čika čika komentáře u knih

Život sa so mnou pohráva Život sa so mnou pohráva David Grossman

Knizka, ktora je krasna. Obsahovo aj tym, ako je sk verzii spravena, velka vdaka S. Singer za preklad, Verine "repliky" su lahodka, doslova ich pocujem. Pre mna je tema matiek a dcer naozaj vecne - a v akychkolvek kulisach.

05.04.2021 5 z 5

Esterine dve tváre Esterine dve tváre Magda Szabó

Nechapem dovod slovenskeho prekladu nazvu - v povodnom zneni "Srnka".
Moja oblubena od Magdy Szabo, neuveritelne presna sonda do duse zatrpknutej zeny v kulisach medzivojnoveho, vojnoveho a povojnoveho Madarska, jedna dlha uvaha, spoved, kde kazda veta ma svoj vyznam a miesto, kde kazdy navrat do minulosti rezonuje s pritomnostou. Precitane niekolkokrat a stale ma dojme.

18.03.2021 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Tak uznavam, dobry marketingovy tah tato seria (hlavne v casoch korony, kedy mozeme cestovat s prstom po mape). Hoci ja mam e-knihu, ocenujem aj ňuňu obalecky, dalsi skvely tah co do predajnosti knih. A to je asi tak na 2 hviezdy akurat a mozno aj moc :-) .

04.03.2021 3 z 5

Propast Propast Tomáš Kučerovský

Príbeh možno trochu " z rýchlika", čo však pre mladého čitateľa možno nebude na škodu, grafická stránka knihy úžasná - minimálne pol hviezdy plus za to.

02.03.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Z faktografickeho hladiska vyborne, co pokrivkava, su samotne pribehy, postavy, ich vyvoj, je prilis rychly a rozohraneho je prilis moc a na povrchu. Uz tu niekto podo mnou pisal, ze si vobec nevedel predstavit, ako postavy vyzeraju - a to je presne! Skoda toho, nevadi, dvojku dam urcite.

02.03.2021 3 z 5

Tři stíny Tři stíny Cyril Pedrosa

Dojemne, nevsedne, smutno-pekne. Po grafickej stranke parada! Rusil ma nedotiahnuty preklad, napr. pri roznych zvukoch, citoslovciach.

01.03.2021 4 z 5

Podzim Podzim Hubertus Rufledt

Precitane raz-dva. Neviem, ci to objektivne zhodnotim, nie som cielova skupina (hoci aj tu autori dost podcenuju a najma sa jej vehementne podliezaju ????). Dej zmixovany, nevadi, ale graficka stranka tiez a to ma mierne vyrusuje. Tie "burtonovske" zahrobne kostricky fajn, ale Alisik a ostatne zive baby.. Ako fakt sorry, nieco na sposob nafukovacich Anci riznutych babikami s jednym sklenym vyrazom, ktore si pamatam zo svojho detstva. Ech...

20.02.2021 3 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Nie je to žiadna superakčná pecka, ani extra prepsychologizované či premotivované....ale kniha sa mi čítala dobre, rýchlo a viem si ju predstaviť vo filmovej podobe....Určite ešte voľačo od autora dám.

11.02.2021 3 z 5

Satori v Trenčíne Satori v Trenčíne Lukáš Cabala

Knihu a moje "ohviezdičkovanie" jednoznačne ťahá formát a ilustrácie. Ale inak príjemné prekvapenie, akurát začiatok ma miatol a je to trocha prestrelené čo do kultúrnych odkazov. Magický realizmus ma príliš neoslovuje, ale oceňujem, že do knihy autor neťahá folklórne prvky. Určite a rada si počkám na nový autorov počin.

30.01.2021 4 z 5

Duchové Duchové Raina Telgemeier

Mam slabost pre Rainu i pre mexicke ponimanie smrti. Super spojenie, mily smutno-nadejny pribeh.

26.01.2021 5 z 5

Mezi světy Mezi světy Andy Weir

Svizna zlatanina, trochu som sa v nej stracala, mozno preto, ze klasicke predlohy vsetky az tak dobre nepoznam.

26.01.2021 3 z 5

Pôjdem tam, kam pôjdeš ty Pôjdem tam, kam pôjdeš ty Nina LaCour

Kniha nie celkom urcena mne (uz nie som young adult) a mozno preto ma az tak neberie.... skoro vsetky stredoskolacke klise na kope a hoci je tema tazka, dej plynie hladko a v podstate predvidatelne. Precitane raz-dva, edukativny zamer asi v ramci americkych realii, mne by nevadil vacsi "ulet", mensia sablonovitost.

25.01.2021 3 z 5

Pod vodou Pod vodou Juli Zeh

Velmi svieze, pacilo, zaujimava psychologizacia, kde pravdu mozeme nakoniec iba tusit ????. Neviem, ale mne to niecim velmi pripominalo Agathu Christie.

22.01.2021 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Vyuzivam funkciu nedocitane. Mam uz vyse 300 stran za sebou, ale uz sa nebudem viac nutit. Terorizmus ako tema ma fakt nebavi, ani tie akcne sceny... achjo. Kde je stary dobry Jussi?

18.01.2021

Krásná temnota Krásná temnota Fabien Vehlmann

Kniha, ktorá dostála svojmu názvu. Pozor, napriek chutnosti postavičiek nekupujte deťom,jedine,že by mali obzvláštnu náklonnosť k surrealistickým bizzarnostiam a obzvlášť dobrý a bezsenný spánok.

14.01.2021 4 z 5

Životy slavných umělců Životy slavných umělců Charlie Ayres

nadsenie popisane v doleuvedenej recenzii nezdielam celkom, format je pekny a asi aj dostatocne ohuri, ale - preco taky "nudny" vyber umelcov (a preco stop pri van goghovi, tj cca 150 rokov dozadu), plus nefunkcne odkazy na stranky - radsej ich tam nedavat.

13.01.2021 3 z 5

Miss exitus Miss exitus Aleš Palán

Zvlastna kniha, neobycajna svojim nametom a zanrovo tazko zaraditelna. A potesilo ma (uplne iracionalne) , ze som desifrovala Telc, kde sa dej odohrava...

06.01.2021 4 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Generačná výpoveď syna, ktorý sa kdesi zasekol, môžete sa stotožniť, alebo si povedať "to znám", ale môže to ísť úplne mimo vás.

04.01.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Podobne ako pri Dedine, kniha mi prisla az samoucelne (a nevysvetlitelne) negativna-Chybaju mi motivy a vacsia psychologizacia postav - pri takejto knihe.... Ale - samozrejme, citate to jednym dychom, je vam z toho zle a koniec vas dostane.

02.01.2021 3 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Asi jedna z najdojimavejsich knih, ktoru som v poslednom case citala. Pritom napisana usporne, bez patosu.

01.01.2021 5 z 5