coquus coquus komentáře u knih

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Pomalejší rozjezd knihy vystřídal velice svižný a napínavý prostředek, aby se opět přešlo k poklidnějšímu rozuzlení na konci příběhu. Tématika starých knih je v podání tohoto autora velice přitažlivě zpracovaná stejně jako záhady, kolem nichž se celý příběh točí.

29.10.2019 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Předchozí díl jsem sice nečetl, ale pro pochopení děje to naštěstí nebylo potřeba. Děj tohoto historického románu plyne více méně poklidně, což je kupodivu ku prospěchu věci. Celkem dobře je zde vykreslena atmosféra doby, jenž čím dál méně přála obyčejným lidem, kteří chtěli prostě jen žít. Musím říct, že tento dobře napsaný příběh zcela splnil mé očekávání.

03.10.2019 4 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Není sporu o tom, že se jedná o velice humanisticky laděnou knihu. S mnohými myšlenkami souhlasím, s mnohými nikoli, každopádně bylo poznat, že příběh byl napsán již před lety. Zaujalo mně nenásilné propojování a návaznosti jednotlivých povídek, avšak na můj vkus působil celek až příliš zadumaně či filosoficky.

21.02.2019 3 z 5

Škvár Škvár Charles Bukowski

Detektivka z drsné školy napěchovaná černým humorem, asi tak bych v kostce charakterizoval tuto knihu. Komické až absurdní situace střídají okamžiky vážnější, to vše zahalené v atmosféře pesimismu, jemuž se však hlavní hrdinna nepoddává. Vše je popisováno dost humorně, což vytváří příjemný celkový dojem.

"Často bývá nejlepší nedělat nic a jen tak okounět. Tím chci říct, že když vám všechno připadá nesmyslné, pak to nemůže být úplně nesmyslné, protože si uvědomujete, že to je nesmyslné, a vaše vědomí nesmyslnosti tomu téměř dává smysl. Chápete, jak to myslím? Optimistický pesimismus."

15.06.2018 4 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Další příjemná historická detektivka, tentokrát z Brna. Mám přečtené asi tři knihy z této série a tato tak nějak zapadá do osvědčeného standardu. Zaujal mě způsob, jakým se Ota dostal z olomouckého vězení. Nevím, zda-li by si v reálu opravdu domyslel jak se věci mají, ale v tomto oddechovém příběhu proč ne.

11.06.2018 4 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Jedná se o příjemně napsanou knihu popisující dějiny Říma z doby prvních císařů. Postav a jmen je tam sice až až, ale při troše pozornosti se v tom dá docela dobře orientovat - netvrdím, že ve všech, ale v těch nejdůležitějších osobách určitě. Claudiovo vyprávění je docela svižné a srozumitelné, což je důležité zejména při popisu nejrůznějších zákulisních intrik a motivů jednání postav.
Zajímavý pohled do uvažování císaře o svém nástupci:
"Nesnesl by představu (Tiberius), že by po něm nastoupil někdo, kdo by mohl získat větší oblibu než on sám. Ale zároveň dělá všechno možné, aby ho lidé nenáviděli a aby se ho báli. A tak až ucítí, že má namále, bude se rozhlížet po nástupci, který by byl o něco horší než on. A najde Caligulu."

03.04.2018 4 z 5

Mašina zázraků Mašina zázraků William Gibson

Děj románu je zasazen do alternativní minulosti Londýna, jemuž vládnou parou poháněné počítače. Nápad velice dobrý, ale příběh samotný se mně zdál dost roztahaný, nejasný. Ke konci knihy to vše začíná dávat jakýs takýs smysl, ale celkově chabý dojem už to zachránit nemůže. Tak nějak jsem od této knihy čekal víc.

20.11.2017 3 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Tohle byla jedním slovem jízda od začátku až do konce. Přímočarý příběh, dramatická akce a nevšední zakončení jsou silné stránky této knížky. Jako akční oddechovku můžu doporučit.

21.09.2017 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Po několika stránkách jsem si sice zvykl na podivný jazyk, v němž je příběh napsaný, ale vůbec mně to nezaujalo. Knížka má dost předvídatelný děj se slabým koncem, takže celkově mně po přečtení připadala taková nic neříkající, povrchní a prázdná.

24.03.2017 1 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Zajímavý a zároveň děsivý popis ideální společnosti, v níž však individualita člověka samotného nemá místo. I když styl psaní rozhodně není oddechový, zakončení příběhu bylo pro mě příjemně překvapující.

12.02.2017 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Příběh se zpočátku rozjížděl pomalu, ale brzy to začalo mít ten správný šmrnc, kdy se člověk od čtení jen těžko odtrhává. Líbila se mně špetka tajemství a zajímavě zamotaný avšak skvěle vypointovaný příběh.

08.01.2017 5 z 5

Tahle útlá knížečka obsahuje čtyři jednoduché rady, jak změnit svůj postoj ke světu a životu. Autor zde celkem logicky a hlavně čtivě vysvětluje význam dodržování jednotlivých popsaných principů. Avšak platí, že čím jednodušší rada, tím těžší její dodržování. Nezbývá, než to zkoušet znovu a znovu, protože teprve opakování dělá mistra.

14.10.2016 5 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Trošku slabší než první díl, ale přesto jde o výborný příběh a více méně smysluplné zakončení celé trilogie. Oproti prvnímu dílu se v této knize trochu změnila situace na povrchu, kdy už z jakéhosi důvodu nehrozí nebezpečí mutantů, o to nebezpečnější jsou zde však samotní lidé. Nevím, zda-li to byl záměr autora, ale dost mě zaujala paralela metra se současným světem. Opravdu žijeme na zcela jiném místě než Arťom?

"A jak se dá našinci ještě vládnout? Je třeba ho neustále zabavovat, rozptylovat jeho pozornost. A přitom ho držet pěkně zkrátka. Takříkajíc ho kanalizovat. Podsouvat mu nějakou ideu. Náboženství nebo ideologii. Bezpřestání mu vymýšlet nepřátele. Bez nepřátel stojí jeho život za starou belu! Bez nepřátel je ztracený! Nedokáže sám sebe vymezit. Nic o sobě neví."

20.06.2016 4 z 5

Velitelem města Bugulmy Velitelem města Bugulmy Jaroslav Hašek

Opravdu příjemné počtení, v němž jsou i velice vážné věci podány veselým a odlehčeným způsobem. Zajímavé je nahlédnutí do poměrů v Rusku v této složité době. Na konci mě trošku zamrzelo, že toto dílko není přece jen trošku delší, určitě by si to zasloužilo. Každopádně jde o osvěžující knížečku, kterou můžu jen doporučit.

Tovaryš Jerochymov byl ve svém štvaní velice přesný. Dostavil se ráno v 8 hod. a štval do půl desáté, pak odešel a objevil se s novým štvaním ve 2 hod., ve kterém pokračoval do 4 hodin. Večer přišel opět a při čaji až do 10. až 11. hod. štval proti petrohradským na novo.

17.05.2024 5 z 5

Jiné dějiny Římského impéria Jiné dějiny Římského impéria Alexandr Tamanskij

Tato kniha o alternativním výkladu dějin rozhodně není pro každého. Vyžaduje mysl otevřenou novým myšlenkám a novým možnostem, jakým způsobem je možné chápat fakta a souvislosti mezi nimi. Podrývá to, co měl dosud člověk za jasně prokázané a nezpochybnitelné a přichází s novým pohledem na historii. Tady rozhodně nejde o to, jestli mají pravdu klasičtí historici nebo autor této knihy. Důležitější je, že si sám čtenář může ověřit, nakolik je ochoten vyslechnout názory a argumenty z úplně jiného pohledu, než sám zastává a přemýšlet o nich. Jistě, i mně napadala spousta otázek, které bych rád autorovi položil, ale pokud nemůžu něco jednoznačně popřít, potom musím připustit možnost, že to existuje.

22.12.2023 4 z 5

Strategie úniku Strategie úniku Martha Wells

Další setkání s netypickým hlavním hrdinou v zajímavě pojatém světě budoucnosti. Výborné a zcela přirozené zakončení celé série.

"Dezinformace neboli lež pod jiným jménem patří k oblíbeným taktikám korporací během jednání a válek."

09.11.2022 4 z 5

Chybný protokol Chybný protokol Martha Wells

Další dobrodružný příběh s netypickým hlavním hrdinou. Jemně ironický styl psaní se mně líbí a vyprávění to dodává zajímavý šmrnc.

"Bezpečnostní jednotce jinak není co závidět. Už abych byl zpátky na své divoké jízdě, stopoval si tranzitní roboty a sledoval seriály."

24.10.2022 4 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

Za mě ještě o trochu lepší než první díl. Příjemně oddechové čtení, které je pořád místy lehce sakastické. Přidat "postavu" ARTa byl výborný nápad, takový chlapík se hodí - nejen v nouzi.

11.10.2022 4 z 5

Zelená kniha Zelená kniha Muammar Al-Kaddáfí

Tento typ knihy zahrnuje celou plejádu názorů: od těch, s nimiž lze bez výhrad souhlasit, přes takové, které vyžadují přemýšlení, až po vyložené nesmysly. To všechno je chytlavě sepsáno do útlé knížečky.

"Parlament je původně zakládán, aby zastupoval lid, ale to samo o sobě je nedemokratické, protože demokracie znamená moc lidu, a nikoli moc jeho zástupců."

28.09.2022 4 z 5

Pistole míru Pistole míru J. M. Troska (p)

Z pohledu dnešní doby se příběhy jeví poněkud naivní a hodně přímočaré. Člověk tak nemusí přemýšlet, jak to asi dopadne nebo jestli hlavní hrdina vyvázne bez úhony, protože tady jsou pravidla hry jasně daná. To vše z knihy dělá příjemně nenáročné, přesto však kvalitní odpočinčové počtení, které je navíc psané čtivým jazykem.

16.04.2022 4 z 5