Čand@ Čand@ komentáře u knih

Dopisy Emilovi Dopisy Emilovi Milan Lasica

Veľmi múdre, pekné, zábavné a milé slová. Pán Lasica kritizuje, a pritom neuráža. Rozosmeje, ale trápne nezosmiešňuje. Jeho humor i kritika majú úroveň.
A toto ma pobavilo a rozosmutnelo zároveň: “V novinách jsem četl vzpomínky na šedesátá léta, všichni pamětníci se rozplývali, jaké to byly zlaté časy, a když si měli vzpomenout konkrétně, tak všichni si vzpomněli na Beatles. A já jsem si vzpomněl, že například v šedesátých letech zabili amerického prezidenta, taky jeho bratra, i toho černého kazatele… a že byla taky válka ve Vietnamu, pak nás obsadili Rusové, v Berlíně postavili zeď, a byla skoro válka kvůli Kubě… A mýho strýce zavřeli, protože prý připravoval převrat v kavárně. Zkrátka šedesátá léta byla jen o něco míň na hovno než padesátá nebo sedmdesátá…”

26.02.2023 4 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Ja som také trdlo, že sa púšťam do kníh, o akých som si už veľakrát povedala, že také čítať nechcem. Utrpenie detí mi ako každej normálnej matke nerobí dobre, no a vidíte, napriek tomu neodolávam. Začnem čítať a aj keď mám z toho nervy a bolí ma z toho srdce, nemôžem prestať, lebo chcem, nech už konečne niekto toho parchanta odhalí a zaživa rozkrája na kúsky, lebo nič iné si nezaslúži. To je plus tejto knihy - napísaná tak dobre, že ju nechcete odložiť. Oceňujem, že autorka zbytočne nezabieha do krvavých detailov, a na druhej strane mi zas vadilo neustále upozorňovanie na to, ako chlapi podceňujú schopnosti svojej mladej kolegyne. Fakt je potreba i v detektívkach či thrilleroch bojovať za “genderovú spravodlivosť”? Za to a za trochu odfláknutú postavu zločinca (vlastne som sa o ňom nič moc nedozvedela) je odo mňa mínusová hviezdička.

20.12.2022 4 z 5

Ohnivý anděl Ohnivý anděl Yrsa Sigurðardóttir

Na obálke knihy bolo napísané: “Nejlepší příběh od dob Přeletu nad kukaččím hnízdem”. To ako vážne? Zaujímalo by ma, či ten, kto tam toto napísal, fakt Ohnivého anjela čítal, lebo porovnávať Prelet s týmto je ozaj veľká odvaha. Fajn… obidva príbehy sa odohrávajú v “blázinci” a tým aj akákoľvek podobnosť končí. Od Yrsy som už pár príbehov čítala a vždy mám problém rozhodnúť sa, či sa mi to vlastne páčilo alebo nie. Ale tento teda viem s istotou, že nie. Námet ok, ale že by som bola napätá, dojatá, alebo že by mi po tele behali zimomriavky, alebo že by som príbeh hltala od nedočkavosti odhaliť pravdu? To bohužiaľ nie. Zbytočne dlhé, duchárske vsuvky úplne naviac, postáv ako maku, že je problém sa v nich (ešte pri ich neobyčajných islandských menách) vyznať, to prapodivné tykanie (hoci na Islande azda bežné), záver oproti tomu celý akýsi hrrr. Nie, nemám z toho uspokojivý čitateľský zážitok.

06.06.2022 2 z 5

Tá vec na prahu Tá vec na prahu Howard Phillips Lovecraft

Temné ako čierna jaskyňa v hlbokom lese. Ponuré ako ten hlboký les. Mrazivé ako znelka seriálu American Horror Story. Presne podľa môjho gusta :).

15.05.2022 4 z 5

Čáslavská Čáslavská Jan Novák

Nie som fanúšik komiksov a po tomto som siahla jedine pre osobnosť, ktorej je venovaný. Bohužiaľ to, že nie som zbehlý čitateľ grafických románov, sa dosť odráža na mojom celkovom dojme. Keby som už predtým o Věre Čáslavskej veľa nečítala a nevidela snáď všetky dokumenty o nej, asi by som v tejto knihe dosť plávala. Strácala by som sa v deji. Nepochopila by som mnohé skratkovité náznaky v okienkach. A čo mi ozaj vadilo, že sa autor (a jednoznačne ani korektor) pri slovenských textoch neobťažoval osloviť niekoho, kto by mu ich napísal správne, sú tam ozaj nezmysly. Škoda. Oceňujem ale snahu vzdať hold tejto výnimočnej žene, jej rovnosti, športovým úspechom i jej neľahkému životu.

06.05.2022 2 z 5

Les Les Marek Baroš

Čítala som najprv Barošov Les a potom vypočula audioknihu Cesta od McCartyho - a to len preto, že s ňou Les v recenziách porovnávali. Z Lesa som bola nadšená - nadšená v tom zmysle, že Marek Baroš tu bol pre mňa novým objavom na poli českého postapo sci-fi a rozhodne ma nesklamal. Les ma bavil aj napriek istým nedostatkom, čo už popísali iní podo mnou. Nezatracujte ho, prosím, dajte mu šancu.
McCartyho Cesta je trochu iný level a asi to bude znieť odo mňa rúhačsky, nebavila ma až tak ako Les, aj keď prednesu Jiřího Ornesta nemožno nič vytknúť.

19.04.2022 3 z 5

Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Znovu opakujem: Martin Stránský je audioknihový boh a Jonassonove fabulácie sú absolútne božské. Originálne, vtipné, totálne absurdné zamotávky s osobami, ktoré by v reálnom svete o seba ani nezakopli. No čo z toho môže vzísť? Nasmiala som sa :)))

10.06.2024 5 z 5

Neznámí hrdinové mluvili i německy Neznámí hrdinové mluvili i německy Martin Krsek

Netreba hádzať všetkých do jedného vreca. Nikto a nič nie je len buď dobré alebo zlé. Len sa niekedy tí dobrí a to dobré hľadá ťažšie. Obzvlášť keď voľakto dlhé roky usilovne pracoval na tom, aby boli zabudnutí ľudia aj ich činy, nezapadajúce do žiadaného obrazu doby. Ale trochu súhlasím s komentárom Vidličky - o výbere podaktorých hrdinov by sa asi dalo diskutovať.

18.05.2024 3 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Je mi vždy veľmi ľúto, keď niekedy (skutočne málokedy!) odložím niektorú knihu nedočítanú. Je to vždy len preto, že jej príbeh ma nezaujme. Čo nutne neznamená, že kniha je na figu. Len je určená niekomu inému, nie mne. To je tento prípad. Na polici ma čaká hŕba iných vyprávaní.

02.05.2024 2 z 5

Hrdinové kapitalistické práce Hrdinové kapitalistické práce Saša Uhlová

Do knihy som sa pustila vďaka rozhovoru s autorkou na Českom rozhlase. Zaujímavá žena. Pustiť sa do niečoho takéhoto, na to by naozaj nemal hocikto. A veľmi rada by som si prečítala aj "pokračovanie" po niekoľkých rokoch... vyslať na dané miesta v utajení niekoho iného a zistiť, či sa po humbuku, ktorý okolo tohoto vznikol, niečo pre tých ľudí zmenilo. Veľmi dúfam, že hej, aj keď som možno naivná.

Neviem sa vyjadriť k ostatným prácam, lebo som ich vďakabohu nezažila, ale keďže sama pracujem v jednom obchodnom reťazci, dokážem povedať, že podmienky, aké opisuje konkrétne u Alberta, myslím si, nebudú plošné. Veľmi záleží na vedúcich v danej filiálke a na ich schopnosti zorganizovať prácu tak, aby všetci išli v rozumnom čase na prestávku, či si mohli odskočiť na WC, alebo napiť sa. Toto sú asi najviac kritizované veci, ale sama Saša píše o tom, že smena sa dosť odvíjala od toho, kto jej práve šéfoval. Jeden to zvládal lepšie, iný horšie. Tým nechcem brániť firmy ako také - na papieri je často mnohé inak než v skutočnosti a človek má niekedy pocit, že najvyššie vedenie od stola zadáva nesplniteľné pokyny, lebo na predajnej ploche asi nikdy ani neboli. No každá práca je hlavne o ľuďoch.

25.03.2024 4 z 5

Černý kocour Černý kocour Edgar Allan Poe

Ak milujete Kinga - kráľa hororu, nemôžete si nezamilovať Poea - otca hororu. Černý kocour je jasným predchodcom Řbitova zvířátek (ďalšie podobnosti hľadajte sami). Nemám síce v obľube poéziu, takže ako básnik ma Poe neoslovuje, ale jeho poviedky sú jednoznačne moja krvná skupina.

21.03.2024 5 z 5

Vrazi z internetu Vrazi z internetu Christopher Berry-Dee

Treba brať ohľad na to, že kniha je 20 rokov stará, tak nad niektorými výrazmi z online prostredia sa dnes možno i pousmejete. Takisto názov aj podnázov knihy je trochu zavádzajúci. Len poniektorí tu spomínaní vrahovia hľadali naozaj svoje obete na internete, ako by človek nadobudol dojem z názvu. Väčšina súvisela s internetom azda tým, že sa tam o nich dodnes píše. Mnohí z nich ani neboli sérioví vrahovia, ako zasa tvrdí podtitul. Čiže až bulvárne zveličený názov trochu podrýva závažnosť témy, ktorú kniha rozoberá. Nič z toho samozrejme nezľahčuje vinu vrahov a bolesť pozostalých po ich obetiach. Len škoda, že si editor nedal viac záležať na úprave dosť kostrbatého prekladu z angličtiny. U nás veľmi málo používané tŕpne rody slovo za slovom prepísané do češtiny a nadbytočné privlastňovacie zámená pred každým podstatným menom veľmi kazia dojem z čítaného textu. Akoby som čítala úbohé rýchlopreklady článkov na idnese, prevzatých zo zahraničných serverov.

14.03.2024 3 z 5

Doba chemlonová Doba chemlonová Jaromír Marek

Nedokázala by som svoje spomienky spísať s takýmto humorným nadhľadom. Ďakujem autorovi, že to, aké martýrium predstavovalo zaobstarať si napr. páperovú bundu, dokázal opísať vtipne, ale zároveň tak, že ma z toho úplne mrazilo na zátylku. Vychovať vlastné husy, aby bolo kde vziať perie, pokútne zohnať materiál na ušitie (hlavne tie druky na zapínanie!), mať známu krajčírku, ak vaša mama nebola na to zručná, mesiace čakať a čakať. Žiadne vbehnutie do ktoréhokoľvek obchoďáku a vybrať si okamžite zo širokej ponuky farieb a strihov sa nekonalo.
Tiež si pamätáte prázdne výlohy obchodov, dekorované len stupídnymi budovateľskými plagátmi, lebo nebolo do nich čo iného dať? Pane Bože, už nikdy viac, prosím!

16.02.2024 4 z 5

Mořská panna Mořská panna Camilla Läckberg

(SPOILER) Vlastne taký malý švédsky Dexter.
Autorke nemožno uprieť zmysel pre dobrú zápletku, aj keď som už niekde v tretine knihy úspešne vytipovala vinníka. Tentokrát sa jej nepodarilo zmiasť ma, preto za tento diel odo mňa jedna hviezdička mínus.

06.02.2024

Pravda o mém muži Pravda o mém muži Halina Pawlowská

Aj keď dopredu vieme, že je to smutno končiaci príbeh, je to i zábavné čítanie. Dozviete sa aj to, čo ste možno vedieť ani nechceli, ale taká táto autorka proste je :)). Čo na srdci, to na jazyku. Milujem jej rozhlasové Omeletky a táto knižka nie je prvá, čo som od nej prečítala. Jej rozprávania sú vždy fajn relax.

19.01.2024 4 z 5

Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi Jak poznat, že vaše kočka touží po vaší krvi The Oatmeal (p)

Takže Bobani sú gayovia? :))
“Také byste měli zvážit, zda se z vašeho kocoura nestal homosexuál po tom, co byl svědkem vašich sexuálních hrátek.
“FUJKY
Bavila som sa :))

25.12.2023 4 z 5

Moře Moře Gianni Guadalupi

Nádherná publikácia s prekrásnymi fotografiami veľmi pekne doplnenými sprievodným textom. Hviezdičku uberám len za to, že by som uvítala ešte aj krásy norských fjordov a atramentovo modré Baltské more s pobrežím tvoreným piesočnými dunami ohraničenými ihličnatými lesmi. Žijeme na krásnej planéte.

19.08.2023 4 z 5

Opona Opona Ondřej Hübl

Musím povedať, že ako sa autor Hodom mrtvou labutí do môjho vkusu netrafil, tak toto bol naopak zásah priamo do čierneho. Výborný nápad, veľmi čtivo spracovaný a ozaj sa teším, keď sa raz Jiří Strach odhodlá to sfilmovať. A myslím si, že keby niečo také fakt existovalo, zaiste by sa našlo nemálo bláznivých záujemcov.

16.08.2023 4 z 5

Černé světlo Černé světlo Peter May

(SPOILER) Tak vám neviem. Aby po Enzovi išli nie jeden, ale dokonca dvaja nájomní vrahovia a ani jednému sa nepodarí ho dostať, to asi nebude tak celkom ok. Asi by sa mali zamyslieť nad svojimi vražednými schopnosťami. Príležitostí bolo až-až. Čo o to, napínavé to bolo dosť, preto odo mňa tri hviezdičky. Ale príde mi, či to ten môj obľúbený Peter tentokrát s tou nedotknuteľnosťou hlavného hrdinu trošku neprehnal. Veru váham, či čítať/počúvať ďaľšie diely tejto série.

05.08.2023 3 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Nie naschvál idem proti prúdu Nesbøho obdivovateľov. Harrymu som dala šancu tretíkrát, ale nie, ani jeden jeho prípad ma nevzal. I Spasiteľa som dočítala len z úcty k autorovi. Moje čitateľské srdce si Harry Hole bohužiaľ nezískal.

27.06.2023 3 z 5