Crimble Crimble komentáře u knih

Tohle je opravdu hodně rozmáchlé dílo. Občas jsem si říkal, že už je tam těch dějových linií trochu moc, hodně odboček. Bylo to náročné, nečetl jsem sto stránek za den, ale užíval jsem si to. Pro Murakamiho typické, ty jeho chlapi bez ambicí, přesahy do mystična a vše, co znáte. Není to to nej, co jsem od něho četl, ale bezesporu dobrá kniha!

29.09.2016 4 z 5

Jak být dobrý Jak být dobrý Nick Hornby

No, ze začátku bych nevěřil, že tomu dám plný počet. Ale krom toho, že je kniha vtipná, je i trefná. O tom, jak život není jednoznačný, jak neplatí nějaká obecná jasná pravidla, že "být dobrý" je strašná dřina a nakonec jste rádi, že ubojujete aspoň to, že horkotěžko zachráníte manželství a snad i jakžtakž obstojně připravíte do života děti bez fatálních narušení (i když...). Samozřejmě nelze nezmínit dnes tolik aktuální ezo-bio-dobroserskou postavu DobroDěje, který je tak otravný, že mu nepřejete nic jiného, než aby mu někdo dal pořádně přes držku - no ale i v tomhle případě si chtě-nechtě musíte uvědomit, že svět není černobílý, a snažit se naivně o dobro nemusí být tak strašně hloupé a beznadějné.

19.09.2016 5 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Ze začátku trochu těžkopádné, ale postupem času klasicky bezchybný McEwan. Některé věci chytře ponechává v mlze nedořčené, čímž udržuje napětí. Pochybnosti o víře - již tradiční autorovo téma. Lze jen doporučit.

11.09.2016 5 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Lyrický příběh dvou vrahů. Trochu paradox. Možná i o tom, jak snadno člověk sejde na scestí a pak zjistí, že není cesty zpátky.

02.09.2016 4 z 5

Za soumraku Za soumraku Michael Cunningham

Můj první Cunningham. Špičkové dílo! Dokonale vykreslené postavy, jejich motivace, jejich rodiny, velké téma o tom, jak se rodiče vždy podepíšou na svých potomcích. I vhled do světa byznysu s moderním uměním naprosto brilantní. Hlavní jsou ale vztahy, i když ten inzerovaný homosexuální nakonec nezdá se mi jako stěžejní, i když v kontextu důležitý. Celkově vynikající kniha, už se chystám na jeho další...

31.08.2016 5 z 5

Prašivý pes Prašivý pes Don DeLillo

Náročný komplikovaný příběh o údajném pornofilmu s Hitlerem. Tak trošku filmové dialogy. Celé prodchnuto konspiracemi a paranoiou. Žádná oddychová četba, ale není to jen vysoká intelektuálština, rozhodně se i dobře pobavíte. DeLillo už je takový.

23.08.2016 4 z 5

Ohrady pro zvířata Ohrady pro zvířata Magnus Mills

Narazil jsem na knihu v Levných knihách a jelikož byla za pár kaček, tak jsem ji koupil, i když jsem netušil o co jde. Dobrá volba pro lehčí čtení. Jednoduchý příběh o partě svérázných stavitelů plotů a jejich příhodách, někdy banálních, jindy bizarních až černohumorných. Vše plyne vtipně a lehce jakoby nic až k poněkud drsnějšímu závěru, kde se to chlapcům nakonec pěkně sečte.

17.08.2016 4 z 5

Sbohem, město C. a pět povídek Sbohem, město C. a pět povídek Philip Roth

Skvělá kniha sarkastických, přemýšlivých, místy posmutnělých, povídek ze židovského prostředí v Americe. Ačkoli Rothova prvotina, velmi vyspělý styl. Prostě geniální autor.

10.08.2016 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Výborná kniha, návod k přežití za nelidských podmínek. Lidskost, nezlomnost, úchvatná fantazie. U mne trochu limitující překlad z 20. let minulého století, někdy to bylo až moc těžké, a nakonec to možná může i za tu hvězdičku dolů. Asi dva příběhy z Darrellových fantazií se mi zdály až příliš ukecané a zdlouhavé. Ale vrátím se jednou k této knize v modernějším překladu, a třeba tu hvězdičku doplním :)

06.08.2016 4 z 5

Nové povídky o ženách Nové povídky o ženách Michal Viewegh

Docela dobrý čtivo na odpoledne k vodě. Nejlepší Rudiš, nejhorší asi Viewegh. Spokojenost převažuje.

27.07.2016 3 z 5

Něžná je noc Něžná je noc Francis Scott Fitzgerald

Ze začátku jsem nevěřil, že bych mohl dát pět hvězd. Takový typický pěkný Fitzgerald, až moc květnatý a málo dějový, vždycky jsem měl u něho pocit, že mi tam něco chybí. Ale druhá polovina knihy mne pohltila, výtečně vystižený pozvolný rozpad vztahu a vývoj postav, zasazeno do ne zcela běžného prostředí velmi bohatých lidí. Za mne tedy tentokrát jednoznačně nejlepší Fitzgerald.

27.07.2016 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Fakt dobrá kriminálka, to jo. Těch náhodných setkání na začátku bylo trochu moc :) Tohle mohl Larsson vymyslet trochu přirozeněji, ale čert to vem. Jinak se čte bezvadně.

21.07.2016 4 z 5

Milostné rošády Milostné rošády Roald Dahl

Je to zábavné, svižné, především skvěle vypointované. Malinkatý mínus za občas rozvleklejší úvody povídek a subjektivně nesympatickou postavu strýčka Oswalda. Moje první setkání s Dahlem, určitě ne poslední.

14.07.2016 4 z 5

četl jsem jako předehru k Souostroví Gulag - soubor několika povídek... Jeden den I.D. nejlepší, mrazivý popis obyčejného dne v koncentráku, o tom, jak si člověk zvykne na všechno a snaží se prostě přežít, pokud možno aspoň s nějakou důstojností. Zbytek povídek dost z budování socialismu, a trošku moc se v nich soudruhuje, i když kritické ostny se dají najít a díky za ně.

11.07.2016 3 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Jaroslav Žák

Začátek skvělý, pak mne to chvílemi nudilo, ale konec zase zábavný. Krásná čeština. A antikomunistických knih není nikdy dost! (poslouchal jsem jako audioknihu v podání Miroslava Táborského (vydal Tebenas) - velmi zdařilé)

28.06.2016 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Ač sci-fi, první co mne napadne v souvislosti s touto knihou, je "humanistická". Většinou posmutnělé příběhy, někdy nečekaně kruté, jindy nadějeplné. zamýšlející se nad smyslem bytí, kultury, rodiny a prostě tak nějak vůbec.

24.06.2016 5 z 5

Dobrodružství Augieho Marche Dobrodružství Augieho Marche Saul Bellow

Další nově objevený americký klasik. Těžká, dlouhá kniha, avšak na rozdíl od jiných komentujících jsem se málokdy nudil, popisy, úvahy někdy sice složité a velmi košaté, avšak vždy účelné a jazykově vytříbené. Bellow mne uhranul a určitě budu pokračovat v jeho dílech. Augie je trochu neukotvený, okolnostmi zmítaný, ale sympatický, emotivní a v zásadě kladný hrdina. Amerika podána ve své jedinečnosti, rozporuplnosti, ošklivosti i kráse, ubohosti i bohatství.

16.06.2016 5 z 5

Těhotná vdova Těhotná vdova Martin Amis

Začátek knihy opravdu překomplikovaný, přeskakování z různých prostředí a časových rovin, takže jsem byl taky na rozpacích. Ale postupem času se z toho všeho stává brilantní zpráva o svým způsobem přelomové době. V druhé půlce velmi zábavné, až jsem se nemohl odtrhnout.

25.05.2016 5 z 5

Lovcovy zápisky Lovcovy zápisky Ivan Sergejevič Turgeněv

Krásné popisy ruského venkova, skvěle vykreslené postavy, mnoho romantiky, málo děje, skoro žádné pointy. Ve svém žánru je Turgeněv nedostižný, akorát ke konci knížky už toho na mne bylo trochu moc :)

15.05.2016 4 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Krásné, smutné, patetické, pravdivé, lidské, kruté.

01.05.2016 5 z 5