cori cori komentáře u knih

Nová ve městě Nová ve městě Karina Armlos

(SPOILER) Autorka líčí příběh třicetileté ukrajinské vysokoškolačky, která se v květnu 2021 rozhodne odjet za svou láskou do rakouského Klagenfurtu. Cestou si plánuje udělat mezizastávku v Praze. Nakonec v Česku zůstává, protože se vyvolený necítí na trvalý vztah. Máša si hledá práci, zjišťuje, že těžká manuální práce uklízečky či baličky zboží není nic pro ni. V baru se seznámí s mužem, který pořádá večírkové zájezdy pro prachaté cizince se společnicemi a drogami. Máša pro něj začne pracovat a rychle si zvyká na život v luxusu. Po čase převezme veškerý jeho byznys a najde si další lásku, s níž stráví dovolenou v Itálii. Jediné, co ji trápí, je vízum, které má jen na tři měsíce. Máša je velmi nesympatická osoba, na instagram dává fotky svého idylického života, aby jí bývalé spolužačky na Ukrajině záviděly, žije se ženatým mužem a má sex s přítelem své nejlepší kamarádky, která ji u sebe nechává bydlet. Je to sobecká namyšlená kráva. Příběh končí vypuknutím války na Ukrajině. Chtělo by to druhý díl, v němž se z Máši stane zapálená vlastenka, která odjíždí do domoviny, aby se stala ošetřovatelkou raněných vojáků.
Myslím, že český název není přesný, měl zůstat originální Ukrainky.cz. Podle anotace jsem očekávala příběh české anorektičky, které vysmívané Ukrajinky pomohou překonat její problémy, ale dostalo se mi povídání o ukrajinské zlatokopce, která loví chlapy.

27.01.2024 3 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Novinář Daniel Lichke se v létě 1990 před volbami vydává na Bruntálsko, aby psal o národnostních třenicích mezi Čechy, Němci a Romy. Zamiluje se do Němky Kláry a spolu se snaží vyřešit vraždu bývalého nacisty a odhalit tajemství starých nacistických medailí z roku 1938. Jako detektivka celkem nuda, více se mi líbilo vykreslení atmosféry v alternativním Údolí radosti, kde se neodsunutí sudetští Němci začnou domáhat Heimatu, a snaží se je uklidnit mladý nadějný politik Saša Vondra.

25.01.2024 3 z 5

Lenochod Jimmy & jeho backup band Lenochod Jimmy & jeho backup band Pavel Bareš

Členové kapely Lenochod Jimmy se po patnácti letech vrací na místo činu - festival Rottenbury, aby se znovu pokusili prorazit a dali do kupy své životy, poznamenané odchodem klávesisty. Závěrečná epická bitva, kdy na sebe protivníci hází tóny a akordy, evokuje bitvu čarodějů s firebally. Psychologický román o vyhořelých třicátnících se nečekaně mění ve fantasy s oživlými zombíky, aby ťal i do hudebního byznysu, kdy jsou zpěváci a kapely jen otroky svých producentů.

20.01.2024 3 z 5

Sharpovo obležení Sharpovo obležení Bernard Cornwell

Major Sharpe se v únoru 1814 dostává s manželkou Jane do Francie do St Jean de Luz. Dostává za úkol doprovázet mariňáky a dobýt pobřežní pevnost Teste de Buch a nadělat Francouzům problémy. Pevnost je dobyta, ale intrikami známého Ducose se Sharpe s muži kapitána Fredericksona ocitne v prázdné pevnosti v obležení nepřátel. Kartami zamíchá americký korzár Killick. Richard dostane na budku, ale rve se jako lev. Klasická sharpeovka.

15.01.2024 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Román určený především mládeži popisuje poslední měsíce komunistické diktatury v Rumunsku na životě sedmnáctiletého Cristiana, který je vydírán tajnou službou, aby donášel na britského diplomata, u kterého jeho matka uklízí. Autorka se zaměřuje na vykreslení každodenního beznadějného života v Bukurešti plné udavačů, štěnic, front na cokoli a hladových psů i lidí. Román vrcholí prosincovými událostmi, kdy Rumuni vyšli do ulic a došlo ke střelbě do demonstrantů a jejich zatýkání a týrání. Krátké kapitoly stupňují napětí s otázkou, kdo je udavač a zda Cristian přežije.

07.01.2024 4 z 5

Nepatrná ztráta osamělosti Nepatrná ztráta osamělosti Eli Beneš

Sedmnáctiletý Petr Stein se v květnu 1945 vrací z koncentráku do rodné Prahy hnán nadějí, že se zde opět shledá s rodiči a starším bratrem Míšou, které naposledy viděl v lednu v Osvětimi. Román popisuje jeho pomalý a nelehký návrat do běžného života na svobodě a setkání s dalšími židovskými děvčaty a chlapci jeho věku. Pod vlivem spolubydlícího Icika se začne věnovat boxu a zajímat se o děvčata. Autor pečlivě nastudoval dobové reálie i příběhy přeživších, aby čtenářům předložil věrohodný příběh přeživšího holocaustu a popsal jeho psychické pochody v době míru a svobody po přetrpění nepopsatelných zvěrstev. Román upozorňuje i na obtížné a nebezpečné putování přeživších Židů do britské Palestiny přes uprchlické tábory v Německu, Rakousku a Itálii. Kam se hrabou všechna ta povolání z Osvětimi z prstu vycucaných příbězích zahraničních autorů.

07.01.2024 4 z 5

Likvidátor Likvidátor Honza Slívka

Postapokalyptický zaklínač s nadrženým ptákem likviduje monstra a ve volných chvílích provozuje švédskou trojku. Akční béčko, které má víc pornoscén než Kotleta.

31.12.2023 3 z 5

Volyňská rapsodie Volyňská rapsodie Anna Strnadová

Na osudech Kateřiny, její dcery Anny a vnučky Ženy je přiblížen příběh volyňských Čechů, kteří zažili vládu cara, Poláků, Rusů, Ukrajinců i Němců a museli snášet nájezdy sovětských komisařů i banderovců. Muži odejdou bojovat do československé armády vedené gen. Svobodou, aby pomstili své blízké zavražděné v Českém Malíně, a po osvobození si vyřídí repatriaci a s nadějí se vrací do Čech. Vědí, že na Ukrajině se vše schyluje k zakládání kolchozů. Netuší však, že násilné kolektivizaci neujdou ani v ČSR. Škoda, že nebyl přiložen rodokmen jednotlivých rodin, aby se čtenář mohl lépe orientovat v ději. Popis bojů na Dukle a těch následujících byl velmi sugestivní.

29.12.2023 3 z 5

Dům tisíce šepotů Dům tisíce šepotů Graham Masterton

(SPOILER) Sourozenci Rob, Martin a Grace přijíždějí do rodného domu z roku 1567, aby vyslechli poslední vůli jejich zesnulého despotického otce. Záhy se však Robův pětiletý syn ztratí a ani po několikadenním pátrání na okolních vřesovištích není nalezen. Zoufalí rodiče slyší šeptající mužské hlasy, dětský pláč a cítí přítomnost neviditelných osob. Spojí se s místní čarodějkou i amatérským historikem a objeví tajnou kněžskou skrýš, v níž se za reformace schovávali katoličtí kněží. Vše se zkomplikuje, když se ztratí další osoby a vzbudí se mocná prastará entita. Celkem originální příběh s jinými dimenzemi a prastarým démonem. Vadily mi však překladatelské chyby - např. anglikánský farmář místo farář, slovo fakty místo fakta nebo pravnuk katolického kněze. Uniklo mi, proč unesli Timmyho. Na to, že Flétnař zabíjel lusknutím prstu, byla jeho likvidace jednoduchá.

29.12.2023 3 z 5

Anna z Hollywoodu Anna z Hollywoodu Alena Doláková

Hlavní hrdinka skáče ve svém vyprávění jednak v čase, jednak místopisně. Chvíli jsme v Los Angeles, Berlíně, Londýně, Brně, Praze, Itálii a v rodné vísce a stále se řeší milenci, koukání na porno, herecké konkurzy a mindráky z postavy. Nemá to hlavu, ani patu. Milenci jsou označováni přezdívkami. Srovnává se také česká a americká mentalita a postavení žen, kdy trpně snášejí mužskou dominanci a jsou dobrovolně v pozici služek a souložnic a nechávají se mlátit (vše začíná mlácením holčiček o Velikonocích).

25.12.2023 2 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Matěj Strnad, skladník z Mostu, zachraňuje Zemi před byrokratem 26. úrovně, který chce planetu zbavit parazitických uhlíků. Česká armáda dostává na prdel, (epická je např. bitva o hrad Bítov), ale nakonec se lidstvo spojí a planetu zachrání. Ať žije druhý český kosmonaut po Remkovi (přesněji třetí - nesmíme zapomenout na doktora Zelenku z Brna). Napínavá scifárna, kdy se cílem mimozemšťanů stane i taková nepatrná zemička jako ČR.

14.12.2023 3 z 5

Dlouhý okvětní plátek moře Dlouhý okvětní plátek moře Isabel Allende

Příběh Roser a Víctora sledujeme od roku 1938, kdy ve Španělsku zuří občanská válka, až po rok 1994, kdy Víctor jako vdovec žije v Chile v malém domečku. Román přináší českým čtenářům poutavý pohled do osudů španělských exulantů, kteří našli nový domov za oceánem v Chile a poté zažili to samé, když se moci ujal diktátor Pinochet. Dlouhý okvětní plátek moře je metafora pro Chile.

11.12.2023 3 z 5

Fantom Fantom Martin Fajkus

Jedenáct povídek, v níž čeští Lovci bojují proti místním nadpřirozeným bytostem. Jako bonus beru provázání povídek Jak zacházet se strašidly a Barák za všechny prachy. Totální masakry se odehrají v povídkách Jak se do lesa volá, Hraničník a V souladu s přírodou.

10.12.2023 3 z 5

Tajemství modrého skarabea Tajemství modrého skarabea Rebecca Michéle

První část, kdy sledujeme osudy dospívající Cleo, je poněkud rozvláčná, ale od okamžiku, kdy se vydává do Egypta za pyramidami, se dočkáme dobrodružství a exotiky. Jedná se o příjemný výlet do koloniálního Egypta ve dvacátých letech, kdy vrcholila honba za Tutanchamonovou hrobkou, s kapkou červené knihovny.

02.12.2023 3 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Dokončení série, kdy si zamilovaná dvojice konečně všechno vyříká a osud království rozhodne velkolepá bitva, čtenáře provede téměř celým kontinentem, kdy hlavní hrdinové sbírají prsteny a připravují se na rozhodující bitvu.
Štvalo mě neustálé opakující se spojení Cresta, dělnice z lomu. Dělník pracuje za mzdu, ona byla galejnice. Série se mi líbila.

27.11.2023 3 z 5

Ta z katovny Ta z katovny Diana Štelová

Ta z katovny se klidně mohla jmenovat Ta z pastoušky nebo Ta z chudobince - vyšlo by to nastejno. Příběh psychicky labilní Lucie, která vídá ducha šlechtičny asi ze začátku 19. století, vykresluje muže jako slabochy léčící si své komplexy na ženách. Jako paralela domácího násilí v 19. století a v současnosti pro málo obeznámené čtenáře celkem dobré.

21.11.2023 3 z 5

Hlubiny města Hlubiny města * antologie

Sbírka přináší 15 povídek, kde město hraje větší či menší roli. Nejvíc mě zaujala antická povídka Zakantum, čarodějnická povídka Lamaris hoří, pardubicko- krakovská povídka Pan Twardowski a duchařská Luna ve spletitých uličkách.

20.11.2023 3 z 5

Mirzova vize Mirzova vize Josef Pecinovský

Sci-fi příběh o Velkém propadu, který v roce 2034 poslal všechny lidi na planetě kromě Integrálů do druhohor, je vyprávěn z pohledu Martina, který se snaží přežít na nehostinném místě a najít další lidi. Dále sledujeme příběh Diega, který se stal Integrálem a chce lidstvo zachránit. Jejich cesty se protnou, ale vzápětí přichází zánik éry dinosaurů a srážka s vesmírným tělesem. První část o Martinovi a sžívání s tlupou se mi líbila víc, než politika a cíle Integrálů. Velké plus za originální téma.

17.11.2023 3 z 5

Herbář vzpomínek Herbář vzpomínek Erin Litteken

Je dobře, že se kromě románů o genocidě Židů začaly objevovat také knihy, které popisují genocidu nepohodlných národů žijících na území SSSR za Stalinovy diktatury. Příběh Káti a Aliny a jejich manželů je velmi smutný. Milostná linka ze současnosti, v níž se ovdovělá Kátina vnučka sbližuje se sousedem, už je tam jaksi navíc a zavání červenou knihovnou. Trochu mě mate český název Herbář vzpomínek (v originálu The Memory Keeper of Kyiv). Překvapila mě informace, že Němci posílali na práci do Říše děti - jako Ostarbeiteři byly od roku 1943 odváděny i desetileté děti z území SSSR a Polska.

06.11.2023 3 z 5

Obětiny Obětiny Robert Marasco

(SPOILER) Manželé Marion a Ben s osmiletým synem Davidem už mají dost mrňavého a rozpáleného bytu se všetečnými sousedy v Queensu a rozhodnout se trávit léto na letním bytě. Marion na první pohled uchvátí starobylý dům skrytý v lesích s vlastní pláží u jezera a s bazénem. Mohou ho si ho pronajmout za 900 dolarů na dva měsíce s podmínkou, že 3 x denně donesou majitelce - staré devadesátileté paní jídlo. Z počáteční idylky se stává boj o přežití, dům žije vlastním životem a bere si na oplátku za nabízený luxus to nejdražší.

05.11.2023 3 z 5