cathyblack cathyblack komentáře u knih

Odkaz Dračích jezdců – komplet de luxe (omnibus) Odkaz Dračích jezdců – komplet de luxe (omnibus) Christopher Paolini

Mám doma, ale nikdy jsem správně asi nepochopila. Je nádherná, ale číst se nedá a tak zdobí knihovnu.

18.09.2023

Rod zabijáků Rod zabijáků Larry Correia

Všeobecně mám ráda druhé díly. A tenhle se povedl tak na 3,5. Ale v rámci sebereflexe zaokrouhlím nahoru. Já totiž nic tak dobrého nikdy nenapíšu.

... Zprvu jsem s otáčením stránek zápasila a nemohla se začíst, jenže se tak nějak stalo, že jsem si ani neuvědomila a byla skoro na konci. Dostala jsem to, co jsem přesně chtěla a nestěžuji si.

Uznávám, že první díl mne vtáhnul do děje rychleji.
Měl lepší spád, akci, tehdy jsem si Ashoka zamilovala.

Tady jsem se až moc soustředila na věci, které mi trochu pocuchaly nervy.

Druhá kniha Ságy zapomenutého válečníka se věnuje z velké části samotnému prorokovi (Thera) a velkému hledání. Rod zabijáků mne samotný velmi zaujal, ačkoli jsem se s podobnými "cechy" již setkala v minulosti. Ale Correia si s tím svým poradil docela dobře. Na druhou stránku mi to velké zakončení přišlo "příliš" jednoduché, když teda víte po přečtení příslušných pasáží, to co se o Rodu zabijáků říká... Trošku jsem se bála, že se toho finále nedočkám.

Nástrahy inkvizice mne strašně baví a těším se, co ty svině předvedou dalšího.

Ale Ashok je pořád ten stejný psychopat, který si vyčítá první poslední, dokáže se rvát do poslední kapky krve a nikoho nenechá ve štychu. Tahle série není výkvět moderní fantastiky, ale je tak dobrá, že ji dočtu. A těším se na to.

A možná, možná si ji koupím domů. Zatím půjčuju z knihovny. :D

Jinak mi v tomto díle vadilo několik krkolomných vět. Mám takové podezření, že jde spíše o špatně zvládnutý překlad, než autorovu chybu. Nicméně to nebylo tak hrozné, ale párkrát jsem se zamračit musela.

01.08.2023 4 z 5

Jáma a kyvadlo (komiks) Jáma a kyvadlo (komiks) Sean Tulien

Soused z Kamenickeho Senova (Jiri Carda) podkreslil a defakto vykreslil desivou atmosku Edgarovych pribehu!

Ilustrace jsou bozi!

Pro nekoho, kdo chce zhruba vedet o cem jsou - je to skvely.

01.06.2023 5 z 5

Lebky Lebky Brian Staveley

Standalone ze světa Kronik Netesaného trůnu. Hlavní hrdinkou je kněžka řádu boha smrti, která v předchozí sérii dostala za úkol střežit jednu z hlavních postav. Tenkrát si mne získala svým cynismem a drsnou povahou. V Lebkách se vracíme v čase, Pyrre ještě není kněžka, chybí ji splnit poslední zkoušku. Musí "odtvořit" (zabít) sedm lidí, což by pro tak dobře vycvičeného zabijáka neměl být problém, ale máme tu samozřejmě jedno velké ALE. Poslední obětí má být někdo, koho Pyrre miluje. Jenže ta o lásce neví vůbec nic, umí jen zabíjet. Ale i tak si vzpomene na svého bývalého milence. To by mohlo vyjít, a proto se vrací do svého rodného města. Prostředí, kam autor děj vložil, se mi líbilo, město Dombâng je zvláštní mix Benátek a velkoměsta plné různých ras lidí. Nachází se v říční deltě a je plné nebezpečí jako jsou jedovatí pavouci, co do vás nakladou zaživa svá vajíčka, ukrutně jedovatí hadi, jejichž kousnutí ti vystačí jen na čtyři kroky (pak zemřeš) a najdete zde i pozůstatky dávného kultu, který kdysi v kraji vládl a uctívá bájnou Trojici, jíž je třeba přinášet oběti. Lidské. Pyrre, nevěda toho, co může způsobit, zažehne vzpouru. Jen proto, aby byla svému vyvolenému blíže... a dostane se mu uplně nejblíž, pravda. Mission accomplished. Tedy, vypadá to tak.

Místy jsem si připadala, jako bych četla erotický román. Toliko chtíče a popisů krás mužského těla, až jsem se červenala. Byť se mi série Netesaného trůnu líbila, tenhle standalone mi smrděl young adultem, finále mi navíc trošku vyrazilo dech, ale né tím příjemným způsobem, bohužel. Neříkám, že to není dobré. Je, ale na mě to prostě nezapůsobilo tolik, jako série věnovaná Kettralům. Ti byli parádní. Valyn, Gwenna
Pokud bych měla hodnotit dle zásluh, jde o nejslabší část Kronik Netesaného trůnu. To, co se mi v sérii s kettraly líbilo, jsem zde nenašla.

18.05.2023 2 z 5

Kniha snů Kniha snů Neil Gaiman

Povídky ze světa Sandmana jsou skvělým nápadem a prostředkem pro nahlédnutí do světa komixového díla Neila Gaimana. Sám povídky nepsal - pouze je vybral, jde o mix krátkých příběhů od různých autorů, najdeme mezi nimi jména jako Tad Williams či Gene Wolf. Některé povídky byly slabší, jiné zase naprosto skvělé, například: Krvák, Silnější než touha, Den narození.
Celkově sbírku hodnotím za tři, ale zmíněné povídky za pět rovných. A všem co se líbil seriál, všem těm by se mohly líbit alespoň některé povídky.

21.03.2023 3 z 5

Žalm pro divostrojné Žalm pro divostrojné Becky Chambers (p)

Netradičně pojatá kniha o hledání smyslu života. Nejdříve jsem ji nemohla správně uchopit, později jsem se ji nerada zbavovala. Dočteno s úsměvem na rtech.

02.01.2023 4 z 5

Frank Sinatra: Filmové dědictví Frank Sinatra: Filmové dědictví David Wills

Krásná kniha plná fotografiíí herce, mafiána, zpěváka... nádhernýho chlapa. Za mě super knížka, koupeno ve výprodeji za 99 korun. Což je uplně zadarmo, za tu nádheru.

11.12.2022 4 z 5

Děti Bezejmenných Děti Bezejmenných Brandon Sanderson

Davriel Cane je jedna z dalsich postav, o kterych bych si rada precetla vice. Jak prisel k tem vsem svym demonum, ke sve sile, k Entite… ??? Neznam onu karetni hru, ale chtela bych si z toho sveta precist neco vic.
Nebudu ale o teto novele zvanit, abych vas nepripravila o onen pozitek z typickeho Brandona. Lehce predvidatelna zapletka a malo prostoru pro rozvoj postav mi nijak obzvlast nevadil, presto je to urcite na 3/5 zarivych hvezd. Ale to je ciste muj pohled na vec, nejsem totiz povidkovy typ.

11.12.2022 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Příběh nebyl špatný, já příznávám, že jsem byla lehce zklamaná. Očekávala jsem mnohem více. Neupírám autorce styl a dobrý nápad. A docela fajn hrdinu. Uvidíme, co přinesou další díly. Argo má zatím velké a solidní plány...

13.08.2022 3 z 5

Plameny pomsty Plameny pomsty Evan Winter

Druhý díl nebyl tak napínavý jako ten první, ale odpověděl na nějaké dotazy, ke kterým se jednička nevyjádřila - protože byla ryze akční záležitostí. Tau konečně nemele jen to své pomsta, pomsta - ale zvažuje taky následky svého chování. Autor si uvědomil, že čtenáří potřebuji trošku víc, než jen akční tréningy a bitky. Za mě mohl jít tedy ještě kousek hlouběji, ale nebudu ze sebe dělat super náročného čtenáře. Neříkám, že to bylo 100% perfektní, ale zážitek ze čtení jsem si určitě nějaké odnesla.

12.08.2022 3 z 5

Trocha práce vznešeného druhu Trocha práce vznešeného druhu John Morressy

Rozmanitá sbírka povídek Trocha práce vznešeného druhu se nese jak v rytmu humoru, tak i mravního poučení a sáhne si i do temných zákoutí lidské mysli. Nejenže čerpá z povídek, které vyšly v nejrůznějších časopisech, některé z nich byly dokonce napsány pouze pro české vydání knížky. Naleznete zde krom jiných povídky jako:
Hodinář: ta se nese v hororovém duchu. Pojednává o vznešeném člověku s tajemnými schopnostmi a ukazuje, jak lidská hloupost může během chvíli zkazit vše krásné. Při čtení povídky jsem měla pocit, jako bych četla příběh od S. Kinga
Zaměstnanci ze záhrobí: jedna americká firmička ku svému přežití sáhne do zdrojů pracovní síly jinam, než na úřad práce. Denní směnu si vezmou na starost zombíci a tu noční zase upíři. Spory na pracovišti řeší džin.
Tři přání: Ukazuje nám, jak může být rozvinutý byrokratický aparát otravný i pro skřítky, kteří chtějí splnit tři přání. A že než se nějakého splněného přání dočkáte, můžete taky umřít hlady.
Kamenná kůže - velmi povedený příběh válečníka, kterého zláká čarodejnice a udělá z něj nepřemožitelného bojovníka. Za jakou cenu?
Strojek času - nahlédnutí na Gulliverovi cesty z úplně jiné perspektivy, velice zábavné.
Sirotkova volba - je spíše zábavně pojatou bajkou aneb moc přemýšlení škodí.
Osvoboditel - povídka o dračím ochránci, kterému lidé přestali v rámci dobrého bydla důvěřovat, poštvou na něj bojovníka spláčou nad výsledkem. Též se mi velice líbila.

02.05.2022 4 z 5

Jeskyně černého ledu I: Meč stínů Jeskyně černého ledu I: Meč stínů Julie Victoria Jones

(SPOILER) V klidu bych ji zařadila do podžánru fantasy: #swordandsorcery, ale hlavu do sněhu za to nestrčím. Odehrává se v zemi, kde je snad jen krutá zima. Sledujeme dvě linky. V prvním případě jde o mladého hrdinu Raifa z klanu Blackhail. Tenhle týpek umí s lukem tak dobře, že by mu Katniss Everdeen záviděla. Na začátku se však s bráchou přicmrndne k masakru, ve kterém krom vůdce klanu nehezkým způsobem zabijí i jeho otce. A klanu se samozřejmě díky lžím a intrikám chopí odporná karikatura muže, který to s obyčejnými lidmi nemyslí vůbec dobře. Umí kázat vodu a sám chlemtá víno. Všichni z klanu mu sednou na prolhanej špek, z hodného Raifa se rázem stává zrádce a z klanu, který nechtěl mít s jinými klany problémy se stává děcka vraždící banda psychoušů. Od všude panující zimy, chladu a podivných kleteb krkavců ho nakonec zachrání jeho strýc. Ten si totiž trošku čuchnul k magii a teď dělá na nadějného lukostřelce ramena. Záhy však zjistí, že onen talent nikdy neminout cíl, není pouhým talentem. Raif má v sobě něco ze staré krve! Jupí, jde do tuhýho. Mimoto Raifům bratr s jeho maličkou sestrou zůstávaji dále v klanu. Cejch bráchy co zradil však jejich jmeno prozatím nepošpiní, alw malá sestřička skrývá velký tajem. S hrdinkou číslo dva přichází cosi ještě víc studeného. Ash je mlaďounký nalezenec ženského pohlaví. Vyrůsta na temném hradě coby svěřenec prazvláštního pána, který s ní nemá dobré úmysly. Skrývá v temném sklepě cosi zlého, hustý! Kupodivu zase ledového. Aniž by tušil, že to cosi nabývá na síle to přikrmuje. S Ash má tendle šéfik plány bůhvíjaké, nicméně musí čekat dokud mladé dámě nepoteče krev. Víte jaká… A když se nočními můrami a krutým osobním strážcem Tesákem zbědovaná Ash plouží chladnými chodbami panství, cosi ji napoví, že by bylo lepší vzít prostydlé nohy na útlá ramena. Vše dost zlehčuji, ta holka i kluk si dost vytrpěli. Jsem velmi zvědavá, jak se Ash s onou prazvláštní temnotou, která k ní vztahuje ruce, potáže. Proč ji k sobě jeskyně černého ledu neustále volá a co s tím má společného Raif, Strážce mrtvých? Prostě mě to bavilo. Vlci,hergot zima, krkavci,kletby a super popisná stránka polorozpadlého paperbacku mi udělali radost. Proste potrebuju druhy dil a vrele doporucuju.

08.03.2022 4 z 5

Cesta do země snergů Cesta do země snergů Veronica Cossantelli

Když se dva sirotci zapletou do dobrodružství, které voní po lívancích a ztřeštěných povahách jako má Gorbo, korunovaný popleta - může být docela legrace. I když jde o dětskou knihu, několikrát jsem se při čtení upřimně uchechtla a vážně mě zajímalo, jak celý tenhle příběh, co se odehrává v zemi Snergů, miniaturních lidiček, kterým vládne královnička jezdící na pštrosu s tendencí mít to nejvíc bláznivé ministerstvo na světě, dopadne. Snergové mají rádi jídlo a veselí. Nestarají se o problémy velkých lidí a snaží se žít tak jednoduše a lehce, jak jim to jejich kouzelná země dovolí. Hlavní snerg, pan Gorbo, trošku ztřeštěný ale velmi odvážný človíček provádí děti téměř celým jejich dobrodružstvím a příběh velmi často okoření svou potrhlostí. Pokud Vám někoho Snergové připomínají, možná nejste daleko od pravdy. Tato kniha prý zavdala ke stvoření Hobitů. J.R.R. Tolkien čítával původní verzi knihy svým dětem. Jestli pak ta původní verze měla takhle krásnou obálku?
PS. Tohle bych svým dětem rozhodně čítávala taky.

09.07.2021 4 z 5

Světla na obloze Světla na obloze Lisa Lueddecke

Světla na obloze nezarila špatně. Nicméně na konec zářila tak urputně, že vypadly pojistky. Suma sumárum, hezky příběh pro mladé. Spíš mladší. Nenáročné čtenáře. Nádherná obálka. ????

22.05.2019 2 z 5

Tolkien: Zákulisí Pána Prstenů Tolkien: Zákulisí Pána Prstenů Lin Carter

Knihu jsem si koupila na nejakem blesim trhu asi za sto korun, protoze Tolkiena miluju. Nemam z ni vsak vubec radost, kniha se PP zabyva okrajove a kdyz uz zminuje takove domnenky, ktere sam Tolkien vyvracel. Za mne je to podradne dilko, kterym si otec Barbara Conana nepomohl, naopak. Doplňuje moji sbirku kultu Tolkiena, ale to je asi tak všechno.

22.07.2018 2 z 5

Digitální fotografie polopatě Digitální fotografie polopatě Ondřej Neff

Kniha zajímavým způsobem zpracovává téma fotografie, to co má být foceno a jakým způsobem. Nevěnuje se moc technice, což je milé.

18.01.2016 5 z 5

Digitální fotografie polopatě Digitální fotografie polopatě Ondřej Neff

Kniha je naprosto úžasně napsaná, čtivá a láduje čtenáře hromadou zajímavých informací. Doporučuji všem fotografům, kteří už ovládli svůj fotoaparát a nyní hledají motiv.... :-) Také ji nosím každý den s sebou, doufaje, že budu mít čas do ní nahlednout. Bohužel, zatím se mi nepodařilo najít chvilku.

12.01.2016 5 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Knihu, kterou jsem si dnes koupila a teprve ted k ní čtu komentáře, jsem vlastně ani kupovat nechtěla. Sákryš, doufám, že jsem neudělala chybu, prozatím je to takové "rychlé". Uvidíme jak dále...

08.10.2013