cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Pikové eso Pikové eso Faridah Àbíké-Íyímídé

Nebudu rozebírat děj, protože bych v jedné větě vyspoilerovala to, co čtenáře čeká na cca 400 stranách...

Já jsem se během čtení dost trápila. Autorka sice napsala thriller, ale ten je tak přeplácaný, že od konce první třetiny knihy bylo jasné, jak kniha dopadne. Po půlce knihy mě nic ani nešokovalo... a ten konec? To bylo dost “líné zakončení...

Na postavy jsem se nemohla vůbec napojit. Všichni jsou povrchní a řeší jen sebe. Chi je namyšlená a zakomplexovaná, D se točí v myšlenkovém kruhu a furt brečí.

Čtení bych si asi užila mnohem více, kdyby otázka rasismu a LGBT byla podána trošku jiným způsobem. Naopak na mě kniha působila dojmem, že autorka si prošla něčím ošklivým, a proto jsou všichni “bílí fanoušci bílých plášťů a špičatých čepic.

Ve výsledku mě kniha přesvědčila o tom, že kdo si chce pojistit, aby mu vyšla kniha, tak tam narve tyto motivy...

02.01.2024 2 z 5

Aquaman: Válka o trůn Aquaman: Válka o trůn Geoff Johns

(SPOILER) Nenechte se zmást názvem komiksu - AQUAMAN - příběh se točí kolem jeho syna Arthura.
Arthur po smrti svého otce hledá Atlantidu, aby vyřídil vzkaz matce. Nakonec narazí na jejího (popsala bych jej jako) poradce a dozví se, že je králem. Děj nabere na obrátkách a než se nadějeme, tak Atlantida je ve válce se suchozemci, které brání Liga Spravedlivých. Konec nevyzradím...
I přesto, že je titul primárně o Arthurovi, tak jsem si užívala chvíle, kdy byl na scéně Batman.
Komiks má opravdu brutální ilustrace. Sice mi citoslovce přišly místy nepřesné, ale vyprávění to nijak neubralo.

21.12.2023 4 z 5

Krokodýlova kapela Krokodýlova kapela Jiří Štraub

Primárně je tato kniha určena pro dětské čtenáře, ale myslím si, že by ponaučení odnesl nejeden dospělý čtenář... Autor před nás staví příběh o splněném snu. Zároveň apeluje na to, že je důležité na svých snech makat a nečekat, že to někdo udělá za nás. Také je zde kladený důraz na otázku závisti a chorobné žárlivosti. Přátelství a upřímnost jsou silnými motivy. Vyprávění je svižné, plné dobrých hlášek a doplněné zajímavými ilustracemi (musím uznat, že některé mi přišly pro “malé děti kapku děsivé). Myslím si, že tato knížka by neměla chybět v třídních knihovničkách na prvním stupni zš.

19.12.2023 4 z 5

Mládí na hřišti Mládí na hřišti Kódži Miura

(SPOILER) Dostáváme se na soukromou střední sportovní školu. Hned v úvodu se setkáme s hlavními “hrdiny - Činaču a Taiki. Činaču hraje basket a je fakt dobrá... Taiki je do ní zamilovaný až po uši a rozhodne se, že jí získá (ale mezitím se věnuje svému bembajsu). Souhra náhod a vtipných okolností vede k tomu, že Činaču začne bydlet s Taikiho rodinou a on je z toho v háji, protože neví, jak se má ovládat a zároveň se dostat do národní ligy, aby dokázal, že je Čiči hoden... Celý první díl se nese v duchu “bože, jak já ji miluji, ta bude jen moje... ale v průběhu čtení nacházíme náznaky, že možná společná cesta Čiči a Taikiho si projde nejedním úskalím a do hry vstoupí mnoho nečekaných proměnných.

Je to milá oddechovka a Taiki je totální, ale totální telátko!

26.11.2023 4 z 5

Manga příběhy bratří Grimmů Manga příběhy bratří Grimmů Kei Ishiyama

Tentokrát jsem vstoupila do vod, kterým jsem se dlouhá léta vyhýbala - přečetla jsem svou první mangu! Jakmile jsem pochopila, ten “fakt hloupý styl čtení, tak jsem se nechala unášet jednotlivými příběhy.
Dost mě překvapilo, že jsem po dvou, možná třech pohádkách nepociťovala potřebu “delších textů... ilustrace s bublinkami fungovaly tak dobře, že jsem si dokázala jednotlivé scény užít.

Co mě překvapilo, jak si autorka s příběhy bratří Grimmů pohrála - můžeme říci, že všechny příběhy jsou retellingem, kterému vdechla úplně jiný rozměr.

Co mě naopak vytáčelo, tak to byla chorobná touha všech postav okamžitě zůstat “spolu až do smrti. Chápu, Manga má minimum textu, takže na hluboké a propracované vztahy není čas... není prostor, ale nemuselo to být všude.

Sice nemám s čím porovnat, ale ilustrace byly brutální a bonusové ilustrace na konci knihy mi upevnily vzpomínky na jednotlivé příběhy.

Neříkám, že teď budu více číst mangy než normální knihy, ale uznávám, že je “fajn vypnout u obrázků...

25.11.2023 4 z 5

Hellbound Hellbound Theresa Black

Jde už o třetí knihu, kterou jsem od autorky četla, takže jsem tušila, do čeho cca jdu. Než řeknu něco o knize, tak bych jen chtěla vyzvdihnout to, jakým způsobem dokáže Terka přecházet mezi žánry - je šikovným spisovatelským chameleonem.

Stejně jako u předchozích titulů, tak i zde jsem měla pasáže, které se mi četly špatně, protože se mi udělalo fyzicky zle. Nevím čím to je, ale autorka dokáže psychické problémy popisovat tak živě, že se vždy začnu cítit divně.

Malinko mě mátlo, že si Pan psycholog a Maya tykají/vykají - já z toho byla vždy zmatená.

Celkově byla kniha čtivá, jakmile došlo na zvraty, tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Líbily se mi odkazy na Kávu každé půlnoci.

Konec - nejsem si úplně jistá, ale působil na mě “předčasně utípnutě. Takže nevím, co si o něm myslet.

11.11.2023 4 z 5

Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

Myslela jsem si, že Šest rudých jeřábů jiná kniha netrumfne, ale to jsem nevěděla o této knize!

Tento kousek si zaslouží, abych děj nevyspoilerovala, tak zkusím popsat, co se mi na knize líbilo (stručně a výstižně):
1) svým způsobem jde o retelling inspirovaný legendou o čínské bohyni měsíce Chang'e
2) musím ocenit práci překladatelky - lépe to už nemohlo dopadnout
3) kniha má tři části - všechny mají své tempo a čtenář se nenudí
4) zamilovala jsem se do milostného trojúhelníku (a to dost lidí ví, že si na tyto věci v knihách nepotrpím), ale já jsem #teamLiwei
5) autorka si nádherně vyhrála s čínskou mytologií a fantasy prvky - hned bych do toho světa utekla
6) musím vyzdvihnout postavy Nebeského císaře a Císařovny - mám pocit, že Liwei musí být adoptovaný

Knihu doporučuji všemi deseti! Milovníci asijské kultury a fantasy budou nadšeni!

02.11.2023 5 z 5

Království v kameni Království v kameni Nela Mičková

Jde poznat, že se jedná o prvotinu. V první třetině knihy narážíme na ploché dialogy. Touto částí se člověk musel doslova prokousat. Od strany 100 se to zlepšilo, ale i tak jsem našla pasáže, které se zbytečně opakovaly. Ocenila bych lepší zprácování mapy - je kapku nečitelná.

Mám tady několik kladných ale:
1) postava krále - dlouho jsem nenarazila na postavu otce, která by se mi tak moc hnusila
2) vykreslení sourozeneckých vztahů
3) princeznin růst - z ledové královny > uzlíček citů a lásky
4) Zrzek a jeho papagáj - já ty dva miluji
5) snad každá postava má nějaké tajemství
6) sem tam v knize najdeme super hlášky
7) líbilo se mi vyvrcholení děje (jen mě mrzel ten otevřený konec)

Jsem zvědavá na další texty, které autorka vydá.

07.10.2023 4 z 5

Kulturní vetřelec: Dějiny čtení – kalendárium Kulturní vetřelec: Dějiny čtení – kalendárium Jiří Trávníček

Pro koho je tato kniha vhodná?
pro učitele - v hodinách literatury, dějepisu a společenských věd
pro žáky - výborný zdroj na "ucelení si obrazu o daném období"
pro studenty bohemistiky, učitelství (čestiny) - výborný zdroj informací na zkoušky

Co v knize nalezneme?
průlet dějinami čtení (od starověku po r. 2020)
velké množství obrázků (obálky knih; fotografie atd.)
zajímavé informace
10 klíčových událostí

A rovnou se vrhneme na plusy a minusy!

přívětivý design
vyvážený poměr informace x ilustrace
na začátku jednotlivých "epoch" jsou shrnuty důležité informace (historický kontext x o čtení)
jednoduchá a srozumitelná forma práci s touto knihou zvládnou i žáci ZŠ

to je pouze "můj problém", ale z té neonové barvy mě vždy rozbolí hlava

23.09.2023 5 z 5

O Veverčákovi, který se bál O Veverčákovi, který se bál Katie O´Donoghue

Milá pohádka, která dokáže zvednout sebevědomí. Zároveň se dítě naučí, jak má pracovat se strachem.

Dovedu si představit, že tuto knihu předčítají dětem ve školce.

Musím zmínit dvě ale:
- komplikovaná slovíčka - metoda, inteligentní: takovým slovům bych se v pohádce vyhnula

- formátování - místy mají slova mezi sebou velké mezery a vzápětí jsou řádky, kde i dospělá osoba má problém rozluštit jednotlivá slova - což může dost komplikovat čtení

11.09.2023 4 z 5

Věřte císaři Věřte císaři Anton Hykisch

Myslela jsem si, že jsem se ve škole o Josefu II. naučila mnoho. Tato kniha mi dost rozšířila obzory. Kdyby Josef žil dnes, tak bych jej prohlásila za nemocného workoholika a poslala jej do nějaké léčebny... přišlo mi, že byl schopen práci nadřadit úplně všemu (vztahům, zdraví apod.). Je mi jasné, že jde o historický román, ale místy jsem si musela připomínat, že ony "pocity", se kterými jsem se v knize setkala, tak jsou pouze autorovy domněnky. Nejvíce mě zaujala část, kdy probíhá slovenské obrození - pohled na češtinu mi vykouzlil nejeden "úšklebek". Oceňuji kalendář událostí a soupis jednotlivých osob - vítaný pomocník bez kterého bych byla na začátku ztracená.

05.09.2023 4 z 5

Skandar a přízračný jezdec Skandar a přízračný jezdec Annabel Steadman

O druhých dílech se říká, že jsou vždy horší než ty první. Tady v tomto případě bych s tím nesouhlasila. Najdou se zde pasáže, které se táhnou, ale vzápětí jsme odměněni akcí a nějakou drámou.
Tentokrát jsem měla ze Skandara Harry Potter vibes. Další rok v hnízdě = další katastrofa a záhady, které musí on a jeho kamarádi vyřešit. Příjemným (ale očekávaným) zpestřením byly části, které se věnovaly Kenně. Také chci autorce poděkovat, že fantastickou čtyřku na nějakou dobu rozbila - postavy dostaly prostor k růstu.
Na knize musím ocenit tu detektivní linku - všechny hádanky, pravozpěvy, odhalování informací - tyto části si moc užívám a baví mě. Dokonce se sama snažím jednotlivé indície rozluštit dříve než Skandar a spol.
Čekat na další díl bude... utrpení... :)

30.08.2023 4 z 5

Pláč zavržených předků Pláč zavržených předků Angela Slatter

Kniha o sobě tvrdí, že jde o gotický román... moc jsem nepochopila, kde ta gotika byla... :)
Pokud miluješ legendy, mýtické tvory, temná rodinná tajmeství, dohody atd. tak tato kniha je pro tebe!

Je těžké o knize mluvit bez spoilerů, takže v bodech vypíchnu to, co bylo super:
- hledání "identity"
- dodržování dohod - kniha nás učí, že se dohody mají plnit
- postupné odhalování záhad (některé odhalí rychleji čtenář...)
- práce s magií
- babička - svým způsobem přísná žena, ale na druhou stranu si obdiv čtenáře zaslouží

Pokud tě čeká dovolená u moře - doporučuji tuto knihu přečíst!

22.08.2023 4 z 5

Pokoj č. 9 Pokoj č. 9 Kateřina Strnadová-Leboutte

Silný příběh. Docela těžce se mi píše nějaký komentář, protože mi přijde nepatřičné hodnotit něčí realitu. Knihu doporočuji - člověk si uvědomí, že se trápí "blbostmi".

15.08.2023 5 z 5

Královny filosofie Královny filosofie Rebecca Buxton

Důležitý je podtitul - Životy a odkaz nedoceněných žen a filosofie.

Na školách se filosofie sice vyučuje, ale je to předmět, který nebaví žáky, ale ani pedagogy. Filozofie se letem světem probere, ale zazní pouze jména jako Sokrates, Platon, Kant apod. Setkala jsem se s filozofií na střední i na vysoké a o ženách jsem se dozvěděla velké nic. Je mi jasné, že to byla spíše "doména" mužů (bo historie), ale tato kniha (KRÁLOVNY FILOSOFIE) dokazuje, že i ženy filosofii ovlivnily a ovlivňují.

Myslím si, že kniha je napsána srozumitelným jazykem. Knihu bych doporučila studentům filosofie (ne jako "učebnici", ale jako "odrazový můstek" do této problematiky), ale i lidem, které filosofie zajímá. Kniha je útlá - nikdo se nemusí bát, že jej budou čekat XY stran s hlubokými popisy a úvahami - to u této knihy nehledejte.

Jako BONUS beru přiložený "seznam nezpracovaných královen" - čtenář zjišťuje, že má stále dost prostoru k bádání. Dále najdeme pár slov o autorkách, které za knihou stojí - i je můžeme považovat za KRÁLOVNY FILOSOFIE.

Knihu bych doporučila každému, který se v okamžiku, kdy je dotázán na FILOSOVKY "zasekne" a zdlouhavě pátrá v paměti po jménech. Po přečtení této knihy si aspoň JEDNO jméno ZAPAMATUJETE. :)

Nejvíce mě zaujala Hypatie Alexandrijská. Pořádala přednášky o filosofii - ty navštěvovali nejen studenti, ale i politická elita. Její tragická smrt mnou i otřásla.

11.08.2023 5 z 5

Cesta Cesta Otakar Pospíšil

Kniha je slabá a jen silou vůle jsem se prokousala na konec.

07.08.2023 1 z 5

Stíny Citadely Stíny Citadely Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) Nechci být zlá, ale bojím se čtvrté a páté knihy...

První kniha měla nějaké své mouchy, ale svět byl zajímavý a Harari perlil jednu dobrou hlášku za druhou. A přivřela jsem očko - byl to první díl...

Druhá kniha - prvních cca 100 stran bylo otravným opakováním s ukňouranou Arilou a nepochopitelnými "Marvel momenty"... Laraem tento díl dost potahal...

Třetí kniha
- po stranu 100 - se člověk musí nutit, aby četl
- opět tady máme ukňouranou Arilu (vedle toho Roakovo kňourání je úplné nic)
- jeden retardovaný plán za druhým, který vždy záhadně vyjde
- práce s časem - za jeden den se toho stane až moc a všimla jsem si, že mnohdy to působí tak, jako by postavy nemusely ani spát
- Arila opět dojde jako slepá k houslím k nové síle
- Arila dovede nové schopnosti používat lusknutím prstu a nemusí nic objevovat a trénovat (pouze zjistíme, že musí mít u sebe "element", který nakonec využije)
- Sterak furt utíká od "hlavního" úkolu a kniha má vibe "Žaludovy reakce", kdy dokáže Czechcloud mluvit půl dne o informaci, která je na max. 5 minut
- šablona - už u druhé knihy si člověk všimne "stejného scénaře", který se opakuje i v této knize
- jde poznat, že je kniha napsaná dost hooorkou jehlou...
- místy kniha připomíná motivační deník - některé se opakují FURT
- výskyt slov: činka a propaganda - jako proč? nikde o "posilovně" se doposud nemluvilo... a slovo propaganda se také nehodí

Ale na knize se mi i něco líbilo:
- máme naději, že svět bude zničený a Arila nebude - ju chú
- svět Našeptávačů je zajímavý
- Harari a jeho vztah k násilí (z pacifisty - splétačská mlátička)

Nečekala bych, že třetí knize dám tak nízké hodnocení, ale přijde mi, že tady má nakladatelství/knihkupectví jistotu, že se knihy prodají (protože Sterak) a to se odráží na (ne)kvalitě příběhu... Jsem zvědavá na další knihu (ano, jakmile bude venku čtvrtý díl, tak knihu přečtu) a doufám, že nebudu nucena dát nižší hodnocení...

31.07.2023 1 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) Četla jsem 1000+ kladných a nadšených recenzí a po první třetině textu jsem měla chuť se všech zeptat, jestli jsme četli stejnou knížku. Kniha je předimenzovaná - moc témat načnutých a ve výsledku nevíme o ničem nic; to, že Arila je záhádný samouk, který vše zvládne - to jsem za polovinou knihy už v zájmu mého duševního zdraví neřešila; gramatické chyby; protiřečení; ploché postavy; ukňouraná hlavní hrdinka... našla bych asi hodně věcí, které knihu sráží, ALE - jde o prvotinu, takže to beru tak, že se tady autor hledal a nakladatelství proti němu nešlo, protože je populární...

Harari - jediná postava, kterou si člověk zamiluje, protože je mnohem zajímavější než hlavní hrdinka. Jeho nemoc, omezení, inteligence, sarkasmus, nadšení, experimenty...

Doufám, že další díl bude o 110% lepší, protože tohle... tohle byl jeden velký myšmaš...

24.07.2023 2 z 5

Sivá krev Sivá krev Marie Domská

(SPOILER) Trochu jsem překvapená, že je tato kniha zařazena do "žánru: Pro děti a mládež". Vzhledem k tomu, že je nám předložené imaginativní fantasy, tak bych knihu doporučila starším a "zkušenějším" čtenářům.

Jakmile se do knihy pustíte, tak jste "nemilosrdně" hozeni do světa elfů a postupně zjišťujete, co se stalo a stane se. Kniha má "pravidelný rytmus" - zajímavější části byly ty, kdy princ vypravoval o své cestě na povrch a zpátky; ty jsou narušeny "nudnějším" vyprávěním z "aktuální situace", kdy princ cestuje podzemím s nějakým mužem, kterému musí svůj příběh vyprávět. Nakonec se obě roviny protnou a z toho "chaosu", který nemusí dávát smysl se stane příběh, který má hlavu a patu.

Na knize musím uznat popisy sivů a elfů. Způsob vlád; intriky; magii; politiku. Některé části byly až moc detailní a jiné by si detailnost zasloužily. Trošku jsem byla zskočena, že příběh měl relativně otevřený konec.

S čím jsem poprvé (po dlouhé době) měla problém, tak to bylo to, že jsem si nedovedla některé bojové scény i pasáže představit. Trochu asi za to mohlo to, že se velká část příběhu odehrává v absolutní tmě.

Ještě dlouhou dobu budu knihu rozdýchávat, ale myslím si, že i v zahraničí by si své čtenáře našla.

22.07.2023 5 z 5

Poslední noc Poslední noc Zara M. P. Cole

(SPOILER) Pokud hledáte zajímavý svět s upíry a fantasy prvky - tato kniha je pro vás.

Autorka nám zde představuje zajímavý (a promyšlený!) svět, ve kterém proti sobě stojí upíři a lidé. Existuje zde "temný kult", který tahá za nitky. osud svede dohromady princeznu Julii a vůdce upírů - Gabriela. láska, intriky, pravda, nenávist - to vše v knize naleznete. Hlasy v princeznině hlavě - 10/10.

mám tady několik ale:
- mluva - nehledě na věk, postavení, situaci - všichni mluví stejně - jako "puberťáci" - proč?
- Julie - do určité doby se dá s dívkou soucítit, ale její uKŇOURANOST a mesiášský komplex (díky kterému umře dost postav) - je otravný a po chvíli si přejete, aby další ránu do hlavy nepřežila
- nelogičnost - některé pasáže/momenty jsou tak "zvláštně pospsány", že je těžké si danou situaci představit

15.07.2023 3 z 5