Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel / Analfabetka, která uměla počítat

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel / Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222327/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna--222327.jpg 4 83 10

Zvláštní souborná edice dvou knižních hitů u příležitosti 100 000 prodaných knih Jonase Jonassona v Česku. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel: Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí - a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti - v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století. Analfabetka, která uměla počítat: Nombeko začala pracovat v pěti letech jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu, v deseti letech osiřela. Nic nenasvědčovalo tomu, že by neměla prožít svůj život v jedné z chatrčí největší chudinské čtvrti světa a pak tu předčasně umřít, nikým nepostrádaná. To by ale nebyla Nombeko - analfabetka, která uměla počítat. Osud i její talent ji zavedou až do mezinárodní politiky, na druhou stranu zeměkoule, ke dvěma identickým a zároveň velmi odlišným bratrům. Během jejího dobrodružného putování se jí podaří zamotat hlavu agentům nejobávanější tajné služby nebo být unesená ve špinavém náklaďáku na převoz brambor. A tím to zdaleka nekončí...... celý text

radusak9806
31.05.2021 3 z 5

Mám tu hned jednu poznámku a to jsem zatím na straně 20.
Tato kniha mi boří mojí čtecí rutinu. Normálně ležím na zádech a knihu mám opřenou o hruď, to se z touto knihou vážně nedá xD

Dada077
13.03.2021 5 z 5

u mňa tiež audio - a tiež zážitok.
film ma neoslovil, kniha je iná, plná humoru, sarkazmu až takmer cynizmu, aj stareckého.
Koniec trochu otvorený, ale veď v podstate nešlo o nejaký ohraničený príbeh, ale o pocit z na prvý pohľad neskutočných a veľakrát sa prelínajúcich bizarných situácií, ktoré život môže priniesť každému z nás.

JohnyShorty
19.12.2018 4 z 5

Obě jsem přechroustal jako audioknihu jako ležák v nemocnici. Stařík je pecka, Analfabetka už o něco méně, ale i tak, za mě 4 hvězdy.

ikorka
16.05.2018 3 z 5

Tento kousek jsem přelouskala jako audioknihu a naprosto mě nadchla. Absurdní situace se stávaly absurdnějšími, ale logickými a ne nepochopitelnými. Ihned jsem si pořídila i Analfabetku, kterou jsem bohužel díky velice podobným prvkům doposlouchala jen z povinnosti a už mě moc nebavila. Možná jsem mezi knihami měla udělat pauzu :-/.

mats379
06.04.2018 3 z 5

Nejdříve jsem četla Analfabetku, která u mě fakt vyvolala salvy smíchu. Tady už jsem znala styl psaní autora, takže mě kniha zaujala o trochu méně...ale pořád má hodně dobré nápady...

meluzena
28.02.2018 3 z 5

Dvojkniha, u níž oceňuji:
1) skvělý nápad, jak uspořádat dvě knihy v jedné - z jedné strany čtete Stoletého staříka, a když ji otočíte, nejste na konci dvojknihy, ale na začátku Analfabetky - konce obou knih se setkají uprostřed. Geniální. Jen záložková šňůrka je u Analfabetky vzhůru nohama :)
2) skvělý marketingový tah, jak kout železo (= úspěšného Stoletého staříka), dokud je žhavé.

Stoletý stařík mě bavil víc než na 5 hvězd, Analfabetka vůbec, smícháním obou bohužel jen průměr, plus jedna hvězda navíc za výše zmíněný nápad.
Tolik k dvojknize. K obsahu Stoletého staříka i Analfabetky viz komentáře u samostatného vydání každé z nich.

arne
06.02.2017 3 z 5

Prvních 300 stran jsem chtěla přestat číst, bylo to na mne moc politické, ale konec se opravdu povedl.
Za mne 3,5 hvězdy.

Zelený_Drak
02.12.2016 4 z 5

Možná trochu vyšší hodnocení díky tomu, že jsem místo čtení slyšela výbornou audioverzi. Obě knihy mě bavily tu více a tu zase méně, ale když už čtu něco z reálného světa, tak mám ráda, když autor dokáže s reáliemi věrohodně pracovat, byť se stále jedná o fikci, a ještě to zkombinovat s humorem. Zatímco Stařík je spíš optimistické dílo, u Analfabetky se vždy vše podělá, což na jednu stranu asi nutí setrvat u knihy, na druhou stranu mě to v závislosti na náladě občas trochu deptalo. U obou knih se mi ale líbil konec. Analfabetka má ve srovnání se Staříkem také pomalejší rozjezd, takže si umím představit, že po Staříkovi je pro někoho zklamáním.

midlajs
14.04.2015 3 z 5

Starika jsem cetla po Analfabetce. Autor umi vymyslet takovy dej, ze jenom koukam...ve Starikovi bylo politiky premiru. Odlehcene cteni to urtice neni! A k trochu k zamysleni...ten autor ma rad nejak atomove bomby...

vineka
12.12.2014 5 z 5

Pokud to mohu shrnou - tato kniha se jednoznačně stala mou knihou roku, a že jsem jich letos přečetla.
Snad za to může celkové naladění a adventní čas, ale spíše příběh, který se podobá Forrestu Gumpovi. Pozoruhodný, čtivý... během kterého jsem se nejednou hlasitě zasmála a leckdy i doplnila znalosti historie a politiky. Zajímavé je, že se to opravdu mohlo stát a člověk si říká, když stojí tváří v tvář nějakému snad i stoletému staříkovi - jaký je jeho životní příběh.
Knihu mám jako dárek pro manžela, ale nemohla jsem odolat pokušení a udělat malou osobní recenzi tím, že ji prolouskám jako první. Do manželových narozenin zbývá ještě pár dnů, tak honem obrátit knihu a začíst se do Analfabetky....
Ps: Tato dvojkniha si právem zasloužila vyjít ve speciální edici!