CleoXandra CleoXandra komentáře u knih

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Vtipná, inteligentní hra, v niž se děj odvíjí s lehkostí, zatímco v divákovi bobtná pocit, že všichni hrdinové jsou tak trochu zralí na pár facek :). Kdysi jsem si v ní zahrála jako ochotnice a musím potvrdit, že to pro divadelníky není vůbec snadná inscenace, má-li to k něčemu vypadat.

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Pěna dní je kniha, o které je strašně těžké něco napsat. Stačilo mi přečíst pár stránek, a bylo jasno, že musím zapomenout na veškerá očekávání, veškerá měřítka a veškeré představy, co je vůbec možné. Vyjma několika rozbředlých pasáží jsem se nenudila až do konce, který byl - jak jsem ocenila - skutečně smutný až dojemný.

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

Znamenitá kniha, ohromně čtivá. Pavlův styl je působivý, snadno se zaryje pod kůži a nepustí.

09.01.2019 4 z 5

Jedná se o hodně nepovedený překlad J. V. Plevy, který je bohužel poplatný době. Později jsem měla možnost přečíst některé pasáže v originále a byla to jiná káva. Rovněž jsem shlédla 2 filmová zpracování a to mě taky docela bavilo.

09.01.2019 2 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Bohumil Říha není můj oblíbený autor a jeho přiblblá Honzíkova cesta, kterou mi rodiče ukázali coby raritu (táta to četl ve škole na pokračování), mě fakt pobavila svou stupiditou. Letadélko Káně je však trochu jiného ražení. Jako děcko jsem si tuhle věcičku ráda přečetla.

09.01.2019 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytici jsem četla několikrát a vždy se k ní ráda vracím. Navzdory určité morbidnosti, která je však velice funkční (zásadně je zde zlo potrestáno více či méně brutálním způsobem), se jedná o roztomilou poezii neobyčejně originálního ražení. Bez diskuse si zaslouží čestné místo v klenotnici našeho písemnictví.
Líbilo se mi i Brabcovo filmové pojetí. Erben by se asi trochu divil, nicméně si myslím, že film docela dobře vystihl náladu autorových veršů.
Btw, když jsme u Erbenů, chutnají mi i miletínské modlitbičky od Erbenů - vyrábí je rodinná firma z autorova příbuzenstva :)

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Znamenité dílo, jímž si Mácha postavil pomník. Poetika Máje je nesmírně chytlavá. Navíc zde Mácha hodně otevřeně prezentuje svůj spirituální svět, což tomuto dílu dodává další pozoruhodný rozměr. Ovšem primárně mě stále dostávají ony notoricky známé poetické obrazy, jako "takť jako zemřelých myšlenka poslední, tak jako jméno jich, pradávných bojů hluk, dávná severní zář, vyhaslé světlo s ní, zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk" ...

09.01.2019 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Díl 1-2 Jaroslav Hašek

Švejk je prostě klasika. Navzdory všem výhradám, jichž je možno shromáždit opravdu mnoho, nelze upřít genialitu myšlence, že debilita armády (a válčení obecně) nejlépe vynikne, plní-li se rozkazy doslovně. No, platí to nejen v armádě, ale i jinde, třeba ve světě velkých korporací :). Prostě nařizuje-li někomu něco blb, je to vždycky špatně - ve vojsku i jinde.

09.01.2019 3 z 5

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

Famózní kniha, ve svém žánru nedostižná. Nádherně anglický pohled do světa vysoké politiky. Ironická satira jak má být. Líbí se mi i televizní zpracování vč. českého dabingu. Preiss s Němcem si v něm postavili pomník.

08.01.2019 5 z 5

Špion - 30 let ve službách rozvědky Špion - 30 let ve službách rozvědky Olin Jurman

Zajímavá kniha z pera agenta československé rozvědky. Načerpala jsem spoustu zajímavých postřehů. Zejména mě nadchlo vyprávění o holešovském výsadkářském pluku v roce 1968, to bylo jak z hollywoodského špionážního thrilleru. S tím benefitem, že se to skutečně stalo.

Třikrát Inspektor Borniche Třikrát Inspektor Borniche Roger Borniche

Fantastická kniha. Takhle to dopadne, když systematicky pracující policista systematicky zaznamená skutečnou systematickou policejní práci. Borniche popisuje pátrání v celé jeho bezbřehé rozvláčnosti, se všemi dílčími prohrami, které vrací vyšetřovatele vždy o kus zpět nebo dokonce až na začátek. A znovu a znovu a pořád dokola. Kdo má rád svižné detektivky, na tomhle si nepochutná, ovšem skutečný fanda tohoto žánru musí originalitu Bornicheova stylu vysoko ocenit.

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Kultovní klasika legendární autorky báječných detektivek, stvořitelky roztomilých detektivů Hercula Poirota, slečny Marplové a dalších. Její příběhy jsem četla od dětství a speciálně Vražda v Orient expresu a Smrt na Nilu mě nadchly.

Ztracená historie Ztracená historie Joel Levy

Čtivě napsaná kniha o celé řadě pozoruhodných "zmizení": lidí (případně celých armád), věcí, budov, pokladů ... Zajímavý doplněk vědomostí pro laické zájemce o historii.

Grafiky Grafiky Bohuslav Reynek

Reynkův poetický svět je plný hluboké tichosti a pokory. A hlubokou tichost a pokoru probouzí i v každém čtenáři či divákovi, pokud je tento citlivě naladěn na příslušnou vlnovou délku ...

Proměna Proměna Franz Kafka

Tohle čtení rozhodně není pro každého. Komu není blízký Kafkův životní pocit, náhled na svět a na vlastní místo v něm, ten asi tuto svéráznou alegorii těžko pochopí. Ale je úchvatná. Aspoň mně tak připadá. Nicméně možná je to pouze tím, že jsem podobně postižená jako Kafka (snad ne :)

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Naprostá klasika, ať si říká kdo chce co chce. Doyleovy kultovní detektivky nelze hodnotit běžnými měřítky. Ve své době ovlivnily další vývoj daného žánru a tak je nutno na ně nahlížet.

Lomikel a jiné zádrhele Lomikel a jiné zádrhele T. R. Field

Geniální a naprosto originální básnění svérázného alkoholika, který se v knížce tituluje mj. jako Vratiprst Choromysl Krombožinec. Jeho svět je jednoduše rozkošný. Krhúti (napůl lidé napůl strašidla), bůh kanálů Lomikel (který jednoho dne vádlem přesmýkne), dlásna světa (kde se chvěje morha a kde se Krhúti dopouštějí bestialit), prakršno (náboženství úsměvné pohody) atd. ... Kam jen ten člověk na ty nápady chodil? :)

08.01.2019 4 z 5

Poeovy povídky jsou nesmírně zajímavé čtení. Nutno samozřejmě přihlížet k době vzniku a tak je i hodnotit: syrovost a otevřenost jeho stylu byla na tehdejší zvyklosti zcela revoluční. Poe se tak stal jedním z nesmírně vlivných autorů, kteří ovlivnili celý další vývoj svého žánru.

08.01.2019 3 z 5

Básně Básně Otokar Březina (p)

Březinovy básně kdysi utvářely můj pohled na poetiku. Bez ohledu na pompézní vzletnost jeho stylu stále oceňuji nádhernou češtinu ...

08.01.2019 3 z 5

Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530 - 935) Dušan Třeštík

Navzdory všem výhradám nacioálněji laděných historiků, jimž vadí Třeštíkova snaha o objektivní pohled na vliv germánského fenoménu na utváření slovanského (a potažmo českého) světa, se jedná o naprosto zásadní knihu. Neocenitelná je jako zdroj zasvěcených informací o epoše, jež je tak trochu černým místem v našich dějinách.