dangerita dangerita komentáře u knih

Plástev jedu Plástev jedu Josef Pecinovský

Nejsem milovník sci-fi, ale nevyhýbám se mu. Osobně se mi námět líbí a děj mě rozhodně nenudil. Myslím si však, že skrývá větší potenciál a že se z toho dalo vytěžit mnohem více. Nemůžu se ubránit pocitu, že jsou v knize místa, která mohla dostat více prostoru a "péče". Plástev jedu by pak ve mně zanechala mnohem hlubší dojem.

10.05.2013 3 z 5

Deset let s Václavem Havlem Deset let s Václavem Havlem Ladislav Špaček

Velice příjemné čtení, nenáročné, ale zajímavé, humorné, ale přesto důstojné. Vřele doporučuji, kniha je čtivá a jen těžko jsem ji odkládala. Umím si představit, že se k ní jednou ráda vrátím a přečtu si ji znovu.

25.02.2013 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Ač jsem od knihy čekala trochu něco jiného, určitě nejsem zklamaná. Pro mě byl děj velmi čtivý a psychologie postav propracovaná (sic jsem doufala, že by se u hlavní postavy Johnnyho mohl autor rozepsat více). A závěr knihy? Ten jsem doslova zhltla. Je to subjektivní, ale já osobně nemám pocit, že by byl odbytý. Pro mě byl svižný bez zbytečných kudrlinek s jasným sdělením a zbytek si tam každý najde sám.

Při čtení jsem nedokázala vyhnat z hlavy mrazivé myšlenky, jak složité to musí lidé po probuzení z dlouhotrvajícího kómatu mít a kolik věcí vlastně ani nedokážeme domyslet. Bezmoc, neustálé otázky co by, kdyby... Aby člověk začal znovu žít a neuvázl ve svých vzpomínkách, musí mít opravdu velkou vnitřní sílu.

20.02.2013 4 z 5

Humoresky Humoresky Anton Pavlovič Čechov

Soubor krátkých povídek, převážně těch úsměvných, které se velmi dobře čtou. Atmosféra té doby je cítit z každé povídky, nechybí pečený jeseter, kožené tabatěrky, ujdete mnoho verst a jako bonus se naučíte také pár francouzských frází... Autor trefně vykresluje tehdejší společnost a na paškál si bere biskupy, diakóny, úředníky, lékaře atd. Mnoho povídek řeší témata, která jsou "aktuální" i dnes...

18.01.2013 4 z 5

Pandořina skříňka Pandořina skříňka Robert Ludlum

Kniha sice nepatří k nejnapínavějším románům autora, ale to nemění nic na tom, že je velmi čtivá a děj má spád. V knize nejsou žádná hluchá místa a kombinace témat církví, mnišských řádů a období druhé světové války dává prostor pro zajímavou zápletku. Nutno říct, že mě vývoj děje několikrát překvapil. I když jsem si myslela, že vím, kam bude směřovat a jak celý román skončí, autor mě několikrát mile překvapil. Určitou rezervu vidím v závěru, kde se autor mohl více věnovat psychologii postav, ale to je pouze subjektivní pocit. Jinak o zvraty a nečekané dějové kudrlinky zde rozhodně není nouze, děj je realistický a netrpí na přílišné happyendy.

23.10.2012 4 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Nevím, zda je to tím delším odloučením a nebo prostě už trochu stárnu, ale tento díl nemohu zařadit k nejlepším ze série. Vrátila jsem se k uzavření této "kapitoly" po dlouhé době a opět jsem se dobře bavila. Ale děj se mi zdál místy trochu rozvleklý a chyběl mu na můj vkus spád. Ovšem nic to nemění na tom, že moje fantazie pracovala na plné obrátky a byl to příjemně strávený čas.

Trochu mě překvapilo, že film se od knihy celkem výrazně liší. Proto jsem ráda, že jsem dodržela své pravidlo a shlédla jsem ho až po přečtení knihy. Ostatně stejně jako u předchozích.

16.01.2012 4 z 5

Ve spárech Aljašky Ve spárech Aljašky Jan Kopka

Výtečná kniha, která není jen svědectvím o drsném extrémním závodu napříč Aljaškou a monologem autora. Seznám nás mimo jiné i s historií osad a vesnic, přiblíží nám životy jednotlivých lidí, kteří zde žijí a také atmosféru a smýšlení zcela odlišné civilizace. Poznáváme také blíže některé účastníky závodu a máme možnost alespoň trochu pochopit, čeho je člověk schopen dosáhnout, pokud je silný fyzicky i psychicky. V těžkých momentech je dokonce psychická síla mnohem důležitější, než ta fyzická.

Já sama jsem náruživý sportovec, ale nebojím se knihu doporučit komukoliv. Svým rozsahem mě mile překvapila, jelikož je více než o sportu o odhodlání, houževnatosti, víře a hlavně o úctě a pokoře. Závěr knihy mě svým "rozuzlením" překvapil ještě více.

A jedno varování: nezapomeňte si při čtení vzít teplé ponožky, jelikož z toho vyprávění se kus té aljašské zimy dostal i do mého vyhřátého pokoje. O hladu nemluvě!

16.01.2012 5 z 5

Rudý králík Rudý králík Tom Clancy

Čtivý a realistický román z nejvyšších špionážních kruhů. K pěti hvězdičkám mi chybí trochu zádrhelů, všude šlo vše až příliš po drátkách a děj byl značně přímočarý. Ale ne nezajímavý.

07.01.2012 4 z 5

Medvěd a drak Medvěd a drak Tom Clancy

Výtečný špionážní thriller, plný zápletek a zvratů. Napínavý děj se silnou atmosférou a velmi propracovanými postavami. Autorova znalost prostředí je zde cítit z každé stránky a vtáhne Vás do děje. Více než realistické čtení, navíc velmi čtivé, takže i přes velký počet stran jsem knihu přečetla nečekaně rychle.

Víkend na Zuydcoote Víkend na Zuydcoote Robert Merle

S přihlédnutím k ostatním autorovým románům ve mně tento zanechal asi nejmenší stopu, přesto ne nepatrnou. Opět silná atmosféra, která nás vtáhne, podrobný rozbor postav a jejich psychiky. Děj je typicky Merleovský.

Otčina Otčina Robert Harris

Základy knihy, tedy ty do roku 1942, jsou založeny na pravdě a valná většina postav opravdu existovala. Autor tak navodil velmi uvěřitelnou atmosféru, která vydrží až do konce. Napětí zde opravdu nechybí.

Kam Alláh nevidí Kam Alláh nevidí Jan Šťovíček

Podle mého názoru skvělý cestopis o putování party z ČR přes Španělsko až do Afriky a zpět. Cestopis je velmi čtivý, nechybí mu trefný humor a kdo alespoň trochu trpí cestovatelskou duší, jistě jej ocení. V nejedné pasáži totiž rozpozná sám sebe, nebo své přátele.

02.01.2012 5 z 5

Hrůza v oblacích: teroristické akce v civilním letectví od roku 1930 do současnost Hrůza v oblacích: teroristické akce v civilním letectví od roku 1930 do současnost David Gero

Zajímavá kniha, která o několik let později dostala nový rozměr. 11. září 2002 zastínilo všechny kapitoly této knihy, ale ani v nejmenším jejich dopad a následky nesnižuje.

Nejvyšší pohotovost Nejvyšší pohotovost Steve Pieczenik

Děj románů je plný zvratů, nástrah, pastí, zrady a politických kliček. Výtečná znalost prostředí vytváří velmi realistickou atmosféru. Nahlížíme pod pokličku diplomacie světových velmocí, seznamujeme se různými úhly pohledů a postupů při řešení krizí.

Lov na ponorky Lov na ponorky Patrick Robinson

Z knihy doslova čiší velice dobrá autorova znalost prostředí. Technické a konstrukční detaily se však dozvídáme lehce stravitelnou cestou. Román je čtivý, děj má spád a atmosféra je bezchybná. Milovníkům žánru vřele doporučuji.

Zabij dítě, které se vrací Zabij dítě, které se vrací Francis Paul Wilson

Kniha je napínává a čtivá. Nepatří asi mezi mé TOP, ale myslím, že milovníky žánru neurazí. Působí věrohodně, psychika postav je v knize vykreslena detailně.

02.01.2012 3 z 5

Motýlek 2. díl Motýlek 2. díl Henri Charrière

Trochu neuvěřitelné vyprávění, exotické se silnou atmosférou. Autor se nikdy nevzdává, stále myslí na svobodu a spravedlnost, kterou cítí čtenář a hlavnímu hrdinovi velmi přeje, aby nástrahy překonal. Velice dobře jsou zpracovány i ostatní postavy.

Motýlek 1. díl Motýlek 1. díl Henri Charrière

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Šokující kniha, která přináší pohled na tolikrát zpracované téma odlišným pohledem. Pohledem z druhé strany... V některých pasážích mi bylo hlavní postavy upřímně líto. Nevěřím, že se člověk rodí zlý, což kniha dokazuje. Je výtečnou sondou do psychologie, do vztahů v rodině a ukazuje, jak je funkčnost rodiny důležitá pro rozvoj osobnosti dětí. Jednotlivé postavy, jejich charaktery, dobře vykreslují tehdejší dobu. Román tak má velice silnou atmosféru. Vše je zachyceno jasně a stručně, přesně jako skutečnost, k čemuž přispívá i forma vyprávění - ich forma, deníkové vyprávění hlavní postavy.

Amerika Amerika Stephen Coonts

Výtečný thriller, který má spád a atmosféru. Nečekaně vystavěný děj se slušnou zápletkou, který působí velmi realisticky.