Dada077 Dada077 komentáře u knih

Milujte sa s láskou Milujte sa s láskou Kamil Peteraj

pri niektorých "kúskoch" som mala pocit až prekombinovania, prepoetizovania, kde zjednodušenie by im snáď aj prospelo, ale keď autor tak vec potrebuje vyjadriť, beriem.
úryvky: "Každý deň som o zopár ľudí skrúšenejší."
"Ženy nedávajú pozor na to, čo hovoria, ale na to, čo počujú."
"V bláznivý aprílový deň plávu nebom obhorené akvarely akéhosi šialeného japonského maliara."
"Labuť je biela nota vzdialenej hudby, plávajúcej na notovej čiare vody."

08.01.2022 5 z 5

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Taký Coelho v inom kabátiku.
Jednému čitateľovi čosi dá, inému vezme.
Ale neľutujem, že som prečítala.
"Len vtedy budete naozaj spievať, ak sa napijete z rieky ticha."
"Nie ste zavretí vo svojich telách, ani pripútaní k domom a poliam. To, čo ste, sídli nad horami a hájmi a túla sa spolu s vetrom. Ste slobodní, ste duch, čo obklopuje zem a hýbe sa éterom."

29.11.2021 4 z 5

Iva Janžurová - Včera, dnes a zítra Iva Janžurová - Včera, dnes a zítra Petr Macek

"Přirovnala bych Slávka k velkému domu s mnoha komnatami, ve kterém jsem začala bydlet, a nejprve si myslela, že to je jen garsonka. Potom se začala objevovat schodiště a další a další dveře, a za nimi nějaká cenná a příjemná, zprvu skrytá tajemství" - povedala na margo svojho partnerstva pani Janžurová.

29.09.2021 4 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Podľa informácií autorkina prvotina, aj moja prvotina od nej. Absolvovala som ako audioknihu, čítal mi Michal Gujáš. Síce ťažká téma, ale na vôbec prvý román veľmi dobre podaná. Podľa vyjadrenia autorky práve nastupovala k polícii, predpokladám, že aj jej ostatné romány budú z rovnakého prostredia a už teraz ma zaujímajú.
Trochu mi chýbal viac rozpracovaný profil zloducha, čo trestá matky za nechcené deti, ale deju to na napínavosti neubralo, naopak, odložila som všetky rozčítané a túto som dokončila v jednom kuse.

21.08.2021 5 z 5

Na dně Na dně Jørn Lier Horst

Vypočula som si ako audioknihu v podaní Zdeňka Kupku, oddýchla som si pri tom, objavovala som kus nórskej krajiny, spôsob života, medziľudské vzťahy a v pozadí za tým všetkým sa tiahol prípad s morom vyplavenými nohami, oddelenými od ľudských tiel, ktoré sa objavovali až potom počas celého deja. Záver taký trochu čudný, ale asi autor vykorčuľoval zo zápletky svojským spôsobom. Tandem kriminalistu Williama Wistinga a jeho dcéry novinárky Line sa stal môj obľúbený. Nemám čo dodať, kto ste ešte nečítali, skúste...

15.07.2021 5 z 5

Spiaci obri Spiaci obri Sylvain Neuvel

Dobré sci-fi, rozprávajúce o mimozemskej skladačke rozloženej po zemeguli. Originálny nápad, ako prácu s artefaktami vnímajú velitelia, výkonní dôstojníci, aj vedci, za čo dávam plný počet.
Ale tiež patrím medzi čitateľov, ktorým vadila forma vyrozprávania deja (zápisnice z rozhovorov, výsluchov a konfrontácií), kým som si trochu zvykla, čítala som záver. Na druhú stranu, ľahšie sa mi kniha odkladala, keď som napredovala po odstavcoch a potom som sa k nej vracala.

10.05.2021 5 z 5

Ať žijí padesátnice Ať žijí padesátnice Hana Hřebejková

Ja jednu hviezdičku dávam za schopnosť knihy namotať ma obálkou, reklamou a anotáciou na vyhodenie peňazí za kôpku mikropríbehov bez ladu a skladu. Nech robím, čo robím, neviem akceptovať päťdesiatničku v klube seniorov, možno, ak by bola v invalidnom dôchodku. A ani spomienky na cestovanie za prácou v Nemecku, obmedzené na vizáž autobusových a vlakových staníc, vrátane colníkov ma nejako neuvádzali do vytrženia, ani pobavenia. O veselom, ľahkom i neľahkom živote päťdesiatničky som v tej brožúročke nenašla ani zble. U mňa totálny prepadák.

22.04.2021 1 z 5

Zaslepení Zaslepení Jørn Lier Horst

Počúvala som ako audio a veľmi dobré. Zdeněk Kupka dokonca menil hlas, keď sa v deji rozprávalo viacero mužov naraz.
Tiež to bola moja prvotina od Horsta, ale určite nie posledná kniha. Mierna, nie príliš krvavá detektívka, podrobné vykreslenie dvoch postáv žien, jednej tehotnej a jednej s malým dieťaťom občas u mňa navodzovali dojem, že autor je žena. Pri počúvaní sa dalo športovať, ručnepracovať, aj sa pobaviť a zaujato počúvať. Zrejme som práve niečo také potrebovala počúvať a preto dávam plný počet a idem prehrabať audiotéku, či tam ešte niečo od Horsta nemám.

22.04.2021 5 z 5

Na zlých miestach Na zlých miestach Joy Fielding

Dobre čitateľné, stále sa niečo deje, nad všetkým tieň sériového vraha žien.
Moja najobľúbenejšia postava - mama Joan Hamiltonová, žena s nadhľadom, aj vo svojom veku plná humoru, pochopenia, nadšenia pre nové veci, vychutnávajúca si život plnými priehrštiami.

14.04.2021 5 z 5

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel / Analfabetka, která uměla počítat Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel / Analfabetka, která uměla počítat Jonas Jonasson

u mňa tiež audio - a tiež zážitok.
film ma neoslovil, kniha je iná, plná humoru, sarkazmu až takmer cynizmu, aj stareckého.
Koniec trochu otvorený, ale veď v podstate nešlo o nejaký ohraničený príbeh, ale o pocit z na prvý pohľad neskutočných a veľakrát sa prelínajúcich bizarných situácií, ktoré život môže priniesť každému z nás.

13.03.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Podľa názvu a obálky som očakávala niečo úplne iné, ako pokrivkávajúcu pracovnú cestu do Dánska, ktorá mi miestami pripadala ako štvanica dvojdňových poznávacích zájazdov, organizovaných súčasnými cestovnými kanceláriami. Preto pre mňa bola kniha sklamaním, napriek tomu som dočítala úspešne. Očakávala som defilé nezvyčajných ľudských príbehov so styčným bodom na nezvyčajnom mieste v Kodani. Čiastočne túto úlohu spĺňala Varme a majiteľka Eva, ale veľmi, veľmi málo. Súperenie PR account pôsobilo na mňa rušivo, odvádzalo pozornosť od postáv a uberalo priestor z popisu pocitov a vôní z mesta, miesta a hygge. Postavy, vrátane dvoch hlavných, autorka rozpracovala málo a povrchne, ani jedna z nich vo mne nevyvolala žiadne pocity, či uveriteľnosť, alebo nebodaj rezonáciu ešte po dočítaní príbehu. Ani roztrasené hormóny a kolená z úžasného vyvoleného ma nejako nerozrušili. Kniha nie je ani sladká, ani horká, ani slaná ... Taký balast na vykrytie času, kým príde autobus.

07.03.2021 2 z 5

Zločin na Bezdězu Zločin na Bezdězu Vlastimil Vondruška

Už som natoľko privyknutá na výborný hlas pána Hyhlíka, rozprávajúceho mi do ucha audio verziu ďalšieho príbehu Oldřicha z Chlumu, že nemôžem hodnotiť inak, ako plným počtom hviezdičiek a skonštatovať, že som na historicko osobnostných krimi zamotancoch z dielne V Vondrušky závislá.
V tomto príbehu (ako názov sám napovedá) sa vraždy dejú priamo u Oldřicha doma. Je advent, Bezděz zasýpajú hory snehu, v komnatách hradu sú zídené osobnosti okolia a aj dve dcéry českého kráľa Přemysla Otakara. Po vražde jedného z hostí má čo domáci pán vyšetrovať a aj vysvetľovať. Za najsamroztomilejšiu scénu (stať) knihy považujem moment, kedy malému Oldřichovi ešte menšia sestra Ludmila dupne z celej sily na nohu, pretože "veľký brat" odmieta uznať jej vedomosť o tom, že čerstvo dostavaný Bezděz má také tajné chodby a miestnosti, o ktorých ani sám majiteľ hradu nevie.
A ešte tá, keď sa panoš Ota ocitá v úlohe zmierovacieho elementu v hroziacom rozvode Marka z Landštejna, švagra Oldřicha z Chlumu.
Jedno je isté, dnes vkladám do čítačky ďalší príbeh Vondrušky.

10.02.2021 5 z 5

"Lidé, kteří nemluví, jsou vnímáni jako slabí, nebo nevýrazní."
Zaujímavá a príťažlivá téma knihy, dopodrobna spracovaná, prebratá, publikovaná. Jednu hviezdičku beriem len z dôvodu, že autorka celý problém introverzie a extroverzie (ak je vôbec nutné vnímať tieto typy ľudí ako problém) vidí cez prizmu vlastného povolania (právo). Bolo úsmevné predstaviť si, ako introvertný tesár zaťahuje žalúzie na svojom pracovnom priestore, aby v separé priestore vydoloval zo seba to najlepšie a vytrel tak konkurencii zrak.
Rôzne prezentované výsledky prieskumov a výskumov v Tichu sú zaujímavé a podnetné a posunú čitateľa k vlastným úsudkom, záverom, objasneniam spôsobov správania samého seba, či ľudí naokolo. K pochopeniu a tichému akceptovaniu toho, čo príroda stvorila - človeka v rôznych podobách nielen tváre, ale aj duševna a vôle.
Počas čítania som sa bála, že držím v ruke iba ďalší americký nanucovaný vzorec správania, kedy celý zmysel ľudského bytia spočíva v realizovaní sa a vyšpikovaných úspechoch vlastného vysneného povolania a každá iná cesta, originálna cesta, je chybná. Je mi totiž čudné, ale asi som sa s takým podobným introvertom nestretla, ktorý sa pretvárkou a lžou stáva extrovertom na presne určený a potrebný čas. Nevedela som sa zbaviť pocitu, že v tých prípadoch ide o iné, ťažšie psychické diagnózy. Ale záver ma milo prekvapil, nakoľko sme po strastiplnej ceste predsa len prišli do úplne jednoduchého bodu:
"Trvalo mi téměř desetiletí, než jsem pochopila, že právo nebylo nikdy mým osobním projektem, a dokonce se mu ani nepřibližovalo. Dnes vám mohu bez váhání říct, co jím je: můj manžel a synové, psaní a prosazování hodnot obsažených v této knize. Když se ohlédnu zpět na svá léta v pozici právníčky z Wall Streetu, mám pocit, že jsem žila v nějaké cizí zemi. Pohltilo mě to, bylo to vzrušující a potkala jsem spoustu zajímavých lidí, které bych jinak nikdy nepoznala. Ale pořád jsem tam byla emigrantkou. "
PS: Spojler na túto knihu snáď ani nemôže existovať. Je ako otvorená cesta, každý, kto po nej kráča je originál sám o sebe a tak ju aj vnímať bude.

29.12.2020 5 z 5

Poviedky Poviedky Ernest Hemingway

Veľmi dobré poviedky. U Hemingwaya netreba očakávať nejaký valný dej, šokujúce rozuzlenie, alebo poučenie. Hoci, kto chce, nájde aj to. V tejto knihe z každej poviedky takmer vyčnieval pocit. Pri čítaní sa občas iba tak neuchopiteľne vznášal navôkol, ako cigaretový dym. Z neho sa občas vynoril obrys bradatého muža s fajkou medzi zubami a s pomačkaným klobúkom na hlave, v páskovanom tričku ...
Poviedka - Čakanie - "Táto chrípková epidémia bola mierna, a ak človek nedostal zápal pľúc, nebol v ohrození."
Poviedka - Snehy Kilimandžára- " Skrátením pracovného času trpí manželka. "

02.06.2020 5 z 5

Ženy bez slitování Ženy bez slitování Camilla Läckberg

Správne krátke, výstižné, dobre čitateľné. Taká cigaretka na dva ťahy. Oceňujem, že som nemusela na dvesto stranách čítať ako pekne na jar rašia listy na stromoch a kvitnú záhony, kým by na zvyšných dvesto šiel dej, výsledok ktorého by bolo rozčarované rozjímanie nad skutočnosťou, že autor zrejme myslel podanie a dopad vážne.
Téma týraných žien sa v Läckbergovej románoch objavuje od začiatku, iba podaktorým čitateľom zrejme prekryl pohľad na ňu romantický vzťah Eriky a Patricka, plus dvojčatká a malá Maja. Ale tváriť sa, že temná stránka mnohých mužov neexistuje len preto, že máme pri popisovaní trápenia nepríjemný pocit je hlúpe. Zdá sa mi, že sexuálne harašenie na pracoviskách je najmä v Amerike úplne vyšpikované a miestami priam neznesiteľné, ale koľko príčin rozbitých rodín, nešťastných partnerov a detí, poletujúcich medzi rodičmi ako tenisáky začalo práve tak.
Dobre utajená osoba, či sieť, ktorá by teda za spasením týraných žien vo Švédsku mohla stáť, by zaujímala aj mňa. Či je iba fantáziou autorky, alebo sa niečo o nej zakladá aj na pravde.
U mňa plný počet hviezdičiek. Nesklamala ma.
"Vilové čtvrti byly ženské věznice beze zdí, ženy zde držela láska a povinnost vůči dětem."
"Dopadla první rána - zaťatou pěstí, na stejné místo jako minulý týden. Birgitta se zhroutila na podlahu. Jacob se na ni díval. Tiše a nehybně."

25.05.2020 5 z 5

Nebo nepozná obľúbencov Nebo nepozná obľúbencov Erich Maria Remarque (p)

Na dobu, ktorej sa dej týka a v ktorej mali ľudia priority adekvátne prežitým hrôzam a dôsledkom, či nedostatkom, príbeh dobrý, taký Remarquovský. Autor mu dáva svojský, ťažko popísateľný podklad, príznačný pre jeho text, tak ako to vedel trebárs aj Hemingway. Hoci záver príbehu viete dopredu predpokladať, hltáte tie mušle a zalievate ich Dom Perignonom z roku 1929 a s touto príchuťou režete zákrutu na Champs Elysée, lebo práve o to ide, o práve prežívanú minútu života.
"Smrť je gigolom nás všetkých. Ibaže to väčšina z nás nevie. "

20.01.2020 5 z 5

Učeň Učeň Hans Rosenfeldt (p)

dobré švédské krimi, páči sa mi aj hlavná postava policajného psychológa Sebastiana Bergmana, ktorý má sám svojich problémov vyše hlavy a do vyšetrovania sa zapája svojsky

29.07.2019 5 z 5

Pancierové srdce Pancierové srdce Jo Nesbø

Zaujímavosťou je Leopoldovo jablko, staroveký mučiaci nástroj, ktorým v románe prichádzajú o život dievčatá. Na vypátranie sériového vraha je nutné v Honkongu nájsť a späť do Nórska privliecť Harryho Holeho, stálicu na hviezdnom nebi nórskej kriminálky , hoci telom a dušou odovzdanú nielen alkoholu, ale už aj ópiu. Napínavé, ako každá z nesbooviek.

25.07.2019 5 z 5

O písaní O písaní Stephen King

Napriek množstvu napísaných kníh, toto bola úplne prvá od Kinga, ktorú som prečítala. Aj keď som možno očakávala viac rád k činnosti, ktorej sa vlastne príliš radiť nedá, zaujala ma. Získala som aspoň predstavu o tom, ako jeho rozsiahle dielo vznikalo, akú nezlomnú vôľu preukázal, keď napriek zdravotným ťažkostiam po prežitej autonehode znovu zasadol za písací stôl. Hoci tam (a vo všeobecnosti vôbec) hlavné uznanie patrí Kingovej manželke, ktorá majstrovi pera robí prepotrebné zázemie.

01.05.2019 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

audiokniha 9:20 hod číta David Matásek.
Piaty diel série s Enzom bola francúzska kulinársko someliérska jazda, podčiarknutá riešením domnelej samovraždy michelinského masterchefa, ktorého mal každý rád. Samozrejme sa riešia aj Enzove ženy a deti. Super počúvanie, doporučujem.

29.05.2024 5 z 5