Crimble Crimble komentáře u knih

Málem jsem tu knihu odložil. Kdyby měla tak 350 stran, dám možná i plný počet. Ale neskutečně rozvleklý začátek je opravdu velké minus. Na posledních asi 250 stranách dostalo vše spád a ke konci už jsem se nemohl odtrhnout. Celkově celá série ve mne zanechala rozporuplné pocity. Autor byl zřejmě trochu grafoman - pokud by knihy byly útlejší a vyprávění svižnější, pak bych chápal všechen ten rozruch okolo nich. Takto hodnotím jen jako lehce nadprůměrné kriminálky.

02.04.2017 3 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Rozmáchlá sága ze života americké rodiny v průběhu mnoha desítek let. Fascinující osudy rodiny, jejíž otec uskutečňoval svůj americký sen, a nakonec se přes svojí úspěšnost, pracovitost, tvrdost a snahu vše pevně řídit nestačil divit, jak se mu všichni vymanili z jeho představ o krásném a spořádaném životě. Univerzální recept na štěstí a spokojenost asi fakt neexistuje.
Cunningham exceluje a když si myslíte, že lepší to už být nemůže, tak přijde grandiozně tragický závěr (pokud jste sledovali seriál Six Feet Under, musíte vidět analogii). Lze směle zařadit k tomu nejlepšímu z americké literatury po bok Steinbecka a Irvinga (třeba).

24.03.2017 5 z 5

Jak na věc Jak na věc Nick Hornby

Skvělá knížka, při níž jsem se ani jeden odstavec nenudil. Sympatické postavy, špičkový humor i neotřelé situace. Takhle si představuju vtipnou knížku "ze života". Hornby je mistr, teď už jsem si tím jist.

13.03.2017 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Tíživé a přesto velmi epické a čtivé. Postavy veskrze negativní, až děsivé. Mimořádně přesvědčivé. Těžko si vybírám v české literatuře, ale toto je excelentní. Určitě si přečtu od Havlíčka více!

09.03.2017 5 z 5

O farmě O farmě John Updike

Moc pěkný kousek z Updikovy rané tvorby. Krátký hutný příběh o vztazích uvnitř rodiny s výtečně vystiženými postavami, jejich povahami a interakcemi. Odehrává se během návštěvy dospělého syna s novou manželkou na matčině farmě.

27.02.2017 4 z 5

Zuckerman zbavený pout Zuckerman zbavený pout Philip Roth

Úžasně zábavná knížka o požitcích i strastech čerstvě slavného a bohatého spisovatele, který jako by nevěděl, co přesně si má počít se svou slávou. Jako obvykle nejčastější téma: židovství, někdo ho bere moc vážně, někdo ho zas moc zlehčuje a zesměšňuje. S každou další Rothovou knihou se čím dál více divím, proč tento spisovatel není u nás mnohem populárnější (vždyť např. sem píšu první komentář...!)

23.02.2017 5 z 5

Extáze Extáze Irvine Welsh

První povídka top, bavil jsem se královsky. Vložené pasáže z červené knihovny - vynikající osvěžení. I další dvě povídky dobré, samozřejmě klasicky welshovsky extrémní (politicky, životním stylem, prioritami). S hrdiny se nemůžu ztotožnit, ale oceňuji tu autentičnost a uvěřitelnost.

18.02.2017 4 z 5

Ulice Záhadných tajemství Ulice Záhadných tajemství John Irving

Podle mne jeden z nejzdařilejších autorových románů "pozdnějšího" období. Irving je jedinečný, jeho postavy jsou originální, vždy více či méně "divné". Nenápadný, trefný humor, nenásilné prosazování někdy poměrně dost radikálních názorů. A co je nejdůležitější - jeho schopnost poutavého vyprávění, prolínání časových rovin je prostě neopakovatelná.

12.02.2017 5 z 5

Předpoklady Předpoklady Lukáš Hruška

Na debutanta dost zdařilé. Tento žánr nevyhledávám, přesto si dovolím tvrdit, že kniha obsahuje dost klišé. Na druhou stranu poutavý děj, dobrý jazyk. Někdy moc ukecané. Rozuzlení trošku slabší, v duchu těch primitivnějších konspiračních teorií. Ale celkový pozitivní dojem to nezkazilo.

02.02.2017 3 z 5

Po dlouhé době český autor, který mne zaujal. Zajímavě pojaté povídky, někdy jen takové plynutí času - bez nějakého výrazného děje i bez pointy - a tím jsou možná o to uvěřitelnější. Jako původem vesničan mohu potvrdit skvělé vystižení venkovské atmosféry, rozdílů proti městskému životu. Určitě přečtu i autorovy romány.

25.01.2017 4 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Jistě, že je to zpočátku trochu komplikované, ale lidé, nebuďte líní a věnujte tomu trochu trpělivosti a soustředění, budete odměněni. Cunningham opravdu umí vykreslit postavy, vytáhnout z hloubky to podstatné a vystihnout precizně některé životní okamžiky tak, že se mi chce zatleskat. Mistrovská kniha!

19.01.2017 5 z 5

Elév Elév Philip Roth

Přemýšlel jsem, zda dát 4 nebo 5, ale nakonec převážila štědrost, i proto, že mám pocit, že ze začátku na mne působilo hledisko Rothovy rané, a tudíž nevyzrálé tvorby - ale spíš to byl takový můj předsudek. Začátek byl subjektivně pro mne trochu hůře stravitelný, ale celkově vynikající kniha, originální situace, působivá fikce přeživší Anne Frank... A navíc typický Rothův sarkastický, zdánlivě rouhavý pohled na vlastní židovskou komunitu. Skvělé čtení!

15.01.2017 5 z 5

Tabatěrka z Bagomba Tabatěrka z Bagomba Kurt Vonnegut Jr.

Velmi příjemné čtení, občas sice je znát začátečnická kostrbatost, vyváženo autenticitou. Moc pěkná předmluva od samotného autora i od jeho někdejšího editora.

11.01.2017 4 z 5

Běsi Běsi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tentokrát mi ten Dostojevskij šel nějak ztuha, ale když vidím ostatní hodnocení, chyba asi na mojí straně. Přišlo mi to někdy až příliš roztahané, popisné. Ovšem vystavění příběhu, prokreslenost postav a gradace jako obvykle geniální. Skvělý pohled do zákulisí původně "čistých" idealistů, revolucionářů.
O jednu hvězdu méně zcela subjektivně, pro mne v kontextu ostatních románů, které mne dostaly více.

07.01.2017 4 z 5

Bídníci.cz aneb Špinavé obrazy z dějin národa českého 1 - Kořeny (1945-1973) Bídníci.cz aneb Špinavé obrazy z dějin národa českého 1 - Kořeny (1945-1973) Jiří Zídek

"nejkontroverznější román desetiletí", "buď vás nadchne nebo naštve, dojme nebo zhnusí" ... no já nevím, nečekejte zas tak moc. Ano, čte se pěkně, každou chvíli nějaký sex, ale je to takové až moc roztříštěné. Někdy super, někdy nuda, někdy dost laciné, někdy trefné. Sice velkorysá grafická úprava, ale nevhodně zvolená sazba trošku znepříjemňuje čtení (příliš dlouhé řádky bezpatkovým písmem - sorry, možná profesionální deformace). Korektorsky odfláknuté, nějaká chyba skoro na každé straně. Ale nakonec mohu říci, že jsem rád, že jsem si to přečetl.

15.11.2016 3 z 5

Věnováno Ráchel Věnováno Ráchel Martin Amis

Vcelku zajímavá prvotina. Hlavní hrdina trochu sebestředný namyšlený narcis, který občas dá najevo svou nejistotu. Každopádně originální myšlenkové pochody, i mnohdy nečekaně neurvalé nebo někdy tragikomické líčení intimních scén.

10.11.2016 4 z 5

Všechny moje lásky Všechny moje lásky Nick Hornby

Hornby mi prostě sedí, minule to byl fotbal, teď zas popmusic. Vtipná, svižná knížka o chlapské zabedněnosti, nedospělosti, ješitnosti, nerozhodnosti, fanatismu. A Robovi kolegové z obchodu jsou neodolatelní mimoni.

29.10.2016 4 z 5

Fotbalová horečka Fotbalová horečka Nick Hornby

Na tuhle knihu jsem se dlouho těšil a... taky že byla skvělá! Spousta neuvěřitelně trefných postřehů, mnoho přesahů mimo fotbalový svět, přesto si těžko dovedu představit, že by se to dobře četlo ne-fanouškovi. Vyčerpávající psychoanalýza fanatického fanouška, který musí být pokud možno na každém utkání svého týmu, ale zároveň překvapivý ironizující odstup, uznání vlastních chyb nebo přímo nesnesitelnosti - prostě s povzdechem, že jinak už to nebude. Často vtipné, mnohdy dojemné.

23.10.2016 5 z 5

Profesor touhy Profesor touhy Philip Roth

Originální popis (sebe)zkrocení náruživého muže. Občas až moc přeintelektualizované, ale i tak klasicky vynikající Roth.

08.10.2016 4 z 5

Má americká krása Má americká krása Veronika Bednářová

Cestopisná kniha z USA v solidním standardu, spíše takové útržky i úvahy. Bohužel jsem zvolil formu audioknihy, která je velmi nevhodně namluvená Bárou Hrzánovou. Čte to jako pohádku a někdy se to skoro nedá vydržet.

04.10.2016 3 z 5