CleoXandra CleoXandra komentáře u knih

Motýlí křik Motýlí křik Jan Tománek

Nedůvěryhodně působící příběh, který mě štval čím dál, takže jsem ho ani nedočetla ...

24.01.2019 1 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Celkově mi to přišlo poněkud přitažené za vlasy, nemůžu si pomoct. Ale mnoho postřehů je opravdu velice trefných. A velice znepokojivých.

24.01.2019 3 z 5

Jáchym z Fiore Jáchym z Fiore Fabio Troncarelli

Tendenčně napsaná kniha pojatá v podstatě jako promotion Jáchyma z Fiore pro dosažení úspěchu v procesu blahořečení - což ostatně autor nepřímo uznává. Důvodů, proč bylo nutno Jáchymovu památku rehabilitovat, je více, ovšem přepjatý katolický fanatismus není nejhorším z nich - tím je bezesporu podezření z kacířství, dobově motivované právě řeholníkovou religiozní rigiditou. Jáchym proslul i svým proroctvím o konci světa (s nímž to ale není tak jednoduché), stejně jako podezřením z autorství Traktátu o třech podvodnících.

24.01.2019 2 z 5

Mokré moře Mokré moře Gregory Corso

Syrová, neohoblovaná poezie nesmírné síly. Něco takového jsem ještě nečetla. Ohromně působivé.

Opilý koráb Opilý koráb Arthur Rimbaud

Prokletí básníci … koho by nefascinovali? Rimbaud mi byl vždy nejbližší. Šel si svou cestou, měj názory, za něž se nestyděl, umělecké cítění, jež dodnes udivuje svou originalitou ...

Dita Saxová Dita Saxová Arnošt Lustig

V podstatě od začátku mi bylo jasné, že to musí skončit blbě. Hlavní hrdinka měla v sobě tolik tragické hmoty, že to prostě nemohlo jít zpracovat, rozptýlit, umořit … Smutně nádherná píseň o zabitých snech. O nespravedlivém zničení člověka, který si tak krutý trest ničím nezasloužil. Ale jak víme, spravedlnost neexistuje.

18.01.2019 5 z 5

Démanty noci Démanty noci Arnošt Lustig

Rozhodně nikoli lehké čtení. Autorův vypravěčský jazyk je komplikovaný, ale příběhy mají nesmírnou sílu. Není to "potrava" pro každého, ...

Malé příběhy Malé příběhy Bohumil Nuska

Roztomilé (spíše kratší až drobné) příběhy, v nichž Nuska osvědčuje skvělou práci s češtinou. Vtipné, k zamyšlení … hezké čtení.

18.01.2019

Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Král a císař: Příběh dlouhého panování Zikmunda Lucemburského Jiří Hanibal

Epicky rozkošatělý román, který se projevuje spíše jako umělecky pojatý dokumentární životopis. Autor potvrdil pečlivé studium historie a velmi rafinovaně propojil spolehlivé autentické skutečnosti s licencí literáta. Pokus o neobyčejně detailní, popracovanou, vrstevnatou a v čase se proměňující osobnostní charakteristiku nemilovaného císaře je skutečně obdivuhodný. Zikmund je zde částečně (opravdu částečně) rehabilitován - jen houšť a větší kapky! Tendenční kronikáři, historici a dezinformátoři typu Aloise Jiráska mu dali v minulosti co proto. Což se náramně hodilo bolševickému dějepisectví, aby tohoto zajímavého panovníka zcela zdiskreditovalo.

17.01.2019 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Určitě zajímavá kniha, která ve mně vyvolala poněkud antagonistické pocity - více v mojí recenzi.

14.01.2019 3 z 5

Sedm dní spolu Sedm dní spolu Francesca Hornak

Zase jeden z příběhů, kdy "ponorkový" efekt zhutní atmosféru a nastolí vytahování kostlivců ze skříní. Vyloženě špatné čtení to nebylo, ale podobných kusů už jsem četla dost. A zrovna tenhle mi nijak objevný nepřipadá.

13.01.2019 2 z 5

Život nanečisto Život nanečisto Barbara Nesvadbová

Nudné, plytké. Poživatelné leda jako oddychovka a ani to není žádný karneval. Nedočetla jsem až do konce, přesto vidím čas strávený s touto knihou jako ztracený.

13.01.2019 1 z 5

S úsměvem idiota S úsměvem idiota Jan Vodňanský

Knížka je krásná, podobně jako stejnojmenné nahrávky pořadů autorské dvojice Vodňanský - Skoumal. Inteligentní, nepodbízivý humor s dobře naporcovanou špetkou reflexe smutných časů.

12.01.2019 5 z 5

Stěhování národů Stěhování národů Jarmila Bednaříková

Tato kniha mi vhodně doplnila informace, načerpané z Třeštíkovy knihy Počátky Přemyslovců. Autorka se velmi detailně zabývá etnickou rozmanitostí epochy, v níž se tvořila tzv. křesťanská Evropa tak jak ji známe v podstatě až dodnes. Tomuto období se naše školství taktně vyhýbá, pročež je nutno doplňovat znalost individuálním studiem.

10.01.2019 4 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Kultovní záležitost. Knihu těžko hodnotit optikou člověka 21. století. To, co je na ní nadčasové, je ona cesta za snem, která v určitém slova smyslu ospravedlňuje i neomluvitelnou naivitu, jako v případě bojovníka s větrnými mlýny - ostatně tento poetický obraz je geniální a nesmírně výstižný. Ten se neochodí.

Ve jménu Božím? Ve jménu Božím? David A. Yallop

Výtečně napsaná investigativní kniha. Autor velmi detailně rozkrývá obludnou prohnilost vatikánského establishmentu. Podvodné finanční podnikání, napojení na mafii, machinace, zločiny, manipulace s kněžími ... no, doporučuji každému, kdo má ještě nějaké iluze o církvi jako instituci.

10.01.2019 5 z 5

Študáci a kantoři / Z tajností žižkovského podsvětí Študáci a kantoři / Z tajností žižkovského podsvětí Jaroslav Žák

Zajímavé spojení dvou hodně rozdílných literárních počinů J. Žáka. Študáci a kantoři jsou klasika, nedostižný humorný průvodce prvorepublikovým školstvím (mnohé postřehy jsou však vysloveně nadčasové). Četla jsem tuhle knížečku snad 10x a vždy se skvěle pobavila.
Tajnosti žižkovského podsvětí jsou parodií na dobově oblíbené rodokapsy. Nechybí zde geniální detektiv, co všechno zvoře, aby nakonec slavně zvítězil (Franta Bidlo) spolu s fenomenálním služebním čoklem Kliftónem, nechybí nezbytný žlutokožec, "proradný jap" Mi-kota, z něhož se nakonec vyklube žloutenkou stižený Čech jak poleno, nechybí ani bezskrupulózní lump Al(fons) Kapoun, podle jehož vzoru si v Chicagu stvořili Slavného Al Caponea.
Symbióza s nádhernými Radovými kresbami dotváří úžasnou kompozici.

10.01.2019 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Hrabalův svérázný humor, stejně jako originální způsob psaní, se v tomto díle spojují v báječnou kompozici. Postřižiny se krásně čtou, člověk se velice snadno vcítí do hlavních postav a prožívá s nimi jejich radosti a strasti. Příběh si čtenáře nakoupí, anektuje ho a na konci propustí s příjemnými pocity.
Menzelův film se od Hrabalovy atmosféry poněkud vzdaluje, ale taky ho mám ráda, svým způsobem je rovněž kouzelný.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Pozoruhodné podobenství o marnosti života. Veškeré naše snažení vždy nějaká potvora obrátí vniveč.

10.01.2019 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Úžasný příběh, nesmírně silný a poutavý. Stejně krásná je i stejnojmenná píseň od Vlasty Třešnáka, která hodně dobře vystihuje pocit, provázející mě při čtení této knížky … "… pohladil palcem mne a okraj sklenky - zvedl ji jak by si připíjel s oblohou - jak by chtěl opít Všehomíra - až by z té výšky dostal závratě - on, sotva stál na nohou - vypadal vznešeně vypadal uboze - človíček s dírou na patě schopný tak vraždy - nebo básně připíjí obloze! - kam jste se malíři v tu chvíli poděli? - ulice za dveřmi kamsi ujížděla - Dorian naskočil a - dveře se za ním zavřely - vyběh jsem za ním s paletou - a hledal v městě do samého rána - chtěl jsem mu ukrást třemi tahy - staletou tvář svého Doriana - marná snaha barvy na paletě - šedé je olovo šedý je cín - vše co jsem nakrad na celé světě - byl jen Dorianův stín - kdyby chvíli nesmlouvavě postál - vím že namíchám barvu, kterou mládne - takhle nepevně v rukou držím stín - plátno, na něm nic veškeré a žádné

09.01.2019