ClariceL. ClariceL. komentáře u knih

Poslední léto Poslední léto Dorota Ambrožová

Hodně povedený příběh. Ani jsem nečekala, že se mi bude kniha až tolik líbit. Na začátku jsem se poznala hned v několika situacích, s trošku mírnějším temperamentem. Hanka mi byla sympatická, ikdyž občas došlo na ostřejší slova. Cítila jsem z ní něco víc. Celou dobu se snaží dostat z té tvrdé slupky, abychom my i ona sama našli a okusili, jakého druhu ten plod bude a co ji čeká. Má v hlavě tolik myšlenek, že to prostě nemá vůbec jednoduché. Kniha se mi trefila do noty, trošku i dojala. Působí na mě křehce i bolestně. Pěkné čtení.

22.05.2024 5 z 5

My z Ulice My z Ulice Ivana Chřibková

Nedokážu posoudit, jak zajímavé je to čtení pro fanoušky. Kniha má spoustu fotek a jsou to takové medailonky rodin z Ulice. Ta se asi točí dál, takže současní obyvatelé už tam nejsou. Ale na takové připomenutí začátků seriálu je to fajn. Mamince kniha radost udělala, protože...o půl sedmé nevolej, je Ulička.

01.01.2024 3 z 5

Jmenuju se Selma Jmenuju se Selma Selma van de Perre

Paní Selma vypráví o své rodině a dětství před válkou. Po okupaci Nizozemska pak o činnosti v odbojové organizaci, kde pod jménem Marga van der Kuit cestovala po celém Nizozemsku jako kurýr. Bylo to hodně nebezpečné a několikrát měla obrovské štěstí. Bohužel po prozrazení byla deportována přes sběrný tábor do Ravensbrücku. V knize popisuje práci a přežívání v táboře až do osvobození. Byla vedená jako politický vězeň a neprozradila svůj židovský původ. Po válce, kdy se snažila zjistit něco o své rodině, uvedla své pravé jméno. Statečné ženě by mělo být letos sto let.

27.03.2022 4 z 5

Celínčino štěstí Celínčino štěstí Eliška Krásnohorská

Líbilo se mi to tak napůl. Celínka mi přijde strašně rozmazlená, všechno musí být jak si řekne. Florla by pro ni udělala všechno, jen aby byla šťastná. Ale ta popisovaná obětavost je až příliš. Kniha je to pěkná, ale zase tak, jak jsem očekávala mě nezaujala.

27.12.2021 3 z 5

Sestry B. Sestry B. Milena Štráfeldová

Vyprávění v rychlém sledu přibližuje některé důležité okamžiky ze života Lídy Baarové, ale mně se kniha celkově moc nelíbila.Obsahuje známé citace a pasáže z jiných knih o Baarové , na některých místech se dá pochybovat.Připadá mi hodně chudá.

18.05.2016 3 z 5

Divoká bolest Viléma Mrštíka Divoká bolest Viléma Mrštíka Zdeněk Grmolec

Kniha byla pro mě překvapením.Viléma Mrštíka mám spojeného s hezkou pohádkou,ale jak jsem zjistila,život není pohádka.Škoda,že je knížka krátká,ale stručně vystihuje to podstatné.Za některá klopýtnutí si mohl sám,ovšem stále měl nad sebou ochranu svých blízkých.

24.04.2016 4 z 5

Rajská zahrada Rajská zahrada Ernest Hemingway

Mně se tedy kniha líbila,ikdyž je psaná trochu jinak a,jak se píše,děj je nekompletní.Líbánky,trávené na jihu Francie a ve Španělsku,kde David píše román,narušuje jeho mladá žena,která se od začátku chce změnit.Domáhá se jiné role a celkově má problém s vlastní identitou.Vstupem jejich společné přítelkyně Marity dochází ke změnám,které lze očekávat.Myslím,že ani vstupy a popisy z Afriky nejsou nudné,dá se v nich vyčíst Davidův vztah s otcem.Otevřený konec mi nevadí.

30.03.2016 4 z 5

Vlk Vlk Mo Hayder

Začátek je takový obyčejný,ale docela znepokojivý.Děj se postupně slušně rozbíhá a ikdyž jde o spousty neuvěřitelných zvratů,tak celkově to zvrácené zlo v závěru mě velmi překvapilo.Kdo čte poctivě po sobě,já jen náhodně od konce série asi,dočká se velkých překvapení,nejen v tomto případu,ale i v důležitém okamžiku Jackova života.A pokud vzpomenu na Panenku,to tušení tam je.

05.03.2016 4 z 5

Pravda: 1. díl Pravda: 1. díl Émile Zola

Jde opět o kritiku společnosti a román má být uměleckým zpracováním Dreyfusovy aféry,se kterou je Zola úzce spojován.Příběhem provází učitel Marek Froment,který přijíždí s rodinou do městečka Maillebois a je svědkem nepříjemné události.Obvinění padá na židovského chlapce a Froment prožívá tento případ několik let,hledá pravdu,věří ve Francii,ale jeho nepřítelem se stává církev,která se nenápadně zmocňuje země,škol a zaujímá přední místa.Za naději,která se snad blíží,doplácí hrdina rozporem v rodině,která se manipulací přiklání k pravdě Boží.Atmosféra doby a rozdíly společnosti i jednání ostatních je dobře vykreslena.Cítím hodně odhodlání.

21.02.2016 4 z 5

Příběh O / Návrat do Roissy Příběh O / Návrat do Roissy Pauline Réage (p)

Je to kniha svého žánru.Čekala jsem nějakou hrůzu,ale působí to na mě velice zvláštně.Jako zpomalená směs touhy a představ a vlastně ani nevíte proč se tak děje,nakonec ty důvody ustupují do pozadí a čtete bez trápení,že snad je v tom něco zakázaného.

11.02.2016 4 z 5

Mozart: Člověk a génius Mozart: Člověk a génius David Weiss

Chválím velmi autora,za opravdu krásně popsaný Mozartův život od prvních kroků až po poslední vydechnutí.Podrobně sledujeme lásku k hudbě,rodině,hlavně pak k otci Leopoldovi,který někdy až vtíravě představuje své geniální dítě všem a všude.Bez něj by tento roztomilý chlapec nenavštívil všechna krásná místa,nepoznal spoustu osobností,které měly vliv na jejich další spolupráci.Jejich vztah se samozřejmě formuje a s věkem mění.Celkově na mě působí krásně všechna místa Salcburk,Vídeň,Praha,známá jména dalších umělců v pozadí vlády Marie Terezie a jejích rozhodnutí,kde je událostem věnován taky prostor.Nejsou to ale jen výhry,také prohry,jak v životě uměleckém,tak i rodinném.Krásně napsané.

09.12.2015 5 z 5

Vládce stínů Vládce stínů Cody McFadyen

Skvělý psychologický thriller,který jsem si dlouho chtěla přečíst.Navodil mi správnou atmosféru,kdy jsem se nemohla od knihy odtrhnout.Má v sobě témeř vše.Sériového šílence,který je navíc chytrý,zvýšenou dávku brutality,promyšlený scénář,poznamenanou agentku a všechny ty stíny,stíny...
Čtu a trošku mi běží před očima příběh podobný,vraha jsem tušila brzy,ikdyž ne na sto procent.Není lehké napsat takovou knihu,vždycky se budou podobat a přesto i tato je jedinečná zase v něčem jiném a určitě jedna z nejlepších,které jsem četla.

24.11.2015 5 z 5

Naše srdce Naše srdce Guy de Maupassant

Vyprávět tak dlouho o pocitech,dlouze popisovat každé místo,kde se zrovna se svými pocity nacházíme,bez potřeby zápletky a dynamického děje,to si skutečně může dovolit tento Francouz.

23.11.2015 4 z 5

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

V tomhle žánru nejlepší z povídek,které jsem od Lovecrafta četla.Ilustrace doplňují pocit hrůzy a strachu z něčeho,co nemáme právo povolávat.

18.11.2015 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Nesbo s úsměvem na rtu,obrací kartu.

09.11.2015 3 z 5

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Za mě jednoznačně Číhající děs.Další povídky,které se mi líbily nejvíc: Krysy ve zdech,Vyvrženec a Hudba Ericha Zanna.Ovšem i krátká Ex oblivione(Z říše zapomnění)je zajímavá.Vypravěč vstoupí přímo do vás.Pěkné,mrazivé počtení.

05.11.2015 5 z 5

Jak se lidé žení Jak se lidé žení Émile Zola

Pět krátkých novel pojednávajících především o manželství a přátelství.
Jak se lidé žení je takový sociologicko psychologický náhled do vztahů a společnosti před vstupem do manželství. Jednoduše nám ukazuje, na příkladech několika párů, jak dopadá manželství, když se oba znají jen chvíli, nechodí spolu, nebo jim sňatek zprostředkuje někdo jiný. Líbilo se mi to. I kratičká Okružní cesta a Angelina ta mě překvapila, bylo to docela tajemné a strašidelné na svou dobu.
Příběhy v knize:
Okružní cesta
Šprým aneb Bohémové na letním pobytu
Jak se lidé žení
Tři války
Angelina aneb Dům, kde straší

12.03.2022 4 z 5

Povídky Ninoně Povídky Ninoně Émile Zola

Jsou to první povídky, které mají velmi daleko k budoucím naturalistickým dílům. Velmi romantické, ale pěkné. Nejvíc se mi líbila povídka Simplicius a ještě Sestra chudých.
Simplicius
Král s královnou mají syna. Simplicius se zamiluje do lesa, kde tráví všechen svůj čas a prakticky splývá s přírodou. Okouzlí ho dcera paprsku a rosné krůpěje nazvaná Vodní květ.
Sestra chudých
Osiřelá dívka, která žije u strýce Viléma a tety Vilemíny, potká ženu, která jí daruje jeden škaredý sou. Stane se zázrak a dívka má v rukou velký dar pro ostatní. Pro svou dobrotu je nazývána sestrou chudých.

13.06.2021 3 z 5

Zpívají ptáci i v pekle? Zpívají ptáci i v pekle? Horace Greasley

Tak nějak mě netěší styl vyprávění.Nejde o srovnávání.U těchto knih je každý příběh jedinečný už tím,že lidé po přežití svých osudů jsou schopni se k nim vracet,ať už kvůli svědectví,varování...Scott píše ,že si nedělá žádné zásluhy na této knize.Propůjčil jí pouze své prsty.Nevím.Horace vyprávěl svůj příběh,když mu bylo 89 let a prožití hlubokého citu,který se stal velkou částí děje mi přijde sepsaný povrchně a já v něm ten cit ztrácím.Jako mladý muž prožíval všechno jinak,přesto některé situace popsané v knize mě ruší.Tím je to jiné,možná zajímavé.

30.01.2016 3 z 5

Maskovaná milenka Maskovaná milenka Honoré de Balzac

Přiznám se,povídku jsem četla kvůli porovnání s Vávrovým filmem z roku 1940.Je to takové ploché.Leon de Préval má svatou trpělivost.Vdova Elinor de Roselis odmítá muže a lásku s ohledem na špatnou zkušenost,ale kdyby si takhle každá hrála s mužem a ještě kladla rozmarné podmínky asi bych ji poslala někam.Ale láska mocná čarodějka.

04.12.2015 3 z 5