Tolkien: Zákulisí Pána Prstenů

Tolkien: Zákulisí Pána Prstenů

Kniha Tolkien: Zákulisí Pána prstenů je pravděpodobně první rozsáhlejší kritickou studií věnovanou Tolkienovi. Byla napsána v dobách tolkienovského kultu na konci šedesátých let patrně i s úmyslem čelit nekritickému obdivu (přestože autor, který sám fantasy psal, neskrývá uznání a vlastní oblibu Pána prstenů) a chvalozpěvům na jedinečnost Tolkienova románu. Pokouší se žánrově zařadit Pána prstenů a najít jeho místo v evropské literární tradici. Autor s mimořádnou erudicí sleduje vývoj fantastického žánru od antického eposu přes raně středověké chansons de geste, severské ságy a pozdně středověký rytířský román až k zakladatelům moderní fantastické literatury v 19. století. Na základě analýzy těchto děl stanovuje hlavní charakteristické znaky fantastického žánru a zkoumá, nakolik je Pán prstenů naplňuje. Zkoumá rovněž prameny, které Tolkienovi posloužily jako zdroj některých klíčových motivů (především severská Edda, Beowulf a různé varianty příběhu o Völsungovi Drakobijci) a pátrá po původu vybraných osobních a místních jmen z Pána prstenů v anglosaštině a staré islandštině. Ve své knize předjímá i vliv, který měl a má Tolkien na autory fantasy, i nepolevující oblibu všech jeho knih. České vydání Carterovy studie je doplněno soupisem dostupných českých překladů citované literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28079/tolkien-zakulisi-pana-prstenu-mks-28079.jpg 3.128

Tolkien: A Look Behind The Lord of the Rings (1972)

Fantasy, O literatuře
Vydáno:, Argo

cathyblack
22. červenceodpad!

Knihu jsem si koupila na nejakem blesim trhu asi za sto korun, protoze Tolkiena miluju. Nemam z ni vsak vubec radost, kniha se PP zabyva okrajove a kdyz uz zminuje takove domnenky, ktere sam Tolkien vyvracel. Za mne je to podradne dilko, kterym si otec Barbara Conana nepomohl, naopak. Doplňuje moji sbirku kultu Tolkiena, ale to je asi tak všechno.

Alex.Barunka
05.02.2017

Jedna z prvních knih, které byly o Tolkienově díle napsány. Tato kniha je určena prvotně pro ty, kteří jsou alespoň trochu znalí Tolkienova díla. Nedokážu si představit, že by někdo po knize sáhl bez potřebných znalostí. Je však pravda, že autor dost často odbíhal hodně daleko od Hobita a Pána Prstenů. Nicméně nemohu říct, že by mi kniha nic nedala.

Vlastina67
24.07.2016

Zajímavé bylo zjištění, která díla Tolkiena inspirovala. Nebylo to marné čtení.

Lilithen
31.05.2014

Některé poznatky byly zajímavé, bohužel většina knihy se Tolkiena vůbec netýkala a podávala informace spíše o jiných autorech a jejich dílech.

Sinn
31.08.2013odpad!

Příšernost. Vypadá to jako školní práce, kde se někdo snažil nahnat co nejvíce znaků a napráskal tam naprosto zbytečné a s Tolkienem nebo PP naprosto nesouvisející kapitoly.

Lin Carter

Lin Carter