Carrissa Carrissa komentáře u knih

Osm dní Osm dní Jaroslav Seifert

Skvělá sbírka bez jediné slabší básně. Všechny jsou působivé, vyvolaly smutek a snad i naději, přestože ve vedlejší místnosti bouří tak přízemně televize. To kalné ráno zná každý, je krásná. Ale za vrchol považuji Rozhovor se smrtí, neuvěřitelně pravdivá ve všem vyřčeném i čteném mezi řádky a přiléhavá ke skonu každého milovaného, nejen prezidenta.

18.11.2012 5 z 5

Šaráda Šaráda Sandra Brown

Prvních padesát stránek nebylo nejlepších. Příliš mnoho příběhů, jmen a zápletek. Dalších 250 stránek bylo napínavých, romantických, smutných a dalo se z nich vytušit, že rozuzlení bude zajímavé, ale posledních 50 stránek předčilo má očekávání, strhující vyprávnění, v němž se tipy na hlavního padoucha mění každým odstavcem. Téma transplantací podala S.B. zajímavě, nastínila hodně vzorců chování příbuzných dárců a naštěstí z příběhu udělala spíš krimi, než sladkou limonádu.

26.08.2012 5 z 5

Nezkrotná Lucy Nezkrotná Lucy Jennifer Crusie

Autorčina klasika - vtipná romantika s detektivní zápletkou. Z Crusieiných knihy vydaných v této harlekýnové podobě se mi líbila nejvíc, právě kvůli napětí, střílečkám, výbuchům a i kvůli happyendu, který byl milý, nepřeslazený.

17.08.2012 5 z 5

Tropická láska Tropická láska Sandra Brown

Nebudu hodnotit hvězdičkami, protože jsem došla jen asi do půlky. Při porovnání líbivosti Sandřiných knih jsou u mě nejvýše ty s krimi zápletkou, o dva stupně níž obyčejné slaďáky, pak dlouho nic a někde na dně Mariánského příkopu se válí tohle dílo. Nejhorší, co jsem od ní kdy četla. Slaboduché dialogy, žádný vtip, na každé stránce on uvažuje o jejích ňadrech a ona o jeho hrudi. Na Slovensku je kniha nedostupná a v ČR ještě nevydaná - snad to tak i zůstane, na tohle je papíru zatraceně škoda.

15.08.2012

Nocování s Charliem Nocování s Charliem Jennifer Crusie

Vcelku jednoduchý příběh, ti dva se potkají hned na druhé stránce a celkem rychle si oba ujasní, co a jak. Ani tam nejsou nějaké extra zvraty, Autorka si libuje v krimi zápletkách, zde je jen symbolicky. Ale děj příjemně odsýpá, dialogy mají hlavu a patu. Crusiini fanoušci zklamáni určitě nebudou.

21.07.2012 4 z 5

Chci jen tebe Chci jen tebe Jennifer Crusie

Čekala jsem nějakou hrůzu, když je to vydáno jako harlekýnka, naštěstí se to dalo v pohodě číst. Na začátku bylo na můj vkus moc okecávání, za to jedna hvězda dolů, ale najednou začal děj hezky ubíhat. Bez detektivní zápletky, jen romantika.

19.07.2012 4 z 5

Povídky Povídky Miloslav Šimek

Geniální kniha. Četla jsem ji zejména ve vlaku a často jsem se rozesmála nahlas. Spolucestující si asi ťukali na čelo, ale mě vždycky Povídky zlepšily den.

20.06.2012 5 z 5

Historie před soudem: Můj den u soudu s Davidem Irvingem Historie před soudem: Můj den u soudu s Davidem Irvingem Deborah Ester Lipstadt

Pro pochopení není nutné mít přečtené Popírání holocaustu, argumenty vyvracející Irvingova tvrzení se v zásadě opakují. Zajímavé na tom je, že žalobce Irving nemusí vůbec nic, to žalovaná Lipstadtová musí prokázat, že Irving lže, což z historického pohledu není tak těžké, z právního už ano - protože svoboda slova a mýlit se, je lidské. Mně se kniha moc líbila a často jsem supěla vzteky nad těmi nesmysly popíračů.

11.06.2012 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Jak praví popis knihy výše - děj je opravdu strhující. Je samozřejmě nutné si uvědomit, že autor neví, co si Gabčík s Kubišem povídali cestou do Kobylis, není to kniha faktu. Ale jako román prezentující, jak se asi mohli parašutisti chovat, když zrovna neplnili vojenské úkoly, je opravdu výborná. Zejména pro čtenáře, kteří se něco o atentátu učili ve škole, pak zaslechli něco v televizi a teď by chtěli vědět víc, je čitelným a pochopitelným úvodem do problematiky.

10.06.2012 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Divím se takovému vysokému hodnocení. Proces je zvláštní, dočetla jsem ho jen silou vůle, styl psaní mi moc nesedl, materie je těžká, často neuchopitelná. Jedna * za to, že světovou klasikou asi není jen tak pro nic za nic a v rámci obecné vzdělanosti je třeba knihu znát. Další 2 hvězdičky za zanechaný dojem, není to kniha, kterou dočtete a už si nevybavíte o čem byla. Přesto vím, že po ní znovu nesáhnu.

03.06.2012 3 z 5

Společník Společník John Grisham

Knížka je pohodová, chytlavá, dobře se čte. Nedostatek jednoznačně vidím v závěru. Osobně jsem milovnicí otevřených konců, ale tady zbylo tolik nevyřešených věcí. Skoro jako kdyby měl přijít další díl. A mínusem je i překlad, který v právnických věcích hapruje. Už jen název "the associate" zde dle příběhu vyjadřuje koncipienta, nikoli společníka.

17.05.2012 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Trvalo mi snad půl roku, než jsem tuhle útlou knížku dočetla. Ze začátku byla občas vtipná, ale ke konci už mě jen rozčilovala. Prosté popisování děje, které ani nejde chronologicky. Pořád dokola to samé - jedna sousedka uklízí a druhá je bez peněz zato s neschopným manželem, Betty chybí kultura, nemáme vodovod... Chápu, že mojí mamce se to líbilo, ale skoro od začátku jsem měla dojem, že dnešním dvactáníkům už kniha nemá co dát.

04.04.2012 2 z 5

Milostné etudy Milostné etudy Katie Fforde

Kniha obsahuje hodně popisů pracovních povinností autorky, protože se ale týkají knih a literatury, tak mi to ani nevadilo. 4 hvězdičky knize dávám, protože mě bavila, přečetla jsem ji za dva večery, to ovšem neznamená, že je bez chyb - konec moc rychlý, scén s ústřední dvojicí není mnoho a když už, tak nejsou moc romantické, kvůli tématu literárního festivalu až příliš postav (to mě vždycky mate). V posledních česky vydaných knihách to není Katie Fforde v top formě:-(

29.03.2012 4 z 5

Svatební horečka Svatební horečka Katie Fforde

Divím se vysokému hodnocení, od KF jsem četla většinu jejích česky vydaných knih a tato byla dle mého nejslabší. Nelíbilo se mi rozdělení příběhu do tří rovin - z pohledu tří hrdinek. Na romantiku nezbylo pak místo, vtipné to moc nebylo. Zbyl spíše jen popis pracovních povinností a to mě neba.

29.03.2012 3 z 5

Říkej mi lži Říkej mi lži Jennifer Crusie

Další ze skvělých Crusiiných knih. Detektivní zápletka, skvělé dialogy, techtle i mechtle:)

10.03.2012 5 z 5

Nevím, jestli by Puškinův text by na 5 hvězd, rusky neumím ani slovo. Ale pro Horův překlad je i oněch 5 příliš málo. Dokonalé, dokonalé, dokonalé. Některé pasáže jsem četla několikrát, ne kvůli porozuměni, ale kvůli nádheře veršů, které přesně vystihují povahu hrdinů, jednou světácké jako Evžen, hned zas intimní a stydlivé jako Taťána, aby se na konci oba změnili a verše to zase krásně zachytily.

08.01.2012 5 z 5

Edison Edison Vítězslav Nezval

Pohleď příteli co lidí klidně žije
ne to není práce to je poezie ... Ještě ve třeťáku na gymplu nebyly básničky nic pro mě. Pak jsem v rámci povinné četby sáhla po Edisonovi a bylo vymalováno. Otevřel se mi jiný svět, protože najednou poezie nebyla těžká a nepřístupná. Nezval si u Edisona pěkně pohrál s metaforami, verše jsou lehoučké, milé, úžasně zrýmované.

08.01.2012 5 z 5

Vítejte v Pokušení Vítejte v Pokušení Jennifer Crusie

Jestli se při čtení erot. scén červenáte, tak nečíst na veřejnosti:) Autorka se s náznaky nezdržovala a vylíčila "akci" přímo. Sympatičtí hrdinové, skvělý děj s kupou romantiky i mrtvolou, super konec.

Rozený svůdce Rozený svůdce Susan Elizabeth Phillips

Děj je dost nepravděpodobný, ale SEP píše skvěle, takže neuvěřitelnost příběhu jsem hodila za hlavu, skvěle se pobavila a už teď se těším, až po knize sáhnu znovu.

Jako cool v plotě Jako cool v plotě Karel Plíhal

Místy hodně černý, ale stále vtipný humor. Plíhal skvěle pracuje s češtinou, s psanou či mluvenou podobností slov. Zatímco v jedné básničce je rým skoro školkový, tak v jiné zase vytáhne slovo naprosto překvapivé - v obou případech to funguje pěkně.