Dani3 Dani3 komentáře u knih

Nádherné bytosti Nádherné bytosti Kami Garcia

(SPOILER) Příběh je poměrně jednotvárný. Buď jde Lena s Eathanem do školy nebo za školu. A tak se to opakuje pořád dokola.

Mrzelo mě, že Nádherné bytosti mají pouze jednoho vypravěče a tím je Eathan, myslím, že vyprávění z pohledu Leny nebo jejího strýce Macona by knize mohl trochu pomoci. Jeden vypravěč je tu prostě málo.

Kniha má jednoduchou linku, kde je ovšem neskutečné množství „vaty“. Další díly si odpustím, protože prokousávat se tou hovorovou češtinou, nebylo nic příjemného.

27.10.2021 2 z 5

Démoni jsou věční Démoni jsou věční Petr Heteša

(SPOILER) Ze začátku to vypadalo celkem nadějně. Když se ale hlavní hrdina dostal do zeleného světa, byla to katastrofa, uvažovala jsem, že knihu odložím. Po jeho návratu zpět to bylo o něco lepší, ale pořád hodně slabé.

Trochu mi to připomínalo Murphyho zákony - když se něco může pokazit, tak se to pokazí. Hlavní hrdina, Lenny, je cynik, ale taky naprosto neschopný moula, který se bez svých démoních přátel ze zeleného světa pomalu ani nenadechne. Lennyho telefonáty s nimi byly asi to jediné, co se dalo číst. Tohoto autora pro příště asi vynechám.

27.10.2021 3 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Zajímavá a neotřelá fantasy, sympatická hlavní dvojice a především kouzelné knihy, které jsou tu považované za živé tvory. Skvěle jsem se bavila, při čtení toho, jak grimoáry plivou na knihovníky inkoust. Prostě nádhera.

27.10.2021 5 z 5

Bez duše Bez duše Lusy Adams (p)

Na další knihu od této autorky jsem se velmi těšila, protože její předchozí dvě knížky ze série Odstíny života se mi moc líbily.
Bohužel příběh Mackenzie Sinclairové mě moc nezaujal. Strašně dlouho se tu nic neděje, jen samé večírky a oslavy a pak rychlý konec. Ani postavy nejsou nijak zvlášť propracované, jediný kdo byl zajímavý, byl Kane.

24.09.2021 3 z 5

Bouře ozvěn Bouře ozvěn Christelle Dabos

První a čtvrtý díl se od sebe nemohou více lišit, zdánlivě to vypadá, že to snad ani nemůže být jeden příběh.

Ofélie konečně odhaluje původ její nešikovnosti a ještě mnohem více.

A i když se mi nelíbilo, jakým směrem se příběh vyvíjí, tak musím říct, že to autorka měla dobře promyšlené. Spojit si jednotlivé kousky skládačky bylo hodně náročné, dlouho jsem nečetla takovou knihu, která by mě nutila, tolik se snažit najít odpovědi a všechno si nějak srovnat v hlavě. Netvrdím, že jsem pochopila úplně všechno a obávám se, že ani opětovné přečtení by tomu moc nepomohlo, ale každopádně to byl velmi originální příběh.

Konec mě zklamal, ano, autorka tu vysvětlila všechno podstatné, ale zároveň ho nechala otevřený.

21.09.2021 4 z 5

Paměť Babylonu Paměť Babylonu Christelle Dabos

(SPOILER) Třetí díl nás zavádí na archu Babylon, kam se Ofélie vydává hledat ztraceného Thorna. Mrzelo mě, že autorka opustila prostředí předchozích dvou dílů, které bylo skvěle propracované. V podstatě začínala úplně od znova – nové místo, nové postavy, nové hrozby. Babylon mi přišel svým způsobem ještě více nepřátelský než celý Pól.

Navíc tento díl byl hrozně zamotaný a zmatený. Nejsem si jistá, že jsem pochopila všechno, tak jak autorka zamýšlela. Nejvíc jsem se ztrácela v časové ose, co se vlastně kdy stalo, co je skutečnost a co jen vize, a kdo je kdo.

21.09.2021 4 z 5

Zmizelí ze Svitu Luny Zmizelí ze Svitu Luny Christelle Dabos

(SPOILER) Druhý díl se mi líbil ještě o něco víc, něž jednička. Ze Svitu Luny, nejbezpečnějšího místa na Metropolis, postupně zmizí čtyři lidé a Ofélie je pověřena jejich nalezením.

Pátrání přivádí Ofélii na různá místa, nejzajímavější pro mě byla manufaktura matky Hildegardy, připomnělo mi to film Počátek, tam také spáči musí počkat, až se jejich „písek“ přesype. Ani o nebezpečí v tomto díle není nouze, to ostatně potvrzuje i konec, který se autorce moc povedl.

21.09.2021 5 z 5

Nenávist až za hrob Nenávist až za hrob Jeaniene Frost

(SPOILER) Tento díl se mi líbil zatím ze všech nejméně.
Partička upírů, lidí, ghúlů a jiných nemrtvých se neustále stěhuje z místa na místo, vždy to tam rozcupují na kousky a zase se posunou dál.

Ano, třetí díl je nadupaný akcí, ale možná až příliš. Bylo až úsměvné, kolik srdcí tu je probodnuto stříbrem, a přesto jsou postavy pořád ve hře.

25.08.2021 3 z 5

Případ alchymistovy dcery Případ alchymistovy dcery Theodora Goss

Autorka spojila osudy hned několika potomků slavných fiktivních postav, jejichž stvořitelé se dají považovat za šílené „vědátory“. Kdo zná původní příběhy Jekylla a Hydea, doktora Moreaua, Frankensteina nebo Rapacciniho, nebude velmi překvapen. Vlastně bych řekla, že příběh nenabízí nic nového. Hlavním nedostatkem je, že žádná z postav nedostane tolik prostoru, kolik by bylo potřeba.

Zvláštností příběhu jsou komentáře některých postav k ději přímo uprostřed textu. Ze začátku to bylo zajímavé, postupem času až rušivé. Nevím, jestli to tak autorka zamýšlela, ale částečně tímto vyzrazuje děj, protože příběh mnohdy komentují postavy, které se v ději ještě neobjevily, nebo jim v danou chvíli jde o život a svými poznámkami tak snižují napětí.

18.08.2021 2 z 5

Deset přání …nikdy není pozdě na to, vydat se za nesplněnými sny… Deset přání …nikdy není pozdě na to, vydat se za nesplněnými sny… Katy Yaksha (p)

Knihu jsem dvakrát odložila, než jsem se prokousala na konec.
Hlavní hrdinka, Alice, mi neskutečně lezla na nervi. To, že si někdo plní svoje sny, neznamená, že u toho přestane přemýšlet.

18.08.2021 1 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

Silný příběh, na který jen tak nezapomenu.
Anotace je hodně zavádějící, kdybych věděla, o čem kniha skutečně bude, asi bych si ji vůbec nepůjčila. Do odpočinkové knihy to má opravdu daleko.

20.06.2021

Pád andělů Pád andělů Susan Ee

(SPOILER) Peryn je sympatická hlavní hrdinka, líbilo se mi, že se o sebe dokáže postarat a nefňuká. Má šílenou matku a pro záchranu svojí sestry udělá všechno, dokonce spojí síly s nepřítelem.

Kniha se mi hned od začátku líbila, ale postupem času, jak se začaly objevovat stopy po malých zombících se super chrupem, či co to přesně bylo, tak to bylo místy dost nechutné. Konec byl přeplácaný. To co autorka nestihla v průběhu děje, tak natlačila na pár posledních stránek a dala tam všechno, co ji napadlo.

31.05.2021 3 z 5

Zakletá Zakletá Orson Scott Card

Opravdu zvláštní kniha. Podle anotace jsem čekala nějaký moderní pohádkový příběh, ale vůbec jsem nepočítala se slovanskou mytologií ani s náboženstvím.

Na autorův styl jsem si musela chvilku zvykat a ani potom se mi kniha nečetla zrovna snadno, ale líbila se mi. A jsem ráda, že konečně vím, jak Baba Jaga přišla ke svému domečku na muřích nožkách. Musím uznat, že autor má dobrou představivost a smysl pro humor.

31.05.2021 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

(SPOILER) Příběh nabízí střet různých kultur a náboženství, boj o to čí bůh je ten jediný a pravý, nepřeberné množství postav ať už lidských, dračích či jiných mytických zvířat a v neposlední řadě mocného nepřítele, kterého je třeba porazit.

Zní to jako skvělé fantasy, ale na jednu, i když objemnou, knihu je toho v tomto případě až moc. Příběh je vyprávěn ze čtyř pohledů, často odbočuje od hlavní linky a zaměřuje se na detaily, které jsou mnohdy nepodstatné. Největší překážkou je ale velmi pomalé tempo děje. Autorka si dlouho připravuje půdu na velké finále, které se ovšem nekoná. Rozhodující bitva na moři byla ve stylu „pirátů z karibiku“, což se mi sem moc nehodilo a druhou klíčovou bitvu s králem Sigosem si pro změnu čtenář nepřečte vůbec.

Jednotlivé kapitoly jsou označeny podle území, což pro mě bylo hlavně ze začátku matoucí. Více bych ocenila, kdyby kapitoly byly označeny podle vypravěčů, protože postavy se neustále přemisťují. Ze začátku jsem se musela často vracet a zjišťovat, kdo vlastně danou kapitolu vypráví.

11.04.2021 4 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

(SPOILER) Závěrečný díl má skvělý rozjezd, ale po čase mu začne docházet dech. V posledním díle jako mávnutím kouzelného proutku vymizelo napětí mezi hlavní dvojicí, veškeré problémy nebo nečekané události byly vždy během pár stránek vyřešeny. Konec mohl být delší a více propracovaný.

Nepopírám, že i tento díl je čtivý, ale celkově se mi zdál nejslabší, dalo by se to celé shrnout jako příprava na bitvu, která se v podstatě nekonala. Logika a dějová posloupnost tu místy dost pokulhávaly. K této sérii se už nejspíš nikdy nevrátím, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

01.04.2021 3 z 5

Kosti Mraza Kosti Mraza Alžběta Bílková

(SPOILER) Za celou dobu čtení jsem nebyla schopná se do Kosti Mraza začíst. Hlavně na začátku, než jsem si zvykla, mi vadily časové přechody, které byly do příběhu vsunuty jako vzpomínky a nebyly nijak označeny. Bylo to opravdu hodně matoucí. Autorka navíc mnoho věcí opakovala pořád dokola, asi nejvíc otravné bylo neustálé zdůrazňování chromé nohy hlavní hrdinky.

Postava Sivi ani Jedwigy mě moc nezaujaly. Navíc Jedwiga tu coby hlavní „záporák“ dostala zoufale málo prostoru, její hrozby jsou většinou jen zprostředkované a na scéně se objeví až v samotném závěru. S Bogoborem/Belekem jsem na tom byla o poznání lépe. Ten byl obestřen tajemstvím a to bylo to jediné, co mě nutilo knihu dočíst.

21.03.2021 1 z 5

Podlý král Podlý král Holly Black

(SPOILER) Další vydatná dávka lží a manipulací. Ve druhém díle se toho přihodilo opravdu hodně, ale přitom se děj dopředu vůbec nijak neposunul.

Celou dobu sledujeme, jak mezi sebou jednotlivé postavy bojují a snaží se jeden nad druhým zvítězit a dostat se tak k moci. V centru toho všeho je Jude a bláhově si myslí, že sama může ovládat celé království, ale přitom se jen více a hlouběji zamotává do svých i cizích intrik. Musí čelit nejen novým nepřátelům, ale i starým hrozbám, neví, komu může věřit a předchozí navázaná spojenectví jsou velmi křehká.

Začátek byl stejně jako u prvního dílu pomalý, za to konec se autorce povedl. Líbilo se mi, jak Cardan Jude šikovně přelstil, ta si to plně zasloužila, protože její chování bylo často na ránu. Škoda že Cardanova postava nedostala v knize více prostoru. Asi proto pro mne bylo tolik nepředvídatelné, co udělal.

14.03.2021 3 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Jestli autorka plánovala tuto knihu pojmout jako horor s romantickými prvky, tak se jí nepovedlo ani jedno z toho.
Příběh Case a Anny není ani trochu napínavý nebo strašidelný, i když začátek vypadal slibně. A vztah mezi nimi taky nestojí za řeč. Kniha mě dokázala zaujmout jen v jednom okamžiku, a to když Cas odhaloval kdo a jak Annu zabil. Zbytek knihy byl spíše nudný.

08.03.2021 1 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

(SPOILER) Tento příběh ze světa víl se od ostatních podstatně liší, a to svojí krutostí. Krutý je nejen princ, ale i všechny ostatní postavy a není divu, že jsem nebyla schopná si žádnou oblíbit. Svět víl je tu vykreslen v nejhorším možném světle a autorka svoje postavy ani trochu nešetří.

Hlavní postavy se chovají jako prvotřídní zmetci, kterým je lépe obloukem se vyhnout. Samotná Jude pro mě byla oříškem, nejdříve je vyděšená, čemuž se nedivím, ale pak jako by se v ní něco zlomilo a začne se všemi manipulovat, intrikařit a dělat ještě mnohem horší věci, aby se vyrovnala ostatním vílám.

Příběh je velmi čtivý, má poměrně jednoduchou linku, kterou autorka nevětví, ani z ní nijak neodbočuje. A je to jedna z mála knih, kde se nikam neputuje, což jsem uvítala. Na škodu jsou ale velmi pomalé dvě třetiny příběhu, nějaká akce se objeví až skoro ke konci. Snad bude další díl lépe rozložený.

05.03.2021 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Název knihy hezky vystihuje povahy hlavní dvojice. Elizabeth je chytrá a předpojatá a soudí podle prvního dojmu. A ten se většinou špatně napravuje zvlášť, když Darcy působí velmi nespolečensky.

Autorka zároveň poukazuje na negativní stránky tehdejší společnosti, na svazující společenská pravidla, pomluvy a klepy. Matka Bennetová byla zářný příklad toho, že je ochotná své dcery provdat stůj co stůj. Bohužel není schopná ve své hlouposti nebo krátkozrakosti vyhodnotit, že svatba se špatným nápadníkem není tou správnou cestou.

08.11.2020