certchlup certchlup komentáře u knih

Muž proti muži, stroj proti stroji Muž proti muži, stroj proti stroji Miroslav Šnajdr

S výrazem "žokej" a "sedlat" přišel jako první Rajlich, pak si naštěstí doplnil vzdělání a přestal to používat. S používáním celých názvů u jednotek je to složitější, když to člověk zjednoduší, aby se to lépe četlo, tak se ozvou mnozí "chytráci" s poukazem na neznalost autora. Ještě hůž než pan Šnajdr píšou lampasáci - např. Irra.

05.01.2023 1 z 5

Generál Karel Lukas Generál Karel Lukas Jiří Friedl

Chvályhodná "diplomka"

28.11.2022 3 z 5

Noční lovec - Karel Kuttelwascher – nejúspěšnější český stíhač druhé světové války Noční lovec - Karel Kuttelwascher – nejúspěšnější český stíhač druhé světové války Marek Brzkovský

Jaký má smysl psát knihu, která už byla dávno napsána a hned několikrát? Vždyť tam není nic nového

25.11.2022 1 z 5

Velitel tanku: Vzpomínky fascinujícího a uznávaného velitele britské tankové eskadry Velitel tanku: Vzpomínky fascinujícího a uznávaného velitele britské tankové eskadry Bill Close

Překlad nic moc, ale vzpomínky tankisty rozhodně pozoruhodné. Navíc napsané stručnou a neobtěžující formou. Časté zmínky o vaření čaje v průběhu bojů působí dost zábavně, i když to tak asi nebylo zamýšleno.

23.11.2022 4 z 5

Pan Mareš si zvykl, že zločinci obvykle bývají docela primitivní, a proto tak přistupuje úplně ke všem. Tedy jako k pitomcům a on jediný všemu rozumí. Evidentně nepochopil princip detektivního žánru, který nemá se skutečností mnoho společnéhoé. Skutečnost je totiž nudná, bez napětí a nemá spád. Snaha o maximálně realistické detektivky tu byl za socialismu a dnes k tomuto pochybnému ideálu opět míříme. Psát detektivku o případech, které si ještě všichni pamatují nemá smysl, postrádá to napětí.

22.11.2022 1 z 5

Nebe nad protektorátem: Epizody z letecké války nad českými zeměmi Nebe nad protektorátem: Epizody z letecké války nad českými zeměmi Jiří Rajlich

Je příliš znát, že kniha je složena z deseti samostatných článků a studií. Kapitoly na sebe nenavazují, podávané informace se několikrát opakují. S tématem knihy souvisí jen asi 40 % textu, jinak jsou tam nacpány už chronicky známé obecné pasáže o všem možném, co ani s tématem nesouvisí. Fotky jsou většinou ilustrativní. Bez těchto zbytečných výplní by kniha mohla mít 300 stran, což by jí výrazně pomohlo, ale pak by asi i cena musela být nižší a o to asi tady jde především.

17.11.2022 1 z 5

Prostě dobré. Člověk nemůže uvěřit, že to autor nezažil.

04.11.2022 5 z 5

Glatz Glatz Tomasz Duszyński

Zpočátku působí postavy W. Kleina a slečny Agnes jako nepříliš uvěřitelné, ale nakonec vysvětlení zápletky na konci vše osvětlí. Z historického hlediska je těžko uvěřitelné, že už v roce 1920 někteří Němci celkem konkrétně věděli, co se stane za 15 či 20 let. Tady to trochu skřípe, ale jinak docela slušně napsané.

28.10.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Za tohle Státní cena za literaturu? Zřejmě ji dostává ta kniha, o které se nejvíc mluví, nikoliv ta nejlepší.

25.10.2022 2 z 5

Českoslovenští legionáři za první světové války Českoslovenští legionáři za první světové války František Emmert

Leporelo pro děti, začátečníky či úplné idioty.

21.10.2022 1 z 5

Československa armáda v prvním poválečném desetiletí květen 1945 - květen 1955 Československa armáda v prvním poválečném desetiletí květen 1945 - květen 1955 Jan Šach

Text až tak tendenční není, ale fotografie navozují atmosféru, že v uvedeném období byla vojenská služba něco jako pobyt v lázních. Vojáci pomáhali lidu pod moudrým dohledem velitelů. A pochopitelně - vždy ve vzorně upravených uniformách a s čistou výzbrojí. HNus!

21.08.2022 odpad!

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

(SPOILER) Dobře a vtipně napsané. Zápletka nepříliš nápaditá - duševně nemocný pachatel. Škoda, v případě blázna je dost obtížné vydedukovat motiv.

12.08.2022 4 z 5

V obležení V obležení Martin Nesměrák

Předně se nejedná o detektivku, ale exhibici autora, co všechno ví o středověku. Dost často si ale vymýšlí a uvádí čtenáře v omyl. Je to zřejmě způsobeno tím, že není historik, což se projevuje především v přímé mluvě.

07.08.2022 1 z 5

Zapomenutá stíhací esa: Osudy osmi spojeneckých stíhačů druhé světové války Zapomenutá stíhací esa: Osudy osmi spojeneckých stíhačů druhé světové války Marek Brzkovský

Dvě hvězdy za to, že jsou zde popisováná méně provařená stíhací esa. Medailonky jsou však napsány způsobem, že čtenář na konci každé kapitoly neví o mnoho více než na začátku. Každý se narodil, prošel výcvikem, něco sestřelil, každý měl někdy namále. Nebýt fotografií, tak by všichni splývali v jednu šedivou nevýraznou masu. Je to tedy určené spíše pro začátečníky a laiky. Nutno ocenit, že je to vytištěné na kvalitním papíře a obal je hezký. Čekal bych však od takové knihy mnohem víc, škoda.

05.08.2022 2 z 5

Neklidné pobřeží Neklidné pobřeží Chris Ould

Mezi pravidla detektivního žánrů patří povinnost zmínit vraha nejpozději v první čtvrtině knihy. Neklidné pobřeží má 377 stran a vrah se prvně objevuje na straně 366 a prvně je zmíněn na straně 358. To je dost trapné. Autor sice umí psát, ale děj jeho knihy se neskutečně vleče. Vůbec by nevadilo, kdyby byla kniha kratší o 200 stran.

30.07.2022 1 z 5

Čechosabáky: Ve stínu legií Čechosabáky: Ve stínu legií Jan Michl

Opravdu zvláštní, že některé čtenáře překvapuje v detektivce z legionářského prostředí zvýšený výskyt lidí s legionářskou minulostí se zločineckými sklony. Když se v detektivce z dostihového prostředí vyskytují vrazi z řad žokejů a sázkařů, tak se nikdo nepohoršuje nad tím, že autor všechny žokeje označuje za vrahy a podvodníky. Já si z knihy pamatuji docela dost "klaďasů" z řad ruských legionářů - napadá mě jednoruký Culek nebo ten chudák (na jméno si už nevzpomínám) nezaměstnaný či onen válečný invalida o kterého se stará Culek také nemůže být osočen z toho, že se jedná o vraha a zloděje. V každé skupině se nacházejí lidé všech možných charakterových odstínů, jen v detektivce bude více těch problematických a špatných, v romantických více těch zamilovaných a žárlivých a v mysteriózních víc těch divnejch a spirituálních a ezoterických.

25.07.2022 5 z 5

Špionážní případy Špionážní případy Michal Lukeš

Překvapivě dobré a příjemně krátké

16.06.2022 4 z 5

Poslední Mona Lisa Poslední Mona Lisa Jonathan Santlofer

Když je někdo senilní, tak by už neměl psát. Tohle je příliš hloupé i na průměrného amerického čtenáře.

16.06.2022 1 z 5

Sestřel! 2 - Hlásím sestřel! Sestřel! 2 - Hlásím sestřel! Marek Brzkovský

Vykrádačka vykradeného.

29.05.2022 odpad!

Stíhači nad východní frontou Stíhači nad východní frontou Marek Brzkovský

Nic nového. Běžně přístupné na Wikipedii.

29.05.2022 1 z 5