Historie před soudem: Můj den u soudu s Davidem Irvingem

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha zaznamenává přípravy a průběh autorčina soudního procesu s Davidem Irvingem, kterého ve své předchozí knize Popírání holocaustu označila za propagátora popíračského hnutí. Irving požadoval omluvu, finančí náhradu a stažení knihy z prodeje, protože jej dehonestuje. Z přebalu: Kniha Historie před soudem, dílem ananlýza historie, dílem výsledek pozorování dramatu v soudní síni, přesahuje historiografii druhé světové války a holocaustu a nastavuje zrcadlo špinavému způsobu, s jakým extremismus a záměrné zkreslování historie získávají široké uznání a pomáhají šířit nenávist. Inspirující osobní příběh úporné vytrvalosti a nakonec i nečekaného obrovského úspěchu je vlastně příběhem procesu testujícího normy historické a právní pravdy. Procesu, o kterém londýnský list Daily Telegraph prohlásil, že "znamená pro nové století to, co pro dřívější generace znamenal norimberský tribunál a proces s Eichmannem"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125644/historie-pred-soudem-muj-den-u-soud-zLn-125644.jpg 4.67
Žánr
Literatura faktu, Literatura naučná, Historie
Vydáno, Epocha (ČR)
Orig. název

History on Trial: My Day in Court with a Holocaust Denier, 2005

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Historie před soudem: Můj den u soudu s Davidem Irvingem

Přidat komentář
rarášek
29.06.2017

K této knize jsem se dostala úplnou náhodou, když jsem uviděla trailer na film podle této knihy. Okamžitě mě zaujala a jsem hrdá na to, že se mi ji nakonec podařilo sehnat. Musím přiznat, že to bylo moje první setkání s pojmem "popírání holocaustu". Nikdy mě totiž ani ve snu nenapadlo, že by někdo mohl takovéto hrůzy vědomě popírat.
David Irving je odporný člověk a často se mi z jeho slov zvedala žluč, až jsem musela obdivovat Deborah a přítomné diváky, mezi nimiž byli i přeživší, že zůstali v klidu. Jak někdo může vědomě zapírat plynové komory? Počet obětí? Tvrdit, že si to Židé všechno jen vymysleli, aby na tom dobře vydělali? Jak dokonce může někdo zpochybňovat něco tak nevinného, jako je Deník Anny Frankové? Nad tím mi zůstává rozum stát. Jsem šťastná, že v konečném výsledku vyhrála pravda nad lží a klamem.
Nesmírně mě dojali gratulace, projevy díků, dopisy a e-maily od přeživších nebo jen obyčejných lidí adresovaných Deborah po vítězném výsledku.
Ale stále musíme být na pozoru. Proti nesmyslným hromadám lží popíračů a překroucených tvrzení musíme bojovat a odrážet je pravdou a nezvratnými důkazy. Popírači se nesmí brát na lehkou váhu. Musíme udržet pravdivou historii pro budoucí generace.
Chystám se ještě na další knihu od Deborah a tou je Popírání holocaustu. Právě tato kniha odstartovala soud, když se David Irving vůči této knize ohradil a obvinil Deborah z nactiutrhání. Jsem zvědavá, co dalšího se ještě dozvím. :)

,,Když skončil svoji svědeckou výpověď, Rampton k němu přistoupil, aby mu poděkoval. Peter se na něho podíval a bez jediné stopy hořkosti v hlase řekl: ,,Nacisté nám ukradli naši politickou identitu. A teď se nám ji lidé jako Irving snaží znovu ukrást.""
,,Lidé jako David Irving nevrhají zápalnými lahvemi. Vrhají slova, která způsobují, že zápalné lahve házejí jiní."

Carrissa
11.06.2012

Pro pochopení není nutné mít přečtené Popírání holocaustu, argumenty vyvracející Irvingova tvrzení se v zásadě opakují. Zajímavé na tom je, že žalobce Irving nemusí vůbec nic, to žalovaná Lipstadtová musí prokázat, že Irving lže, což z historického pohledu není tak těžké, z právního už ano - protože svoboda slova a mýlit se, je lidské. Mně se kniha moc líbila a často jsem supěla vzteky nad těmi nesmysly popíračů.


Štítky

antisemitismus holokaust soudní procesy

Autor a jeho další knihy

Deborah Ester Lipstadt
americká, 1947

Kniha Historie před soudem: Můj den u soudu s Davidem Irvingem je v

Přečtených10x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených2x
Knihotéce5x
Chystám se číst11x
Chci si koupit4x