ChristineDaee ChristineDaee komentáře u knih

Miláčik a iné poviedky Miláčik a iné poviedky Guy de Maupassant

Jemné príbehy bez citového zafarbenia s milými opismi prírody, ktoré vám vždy na konci ušetria poriadnu facku !

13.08.2018 5 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Otec Goriot mi miestami pripadá ako protipól ,,otca'' Jeana Valjeana z Bedárov. Obaja venovali všetku lásku a životnú silu svojej/svojim dcére/dcéram. Kým jeden zostáva zabudnutý, druhému plače zúfalá dcéra pri lôžku. Rozdiel je v prístupe. Dieťa nesmie vždy dostať to, čo chce. Príbeh považujem za nádherný a zároveň veľmi smutný.

23.07.2018 5 z 5

Dievča, ktoré malo rado Toma Gordona Dievča, ktoré malo rado Toma Gordona Stephen King

Táto kniha ma vtiahla priamo do centra spomienok na letnú turistiku, ktorej som sa venovala s rodičmi v detstve a pokračujem v nej doteraz. King neuveriteľne verne vykresľujú všetky potešenia (výhľad, lesné plody, zvieratá...) a nevýhody(búrky, komáre, močiare...). Paradoxne jediné, čo mi na diele prekážalo, boli tie jemné hororové prvky, najmä ku koncu. V tomto kontexte boli trochu nevhodné...

19.06.2018 2 z 5

Stephen King - Mistr strachu Stephen King - Mistr strachu Lisa Rogak

Takže, píše sa tu, že King nemá rád titul ,,Mistr strachu'' ani podobné pomenovania a keď ho chcú fotiť s farebným filtrom alebo výraznými tieňmi, vždy ODÍDE. A teraz znovu mrknite na obálku knihy. :D Inak bolo dielko pomerne čítavé, aj keď pozbierané z každého dostupných zdrojov.

08.04.2018 3 z 5

Fantomas Fantomas Pierre Souvestre

Takže, ako tu bolo spomenuté, kniha má spoločné s filmom akurát mená. Juve aj Fantomas sú obaja veľmi inteligentní, vo výbornej fyzickej kondícii a neobyčajne krásni (ako je ustavične zdôrazňované). Fantomas má milenku, ktorej je schopný zniesť modré z neba a dcéru Helenu, ktorá pred ním vytrvalo uteká a tým mu spôsobuje veľkú bolesť. Kniha má miestami až mierne gotickú atmosféru - ,,noční fiakr'', ktorý sa používa na prevoz obetí vraždy, výroba kostier z neznámych mŕtvol, Fantomas prekvapí šľachtičnú v kúpeli, Fantomasovo vyčíňanie v obchodnom dome (z rozprašovača na voňavku strieka kyselina, v topánkach sú ukryté britvy...), Fantomasov pobyt vo väzení a jeho útek a viaceré brutálne vraždy - to sú zároveň najlepšie časti. Keď príde k logickej výstavbe deja, kniha často pokrivkáva, postavy konajú neprirodzene, najmä Fantomasovi známi z podsvetia sú často detinskí. za najslabšie pokladám ustavičné maskovanie postáv, vďaka ktorému majú všetky problémy príliš jednoduché riešenia. Knihu tvoria tri časti, medzi ktorými ich pomerne veľa chýba a ani posledná nie je konečná. Za najlepšiu považujem už spomenutý ,, Noční fiakr ''. Bolo by pekné mať aj film užšie vychádzajúci z tohto dielka.

01.04.2018 4 z 5

Misery Misery Stephen King

Prišla som domov skôr a ušetrený čas som chcela využiť čo najlepšie a porobiť všetko, čo som už dlhšie odkladala. Ale predtým som sa chcela polhodinku zrelaxovať pri mojej ďalšej ,,kingovke''. Nevinný relax sa onedlho zmenil na príšerný zápas o život. Autor ma spoľahlivo vtiahol do Annienho špinavého domu. Spisovateľ a jeho najväčšia obdivovateľka žili a dýchali priamo pred mojimi očami. Pri desivom a nesmierne nechutnom mučení som sa strhávala a dokonca ma naplo. Keď sa Paul prestával ovládať a nepríčetne sa chichotal a mne ušlo jedno - dve uchechtnutia. Práca musela ísť bokom, pretože som ho tam nemohla nechať ani minútu dlhšie, museli sme utiecť ! Po dočítaní som sa pustila do žehlenia, ale stále ma pokúšalo skontrolovať, čisa za dverami neskrýva robustná žena, zvierajúca sekeru... Ohromné, neprekonateľné dielo.

23.03.2018 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Pod takýmto vzťahom chlapca so so skoro štyridsiatničkou som si vždy predstavovala niečo nechutné, kniha ma nepresvedčila o tom, že to tak nie je, ale nechala ma rozhodnúť sa, preto ju vysoko oceňujem. Áno, bol s ňou šťastný, ale už nikdy si nedokázal vytvoriť funkčný vzťah s inou ženou. Bola to jej vina ? Môžete si vybrať. Samotné úvahy o hrôzach nacizmu a ako sa s tým majú vyrovnať potomkovia sú veľmi pôsobivé a odôvodnené. Veľmi ma zaujali ,,prestrihy'' do minulosti, boli neuveriteľne plastické. Hrôza a špina sú jemne prepojené s krásnou prírodou, dobrými knihami a porozumením. V diele boli dva dejové zlomy, ktoré so mnou otriasli, ale nebudem ich opisovať, ak to bude čítať niekto, kto sa na knihu len chystá. Knížočka na jeden deň, ktorá s vami ostane do konca života.

15.03.2018 5 z 5

Marína Marína Andrej Sládkovič

Miestami bolo veľmi ťažké sa sústrediť - zložité úvahy a opisy. Ale niektoré časti sú naozaj prekrásne. Zaujalo ma, keď básnik opisoval mileneckú roztržku. Najpútavejšie časti sú, keď Marínu pokúša motýľ, neskôr had aby zabudla na svoju lásku a neskôr, keď Marína ako Víla pokúša autora, aby s ňou odišiel do vĺn Hrona. My Slováci môžeme byť právom hrdí.

22.02.2018 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Začínate čítať niečo, čo vyzerá ako prepracovaný spoločenský román. A postupne sa mení na niečo iné... Neskôr by som najradšej prestala čítať, ale už som sa od knihy nedokázala odtrhnúť. Paradoxne ma trochu upokojilo záverečné vyvrcholenie, lebo, napokon, také naháňačky s vrahom tu už boli. :D Moja mama do knihy len nakukla a potom sa ma snažila presvedčiť, aby som nečítala také príšerné veci, lebo sa skôr, či neskôr zbláznim... :D Napriek tomu sa k nej určite vrátim a chystám sa aj na film, ktorý vraj nie je veľmi podobný knihe a samotnému Kingovi sa nepáčil, ale je veľmi obľúbený. Tak prečo to neskúsiť ?
Edit: Filmu sa vôbec nepodarilo vystihnúť ducha Kingovho románu, ale ak film a knihu považujete za samostatné jednotky, môžete si ho vážiť, lebo je to nepochybne umelecké dielo.

06.02.2018 5 z 5

Třikrát Queen otec a syn Třikrát Queen otec a syn Ellery Queen

Tri nezvyčajné miesta na vykonanie vraždy. Traja nečakaní páchatelia. Tri osobité spôsoby vyšetrovania. Dvaja úplne odlišní vyšetrovatelia. Dokonalý Qeen.

21.01.2018 5 z 5

Krstný otec Krstný otec Mario Puzo

Úžasná. Krstnému otcovi ,,nemožno odolať". Neuveriteľne prepracovaný príbeh, postavy, prostredie... V komentároch bolo povedané už asi všetko. Ja len dodám, že sa k nemu určite vrátim a teším sa na film. :D

07.01.2018 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Typická dobrá oddychovka. Príjemný príbeh, ktorý ničím neurazí, ale ani nedostane do extázy. Typické pátranie v starých dokumentoch, prekrývanie minulosti a prítomnosti, nedorozumenia v láske. Všetko tu už bolo. Happyending v najhlbšom slova zmysle.

11.12.2017 4 z 5

Joseph Balsamo 1. díl Joseph Balsamo 1. díl Alexandre Dumas, st.

Príbeh o láske, intrigách, priateľstve, politike, Paríži, Ľudovítovi XV a Ľudovítovi XVI, Márií Antoinette, hypnóze, mágií, tajných spolkoch, šľachticoch, žobrákoch, filozofoch, nenávisti, bohatstve, tituloch, kráse a chudobe prečítate jedným dychom. Joseph Balsamo má rovnako ako ďalší spisovateľov obľúbenec gróf Monte Cristo veľa mien, identít a titulov, ktoré mení spolu so svojimi kabátmi a parochňami. Len on má moc nad množstvom postáv, ktorých životné nitky sa navzájom stretajú, prekrižujú, zauzľujú a rozmotávajú a dokáže s nimi manipulovať podľa svojej vôle. Veľmi sa teším na druhý diel tohto pôvabného historického románu.

01.07.2017 5 z 5

Utažení šroubu Utažení šroubu Henry James

Kniha sa naozaj číta ťažko. Dozvedela som sa, že autor si zámerne zvolil dlhé súvetia, ktoré sú v angličtine veľmi nezvyčajné. Zrejme tým chcel podčiarknuť istú neprirodzenosť v správaní hlavnej hrdinky. Ako spomína užívateľ Marceloo, miesta, ktoré opisujú bezprostredný kontakt s duchmi, sú naozaj desivé. Samotný dej poskytuje obrovské množstvo interpretácií aj po svojom (tragickom) ukončení. Boli na vine skutočne duchovia a nimi ovládané deti ? Alebo je guvernantka duševne nevyrovnaná ? Aj gazdiná sa správa podivne - v jednej chvíli absolútne verí veľmi nepravdepodobným príhodám, v druhej odmieta veriť hocičomu. Nemanipuluje guvernantku ona ? A čo otec, je možné, aby zakázal svojím zamestnancom, aby sa s ním o čomkoľvek radili, keď ide o jeho VLASTNÉ deti ? Nikde v diele sa nespomína, že by svoje deti ignoroval alebo nenávidel. Možno je riešenie niekde úplne inde. Filmové spracovanie je možno o niečo zrozumiteľnejšie ako kniha, inak mám z neho podobný dojem.

19.06.2018 3 z 5

Klub bitkárov Klub bitkárov Chuck Palahniuk

Výborná. :D Odporná, dojímavá, krvavá a nemravná. Stelesňuje všetko, čomu sa slušný človek radšej vyhne. Ale zároveň je neobyčajná, krehká, poetická a dojímavá. Spôsob rozprávania je výnimočný a jednému trvá dlho zorientovať sa, ale keď sa to podarí, stojí to za to. :D Súhlasím s užívateľom J_D, odteraz budem do reštaurácie aj kina chodiť veľmi obozretne. :) Film je úžasný, ale vite ako sa to má robiť... Určite si knihu prečítajte prvú ! :)

23.05.2018 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

Dej sa mi zdal o niečo pomalší a nudnejší, ako by som chcela, ale stále to je dobrá kniha. Najpôsobivejšie je rozhodne naozaj brutálne násilie, ktoré je vykreslené tak sugestívne, že CÍTITE ako sa to deje vám. Aj chvíle, keď sa popisuje postupný rozklad zápornej postavy z hlavy tak ľahko nedostanete. Slabšie 4*.

01.05.2018 4 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Zvyčajne mám rada Kingove dlhé úvody, ktoré nám predstavia psychológiu postáv, ale tentoraz ich bolo trochu priveľa. Baviť som sa začala až poslednej tretine. Autor síce nehanebne okráda Dracula, ale veľmi sa mi páčilo klasické poňatie upírov s krížmi, ružami a svetenou vodou. A Dracula, pardon, Barlow, bol nádherne vystihnutý. Len jedna výhrada - upírom sa nestaneš za jednu noc. Ale chápem, že toto autor potreboval na to, aby bola porážka upírov ťažšia. Záverečná likvidácia upírov bola pekne vymyslená.

03.03.2018 4 z 5

Kapitánova dcerka Kapitánova dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Na Slovensko sa táto kniha stala relatívne nedávno povinným čítaním, vlastne som sa k nej dostala ako k poslednej. Bol to príjemný nenáročný rozprávkový príbeh. Dvakrát sa niekto vydáva za niekoho iného, rodičia odporujú láske, hlavný hrdina má zázračné šťastie vo všetkom, do čoho sa pustí, verný sluha... Zároveň pekný záznam kúsku ruskej histórie.

26.02.2018 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Túto knihu ma dosť dlho odrádzala čítať predstava, že viem, ako sa končí, pretože záver (smrť hrdinky) je známy od začiatku. Bola to chyba, pretože práve vedomie neodvratného konca dodáva všetkým sporom medzi zaľúbencami celkom inú príchuť. Mierne mi pripomína knihy Remarqua. Autor je a nie je postavou v príbehu a ustavične zasahuje svojimi komentármi ako to bolo v tomto období bežné, ale musím sa priznať, že to rozhodne nie je nepríjemné a zdá sa, akoby tento srdcervúci príbeh rozprával starý priateľ, ktorý vás veľmi dobre pozná. Postavy sú veľmi skutočné a autor pichol do témy, ktorá bola v tom období priam neslýchaná. Škoda, že nenapísal viac kníh, lebo by som ich čítala hádam s väčším potešením ako diela jeho otca.

31.01.2018 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Rozšírené vydanie ma veľmi potešilo. Skrátený Dracula sa mi zdal vždy neúplný. Rozšírenie o úvahy a opisy môže niekomu pripadať otravné, lenže to je práve niečo, čo sa mi neodvratne spája s gotickým hororom. Opisy sú prekrásne a mnohé úvahy veľmi úderné - nečudo, že sa v tejto knihe hľadá už dlhé roky ďalší, skrytý význam. Bolo dôležité vytvoriť protiváhu čistému zlu, ktorým je Dracula, vytvorením dobrých hrdinov. A zvlášť treba upozorniť na Mínu, lebo kto nečítal Draculu, ale videl film Draula Brama Stokera, môže nadobudnúť pocit, že tak Lucy ako Mína, boli šľapky, schopné skočiť na krk prvému chlapovi, ktorý sa o ne obtrel. Dodám len, že by som si želala aby aj ďalšie gotické horory ako Neviditeľný, Carmilla alebo Podivný prípad doktora Jekylla a pána Hyda z ničoho nič vyšli v predĺženom vydaní.

21.01.2018