coquus coquus komentáře u knih

Obři aneb Mysterium počátků Obři aneb Mysterium počátků Louis Charpentier

Zajímavé úvahy o počátcích civilizace v západní Evropě. Autor ve svých teoriích kombinuje staré řecké báje, Atlantidu, civilizaci stavějící megality a mnoho dalších útržků, které se nám z dávných dob dochovaly. Je to sice pěkně a srozumitelně podáno, ale nic opravdu převratného jsem se nedozvěděl.

09.06.2020 3 z 5

Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Dobrodružný Simplicius Simplicissimus Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen

Nejpřitažlivější se mně jeví fakt, že autor byl současníkem dějů, o nichž vypráví. Popisované reálie běžného života jsou proto pro mě o to cennější. Avšak na několika místech autor na můj vkus až příliš popustil uzdu své fantazii, což mi k naprosté většině reálně vyhlížejících příběhů moc nepasuje. I mnohá moralizující zamyšlení o křesťanské lásce a hodnotách jsem bral spíš jako nutné zlo, mající za úkol burcovat dobového čtenáře. Celkově se však jedná o velice zajímavé životní osudy z neméně zajímavé doby.

31.03.2020 4 z 5

Bhagavadgítá Bhagavadgítá neznámý - neuveden

Pro čtení tohoto díla jsem si zvolil tento překlad přímo ze sanskrtu od J. Kozáka. Ten totiž nejenže zde porovnává překlad svůj s překlady dřívějšími, ale hlavně tyto mnoho set let let staré myšlenky sděluje srozumitelně, mnohdy i s mnoha vysvětlujícími poznámkami k překladu. Zároveň je celé toto učení přeloženo v kontextu původní duchovní školy, díky čemuž lze odlišit texty původní od těch, které byly přidávány v pozdějších staletích, a jejichž význam je mnohdy v rozporu s texty napsanými dříve. Nejedná se sice o oddechové čtení, přesto však mohu doporučit.

06.01.2020 4 z 5

Falun Gong Falun Gong Li Hongzhi

Filozofie je pro mě coby naprostého laika popsána v knize celkem srozumitelně, a to včetně návodu, jak provádět jednotlivá cvičení. Oceňuji, že na konci knihy je řada informací podána formou otázek a odpovědí, které vysvětlují mnohé věci, které můžou začátečníka během čtení napadnout.

13.06.2019 5 z 5

Případ českého knížete Případ českého knížete Stanislav Češka

Tento příběh byl první, který jsem ze série Zločinů na Velké Moravě četl, přičemž se nelze vyhnout srovnání s historickými detektivkami od V. Vondrušky. Jedná se o velice oddechovou četbu, na mě možná až moc. Postrádal jsem tam nějaká akčnější místa, nikde žádné napětí, dějové zvraty, anebo třeba špetka humoru. Vše jede ve stejně poklidném tempu od začátku až do konce. Kladně hodnotím popis dobových reálií založených na zjištěních archeologického výzkumu.

10.02.2019 3 z 5

Vlámský obraz Vlámský obraz Arturo Pérez-Reverte

Příběh začíná objevem zamalovaného nápisu na středověkém obraze. Čekal jsem pokračování v podobě historického pátrání v minulosti. Děj se však vyvinul v detektivní román ze současnosti, který se točí okolo pokračování šachové partie rozehrané postavami na obraze. Přiznám se, že i když šachy občas hraji, tak detailní rozbory možných tahů jsem moc nesledoval. Kromě pár drobných dějových nesrovnalostí se jedná o zdařilý příběh.

24.01.2019 4 z 5

Černá komnata Černá komnata Lincoln Child

(SPOILER) Do této knihy jsem se pustil ihned po dočtení předchozího dílu Karmínový břeh, abych měl celý příběh tak nějak vcelku. Trochu mě překvapilo, že se zde na scénu vrací domněle mrtvý Diogenes. Že by už autorům docházely nápady? I když se mně víc líbily příběhy, v nichž se děj točí kolem jiných věcí, než jen Pendergastovic rodinné historie, přesto i tady autoři opět dokázali, že umí napsat napínavý a čtivý příběh.

06.12.2018 4 z 5

Muž s podivnou minulostí Muž s podivnou minulostí Ken Follett

Doba v níž se příběh odehrává je velice zajímavá a autor toho dokázal celkem dobře využít a jen tak mimochodem sdělit mnoho zajímavých informací. Po stránce příběhu už je to krapet slabší, ale jednoznačně to zachraňuje autorova schopnost poutavě vyprávět. Celkově jde tedy o dobrý román, ale na to, že je autorem Follet, tak v tomto případě dobrý znamená za 3.

22.10.2018 3 z 5

Modrý labyrint Modrý labyrint Lincoln Child

Agent Pendergast opět nezklamal. Místy se mně zdálo, že je příběh trošku překombinovaný, ale vše vyvažuje akční závěr, který už tradičně stojí za to. Celkově se jedná o důstojného pokračovatele předchozích skvělých dílů.

22.12.2017 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínač mě lákal už dlouho, a tak teď na něj konečně došlo. Knížka splnila mé očekávání akčnějšího děje, v němž mě sem tam příjemně překvapil i pokus o hlubší myšlenku. Při čtení prvních povídek jsem měl silný dojem celkem jednoduchého popisu děje či zápletky, ale postupně jak šel autor víc do hloubky jednání postav, šla kvalita dost nahoru.

25.09.2017 4 z 5

Konec kruhu Konec kruhu Tom Egeland

I když zde není popisován vyloženě akční děj, příběh pořád umí udržet člověka v napětí. Zajímavé historické informace i úvahy, navíc podané k zásadnímu tématu jako jsou počátky křesťanství, to už stojí za přečtení - aspoň pro člověka, který má rád historii. Celý příběh je psaný lehkým jazykem se špetkou sarkasmu, což spolu s neobvyklým hlavním hrdinou přitahuje pozornost i k dalším dílům této série.

05.12.2016 4 z 5

Bílý oheň Bílý oheň Lincoln Child

Další pendergastovka - další skvělý příběh. Prostě Aloisius jak za starých časů. Drobné zprvu nesouvisející dějové linky se pomalu splétají a gradují na konci příběhu, kdy každý dílek skládačky nachází své logické místo. Jako čtenáře všech předchozích dílů mně docela zaujaly drobné narážky na vývoj osudů dalších postav (D'Agosta a Haywardová, Constance), takže si rozhodně nenechám ujít další díly.

28.10.2016 4 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Neřadím se k odpůrcům ani přívržencům tohoto románu, každopádně jsem byl příjemně překvapený tím, jak dovedně je zde vylíčena atmosféra marnosti a beznaděje tehdejší doby. Přestože příběh plyne více méně pomalu bez výraznějších dějových zvratů a závěr je dost předvídatelný, celkově to hodnotím jako zdařilé dílo.

23.09.2016 3 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Teprve druhá kniha od tohoto autora, kterou jsem četl, a zřejmě ne poslední. Ze začátku mně příběh připadal trochu jako klišé, kdy jedna výprava soupeří či stíhá druhou, tento dojem však napravilo docela originální rozuzlení. Příběh si udržuje rychlý spád kombinovaný s napětím od začátku až do konce bez výraznějších hluchých míst, takže jsem to přečetl dá se říct jedním dechem.

19.07.2016 4 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Příběh má zajímavý námět, který však mohl být rozveden a popsán mnohem podrobněji či dobrodružněji. Takhle mně to místy připomíná jen hrubý nástin děje, na jehož rozvedení už nedošlo.

02.03.2016 3 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Oddechová nenáročná četba, u níž bych uvítal víc historických reálií, plastičtější popis tehdejšího života. Jsou zde celkem šikovně vylíčeny tři případy pro královského prokurátora, i když vyústění případu s relikvií mně připadalo velice předvídatelné.

26.02.2016 3 z 5

Horečnatý sen Horečnatý sen Lincoln Child

Skvělý začátek další trilogie s agentem Pendergastem. Děj má spád, dobře se to čte a už se těším na další díl.

15.12.2015 4 z 5