coquus coquus komentáře u knih

Jak to všechno bylo, pane Werichu? Jak to všechno bylo, pane Werichu? Igor Inov (p)

Tato kniha se mně dostala do ruky náhodou, ale rozhodně nelituji. Místy mně odstavce, zabývající detailním rozborem uměleckých směrů z pohledu různých spisovatelů i lidí kolem divadla, připadaly poněkud zdlouhavé. Takových míst je však opravdu jen pár. Kniha velice realisticky sleduje celý Werichův život a častokrát jeho vlastními slovy hodnotí tvorbu i osobnosti, s nimiž se potkal či pracoval. Stejně tak můžeme vidět proměny doby a prostředí, v němž se ty které události odehrály, přičemž všechny události kniha dává do vzájemných souvislostí. Na čtivém stylu psaní je rozhodně poznat, že autor měl s Werichem velice blízký vztah.

21.03.2022 4 z 5

Potopa II. Potopa II. Henryk Sienkiewicz

Pokračování prvního dílu nám nabídne další osudy pana Kmicice, který přestože párkrát šlápne vedle, nakonec si tyto chyby svými velkolepými činy vykoupí a vše se v dobré obrátí. Prostě každá voda nakonec steče do údolí a Olenka se dostane za ženu Ondrovi. I zde si bitev chtivý čtenář přijde na své, zejména při jejich podrobných popisech, včetně mnoha zranění, jaká se v těchto situacích dají utržit. I když se příběh odehrává v nelehké době švédského vpádu na tehdy polská území, přesto to na mě působilo jako místy zidealizované čtení, mající zjevně za cíl pozvednutí polského národního sebevědomí. To samozřejmě není na škodu, naopak to tomu příběhu dodává zajímavý nádech.

08.03.2022 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Tento Remarque byl pro mě docela zklamáním. Dost předvídatelný děj je zhusta prošpikovaný úvahami o životě a smrti. Tyto myšlenky však procházely kolem mně zcela bez povšimnutí, žádná z nich mně bohužel nějak hlouběji neoslovila. Anebo jsem je nějak hlouběji nepochopil. Možná je potřeba tuto knížku číst v určitém věku, myšlenkovém rozpoložení či s životními zkušenostmi - anebo bez nich, kdo ví...

"Kdo často uniká smrti, právě tak často se rodí znovu a pokaždé s hlubší vděčností, jestliže se ovšem vzdá iluze, že má právo na život."

18.01.2022 2 z 5

Ztracené kosti Ztracené kosti Lincoln Child

Výborné téma, které mě chytlo hned od začátku. Obě hlavní hrdinky jsem znal z předchozích románů, takže jsem zhruba věděl, co můžu čekat. A toho se mně dostalo měrou vrchovatou: tajemná atmosféra a napětí od začátku do konce.

05.12.2021 5 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Krásné kresby a poutavý děj se zajímavými myšlenkami.

11.10.2021 4 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Na jedné straně svižné vyprávění plné brutální akce, na druhé spousta úvah a filozofování, které však šly úplně mimo mně. To vše namíchané sice v rozumném poměru, avšak výsledek mě ničím neoslovil.

To je špičák z divočáka.
K čemu ho nosíš?
Neni muj. Někdo si ho u mě nechal.
Někdo v sukni?
Ne, někdo v hrobě.

16.09.2021 2 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Příjemná sci-fi, která dává prostřednictvím vyprávění jednotlivých postav nahlédnou do světa možné budoucnosti. Vyprávěné příběhy navozují více či méně originální myšlenky a úvahy, což se mi na celé knize líbilo asi nejvíc. Všechny příběhy spojuje téma tajemných Hrobek Času a neméně tajemné postavy Štíra, které udržuje napětí mezi jednotlivými vyprávěními.

12.01.2021 4 z 5

Tichý Don Tichý Don Michail Alexandrovič Šolochov

Tento skvělý román mě velice příjemně překvapil. Ze začátku jsem měl obavu z přílišného ideologického balastu, ale naprosto zbytečně. Předválečný život v kozáckém prostředí je vylíčen velice věrně a plasticky. Autor se zaměřuje na jednání hlavních postav v nelehké době 1. sv. války a následné občanské války v Rusku. Situace v době občanské války je podána velice srozumitelně a právě na postavách obyčejných lidí je pěkně vidět, jak s nimi ta doba zamávala a jak je chtě nechtě nutila postavit se na jednu či druhou stranu, což je naopak v ostrém kontrastu s jejich touhou po obyčejném klidném životě.

30.04.2020 5 z 5

Město nekonečné noci Město nekonečné noci Lincoln Child

Nemohl jsem se ubránit dojmu, že původně mělo jít o rozsáhlejší příběh, který byl později z nějakých důvodů zkrácen. Dobře je to vidět na postavě Poutníka, který měl možná dostat původně mnohem větší prostor, ale nakonec se jeho příběh smrskl jen na takový "přílepek" k hlavnímu ději, který s ním má jen máloco společného. Přestože pamatuji Pendergasta už i v lepší formě, stále se jedná o napínavou a čtivě napsanou detektivku.

05.04.2020 4 z 5

Bratrstvo run Bratrstvo run Michael Peinkofer

Čekal jsem dobrodružný napínavý příběh s nádechem tajemna a… možná jsem ho i dostal. Ale podaný tak nešikovně a nebojím se říct i hloupě napsaný, že jsem se do toho prostě nemohl začíst. Popisy situací se snaží vypadat tak dramaticky, až je to mnohdy komické. Příkladem budiž scéna, kdy hlavní postava náhodně vyslechne útržkovitý rozhovor dvou osob ve vedlejší místnosti. Kdyby autor nechal ten rozhovor bez dalšího komentáře, vzbudil by ve čtenáři mnohem víc napětí a zvědavosti. On ale prostřednictvím úvah oné hlavní postavy polopatisticky vysvětluje a rozpitvává, co všechno mohou odposlechnuté informace znamenat, čímž celou situaci zcela „zabil“. Navíc postava Quentina je vylíčena jako malé vyplašené dítě, jímž přes veškerou snahu popsat během příběhu jeho zrání, mně připadá i na samotném konci. Občas je fakt na facku. Při celkovém pohledu na příběh jako takový se jedná o snůšku nejrůznějších klišé pospojovaný v nějaký příběh: temná sekta, ztracený artefakt moci, kráska v nebezpečí a její hrdinský ochránce… Zkrátka kdyby mně bylo asi tak deset let, tak bych příběh pravděpodobně hltal, pro starší čtenáře bohužel nemůžu doporučit.

04.03.2020 2 z 5

Lavondyss Lavondyss Robert Holdstock

Skvělý pokračování prvního dílu, v němž autor navazuje a rozvíjí původní téma i když na zcela jiném příběhu. Podmanivé vyprávění vyvolávající podvědomě uchovávané prastaré příběhy se bohužel ke konci knihy poněkud rozostřuje nejasnými záhadami a podivnými paradoxy. I když možná jsem jen neporozuměl myšlenkám autora, které se mně zdály na můj vkus až příiš "snové".

24.09.2019 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Téma románu mně ze začátku připadalo až příliš nabubřelé, dokonce jsem si jednu dobu myslel, že se příběh vyvine tak, aby se čtenář nakonec nic nedozvěděl. Takže jsem byl mile překvapen dalším vývojem děje. Pominu-li osvědčená klišé jako nespravedlivě obviněný pár na útěku a zloduch, který po nich jde, jedná se o kvalitní román s určitými prvky vhodnými k zamyšlení, jako třeba vývoj umělé inteligence nebo ony otázky typu odkud a kam jdeme.

21.11.2018 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Zajímavý námět, ale nějak jsem se nemohl začíst. Místy tu bylo na můj vkus moc aforismů či myšlenek, které mně byly dost vzdálené. Celkově jsem čekal víc.

17.05.2017 3 z 5

Germinal Germinal Émile Zola

Toto bylo moje první setkání s tímto klasikem a nutno říct, že dopadlo nad očekávání dobře. Jde o velice čtivě a realisticky napsaný román. Mnohdy až mrazí z popisu nelidských podmínek života tehdejších lidí. Věrné vykreslení psychologie postav a zajímavý děj vycházející ze skutečnosti sílu celé knihy jen podtrhují.

04.05.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Podle zdejšího hodnocení je to možná dobrá kniha, ale asi nejsem pro ni ten správný typ čtenáře. Nějak mně tady chyběl moment překvapení, neboť hodně věcí se prozradí už dopředu. Ze samotného příběhu mám pocit, že autor v tom smutku místy až moc tlačil na pilu. Pravda, několik silnějších momentů v té knize bezesporu je, ale celkově jsem čekal víc.

16.11.2016 3 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Výborná humoristická kniha, která mně chvílemi trochu připomínala Švejka. Kdo se chce u čtení zasmát, můžu doporučit.

06.07.2016 4 z 5

Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Šepot ve tmě a jiné hrůzostrašné příběhy Howard Phillips Lovecraft

Při čtení jsem sice necítil záchvěvy strachu či hrůzy, ale většina povídek má spád a vypointovaný závěr, který přímo vybízí čtenářovu fantazii k dalším úvahám o právě přečteném příběhu. Pro mě jednoznačně nejlepší povídkou z této knihy je Případ Charlese Dextera Warda.

19.05.2016 4 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Skvělá kniha (nejen pro muže), která poskytuje mnoho smysluplných odpovědí. Hodně věcí mně díky ní docvaklo. Doporučuji.

07.02.2016 5 z 5

Trosečníci v řece meteorů Trosečníci v řece meteorů Jerzy Broszkiewicz

Když jsem jako kluk četl tuto knihu, zdála se mi v té době naprosto úžasná. Po několika destítkách let jsem se k ní vrátil, a musím říct, že už to nebylo ono. Příběh je pořád zajímavý, ale docela mně tu chyběla nějaká záporná postava. Ono vylíčení postav vůbec je tu takové více méně ploché. Navíc celá atmosféra příběhu působí tak hrdinsky, neohroženě a směle, že to až ubírá příběhu na autenticitě. Holt je to kniha, kterou je potřeba číst v určitém věku, kdy uvedené nedostatky moc neřešíte.

01.02.2016 4 z 5

Místo, místo! Více místa! Místo, místo! Více místa! Harry Harrison

Děj knihy plyne až moc klidně, nikde žádné napětí, vše je hodně předvídatelné. Ten příběh by se mohl více méně odehrávat v kterékoli době, neboť bohužel jen omezeně těží z prostředí pochmurné budoucnosti, kam je zasazen.

29.10.2015 2 z 5