certchlup certchlup komentáře u knih

Černý démant Černý démant Martin Walker

S detektivkou toho opravdu kniha nemá mnoho společného. Spíš se jedná o kulinářské fantazie Angličana, jak si představuje francouzský styl života.

02.03.2024 2 z 5

Smršť Smršť Tomasz Duszyński

Nepříliš uvěřitelný příběh, hodně přitažené za vlasy, ale opět dobře řemeslně napsané.

12.12.2023 3 z 5

Finští sokoli 1: Zimní válka 1939–1940 Finští sokoli 1: Zimní válka 1939–1940 Emmerich Hakvoort

Nevím jaké národnosti je jadran, podle délky komentářů by zřejmě sám rád někdy něco napsal, ale zjevně na to nemá. Překladové knihy vydávané v Českém cestovateli si sice neberou servítky a někdy je to až za hranou, ale Hakvoort toho už tolik napsal a témata knih jsou tak rozmanité a mnohdy nemají mezi sebou žádnou návaznost, že v případě knihy Finští sokoli znalý čtenář až žasne, jak toho mohl tolik zjistit. Původ zdrojů a pramenů není možné zjistit, protože žádný poznámkový aparát v knize není. Trochu mi vadí ilustrace vytvořené přes počítačovou hru Il-2 Šturmovik nebo ve stylu této hry. Dávám přednost autentickým fotografiím.

08.12.2023 4 z 5

Svědectví letových zápisníků - Ze života rotmistra polního pilota letce Eduarda Šimka (1903-1957) Svědectví letových zápisníků - Ze života rotmistra polního pilota letce Eduarda Šimka (1903-1957) David Majtenyi

Mělo to zůstat zajímavou studií (článkem), na knihu je to málo a je to dost násilně natahováno různými ilustrativními fotografiemi a exkurzemi do obecných dějin. Samotného textu k tématu je tak málo, že se to dá v klidu přečíst za půl hodiny.

25.10.2023 2 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

(SPOILER) Opravdu nevím, co knize vytknout dřív. Nechutné popisy mrtvol, duševně nemocný vrah/vražedkyně, zdlouhavé a rádoby napínavé honičky a prohledávání budov a prostorů, kde ale nemůže být čtenář napnutý a jen přeskočí na konec kapitoly, jestli se něco skutečně stane nebo jde jen o další nastavovanou kaši. Asi nejhorší je absence napětí, protože vrah je jasný už zhruba od poloviny knihy. Dalších 200 stran je pak jen o tom, kdo všechno bude ještě zavražděn a jestli to vražedkyně/vrah přežije. Škoda papíru a mého času.

13.08.2023 odpad!

Vlastenci a hrdinovia - Slováci v prvom odboji Vlastenci a hrdinovia - Slováci v prvom odboji Ferdinand Vrábel

Možná by neškodilo trochu více kritického přístupu. Čekal jsem nestranný věcný přístup k tématu a dočkal jsem se jen další hagiografie. Proč témata a postavy v čs. dějinách mají buď vyloženě kladné nebo vyloženě negativní hodnocení? Dějiny nejsou černobílé a lidé se nedělí na zlé a dobré. Je bohužel znát, že autor studoval v 60. letech.

05.08.2023 2 z 5

Čechoslováci ve válečné službě vojenských sil a letectva Svobodné Francie v letech 1940-1945 Čechoslováci ve válečné službě vojenských sil a letectva Svobodné Francie v letech 1940-1945 Miloslav Pajer

Už se to nějak stává pravidlem, že o tématu knihy je zhruba jen asi 10 % textu. Jinak samé obecné a všeobecně známé informace, které byly už xkrát publikovány. Zvlášť nepochopitelné je 30 stran o Saint-Exupérym. Žádné nové fotografie. Autor zcela nepochopitelně ignoruje prameny ve francouzském jazyce, ani si nezajel do vojenského archivu v Paříži. Pak je zcela vedlejší, že to není ani dobře napsané.

25.06.2023 2 z 5

Výsadkové vojsko v letech 1947-1969 Výsadkové vojsko v letech 1947-1969 David Jirásek

Autorovi nelze upřít pracovitost a pečlivost, rovněž kvalita fotografií je bonusem knihy. Jen škoda, že knihu nerealizoval ve spolupráci s někým, kdo umí psát a vyprávět. Zcela převzal komunisticko-lampasáckou dobovou terminologii, včetně hrozné stylistiky zaplevelené všemožnými zkratkami. Místy to vypadá, že text přímo opisoval z dokumentů a zapomněl tam dát uvozovky. Opravdu mě z toho bolely oči. Škoda, ale alespoň někdo toto téma zpracoval.

05.06.2023 2 z 5

Katastrofy československého vojenského letectva 1918-1939 Katastrofy československého vojenského letectva 1918-1939 Zbyněk Čeřovský

Až na pár fotografií vlastně bezcenná publikace. U nehod nejsou data, jména, hodnosti, okolnosti, výsledky vyšetřování. Autor evidentně byl v archivu, ale je pro mě nepochopitelné, že z toho prakticky nic nevytěžil.

29.05.2023 odpad!

Podplukovník Josef Balabán Podplukovník Josef Balabán Petr Koura

Samé možná, pravděpodobně, asi, vše nasvědčuje... Určitě záslužná práce psát o tak mimořádném člověku, ale když se o něm vlastně dohromady nic neví, jen to, že velel Třem králům, Němci ho zatkli a popravili...pak je otázka, jestli to stojí za to psát o něm knihu.

28.04.2023 3 z 5

Země Pána Boha Země Pána Boha Tomasz Duszyński

Ještě lepší než první díl. Klein už je uvěřitelnější a Koschella je ještě o něco sympatičtější. Má to větší spád, než přechozí díl. Jen bych upozornil na skutečnost, že slovo "workoholik" se tehdy nemohlo objevovat v přímé řeči. Rovněž- těžko mohl ve městě Glatz existovat tým policejních techniků. Možná, že neexistoval nikde v celém Německu. Ty se postupně vytvářely až mnohem později. Beletrie je to ovšem skvělá.

14.04.2023 5 z 5

Václav Havel - životopis Václav Havel - životopis Eda Kriseová

Neskutečná hagiografie. Kult osobnosti jak vyšitý. To si Havel nezaslouží. To je horší než pomluvy v Rudém právu.

04.04.2023 1 z 5

Československá letadla (I) 1918 - 1945 Československá letadla (I) 1918 - 1945 Václav Němeček

Naprosto zásadní kniha, dodnes z ní čerpají všichni "odborníci" na prvorepublikové vojenské letectvo.

16.03.2023 5 z 5

Pád Francie: Nacistická invaze 1940 Pád Francie: Nacistická invaze 1940 Julian Jackson

Konečně anglicky píšící autor, co ovládá i francouzštinu. Je to znát na kvalitě. Má nadhled, nemá předsudky, neutápí se ve stereotypech obvyklých u namyšleného anglického blba. Nepíše pouze o "svých" ale především o Francouzech, což by se mohlo zdát zamozřejmé, ale zdaleka tak tomu u anglické literatury není a nebylo. Příjemná a převratná změna k lepšímu. Jasných pět hvězdiček!

15.03.2023 5 z 5

Bretaňská idyla Bretaňská idyla Jean-Luc Bannalec (p)

Knihy J.-L. Bannaleca pro mne vždy přestavovaly dokonalý průměr. Nic mi tam zásadně nevadilo, ale ani mě to nedokázalo strhnout. Teď už to ale po deseti knihách na víceméně stejné téma začíná u mě dost drhnout. Část textu v místním dialektu francouzštiny, popisy jídel, restaurací, krajiny...už to začíná být dost nudné. Alespoň, že ještě pořád důvody k vraždám jsou tak praktické. Když nejsou nápady, tak se obvykle sklouzne k duševně narušenému pachateli, k čemuž se Bannalec stále ještě nesnížil.

12.03.2023 2 z 5

S nadějí za oceán S nadějí za oceán Martin Boček

Kniha trpí všemi neduhy odborného textu, což se dá u dizertace čekat. Stejné informace a postřehy se v textu minimálně dvacetkrát zopakují, to samé platí o neskutečném množství statistických údajů. První hvězdička je za pracovitost, druhá za neotřelé a svým způsobem nové, nepříliš probádané téma.

10.03.2023 2 z 5

Druhý spánek Druhý spánek Robert Harris

Ze začátku trochu ukecané, spousta zbytečné popisné vaty. Druhá polovina knihy už měla spád. Dobrý nápad. Je znát, že autor je historik.

27.01.2023 4 z 5

Vlčí smečka: Vzpomínky velitele americké 56. stíhací skupiny na boje v Evropě Vlčí smečka: Vzpomínky velitele americké 56. stíhací skupiny na boje v Evropě Hubert Zemke

Autentické, uvěřitelné, věcné. Období na strojích P-47 je dostatečně známé z ostatní literatury, ale tato kniha přináší nové informace ze Zemkeho života před a po. Zvláště popis z Ruska roku 1941 a popis průběhu zajetí od listopadu 1944 je mimořádně zajímavý.

26.01.2023 5 z 5

Cestou Cestou Dalibor Vácha

Nuda bez zápletky.

07.01.2023 1 z 5

Stíhači nad Kanálem Stíhači nad Kanálem Jiří Rajlich

Na svou dobu přelomové dílo.

05.01.2023 5 z 5