daniel6725 daniel6725 komentáře u knih

Bludná planeta Bludná planeta Greg Bear

(SPOILER) Jestli se něco na Bludné planetě dá ocenit, pak je to práce s postavami Obi-Wana, Anakina a Tarkina. Nebýt těchto tří známých postav, které dostaly v příběhu zaslouženou porci prostoru, příběh by si asi nezasloužil příliš pozornosti. Líbilo se mi pokrytí období, kdy byl Anakin stále ještě malým chlapcem a Obi-Wan mladým rytířem Jedi, který si teprve zvyká na svou roli mistra. Koncept planety Zonamy Sekot byl jistě originální a pro mě osobně i přitažlivě podaný, stejně tak kult Magistra, který planetu obýval.
Co už ale bylo horší, je celá řada poněkud těžce pochopitelných příběhových děr. Začněme u světelných mečů - proč u sebe Obi-Wan nosil a používal Qui-Gonův meč? A kde měl meč Anakin, když si je padawani konstruovali už během ranných let svého výcviku? Ale dobře - obě věci se dají s trochou představivosti vysvětlit (i když by to měla být práce autora). Nadále jsem vůbec nepochopil zápletku Tarkinova a Sienarova soupeření - o co tedy šlo? O zisk přízně před Císařem? Jaké byly Tarkinovy motivy k zatáhnutí Sienara do celé operace a jeho pozdější zradě? Proč republikové jednotky útočily na Jedie? Nemám rád, když explicitním reáliím, se kterými autor pracuje, chybí vysvětlení. Zde jich bylo po hříchu mnoho.
Jako poslední obtíž, která je ale silně subjektivní, vidím možná až příliš obtížné vnější popisy a s výjimkou závěru knihy až žalostně málo akce, která je pro SW literaturu očekávaným kořením.
Během čtení jsem osciloval mezi udělením 4* i 2*, takže nakonec volím průměr. Kniha je jistě vhodná pro sběratele a pro čtenáře, která zajímá období mezi epI a epII. Návaznost na Yuuzhan Vongy z Legends zde sice je, ale není kdovíjak signifikantní, nerozvíjí původní příběhy, ani nedoplňuje informace - je to spíše fanservis.

22.05.2021 3 z 5

Eskadra Wraith Eskadra Wraith Michael A. Stackpole

Aaron Aliston převzal štafetu po Michaelu Stackpoleovi a na kvalitě série to ani v nejmenším neubralo. Příběh jako již tradičně sviští, srší vtipem, originálními charaktery, akcí i napětím. Wedge Antilles si bere do parády novou partičku pilotů a vystavuje je svému neortodoxnímu tréningu se všemi neduhy, které k tomu patří. Je docela sympatické sledovat, jak podobně a přesto rozdílně piloti reagují na obdobné výzvy jako Eskadra Rogue ve svém prvním vyprávění. Stejně tak je osvěžující si od této elitní perutě oddechnout a ochutnat trochu té syrové reality války včetně jejich tvrdých ztrát z pohledu nikým nechtěných vyvrženců (přiznám se, že se mi až tragikomická neschopnost Impéria, tradiční pro SW universum, docela zajídá, ale tato kniha se mu docela elegantně vyhýbá - resp. tam, kde je nezbytná, ji dokáže zasadit do reálií a vysvětlit). Co víc k tomu říct, abych se zároveň vyhnul spoilerům? Eskadru Wraith jsem slupl jako malinu a nedokážu o ní mluvit jinak než v superlativech. Nad 5* bych přidal ještě zvýrazněné "+" za to, že si dílo může přečíst i čtenář sérií X-Wing zcela nepolíbený, protože potřebné souvislosti jsou krátce a přesto dostatečně vysvětleny aniž by to ubíralo na intenzitě příběhu. Scény jsou dostatečně a barvitě popsány, aniž by se utápěly ve v přebytečném detailu. Děj je dynamický, příběhová linka vyvážená, bez zbytečného patosu a uvěřitelná. Stejně se dají popsat i postavy a jejich vývoj.

Škoda, že tuto sérii Disney dekanonizoval, protože je to o několik úrovní výše, než kanonické knížky, kterých se nám v posledních letech dostává.

15.05.2021 5 z 5

Krytoská past Krytoská past Michael A. Stackpole

Tak tohle jsem si užil. Rebelie se transformuje v Novou Republiku a ze střemhlavého dobrodružství se stává zodpovědné vládnutí se všemi těžkostmi, které s tím přicházejí. Coruscant je zamořen, Nová Republika je na dně se zdroji, má nejistou stabilitu a začínají ji ovládat intriky, které zabily Republiku "Starou". Naši oblíbení piloty jsou stavěni do politických pozic, zatímco se bokem odehrává vedlejší příběh na utajeném místě s vyústěním, které potěší všechny skalní fanoušky originální trilogie. Musím říct, že jak námět, tak svižnost děje, zápletky, tak i vývoj postav, dialogy a zvraty byly v tomto díle jednoduše úžasné. Dlouho jsem nečetl takto kvalitní sérii, která ani ve svých pokračováních neztrácí na kvalitě.

05.05.2021 5 z 5

Bactová válka Bactová válka Michael A. Stackpole

(SPOILER) Čtvrtý díl o Eskadře Rogue pokračuje v tom, co je mu vlastní - dialogy srší vtipem, postavy mají svou duši a vývoj, kapitoly sviští a nenudí. Co mi ale na vyprávění začíná trochu vadit, je těžce stravitelná uvěřitelnost děje. "Co to meleš? Je to sci-fi! Jaká pak uvěřitelnost?!" Musím se přiznat, že na to, jak hrstka X-Wingů (byť osazena elitními piloty) likviduje násobně větší a modernější imperiální techniku bez významných ztrát, začínám mít trochu averzi. Taky se tady objevuje jeden nešvar, který je vlastní většině textů z Legends, které jsem četl - velmi křehké vztahy. Nevím, čím to je, ale jako by si zástupy autorů nemohly pomoct anebo naopak pracovaly se zadáním, že se postavy musí nutně spárovat, plánovat rodinu a řešit romantické vztahy. Přiznám se, že bych se bez toho obešel, ale možná to jenom není můj šálek čaje. SPOILER: moc mi nesedí vývoj Ysanne Isard. Od prvního dílu série X-Wing je čtenářům představována jako ďábelský mastermind, který nahradil císaře pro svou vypočítavost vlastní šachovému velmistrovi, zatímco nyní nad její racionalitou zcela přesvědčivě vyhrávají emoce a Antilesově skupině snad pokaždé skočí na špek. Čekal jsem, že to bude ona, kdo nakonec prokoukne Vorruovy pletichy, ale to se nestalo. Naopak to byl Vorru, u koho to do poslední chvíle vypadalo, že má Isard přečtenou. Nicméně kolem a kolem je to stále nadprůměrně napsané dílo ze světa Star Wars a má své kouzlo.

05.05.2021 3 z 5

Yoda: Temné setkání Yoda: Temné setkání Sean Stewart

Zajímavá epizodní knížka, která přibližuje postavu hraběte Dookua od jeho padawanských let až po vedení separatistického povstání, doplněná o filozofická přemítání mistra Yody a dalších vedlejších postav nad temnou a světlou stranou síly. Ono "temné setkání" je dle očekávání vyvrcholením děje, přesto mi přišlo, že bylo poněkud fádní a při zpětném pohledu jsem vlastně ani nepochopil motiv, který k jeho iniciaci hraběte Dookua vedl. Byla to opravdu jen snaha vylákat Yodu z Chrámu Jediů k duelu, který měl skončit mistrovou smrtí? Nebo se v Dookuovi opravdu ozval záchvěv světlé strany síly? Nebo to bylo obojí? To už se nedozvíme.

Trochu navíc mi přišly příběhy vedlejší postav - padawanů Wheeiho a Stopařky, která měla být evidentně součástí nedokončeného crossoveru s Republikovým/Imperiálním komandem od K. Travissové - věru, tento záměr ukrojil z nepříliš obsáhlé knížky rozsáhlé pasáže, navíc mi k výpravě mistra Yody přišly přilepené trochu "na sílu". Co bych na druhou stranu ocenil, byla surovost soubojů, které zvýraznily fakt, že Jediové nejsou až tak nesmrtelní a neporazitelní válečníci, jak nás učily všechny příběhy o Obi-Wanovi, Anakinovi a dalších "hvězdách" řádu Jedi, a že droidi nejsou jenom humorní a nešikovní "plecháči", jako je tomu ve filmech.

Knížka celkově nijak extrémně nenadchla, ale ani neurazila. Proto si zaslouží 3 hvězdy.

09.03.2021 3 z 5

Star Wars: Přímý kontakt Star Wars: Přímý kontakt Karen Traviss

Přímý kontakt vítězí svou stručností, akcí, dobrými dialogy a trochu jinou atmosférou, než na jakou jsme zvyklí u jiných SW titulů. Jestli mě něco při čtení občas rušilo, pak to byly až přílišné popisné pasáže, které trhaly dynamiku dialogů.

29.12.2020 3 z 5

Star Wars: Pravé barvy Star Wars: Pravé barvy Karen Traviss

O stupínek lepší než Trojitá nula, o stupínek horší než Přímý kontakt. Travissová bohužel pokračuje ve všem, co mně na příběhu Republikového komanda vadí. Kniha má přes 400 stránek a přeci je tam zoufale málo akce a až přespříliš prostoru dostává neustále recyklovaný motiv vztahu mezi všemi postavami a Kalem Skiratou, který ne vždycky úplně dává smysl (v tomto díle třeba Besany Wennen). Kriticky hodnotím i míru detailu, která uměle nafukuje objem textu, čímž trpí zejména dynamika děje. Počet postav se už zase zvýšil bez spolehlivé obhajoby jejich důležitosti pro příběh samotný. Ale abych byl fér, dialogy mezi samotnými klony jsou skvělé a s vysokou mírou toho, co si představuju pod autentickým vojenským žargónem a černým humorem. Je to pravděpodobně jediná věc společně se vzácnými akčními částmi příběhu, která této knize pomůže alespoň ke 2 hvězdám. Bohužel nevím, jak jinak se postavit k ději, který mě nudil, přišel mi zbytečný a od pokračování ve čtení mě spíše odrazoval.

07.12.2020 2 z 5

Darth Bane: Dynastie zla Darth Bane: Dynastie zla Drew Karpyshyn

Závěr trilogie není jen skvělá akční jízda, ale má i přidanou hodnotu. Vysvětluje různé paradoxy sithského pravidla dvou, nahlédneme do osudů temných Jediů a taky nalezneme zárodek toho, co možná inspirovalo tvůrce ep9. Tuhle knížku si nelze neužít.

07.11.2020 4 z 5

Darth Bane: Pravidlo dvou Darth Bane: Pravidlo dvou Drew Karpyshyn

Sithové a holokrony. Všechno, co jste chtěli vědět o temných tajemstvích, jak si dopřát sílu a neporazitelnost, to vše v kombinaci se surovou realitou střetu s řádem Jedi. Druhé díly bývají pro trilogie tuhý oříšek, ale to neplatí pro Pravidlo dvou, které dokáže opět vyrážet dech.

07.11.2020 4 z 5

Star Wars - Pohyblivý cíl Star Wars - Pohyblivý cíl Jason Fry

Vlastně mi to vůbec nevadilo. Ke knize jsem po přečtení "Zbraně rytíře Jedi" a "Před probuzením" přistupoval s mírným odstupem, ale díky tomu jsem byl vlastně mile překvapen. S Leiou a její posádkou prozkoumáme několik planet během tajné mise, která předchází bitvě o Endor. Odsýpe to, je tam akce a zároveň se příběh nevyhýbá temným koncům některých postav. Byl bych schopný tomu dát i 4 hvězdy, ale to neudělám kvůli rozsahu, který je opět strašně krátký a knížku kvůli tomu přečtete za pár hodin. Zklamaný nejsem a knížku bych určitě doporučil.

19.10.2020 3 z 5

Star Wars: Dědic rytířů Jedi Star Wars: Dědic rytířů Jedi Kevin Hearne

Kniha je napsána nezvyklou Ich-formou, ale když si na to člověk zvykne, je to vlastně docela svěží. Milostná zápletka mezi Lukem a Nakhari mi až na pubertální chvíle se Sílou a jídlem vlastně vůbec nevadila. Co se týče akce, je to jízda. Vzduchem lítají blastrové střely a naváděné rakety, v kanalizacích bzučí světelný meč, na hlavu útočí lebkořezové (zvláště fanoušci PC hry Republic Commando ocení). Je to super story z doby naivního a nezkušeného Luka, nedlouho před tím, než mu Vader v Oblačném Městě usekne ruku a tím jej natrvalo změní. Kniha sice nemá kdovíjaký přesah do zbylého příběhu, nicméně se jedná o super epizodu z povstaleckých misí Luka Skywalkera. Můžu jedině doporučit. O dvě příčky lepší, než nová "Zbraň rytíře Jedi."

06.10.2020 4 z 5

Učeň temnoty Učeň temnoty Christie Golden

Příběh o konci Asajj Vetress je jednoduše parádní. Je tam spousta akce, spousta zábavy, spousta známých postav a míst. Jediové jsou zde vyjeveni tak, jak je známe z jejich pozdní éry před Rozkazem 66, což krásně dokresluje ten kontext, proč byli vlastně zlikvidováni. Za mě jedna z nejlepších kanonických knih.

19.09.2020 5 z 5

Darth Bane: Cesta zkázy Darth Bane: Cesta zkázy Drew Karpyshyn

Co si budeme povídat. Pro fanoušky Sithů naprostá povinnost. Darth Bane, zakladatel pravidla dvou a jeho počátek. Nádherně popsaná akademie na Korribanu, spousta akce, spousta temné strany Síly. Jediné, co bych vytknul, jsou možná až přehnané možnosti temné strany, ale to je věc, na kterou narazíme napříč příběhy ze Staré republiky.

Thrawn: Spojenectví Thrawn: Spojenectví Timothy Zahn

Co se týče příběhu, spojení Vadera a Thrawna na jednom papíře je prostě záruka úspěchu. Oba je vidíme ve dvou obdobích - během klonových válek a během dob Impéria. Zkrátka lahůdka. Jediné, co bych vytknul, je už tradiční přehnaně popisný rukopis Timothy Zahna. V některých pasážích jsem měl problém orientovat se v tom, co se na scéně vlastně děje. Nevím, zdali je to čistě moje devíza, ale obraznost autora je dost specifická a to, co vidí on, se mu nedaří dost dobře přenést na papír. Atmosféra ale parádní. Pro mě o řád lepší než 1. díl.

Star Wars: Ahsoka Star Wars: Ahsoka E. K. Johnston

Ahsoka se snaží žít v exilu jako zbytky řádu Jedi, ale nedaří se jí to. Tato kniha vyplňuje období mezi Rozkazem 66 a jejím prvním kontaktem s Bailem Organou, kdy se zapojí do odboje coby Fulcrum ze seriálu Rebels. Imperiálové nejsou v této knize žádná košťata a zemře spousta civilistů, ostatně jak už to tak při okupaci bývá. Super zážitek, jen rozsah je zbytečně krátký a příběhu by neuškodilo ani pokračování. Tam, kde totiž začíná dostávat nový rozměr, s mrzením končí.

24.08.2020 3 z 5

Star Wars - Kenobi Star Wars - Kenobi John Jackson Miller

Star Wars westernovka, která nijak nerozvíjí příběh Bena Kenobiho, jako spíše přidává jednu z méně významných epizod jeho tatooinského života. Knížka si zaslouží pozornost pro přiblížení života Tuskenů, bohužel ani toho není moc. Většina prostoru je věnována bizarnímu milostnému trojúhelníku. Rovněž mi přišlo, že se charakterové rysy některých postav během příběhu změnili a my jsme tak nějak ani nezjistili proč.

24.08.2020 2 z 5

Revan Revan Drew Karpyshyn

Kultovní postava z kultovní RPG hry Knights of the Old Republic a vysvětlení, co se s ní stalo po zničení Star Forge. Povinnost pro každého pravého fanouška Star Wars. Strhující jízda od začátku do konce.

24.08.2020 4 z 5

Star Wars - Zbraň rytíře Jedi: Dobrodružství Luka Skywalkera Star Wars - Zbraň rytíře Jedi: Dobrodružství Luka Skywalkera Jason Fry

Epizodická knížka o tom, jak Luke poprvé bojoval se světelným mečem. Oceňuji to, že ilustruje Lukův charakter coby prostého farmářského kluka z Tatooine, který se nějakým způsobem připletl do dějin Galaxie a jeho dobráctví mu pomáhá v cestě stát se rytířem Jedi. Nicméně rozsah knížky a její přínos pro kánon je mizivý.

19.08.2020 2 z 5

Nový úsvit Nový úsvit John Jackson Miller

Oddechovka. Docela to sviští, ale děj se točí okolo Lothalu a na rozdíl od přebalu se nedočkáme ani jednoho rozsvícení světelného meče.

19.08.2020 3 z 5

Tarkin Tarkin James Luceno

Jednoznačně skvělé. Kdo by Wilhum Tarkin a proč ho známe z filmových adaptací tak, jak ho známe? Titul je hodně životopisný a autor nás protáhne všemi kapitolami Tarkinova CV, ale díky tomu se čtenář dozví, že zlotřilý imperiální velkomoff není prostě jen a priori záporák, ale že k tomu vedla celá řada racionálních rozhodnutí, které se odrážely od zkušeností z jeho dětství na Eriadu. Navíc díky této knize prozkoumáme Vnější okraj Galaxie, kde na přehlížených planetárních systémech místní vlády balancují na tenké hraně oblíbenosti/nenávisti vůči Republice. Doporučuji každému. Luceno je pro mě osobně nejlepší autor.

19.08.2020 4 z 5