Chloe.leknin Chloe.leknin komentáře u knih

Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice Muž s vůní kávy, žena se špetkou skořice Lenka Požárová

Jako autorku kuchařek a prodavačku výtečných skleniček mám Lenku moc ráda, bohužel jako spisovatelka mě neoslovila. Zpočátku bylo příjemné nahlédnout pod pokličku jejího osobního života, cestování a nových chutí (na kuchařku ke knize jsem zvědavá, jistě do ní nahlédnu), bohužel zhruba po první čtvrtině knihy děj stagnuje, nevyvíjí se, hlavní hrdinka je nerozhodná, nepoučitelná a ze čtení se stává přeerotizovaná nuda...

21.11.2014 2 z 5

Příspěvek k dějinám radosti Příspěvek k dějinám radosti Radka Denemarková

Kdo by od něžného obalu i motivu vlaštovek očekával, že ho čeká oddychový příběh, ten nezná Radku Denemarkovou. V návaznosti na Kobolda se v knize opět řeší podobná témata - obchodování se ženami, jejich útlak, znásilnění, vztahy žena-muž, žena-dítě, žena-žena.... Jedná se v podstatě o detektivní příběh, kdy se trojice žen rozhodne vzít situaci do svých rukou a vypořádat se s muži po svém. Patologické spojenectví, které drží pohromadě stejná zžíravá zkušenost - znásilnění.
Denemarková tíhne ke stále větší abstrakci, strohosti, úspornosti. Žádné slovo není navíc. Na mysl mi však vyvstává otázka, zda brzy nepřestanou být její romány takžka nesrozumitelné.
I tak knihu hodnotím velmi kladně, člověku trvá delší dobu, než se jí dostane pod kůži, porozumí, o to déle pak ale zážitek zůstává. Nutí nás zamyslet se, přemýšlet o nás samých, o společnosti, ve které žijeme, vychováváme své děti - a to je podle mého názoru úkol dnešní současné literatury.

17.11.2014 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Proti jiným knihám o holokaustu popisujícím příběhy vězňů je tato překvapivě mírná a krotká. Oceňuji, že autor nedrnká pouze na strunu dojetí a udržuje si jakýsi střízlivý pohled,ba dokonce i nadhled, kniha tak může být dostupnou i pro mladšího čtenáře. Nepopisuje jen všudypřítomné utrpení, ale i sílu, odvahu a odhodlání jedinců. Velmi mě překvapila u španělského autora provázanost s českou kulturou, například smysl a obhajoba Švejka velmi trefně odráží situaci po jeho vydání i zde. Velmi hezký je i doslov, kde nás autor nechává nahlédnout trochu "pod pokličku" tvorby celé knihy.

Téma knih, knihovnictví a vůbec smyslu čtenářství a imaginace v nelidských podmínkách Osvětimi myslím nenechá chladným žádného milovníka literatury.

16.11.2014 5 z 5

Tibet: Tajemství červené krabičky Tibet: Tajemství červené krabičky Petr Sís

Nádherné grafické zpracování, dechberoucí mandaly a barvy ilustrací. Z krátkých, ale výstižnách příběhů na člověka dýchne Tibet, nicméně příběhová linka není zcela soudržná. Ale ne všechny knihy jsou o příběhu, že. :-)

19.10.2014 5 z 5

Cestování za jídlem Cestování za jídlem Jitka Rákosníková

Poměrně hezké fotky, ačkoli místy přepálené. Nicméně o jednotlivých zemích se dozvíme informace dosti povrchní a některé recepty jsou napsány tak zkráceně a zkratkovitě, že to někdo, kdo vařit příliš neumí, nemůže nikdy pochopit. O zařazení jednotlivých receptů k zemím by se taktéž dalo polemizovat... Nicméně nepoužívají se zde žádná šílená dochucovadla, což oceňuji.

19.10.2014 3 z 5

Kniha pro děti a mládež, u které se místy bojí i dospělý. Je to nicméně strach příjemný, ve kterém nás (dětské čtenáře) nenechá autor koupat příliš dlouho. Fantaskní příběh o nadpřirozených dětech, ale také o rodinných vztazích, současné otázce odcizení rodičů a dětí a jejich vzájemné mezigenerační nekomunikaci a neporozumnění. Obrazový fotografický materiál dotváří atmosféru knihy a hodnotím ho kladně.

18.10.2014 4 z 5

Když v ráji pršelo Když v ráji pršelo Jan Otčenášek

Sáhla jsem po knize díky vysokému hodnocení, do té doby jsem znala pouze Otčenáškovy židovské a válečné romány, které mám moc ráda. Zpočátku se mi lehkost a lehkovážný tón vypravěčky zamlouvaly, postupně mi ale spíše lezly na nervy. Místy až "husičkovské" Ludmilino vynášení Petra do nebe a jeho opěvování jsem postupně začala přeskakovat. Je to oddychová četba, i přes popisy vážných situacích velmi idylická.
Městský pár vydávající se za živobytím do divokým hor Šumavy je groteskní námět sám o sobě, autor jejich zápolení s přírodním živlem i mezi sebou samými popisuje velmi nadneseně a vtipně. Nicméně někdy byl můj smích spíše křečovitý a v množství metafor a přirovnání by se jeden skoro utopil.

17.09.2014 3 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Ano, je to milostný román. Nic mu nechybí, nic mu nepřebývá a rozhodně to není kýč. Má všechno, co by milostný román měl mít. Forma vypravěče je navíc velmi přijemná a rychle vás vtáhne do děje.

10.03.2014 5 z 5

Originální, zajímavý hlavní motiv, zpracování mě ale zklamalo - povrchní, místy až nudné. Oceňuji, jak nenásilně autorka zakomponovala do děje nadpřirozené schopnosti, ale jejich rozvoje (a někdy ani objasnění) se nedočkáme.

03.03.2014 2 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Takhle kniha se nedá číst v teple domova, pod dekou s hrnkem černého čaje. Je to čirý pohyb a dynamika. Četla jsem ji ve vlaku, v tramvaji, na lodi, v autě...jinde to nešlo.
Je zde spousta nejistoty a nezodpovědnosti, které u mě v jiných knihách vyvolávají neklid a napětí. V tomto případě ne, bylo to samozřejmé, plynulo to a šlapalo jako Deanova jízda.

02.02.2014 5 z 5

Nad jedním světem Nad jedním světem J. H. Krchovský (p)

"Touhletou dobou, kolem osmé
před týdnem, prvně teprve...
je to už týden, co jsme... Co jsme?
ty beze mne, já bez krve"

Člověk se v ní najde, téměř ve všech životních situacích. Ideální pro naředění "vánoční lásky, pohody a harmonie".

26.12.2013 4 z 5

Zadní schodiště filosofie Zadní schodiště filosofie Wilhelm Weischedel

Čekala jsem více. Vhodné pro nižší stupně SŠ, kde čtenáři ocení drby z života filosofů, které zabírají více místa, než část věnovaná samotné filosofii.

23.11.2013 3 z 5

Už během čtení jsem dostala chuť založit vlastní spolek přátel krásné literatury a scházet se za večerů, rozprávět o knihách a pít Earl Grey s mlékem. Rozmilá kniha.

23.11.2013

Podél cest Podél cest Pavla Jazairiová

Zpočátku mě nadchla, krátké, sekané věty. Úsporný styl. V polovině mě to přestalo bavit, překvapovat. Ale moc hezké fotografie.

23.11.2013 2 z 5