napsáno, skvěle promyšleno a ukončeno. Pokud se obáváte označení právnicky thriller, tak se určitě bát nemusíte. Druhá polovina knihy se sice odehrává u soudu, ale rozhodně to není žádná nuda. Pevně doufám a věřím, že u nás vyjdou i další knihy z této série, protože hlavní hrdinka mi byla velice sympatická a autor má jistě co nabídnout. Místy mi z příběhu běhal mráz po zádech. Za mě zatím nejlepší thriller ,který jsem letos četl.

24.07.2021 5 z 5

Vrať se pro mě Vrať se pro mě Heidi Perks

Dávám této knize čtyři hvězdy, ale jsou to spíš takové slabší hvězdy. Ne že by kniha byla špatná. To vůbec ne. Je čtivá, napínavá, dobře vystavěný příběh...jen to finální rozuzlení nebylo dle mých představ. Přišlo mi to takové trochu křečovité, ale pochopil sem, o co autorce v tomto případě šlo.
Jinak je to klasický psychologický thriller, kde je malá komunita osob, najde se mrtvé tělo a je jasné, že někdo z nich musel být vrahem oběti. Hlavní postava se snaží přijít na to, co se mohlo stát, protože se tělo nalezne na pozemku, kde dříve bydlela se svojí rodinou, a jež museli jednoho večera narychlo opustit. Samozřejmě se ukáže, že skoro každý v okolí má nějaké to tajemství a má co skrývat.
Společně s vyšetřováním nahlížíme v jednotlivých kapitolách i do minulosti, abychom pochopili, co k jednotlivým událostem vedlo. V těchto kapitolách to příjemně eskaluje a to říkám jako čtenář, který moc nemusí tyto flashbacky.
Ve výsledku jsem si knihu příjemně užil, i když bych jí pár stránek možná ubral. Určitě se ale podívám po autorčině předchozí knize.

25.06.2021 4 z 5

Tunel kostí Tunel kostí Victoria Schwab

Stejně jako první díl, i Tunel kostí je skvěle napsanou knihou, která zaujme, pobaví a lehce vyděsí. Miluju ten lehký styl psaní, jakým V. E. Schwab tuto sérii píše, miluju ty postavy a miluju všechny ty legendy, kterými je tato série opředena. Dokonce mě tento díl i lehce dojal, což jsem, přiznám se, nečekal. Tuhle sérii si oblíbí jak mladší, tak i dospělí čtenáři. Tím sem si téměř jistý.

P.S.: Když si k této knize pustíte na Youtube nějaké video průzkumníků, kteří prozkoumávají ilegálně Pařížské katakomby, tak se na celou knihu možná bude koukat trochu jinak.

28.04.2021 5 z 5

Temné šílenství Temné šílenství Wulf Dorn

Temné šílenství je mojí třetí knihou od Wulfa Dorna a musím se přiznat, že jsem se bál, že bude stejně průměrná, jako byly i ty předešlé knihy. Autor u mě zatím neuspěl, protože jeho knihy na mě působily zmatečně, zdlouhavě a nedotaženě. Dlouho jsem si to samé myslel i o Temném šílenství. Pak ale přišlo posledních několik desítek stran, s kterými přišlo rozuzlení, a to změnilo celý můj pohled na knihu. Rozuzlení totiž zahladilo mnoho nedostatků, které kniha zdánlivě měla.
Tahle kniha mě velice mile překvapila a přesně takhle si představuji dokonalého, knižního psychopata. Autor se tady vyřádil a vytvořil skutečně děsivou postavu, která mi v závěru knihy dokázala, v nočních hodinách, navodit velice nepříjemné pocity.

27.04.2021 4 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Na tuhle "tlustou bestii" jsem se neskutečně těšil a konečně jsem se jí i prokousal. Ne že by byl tedy nějaký problém, abych knihu přečetl. Stejně jako všechny autorčiny knihy, i tato je velice čtivá a příběh mě chytil od prvních stránek, aby mě mohl vyplivnout až na samotném konci.
Co na autorce velice obdivuji je, že se v této knize neztratila. V knize je tolik postav, tolik kast a děje se tam toho tolik, že je až neskutečné, že se v tom autorka dokázala vyznat a neztratila se sama ve svém příběhu. V knize vytvořila spoustu postav, ale všechny mají životné charaktery, s poustu z nich vám přiroste k srdci a co je nejdůležitější, dokázala je vytvořit tak, že nemáte problém s tím, kdo je kdo. Každá postava má svůj pspbytý charakter a to je moc dobře.
Musím se přiznat, že jsem velkým fanouškem autorčiny série Skleněný trůn a naopak moc nemusím sérii Dvorů. Proto téhlůe knize ubírám jednu hvězdu, protože spíše než Trůn, mi tato knihza připomínala právě Dvory. Bylo to nepochybně tím, že se drtivá většina knihy zabývá spíše vztahem mezi ústřední dvojicí a samotný příběh je tak trochu na druhé koleji. Ne že by vztah mezi hlavní dvojicí nebyl dobře napsaný a nesmál sem se všemu tomu popichování a napětí mezi nimi, ale bylo toho na mě už nějak moc a asi nejsem cílová skupina takovýchto hrátek.
Co však musím vyzdvihnout, je posedí kapitola, což je asi posledních 120 stránek. To byla jedna velká jízda a všechno se otočilo vzhůru nohama a já jen zatajoval dech, co si pro nás ještě autorka připraví za překvapení. Právě za tyto monety mám Sarah J Maas neskutečně rád. Těším se, co přinesou další díly v této sérii.

15.10.2020 4 z 5

Katův polibek Katův polibek Mons Kallentoft

Již po jedenácté se setkáváme s Malin Forsovou a já jsem se opět neskutečně těšil, co si autor pro Malin tentokrát připravil. Musím přiznat, že pár posledních dílů trochu upadala kvalita knih a to především po detektivní stránce. To mělo ale příčinu v tom, že zrovna nejsem fanoušek obchodů s bílým masem a podobných případů, ale jsem obrovský fanoušek Malin, takže jsem to vydržel a jsem za to rád.
Katovým polibkem, jako by se autor vracel k prvopočátkům své práce a předkládá nám poměrně jednoduchý, ale příjemně spletitý případ, který jsem si velice užíval. Když k tomu připočtu, že Malin se vrací trochu do normálu a stylistickou stránku knihy, která je jako vždy naprosto dokonalá, tak mi z toho vychází, že tento díl řadím mezi ty autorovi nejlepší. Nezvládl bych je srovnat v pořadí od nejlepšího, ale tenhle díl by byl určitě v top 5.
Za mě veliká spokojenost!

04.10.2020 5 z 5

Hora mrtvých Hora mrtvých Jeremy Bates

Miluji knihy Jeremyho Batese a už jsem skoro ani nedoufal, že by u nás vyšla další jeho kniha. Nepravděpodobné se stalo skutečným a hned jak tato kniha vyšla, musel jsem si jí přečíst. Strašně se mi líbily předešlé autorovi knihy a byl jsem zvědav, jak si poradí s tématem, který má základy v reálné, tragické, události Djatlovovi expedice. O Djatlovovu expedici jsem se zajímal už v pubertálních letech, takže pro mě tahle kniha byla dvojitá výhra.
Byl jsem tedy zvědav, jak si autor poradí s historickými událostmi a poradil si opravdu skvěle. Knihu rozdělil na pasáže z přítomnosti, kdy mladý spisovatel z L.A. jde po stopách Djatlovovi výpravy, aby rozluštil její záhadu. V historické lince potom sledujeme výpravu samotnou, kterou autor přenesl do beletristické podoby. I zde ale autor jde za hranice reálného a historicky doloženého a dovoluje si poskytnout variantu, co se expedici přihodilo.
Jak je u autora zvykem, ani trochu se nedrží při zemi a předkládá variantu, která je možná málo uvěřitelná, ale perfektně jí zakomponoval do historických událostí. Já jsem si čtení náramně užil, a to především díky autorovu stylu psaní. Jeremy Bates píše totiž tak čtivě, napínavě a dobře, že jsem z této knihy skutečně pociťoval chlad ruských plání, úzkost, klaustrofobii, znepokojení a absolutně jsem nevnímal, co se kolem mě děje. Byl jsem totiž v Rusku a putoval s expedicí.
Za mě je Hora mrtvých další skvělá autorova knížka a doufám, že se někdy dočkáme a vyjdou u nás i další autorovi knihy.

19.09.2020 4 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Tahle kniha mi nějaký ten čas ležela v knihovničce a konečně na ní přišla řada. Tak nějak jsem si myslel, že vím, co od knihy očekávat, ale čím dál jsem se v příběhu dostával, tím víc jsem byl překvapený. Ten mysteriózní prvek byl trochu risk, ale nebyl to nakonec takový průšvih, jak by se dalo čekat. O věcech, které se v knize dějí vím, ale autorka to podala tak nějak zvláštně, že jsem nebyl nadšený, jak bych jindy byl, protože tyhle věci mě zajímají.
Co mě na knize ale opravdu rozčilovalo, byly jednotlivé charaktery. Snad všichni mi lezli na nervy a nejvíc v těch momentech, které by šli vyřešit naprosto jednoduše. Zase, o čem by se psalo, kdyby se vše jednoduše vyřešilo, že? Takhle je to pro mě slabší průměr, a to jen kvůli postavám, protože určité napětí v knize bylo.
Autorka má rozhodně plusové body za to, že se nebála do knihy vložit onen mysteriózní prvek, protože to klidně mohlo knihu pohřbít. Nestalo se tak.

09.09.2020 3 z 5

Zvláštní, ale pravdivé Zvláštní, ale pravdivé John Searles

Myslím, že nebudu přehánět, když o této knize napíšu, že to je zatím ta nejlepší kniha, kterou jsem letošní rok přečetl. Tak nějak mě přitahovala už dlouho a já jsem se konečně rozhoupal a pořídil jsem si jí. Už od první kapitoly jsem věděl, že čtu něco speciálního. Kniha je opravdu zvláštní, ale tím nejlepším způsobem.
Styl vyprávění je neotřelý, skvěle poskládaný, a co si budeme nalhávat, tahle kniha stojí především na jednotlivých charakterech a vztahy mezi nimi. Autor si dal velkou práci a každé postavě dal svůj charakter, který po celou dobu knihy piloval, až do samotného závěru. Řekl bych, že mezi některými charaktery šel autor až na dřeň a vytřískal z toho spoustu emocí.
Já jsem se do této knihy naprosto zamiloval, což je podle mého komentáře asi už zřejmé. Určitě si přečtu další autorovi knihy a kdo ví...třeba se mi budou líbit alespoň stejně, jako Zvláštní, ale pravdivé. Rozhodně DOPORUČUJI!

09.09.2020 5 z 5