Claudius Claudius komentáře u knih

Právní dějiny mimoevropských zemí Právní dějiny mimoevropských zemí Stanislav Balík

Kniha přečtena v rámci stejnojmenného předmětu vyučovaného na Masarykově univerzitě samotným panem doktorem Balíkem mladším.
Jakkoliv byl předmět a téma knihy zajímavé, je učebnice strašlivě, naprosto mizerně technicky zpracovaná. Slovosled některých vět nedává smysl. Přehršel překlepů a chyb. Někde místo písmena l číslice 1. Naprosto nulová konzistence v přepisech z cizích jazyků (některá jména na jedné stránce uváděna několika různými způsoby). Občasné číslované seznamy často nezačínají od 1, ale pokračují v číslování podle seznamu, který se v knize nachází o tři strany zpět. Některé názvy a jména jsou uvedená kapitálkami, některá ne. Chaos.
Působí to dojmem, že to napsal někdo, kdo viděl Microsoft Word poprvé v životě, ale urputně se ho snažil použít se vším všudy. A to jsem prosím četl třetí vydání, ve kterém by takovéto věci měly být dávno opravené. Na odbornou vysokoškolskou učebnici naprosto tragické.

03.06.2019 1 z 5

World of Warcraft: Kronika 2 World of Warcraft: Kronika 2 Chris Metzen

Rozhodně lepší a přehlednější než první díl. Již se zde nenachází tolik vesmírných astrálních formování světů, ale je zde více konkrétních, lineárních příběhů jednotlivých národů a ras. Sledujeme konkrétní osudy konkrétních hrdinů Azerothu. A navíc se pohybujeme v dobách, o kterých běžný hráč už něco málo ví, nebo aspoň viděl film.
Plnému hodnocení stále brání jistá, byť nejspíše nutná, zkratkovitost a nepřehlednost.

28.12.2018 4 z 5

Já, robot: Poslouchat Já, robot: Poslouchat Mickey Zucker Reichert

Největší chybou knihy je její obálka. Ta, jakkoliv velmi zdařilá, budí spíše dojem hard sci-fi. Nemluvě o názvu a zasazení přímo odkazujícím na dílo mistra Asimova.
Příběh jako takový je však samotnými sci-fi prvky líznut jen lehce a rozhodně bych ho označil spíše jako thriller. Potud chápu rozčarování těch čtenářů, kteří pod vlivem názvu a obálky čekali něco zcela jiného.
Oproti prvnímu dílu mi chybělo větší množství medicíny v příběhu. Zatímco první díl se točí skoro výhradně okolo léčby a má skoro až ladění à la Dr. House, tento se z nemocničního prostředí vymaní poměrně rychle a vyústění nemá ani s případy doktorky Calvinové mnoho společného. I tak se to velmi příjemně četlo a já se těším na české vydání třetího dílu.

03.11.2018 4 z 5

Draci podzimního soumraku Draci podzimního soumraku Tracy Hickman

Číst tuto knihu hned po zážitku z mistrovského vypravěčského umu Stevena Eriksona byl pravděpodobně špatný nápad. Příběh mi připadal nenápaditý, postavy otravné, prostředí nepromyšlené a celý styl vyprávění prostě špatný.
Popis prostředí byl asi nejhorší, často jsem neměl tušení, kde vlastně hrdinové jsou, občas se v místnostech jen tak objevovaly dveře, případně sloupy. Ačkoliv jsem se děsil toho, že se dočkám dalších dokonalých a nepřemožitelných hrdinů typu Forgotten Realms, a místo toho se mi dostalo rozhádané a protivné skupiny archetypů, nejsem z tohoto příběhu nijak zvlášť nadšený.

03.03.2018 2 z 5

Světlonošova cesta Světlonošova cesta Mike Carey

Toto bylo mé první setkání se světem jak Lucifera, tak Sandmana jako celku. Nejsem si proto jistý, jestli ono minimální vysvětlování toho, co se sakra vlastně děje, je v této sérii normální, nebo jsem jen nechápal souvislosti vysvětlené v jiných dílech. I tak ovšem měly oba příběhy docela pochopitelnou pointu a i neznalý čtenář z toho něco měl.
Každopádně mě styl vyprávění a hlavně postava samotného Jitřního knížete velice zaujaly a dokonce jsem začal přemýšlet, že bych se, příležitostně, i porozhlédl po dalších dílech. Tento vesmír stojí za bližší pozornost.

23.09.2017 4 z 5

Psí zima Psí zima Petra Neomillnerová

Stále výborná kniha a kvalitní zástupce české fantastiky. Jen mi maličko vadila zápletka, která byla tak trochu přitažená za vlasy. Z linie s kožoměnci se dal vytěžit nějaký sociologický přesah - pokud by to nebyla neorganizovaná banda hrdlořezů, ale skuteční bojovníci za větší svobodu bojující dobrovolně, nebylo by to aspoň tolik černobílé a mohlo by se objevit nějaké pořádné dilema.
Linie s Ennem se tak nějak prostě vyskytla. Superman Enno se prostě občas zjevil, stejně nikoho nezabil a choval se jak bláznivý pošahanec, ne jako chladný vyšinutý zabiják, jaký měl být. Jeho motivace mi byla celou dobu záhadou. Asi bych měl přijmout fakt, že v tomhle světě se věcí dějí, jen protože někdo chce spát s Lotou, a žádný jiný důvod zkrátka není relevantní.

16.08.2017 4 z 5

Truhla ze Zálivu smrti Truhla ze Zálivu smrti Svatopluk Doseděl

První dvě povídky nudné, fádní, rozhodně ne hororové. Třetí povídka tedy strašidelná taktéž moc nebyla, ale aspoň v ní byl obsažen atraktivní motiv hledání pokladu a nějaké to napětí.
Nevadil mi ovšem jen příběh, relativně mě iritoval i styl psaní. Že postava po otevření piva hodila víčko do koše je informace, bez které by se příběh obešel a do knihy prostě nepatří. Navíc je tam to pochybné chápání časoprostoru. Já sám se pohybuji v prostoru a lineárním způsobem i v čase. Jsem tedy v časoprostoru. Není to tak, že je "v časoprostoru funguje všechno úplně jinak"! Ale tak asi má autor nějaký svůj metafyzický výklad, se kterým se neztotožňuji, ale brát mu ho nebudu. Jen doufám, že autor těm senzibilním žvástům, o kterých píše, sám nevěří.

31.07.2017 2 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Asi jsem od toho čekal trochu víc, ale co už, aspoň je to krátké. Začátek a konec celkem ujdou, ale ten prostředek, kde se vlastně děje to samé pořád dokola (den plný pochybností zakončený večerem plným pochybností u Ester) už mě místy trochu zmáhal. Ale kniha má své poselství a dává smysl, což je víc než má většina povinné četby, takže k maturitě vřele doporučuji.

26.10.2016 3 z 5

Virtuální vrazi Virtuální vrazi Jana Rečková

No, upřímně nevím, co si mám myslet. Kniha má spoustu skvělých, neotřelých myšlenek. Bohužel je podává tak trochu zmateně. Já sice chápu, že autorka se nechtěla zdržovat vysvětlováním a na všechno by si měl čtenář přijít sám, ale čeho je moc, toho je příliš. Možná bych radši uvítal, kdyby v tom skvěle vymyšleném světě raději rozvinula trochu jiné příběhové linie, než ty, které opravdu rozvinula.

01.07.2016 3 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Ono je to vlastně jen trochu kratší Bratrstvo krve. Sice se téma tak trochu přesunulo, ale pořád se hlavní nesmrtelný bijec pokouší rozsekat na krvavou kaši nějakou vyšší a silnější organizaci. A nakonec se vše vyřeší granáty. Prostě přesně, proč by někdo Kotletu četl!

23.06.2016 4 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Jeden z těch lepších zeměplošských románů. Pro mě, jakožto pro milovníka filmů, to bylo blízké téma a spousta narážek se mi líbila, přestože se bojím, že jsem možná některé narážky minul nebo nepochopil zcela. To díkybohu ději vůbec neškodí, a přestože tam bylo málo mé nejoblíbenější postavy, totiž Smrtě, rozhodně nelituji. Je tam totiž tisíc slonů!

05.05.2016 4 z 5

Čest královny Čest královny David Weber

Přestože se mi Stanice Bazilišek zdála lepší, možná protože jsem u Cti už věděl, jakou kvalitu čekat, stále se jedná o skvělou knihu. Honor likviduje hrozbu s grácií sobě vlastní, a na rozdíl od takového Star Treku tady někdy umře i někdo důležitý. Taky je třeba podotknout, že zatím oba dva díly jsou předehrou velkého konfliktu s "liďáky", takže se těším na další díly a na chvíli, kdy konflikt nevyhnutelně přijde.

23.04.2016 5 z 5

Armagedon ve slevě Armagedon ve slevě Seanan McGuire

Jako kniha to nebylo vůbec špatné! Když od toho člověk nic moc nečeká, dostane se mu pohodové oddechovky. Hlavní hrdinka byla příjemně sympatická, všichni kryptidi byli skvělí, jediný, kdo mi občas vadil, byl de Luca. Jeho "přerod" byl takový nepřirozený a celou dobu nevěděl, co se kolem vlastně děje. Hlavně že byl pekelně sexy. Body navíc za Williama!

31.03.2016 3 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Je bez pochyb, že Píseň ledu a ohně patří na vrchol současné literatury. Další z knih, od kterých jsem se nemohl odtrhnout a četl jsem ji doslova všude, kde jsem jen mohl. Každá chvíle strávená něčím jiným než čtením Hostiny pro vrány pro mě byla ztracenou. Netvrdím, že je to nejlepší kniha všech dob, pravděpodobně by se nevešla ani do mojí top 5, ale pohltí vás neskutečným způsobem.

16.03.2016 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Přesně to, co jsem od mistra Kotlety čekal. Krev, mystika, brutální řežby, děj jde z akce do akce. Navíc opět zde máme ostřílenou, sympatickou hlavní postavu, což je v podstatě jen další Jan Bezzemek, jen mladší a smrtelnější. A taky svou nadpřirozenou sílu nečerpá z krve, ale z... však vy víte z čeho.

28.02.2016 4 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Jedna z lepších Zeměplošských knih. Už jsem měl tendence Zeměplochu přestat číst, po slabších dílech jako Magický prazdroj, ale tahle kniha byla přesně ta stará dobrá Zeměplocha, že si určitě ještě pár knih od pana Pratchetta přečtu.

16.01.2016 4 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Velmi stylové zakončení série. Přesto mi kniha přišla malilinko slabší, než předchozí dva díly. Podivné čachry s kariérními postupy všech zúčastněných však vyvažuje jako vždy skvělý Glokta, který mě bavil od začátku až do konce. A i když jsem po celou trilogii přemýšlel, jak by tohle sakra mohlo dopadnout dobře, ono to nakonec přeci jen dobře dopadne! Neuvěřitelné!

29.03.2015 4 z 5

Palác zrady Palác zrady Jason Matthews

(SPOILER) Psát komentář ke knize, které dáte 3 hvězdičky, je vždycky nejobtížnější. Je jednoduché knihu vychválit nebo zcela ztrhat, ale co psát o knize, která vás ani nenadchla, ani neurazila.
Příběh nebyl špatný, místy byl i docela napínavý, zejména ve chvílích, kdy se Dominika dostala do nejvyšších kruhů. Mělo to nicméně jisté rušivé elementy. Trochu jsem podezíral autora, že si tím realizuje nějaké své fantazie. Dominika se podezřele často ocitá spoře oděná, neboť ji buď roztrhají šaty, nebo se kvůli misi musí svléknout. Současně Nathanielovi padá k nohám každá krásná dívka v okolí. Tyto podivnosti působily dost podivně a příběh rušily.
Závěrem zmíním totéž, co v komentáři u prvního dílu, neboť tím zřejmě trpí celá série - autor je bývalý agent a v knize je přítomna snaha o realističnost, kterou ale sráží již výše nastíněná béčkovitá dokonalost postav. Je to, jako kdybyste se snažili Jamese Bonda podat realisticky - vyjde vám z toho dokonalý agent ubitý byrokracií a nebude to bavit vůbec nikoho.

14.04.2024 3 z 5

Říše popela Říše popela Anthony Ryan

(SPOILER) Po rozpačitém prvním dílu a divném druhém dílu tu máme divně rozpačitý díl třetí.
O světě jako takovém jsme se toho moc nedozvěděli (zlatý Skorazin a Korvus ve druhém díle), neboť tento je v plamenech. Jediný důvod, proč se nám "kladné" síly drží v boji proti Bělokožci, je, že chrlí převratné technologické novinky, které doteď zřejmě nikdo nebyl schopen v mírových a korporátních laboratořích vytvořit, ale v nouzových bojových podmínkách náhle stačí jen dovezený šrot a genialita prof. Lethridge. No dobře.
Celá linie s Mechanikem/Všeumělem těžce nedotažená, stejně jako utnutý příběh Macaria. Už tak nic moc knihu sráží nedobrý překlad ("all stop" vysloveno kapitánem lodi není "všichni zastavit", ale spíše "vše zastavit" nebo "zcela zastavit").
Ryanova tvorba se, alespoň v mých očích, bohužel postupně zhoršuje. Snad se vykoupí Čepelí krkavce.

23.07.2023 2 z 5

Návrat z ráje Návrat z ráje Čestmír Vejdělek

(SPOILER) Je sci-fi a je stará sci-fi. No a tohle, tohle je typická stará sci-fi. Je to spíše společenský román a je to na dnešní poměry příšerně ukecané, ale i tak to má něco do sebe.
Začátek je k uzoufání nudný, než zjistíme, co se kolem děje a než se náš hrdina dostane na Lucii. Začátky na Lucii jsou velmi dobré a v té fázi mě kniha velmi chytila s tím, že jsem se těšil na poznávání lucijské civilizace. No a pak jsem zjistil, že budeme číst ze dvou pohledů, a přišla Bis. Chápejte, nic proti Bis, je inteligentní, veskrze sympatická. Ale stejně bych radši objevoval planetu očima Řehoře.
Jakmile skončilo objevování a začal boj s Benem, bylo to zase nic moc. Výklad dějin Lucie byl úplně zbytečný. Spousta linií nelogických či nedovysvětlených - jaký že byl ten smysl Umělých? Jak je možné, že všichni Lucijané se na konci chopili práce a začali něco budovat, když celý svůj život jen leželi v drúzách a poroučeli čtvercům? A to začali stavět lodě, které nikdy neviděli, protože celá civilizace létá? Hned opustili své složité zvyky a etiketu?
Závěr byl podivně nedotažený - a to jak linie Bis na Lucii, tak linie Řehoře na Zemi. Chtěl jsem návrat na Lucii, chtěl jsem cestu Bis na Zemi, ale nedostalo se mi ani jednoho. Celé to působilo nedomyšleně.

16.07.2022 3 z 5