Cojekomupotom Cojekomupotom komentáře u knih

E. T. Blues E. T. Blues Lynn S. Hightower

S tím názvem a obálkou jsem tak trochu čekal... prostě béčko. Přinejlepším.
Čekalo mě velmi příjemné překvapení...

21.02.2023 5 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Klub rváčů je samozřejmě úžasný a doporučuji ho též, ale tohle... Možná to nemá nějak zvlášť převratné poselství, žádný extra nečekaný dějový zvrat se také nekoná, ale je to velmi zábavné (i pro lidi, kteří nikdy neviděli Snídaňový klub, jako já)! Ve třiadvaceti jsem to četl pořád dokola. Čas na opáčko, řekl bych.

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Ohromná ostuda je, že tu mám profil skoro rok, a až teď jsem se při revizi hromad svých knih dostal k Palahniukovi. Jak můžeš zapomenout na Palahniuka, tyvole. Já myslel, že toho jsem si přidal mezi prvními. Nevadí. Když mi bylo třináct, viděl jsem film a přinutil jsem tátu, aby mi knižní Klub rváčů koupil anglicky, protože česky nešel sehnat. Vzhledem k tomu, že se rodiče rozváděli mi vyhověl, byť nevěřil, že to přečtu. Samozřejmě jsem to tehdy louskal až do doby, než to vyšlo i česky, ale díky za podporu, tati. No, jinak si nemyslím, že tu chtěl začínající autor prostě jen šokovat, podle mne je výpovědní hodnota díla trochu o něčem jiném, a taky moc nechápu, co tu o tom plkaj holky pode mnou, nějak jsem si nevšiml, že by hlavní hrdina nevěděl, jak mluvit se ženami, o žádném poselství "drogy jsou špatné, áno?" ani nemluvě, a nemyslím si, že je to jen proto, že jsem dospíval v ženské domácnosti, lol, ale kniha je to skvělá. I o takřka dvacet let později. Vlastně jsem konečně v tom "správném" věku, i když jsem se v tom našel už coby teenager.

19.02.2023

Jamajka Jamajka Anita Balejíková

Jamajka, ostrov anjelov! Moc zajímavý cestopis. Bylo vidět, že autorka si to tam vážně užila a černí bratři si to tam s ní užívali také. Co by ne. Nedivím se. A ty recepty tam taky nebyly k zahození. Opět díky Databázi, že mé stařecké paměti připomíná knihy, na které jsem skoro zapomněl. Výjimečně jsem si i vzpomněl, které šlejšce jsem ji kdysi půjčil v naději, že její zájem o mou knihovnu není jen hraný. Pravděpodobně byl. Jen počkejte, až ji potkám xD p.s. Kdo z vás to sem přidal, když to nikdo nečetl? No, stejně dík za vzpomínky

Program pro přeživší Program pro přeživší Chuck Palahniuk

Vše, co vím o domácích pracích jsem se kdysi naučil z této knihy. Ne, že bych někdy uklízel

Kuře na švestkách Kuře na švestkách Marjane Satrapi

Podle mě ještě lepší, než úžasné Persepolis a Šitíčko. Inu, kdybych nebyl muž a muzikant jako Násir, ale více jako jeho žena-hysterka, asi bych taky mluvil jinak. Takhle mi to mluví z duše...

Zenová kytara Zenová kytara Philip Toshio Sudo

Nejlepší učebnice hry na kytaru, kterou jsem (coby samouk, který v deváté třídě zaprodal svou duši punku) objevil. Byť "učebnice" je sporný výraz. Vlastně se vůbec nedozvíte, co, kde a jak "mačkat", ale jak k nástroji přistupovat. Ale...

19.02.2023 5 z 5

Ve třinácti jsem byl nadšený. Dnes musím konstatovat, že tohle je knížka pro toye. Ale jako úvod dobré

18.02.2023 3 z 5

Nirvana: Pravdivý příběh Nirvana: Pravdivý příběh Everett True

Nó, četl jsem snad všechno, co u nás o Nirvaně vyšlo, a tohle mi přišlo nejlepší. Jasně, že pro povrchní známost stačí mírně melodramatické Těžší než nebe, ale...

18.02.2023 5 z 5

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Dračí doupě: Pravidla pro začátečníky Michael Bronec

Taky úplně nevím, co to dělá mezi knihami, ale vlastně to kniha je, takže... XD

Covid-19: Velký reset Covid-19: Velký reset Klaus Schwab

Číst to bylo utrpením. Já si teda docela užívám, že mě lidi mají za blázna, aspoň mám čas na čtení místo společenských styků, ale je to trochu smutné. Že všechny ty "konspirace" jsou vlastně oficiálně jejich strůjci uznány jako pravda, ale protože to neřeknou v televizi, pro debílky jsou to jen konspirace. Na druhou stranu, prokousat se tím je vážně otrava. Jediné plus je, že se dnes dají ebooky upirátit zdarma, jinak bych to popravdě ani nečetl, kdybych za to měl platit. Vlastně už se to dlouho snažím vytěsnit z paměti, abych mohl mít zas všechno na salámu, lol. Nonic

18.02.2023 odpad!

Asterix v Británii Asterix v Británii René Goscinny

Narozdíl od Rychlých šípů... Tohle nikdy neomrzí. Úžasný film, úžasný komiks, že je obojí trochu jiné není na škodu.

Kdepak je má kravička? Kdepak je má kravička? Terry Pratchett

Nahlas a od srdce jsem se zasmál, to pro mne v dnešní době není samozřejmost. Jasně, je to pouhých třicet stránek, ani ne, pravděpodobně zajímavých pouze pro nadšence... & Sam Elánius -coby prototyp sympatického policisty- může existovat jen na Zeměploše, protože na Zemi-né-ploše jsou všichni fízlové prostě mr*ky, ale i tak je to skvělé. Některé věci jsou důležité!

Filuta Filuta Terry Pratchett

Pravda je jen mlha. Pravda je, že vaši hrdinové nejsou hrdinové. Pravda je, že kdyby mě to nenaučil Mark Twain už dávno, věděl bych to teď. Pravda sice je, že Ankh-Morpork je lepší, než Londýn, ale i tak je to opravdu stále skvělá kniha. Prostě Pratchett. Jestli si myslíte, že to není pravda, pusťte si teda radši třeba televizní noviny a dál věřte tomu, že to, co vám cpou je pravda. Žádat vás totiž o službu lidstvu v podobě sebevraždy by zřejmě bylo příliš. P.s.: skoro jsem si myslel, že bych se měl začít stydět za to, že neznám Henryho Mayhawa. Ale když jsem prozkoumal nabídku jeho knih na našem trhu, opět jsem se utvrdil v tom, že stydět by se měli jiní. Klidně něco přeložim, kdo to vydá? Haha

Divočina: ztracené texty Divočina: ztracené texty Jim Morrison

Ó ano, v roce 2004 ji prodávali v Levných knihách kus od Bílé labutě, a já (coby mladý zamilovaný debílek) ji ještě na základce půjčil jedné slečně & logicky ji už nikdy neviděl. Trvalo mi příliš dlouho, než jsem z podobných romantických hloupostí vyrostl. Už skoro, ehm. Aspoň, že *myslím, že jsem kdysi byl, myslím, že jsme byli. Tvoje mléko je mým vínem, ty záříš mým mušelínem* si budu pamatovat navždycky

13.02.2023 5 z 5

Beatnici v Praze Beatnici v Praze Lawrence Ferlinghetti (p)

Skvělá knížečka, skvělé básně, skvělé cédéčko. Zejména Ginsberg za doprovodu kvarteta Emila Viklického stojí za to. *...úmři, když máš, úmři když máš, lehni si, lehni, když umíráš* si díky nim zpívám od roku 2003 a pomáhá mi to neumřít, haha. *chrchly chrchly flus, dus se a dus a kašli a kašli až hodíš si mašli* si v duchu zpívám taky skoro každý den, ale přestat kouřit tabák mi to nijak extra nepomáhá. Na svou obhajobu bych uvedl: sežeň si to, přečti si to, pusť si to

Na cestě s Deanem Na cestě s Deanem Carolyn Cassady

Upřímně... Nevím, zda je chytré věřit čemukoliv, co o komkoliv vypráví jeho bývalá, ale i tak jsem byl nadšený, že jsem tuto knihu ve čtrnácti objevil v antikvariátu. Každopádně... s těmi popisy dojezdů na metamfetaminu to autorka trochu moc zbytečně prožívala a zveličovala, ale jinak Zajímavá kniha, zajímáte-li se o "býtníky"

13.02.2023 4 z 5

Místo slepých cest Místo slepých cest William Seward Burroughs

Už jen za definici Johnsonů si zaslouží plný počet hvězdiček. *zakopni, slítni ze schodů a vlítni do zdi..*

Poslední slova Poslední slova William Seward Burroughs

...aneb Kterak se Starouš Bull Lee dopracoval k poznání, že nejlepší herák je láska

Psychedelická zkušenost Psychedelická zkušenost Timothy Leary

Variace na Tibetskou knihu mrtvých. Stoprocentně by si zasloužilo převést na audioknihu, protože podstata věci tkví v tom, že vám to někdo čte během "smrti" vašeho ega, po požití psychedelik. Musím se přiznat, že jsem nikdy na tripu nesehnal nikoho, kdo by mi to byl ochotný číst... & až do teď mě nenapadlo načíst si to na záznam sám, což není úplně ono, ale lepší, než se pokoušet to číst vystřelený do vesmíru. To moc nejde, ehm

13.02.2023