CountNosferatu CountNosferatu komentáře u knih

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Od Cartera jsem ze série o Robertu Hunterovi jako první "ochutnal" díl Hovor se smrtí, který jsem zhltnul hodně rychle a naprosto mě nadchnul. Dvojitý kříž byl mojí snahou pokračovat od začátku celé série a znovu jsem nadšenej. Kapitoly jsou dlouhé tak akorát (v průměru zhruba 10-15 minut čtení na kapitolu), autor vás s Robertem Hunterem a jeho dosavadním životem seznámí hned na počátku knihy, je to celé opět svižné, čtivé a Hunter s parťákem Garciou si vás získají. Už teď vím bezpečně, že tuhle sérii si dám určitě úplně celou, protože Chris Carter umí.

25.06.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

U Popravčího jsem zažil to, co u předchozích Carterových knih (a nemyslím to jako výtku). Pro vysvětlení- předtím jsem četl Dvojitý kříž a Hovor se smrtí- proto to množné číslo. A po tomhle dílu se ze mě na férovku stal fanoušek Chrise Cartera. Carter dokázal dokonce to, že mi byla sympatická i postava, která vidí vize (obvykle jsou takové figury dost otravné). Super!!!

03.11.2021 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Ano- moderního čtenáře ve 21. století už Dracula asi příliš nevyděsí, ale pro mě je tenhle román základním stavebním kamenem gothického atmosférického hororu a sjel jsem ho v různých podobách několikrát. Je pravda, že (narozdíl od filmové adaptace z roku 1992) se v knize moc nedočtete proč Dracula tolik touží po Míně a vůbec psychologie hraběte je v knize upozaděná, ale body tomu u vydání z roku 2018 zpět zvedá nádherné sametovo-stříbřité zpracování obalu od Arga s vydařenými rytinovými ilustracemi Františka Štorma uvnitř.

16.04.2020 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Další případ pro Roberta Huntera a další Carterova knižní pecka. Není to až takové psycho jako Popravčí, ale má to i tak vynikající atmosféru a vraždy jsou provedeny zajímavě. A člověka to dovede i k zamyšlení nad tím, jak je pro vývoj důležité vyrůstat v harmonickém prostředí, protože dětská duše je hodně citlivá a prožité věci mají vliv i na život v dospělosti.

14.05.2023 5 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Čtivá rekapitulace Babišových afér a rozhodnutí v politice, které jsou uvedeny do širšího kontextu díky svědectvím různých lidí, kteří se s Babišem buďto setkali, nebo spolupracovali- ať se jedná o bývalé členy ANO, kteří prozřeli a odešli, nebo o svědectví lidí z byznysu. Agent STB Bureš se tu díky tomu zcela odhaluje - jako křivák a manipulátor, který je schopen pro vlastní prospěch úplně všeho. Po přečtení knihy vám nebude dobře, ale stojí to za to.

14.07.2021 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

King je dobrý v budování napětí u svých hororových děl. Tohle je čistá detektivka a i když mají Bill Hodges i Pan Mercedes popsané své charaktery a motivace, tak děj právě trpí na ono rozvleklé popisování. A atmosféru to sráží taky. Kniha se vleče a než se něco stane, tak to prostě na můj vkus až moc dlouho trvá. Nicméně příběh se mi líbil, takže bych i navzdory téhle kritice knížku neoznačil za špatnou. Jen mi evidentně víc sedí Kingovy horory, než jeho detektivky.

09.01.2021 3 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Do knížky jsem se pustil kvůli popsanému nástinu příběhu v synopsi. A byl to zážitek - u detektivek se občas setkávám s tím, že jsou hodně rozvláčné a roztahané. V tomhle případě ale Carter od první kapitoly vtahuje čtenáře do příběhu, který se rozjíždí sice ne zbrkle, ale zato přímočaře a nekompromisně. Střípky postupně zapadají do sebe a finále vše patřičně vyjasní. Rozhodně doporučuji!

18.09.2020 5 z 5

H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů Howard Phillips Lovecraft

Nedovedu pochopit, proč byl Lovecraft za svého života tak nedoceněný- tenhle skvostný komplet spisů jen dokazuje, že v atmosférickém hororu dodnes nemá konkurenci.

06.01.2022 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Knížka tentokrát neobsahuje žádnou mysterióznost, což je pro mě u Kinga nezvyklé. Neznamená to ale, že by to kvůli tomu bylo špatné. Jen mi tam chybělo takové to neuchopitelné "něco", co ve mě při čtení Kinga vzbuzuje napětí. Příběh byl fajn, i když ve své podstatě jednoduchý. A postavy jsou taky napsané tak, že vám přirostou k srdci a záleží vám na nich. Hodně na mě zapůsobil popis některých vypjatějších scén v ústavu (například scéna s nádrží). Nechci tu ale spoilerovat, tak nebudu konkrétnější. Naopak v některých pasážích je King možná až zbytečně moc podrobný, ale to je něco, s čím se setkávám v podstatě u všech jeho děl. Co naděláte- je to prostě grafoman :) Horor to není- spíš thriller, ale i tak jsem rád za čas, který jsem s Lukem a jeho přáteli strávil.

17.02.2021 3 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Příběh knížky skončil a já jsem si jistý jednou věcí- série o Larsovi je zábavná, drží si laťku vysoko i po prvním díle "Říkají mi Lars" a těším se na další pokračování, která si určitě nenechám ujít. První kniha byla pro mě příjemné zjevení, tohle pokračování zas potvrzením toho, že si Daniel Gris umí zachovat nejen styl vyprávění, ale i zábavnost. Lars je sympaťák na svém místě a jeho dobrodružství mě baví.

08.01.2021 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

David Michálek je chlápek na svém místě. Není to přehnanej cíťa, občas něco podělá, ale pojem čest mu není cizí. Spad je přímočarej brak, jako je tomu u Kotlety zvykem (a proto mě jeho knížky baví), zápletka jednoduchá, styl vyprávění svižnej a i přes nečekané minimum sexu chytlavej.

31.03.2020 4 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Top téhle sbírky je povídka "Poslední příčka žebříku". Největším zklamáním a nudou je pro mě text "Jsem brána". Jinak knížka obsahuje převážně zdařilé povídky, ale nemůžu opomenout i hodně bizarní texty "Bojiště", "Náklaďáky". Nudné mi připadaly i povídky "Jahodové jaro" a "Noční příboj". Kromě nich tu jsou ale i zdařilé klasiky jako "Kostlivec", "Děti kukuřice", nebo "Prokletí Jeruzalému", či titulní "Noční směna". Rozhodně nelituji času stráveného čtením :-)

12.03.2020 4 z 5

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Bible každého fanouška akčňáků, která ale má pár vad na kráse. Informační hodnota knížky je naprosto jasná a nezpochybnitelná- spousta zákulisních zajímavostí a souvislostí, čtenář se toho fakt hodně dozví. Obálka se mi taky moc líbí- legendární ikony akčního žánru pěkně pohromadě. Ale už po otevření mě nepříjemně praštilo do očí, že obsah knížky je natištěný na zcela běžném, průměrném papíru. Vzhledem k tomu, že je v knížce spousta fotek z filmů, tak by to chtělo kvalitní fotopapír- hned by celá knížka vzhledově lépe vynikla. Řazení obsahu je děláno abecedně, což je sice fajn, ale neseděl mi styl míchání textů o filmových tvůrcích s články o filmech (např. máte stránku o Cynthii Rothrock a hned vedle je článek o filmu Černý jestřáb sestřelen, který s ní vůbec nesouvisí). Zčásti to napravuje rejstřík na konci, který je rozdělený na filmy a tvůrce. Poslední malé mínus je za překlepy v textu, na které jsem narážel relativně často. I tak je tahle encyklopedie ale poklad. Pány z Moviezone.cz už nějakou chvíli sleduji, tak jsem věděl do čeho jdu a přesně to i dostal. Jakožto fanda komiksu a fantasy jsem si rovnou koupil i jejich encyklopedie komiksového a fantasy filmu, tak se těším, čím mě další knížky mile překvapí.

13.07.2022 4 z 5

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

Filmová verze se Stallonem je dobrá, ale kniha je ve svém popisu ještě víc drsná. A autor parádně popisuje i Rambovo uvažování. Pořídil jsem si audioverzi výtečně načtenou panem Jiřím Schwarzem a doufám, že se dočkám i pokračování, protože to stálo za to.

24.03.2022 5 z 5

Jeskyně a draci Jeskyně a draci kolektiv autorů

Musím říct, že ta kniha je vyvedená nádherně- překrásné ilustrace, dobře rozdělené kapitoly věnující se jednotlivým aspektům hry a především přehledně a srozumitelně vysvětleno pro nováčky. Kniha obsahuje hned tři proužkové záložky pro pohodlné vyhledávání a vzadu samozřejmě i seznam kouzel a bestiář. Paráda! Jediná má výtka směřuje k nepřehlednému provedení bestiáře, který je kvůli nedostatku místa v tabulkách hodně scvrklý do zkratek a k úvodní kapitole, která je spíš takovým doporučením různých odkazů- to si myslím, že už si každý zvládne dohledat na internetu sám, pokud se o JaD, nebo DnD zajímá.

10.12.2021 4 z 5

Věčné zatracení Věčné zatracení Clive Barker

Kdybych to nevěděl, tak bych vůbec nehádal, že tahle kniha je Barkerova prvotina. Hororová mysterióznost z toho čiší. Všechno v knížce popisuje způsobem, který okamžitě zapojí vizualizaci ve vašem mozku- ať už se jedná o obyčejné věci, nebo nechutné a napínavé momenty. Zdroj strachu Barker odhaluje postupně po malých kapkách a to dává knížce tu správnou atmosféru. Vytknul bych jen časté pravopisné chyby v první půlce knihy, ale možná je to tím, že jsem četl starší vydání z roku 1995.

21.06.2020 4 z 5

Queen Queen Peter Hince

Příjemně oddechové čtení (v mém případě poslech audioknižní verze) poskládané ze vzpomínek bedňáka. Nejsem sice kdovíjak velký fanoušek Queen, ale knížka je příjemným relaxem. Dozvíte se nebulvárním způsobem o vztazích v kapele, o zážitcích z cest během turné a ochuzeni nebudete ani o Rettyho vzpomínky na různé úsměvné trapasy. Vše sdělené tak, jako by si s vámi povídal v hospodě u pivka se zachováním respektu ke kapele.

28.04.2020 3 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Díky krátkosti knížky jsem ji přečetl za jeden den. Profesor Snyder v ní stručně shrnuje dvacet doporučení jak nesklouznout z demokracie zpět do totality. Kromě krátkých úvodních odstavců ke každému bodu přidává názorné příklady daných jevů z minulosti i současnosti. A nutno říct, že jsem si při čtení nejednou vybavil paralelu s některými politickými a společenskými tendencemi v naší zemi, kterou i přesto zatím stále můžeme označovat jako parlamentní demokracii. Snad se totalitní doby nevrátí.

21.03.2020 5 z 5

Povinnost pro každého, kdo se zajímá o divoká válečná léta dvacátého století. Je pravda, že příběhů a informací je v knize opravdu hodně a jsou hodně nahuštěné, ale stojí to za to.

21.03.2020 5 z 5

Encyklopedie hororového filmu Encyklopedie hororového filmu Petr Cífka

Konečně došlo u filmových encyklopedií i na horor. A pokrok je hodně znát i ve zpracování - místo nejobyčejnějšího papíru byl použit kvalitnější, na kterém texty i fotky krásně vyniknou a filmy jsou roztříděné podle jednotlivých žánrů hororu. Jediné, co mě v knize praštilo do očí, bylo počeštěné "Drákula", "Sterlingová" místo "Starlingová" a hodně časté zdůrazňování, že ten, či onen film je pro dnešní společnost z nějakého důvodu kontroverzní. Všichni víme, že magoři, které urazí i sebemenší věc vždycky byli, jsou a budou. Jinak je to ale po informační stránce opět poklad a povinnost pro každého fanouška filmu a hororů.

28.01.2024 4 z 5