dacek dacek komentáře u knih

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Číst se to dalo a docela to odsýpá, i když kniha není nejkratší. Postavy mi připadaly jednoduše napsané a celé to působí trochu amatérsky. Co autorka přidala a není založeno na skutečnosti (např. James Lee) v ději vyniká příliš uměle a nevěryhodně. Nějaký ten drsný moment se v knize ale objeví.

04.04.2024 3 z 5

Elementálové Elementálové Michael McDowell

Podivínští členové ze dvou rodin, obzvlášť Luker s Indií je zvláštní dvojice otce s dcerou, k tomu tíživá atmosféra rozpálené Alabamy a záhadný třetí dům. Závěr solidní a vztahy mezi postavami ucházející. Nezapomenutelné dílo to není, ale nemůžu říct, že bych se nudil.

20.02.2024 4 z 5

Vzpomínky paní Violy na její život až do konce 2. světové války, tak jak si je ona pamatovala. Kniha mi přišla velmi citově zabarvená, neustále se zde opakuje a natahuje. Na holocaust a hrůzy války se ale nesmí zapomínat. Pro mě první kniha přečtená ve slovenštině.

09.02.2024 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Nejsem si jistý, zda si knížka zaslouží plné hodnocení. Osobně bych uvítal, kdyby kniha byla doplněná o více faktů z historie nebo podle možností i ze současnosti. Na druhou stranu chápu, že některé lidi by mohlo obsáhlejší dílo odradit. Jinak jsem poměrně od díla dostal, co jsem čekal. Sedm dostatečně rozmanitě vybraných rozhovorů, které vám přiblíží život v totalitním režimu podtržené znamenitou vizuální stránkou. Na knihu poměrně málo, ale za přečtení to stojí.

07.01.2024 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nevím jestli dané téma je vůbec možné "správně" zpracovat. Téma o kterém se těžko čte, natož tak mluví. Ocenil bych na jaké postavy se kniha zaměřuje a samotný závěr. Kniha je opět čtivě napsaná, není příliš dlouhá a díky tomu se tížívý pocit při čtení příliš nevleče.

06.12.2023 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Tváří se to trochu, jako průměrné krimi, ale ve výsledku je to poměrně solidní kritika sociálních sítí a lidí posedlých sdílením. Na můj vkus trochu příliš jednoznačné a úderné, ale přesto dobře zpracované téma na které jsem v literatuře zatím příliš nenarazil.

30.11.2023 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hezky česky napsané a čtivé. Koho znám, měl knihu přečtenou za chvíli.

21.11.2023 5 z 5

Zrnko pšenice Zrnko pšenice Ngũgĩ wa Thiong’o

Nejedná se o moc jednoduché čtení - události o kterých jsem věděl příliš málo a postavy, které jsou mi chováním přiliš vzdálené. Přišlo mi, že v každé kapitole se skáče na jinou postavu, kterých je až příliš na docela malém prostoru. I tak můžu určitě knihu doporučit, protože se jedná o důležité události z Afriky z doby vyhlášení nezávislosti. Doporučuji si přečíst předem nějaká fakta, ať se čtenář lépe v ději orientuje.

28.06.2023 4 z 5

Snadná cesta jak přestat kouřit Snadná cesta jak přestat kouřit Allen Carr

Pokud nejste rozhodnutí s kouřením přestat ještě před čtením, nečekejte zázraky. Osobně jsem byl odhodlaný již delší dobu s kouřením přestat. Přečtení pro mě bylo posledním nakopnutím, abych se zlozvykem skoncoval, proto určitě doporučuji. Za pokus to stojí.

25.05.2023 5 z 5

Záškodník Záškodník Andrew Gross

Námět vypadal zajímavě, ale bohužel to nedopadlo velmi dobře. Zpracování je až podprůměrné. V knize se pořád dokola opakují ty stejné myšlenkové pochody. Psychologie postav a dialogy nepůsobí realisticky. Jediné plus je přiblížení událostí z druhé světové války o kterých jsem skoro nic nevěděl. Koho tato tématika zajímá doporučuji spíše přečíst nějakou literaturu faktu, protože tato kniha je nekvalitní vata obalená kolem událostí na základě skutečnosti.

19.03.2023 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knížka se mi líbila a doporučoval bych ji všem :-) .

04.09.2022 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Spíše než o lásce, mi přijde, že Romeo a Julie je o zbrklosti a dramatičnosti mládí. Dnes to na mě působí jako taková teenagerovská romance se špatným koncem. Stále vtipné (především v první polovině) a čtivé.

01.09.2022 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Co musím knize vytknout v první řadě, je styl psaní. Forma rozhovorů nebyla podle mého názoru nejlepší volba a působí to celé nepřehledně a v knize se neustále opakuje a skáče z tématu na téma někdy v každém odstavci. Není to žádná odborná literatura, proto si každý člověk z toho může odnést pouze to pro něj přínosné a s čím souhlasí. Osobně, když se v knize příliš zachází do duchovna a "kvantové fyziky" bylo mi to trochu proti srsti, ale stále jsem si našel několik témat pro mě přinosných (např. mikrobiom). Reklama na kliniku Endala byla opravdu v jedné části - asi někde v polovině - až přiliš do očí bijící, až sem si jednu chvíli říkal, že by měla spíše být rozdávaná zadarmo nebo za symbolickou cenu, ale naštěstí pak už byla zmíněna poměrně málo. Ve výsledku nejsem z knížky nějak unešen a mnoho nového mi nepřinesla, ale také mám pocit, že byla napsaná s dobrým záměrem donutit člověka přemýšlet nad vlastním zdravím, nést za něj odpovědnost a zamyslet se proč jsou vůbec nemocní.

08.08.2022 3 z 5

Čtení o TGM Čtení o TGM Karel Čapek

Soubor novinových článků o osobnosti T. G. Masaryka je spíše takové doplňkové čtení. Masaryk je velmi sympatická osobnost v českých dějinách a jeho myšlenky jsou stále přínosné. Bohužel v knize bylo příliš málo co se ve výsledku dalo odnést a zapamatovat, proto hodnotím pouze průměrně.

02.08.2022 3 z 5

Později Později Stephen King

Později mi připomíná spíš nějakou delší Kingovu povídku. Docela krátké, s rychlým tempem a pro mě zábavné od začátku do konce s malým překvapením na závěr. I když námět není originální, dětský pohled Kingovi jde a já byl úplně spokojený.

30.07.2022 5 z 5

Přestaňte řešit h*vna Přestaňte řešit h*vna Gary John Bishop

Svým hodnocením nechci vůbec říct, že kniha nemá člověku co dát. Určitě se z ní dá poučit a i mě samotnému v závěru něčím přispěla. Ale nedokážu se zbavit pocitu, že první polovina knihy je trochu zbytečná a autor se mě v ní snažil akorát přesvědčit, že řeším nesmysly. Když tomu přidám styl, jakým je kniha napsaná, nezbývá mi než hodnotit lehce podprůměrně. První autorova kniha mi přišla psaná trochu odlehčeněji a nepůsobila na mě tolik agresivně. Poslední dvě kapitoly ovšem považuji za přínosné a stejně tak kapitoly o třech sabotérech. Ve výsledku bych řekl, že autorův styl není úplně pro mě, ale to neznamená, že někomu to nemůže vyhovovat víc.

25.06.2022 2 z 5

Odse*te se Odse*te se Gary John Bishop

Neobdržet knížku jako dárek, pravděpodobně bych se k ní skrz název nikdy nedostal. Musím uznat, že nakonec to opravdu nebylo tak strašné jak se zdálo na první pohled. Docela dobře napsaná motivační kniha, která povzbudí do iniciativy, i když nepříchází (krom občasných vulgarismů) s ničím novým. Kdyby si autor odpustil ty sprostá slova, hodnotil bych možná i trochu lépe.

09.06.2022 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Skvělý úvod do série. Neznám zatím ani seriál, ani sem nehrál hry, pouze jsem věděl, že první a druhá kniha jsou sbírkou povídek, které na sebe ne úplně navazují. Vyhovoval mi trochu drsnější fantasy svět, líbil se mi styl psání. Jediné z čeho mám lehce smíšený pocit je častá inspirace tradičními motivy z pohádek. Zatím mi to nepřišlo úplně na škodu, uvidím v dalších dílech.

09.06.2022 5 z 5

Příjemné počtení o tom co se honí v hlavě jednomu z nejznámějších současných japonských spisovatelů u běhů na dlouhé tratě. Murakamiho mám rád a kdysi v dávné minulosti jsem i něco málo odběhal, proto jsem neměl se čtením výraznější problém a ve výsledku jsem spokojený.

29.05.2022 4 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Nakonec hodnotím trochu kladně, protože člověku dá kniha alespoň některé věci k zamyšlení. Nelíbil se mi ale tón jakým byla kniha napsaná a autor mi nebyl velmi sympatický. V knize mi přijde taky spousta kritiky a těch "špatných" příkladů a velmi málo "dobrých" příkladů, takže to celé působí dost negativním dojmem. Hodně věcí je diskutabilních a ne se vším se dá souhlasit, ale myslím, že u těchto knih se s tím musí počítat.

25.05.2022 3 z 5