Psychedelická zkušenost

Psychedelická zkušenost https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354708/mid_psychedelicka-zkusenost-3aL-354708.png 5 8 2

Cojekomupotom
13.02.2023

Variace na Tibetskou knihu mrtvých. Stoprocentně by si zasloužilo převést na audioknihu, protože podstata věci tkví v tom, že vám to někdo čte během "smrti" vašeho ega, po požití psychedelik. Musím se přiznat, že jsem nikdy na tripu nesehnal nikoho, kdo by mi to byl ochotný číst... & až do teď mě nenapadlo načíst si to na záznam sám, což není úplně ono, ale lepší, než se pokoušet to číst vystřelený do vesmíru. To moc nejde, ehm

JP
23.03.2020 3 z 5

Cink.

Vše je vlastně v názvu a zasvěcení se tu v roce 2020 moc nového nedozví. Ale Leary (Metzner, Alpert) tohle začali zpracovávat v roce 1962 a publikovali v roce 1964. V roce 1963 mezitím supervzdělance Learyho vyrazili z Harvardu a během šedesátých a sedmdesátých let byl co chvíli v lochu (uvádí se, že viděl vnitřek 36 různých věznic). Politicky, svého času, bylo něco jako tahle publikace, silné stanovisko (Nixon dokonce Learyho označil za "nejnebezpečnějšího muže v Americe"). Dnes se lékaři pomalu začínají klonit k užívání psychedelik pro léčbu některých psychických poruch a onemocnění, karta se obrací, historie se opakuje. Velký překvápko. "Psychedelická zkušenost" je snaha o popsání a správné vnímání a postavení se k účinkům psychedelik, jejich potenciální terapeutické hodnotě apod. Vlastně jsem Learyho nikdy hlouběji nestudoval, takže sám nevím, jaký byl jeho přímý postoj a přínos, kromě popularizování (trochu jako Bruce Lee a bojová umění). Více se to týká americké counter-culture, která k nám spíše lehce zavála, než že bysme ji kdy silně vnímali (až na určité kruhy a že mě to minulo o dvě generace) a jestli jsem Learyho někdy vnímal silněji, pak leda skrze Huntera S. Thompsona. "Psychedelická zkušenost" spíš působí jako záznam vědeckého výzkumu. Ale byla legrace to poslouchat v originále namluvené autory. Velmi vážné, velmi seriózní.

Cink.

halucinogeny experimentální psychologie